Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καπιο λινκ να κατεβασω τον κερνελ του kirillou για stock?

 

Δεν ειναι kernel, ειναι ρομ, http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1955679

πριν κανεις οτιδήποτε διαβασε προσεχτηκά και να εισαι σιγουρος οταν το κανεις

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δοκιμασία την cm canjica του Αυγούστου, πολύ χειρότερο σήμα, πολύ υψηλότερη κατανάλωση μπαταρίας... Ξαναγυρισα στην τελευταία του Ιουλίου.
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα περασα την CM11 στο κινητο μου και εχω καποιες ερωτησεις. Αρχικα υπαρχει αλλος τροπος να ακουσω ραδιοφωνο εκτος απο την εφαρμογη spirit fm (ειναι λιγο ακριβη); Επισης πριν που ειχα την στοκ 4.1, ειχα προσθεσει 2 γραμμες κωδικα σε ενα αρχειο μεσα στο φακελο system και μπορουσα να στελνω και να λαμβανω MMS χωρις να ανοιγωκλεινω συνεχως τα δεδομενα. Αυτα ανοιγαν και εκλειναν αυτοματα οταν εστελνα ή λαμβανα MMS. Στην CM11 ομως δεν υπαρχει αυτο το αρχειο μεσα στο system και ως επακολουθο δεν μπορω να εχω αυτη τη λειτουργια. Εσεις εχετε βρει καποιο τροπο να στελνετε και να λαμβανεται MMS αυτοματα; Ακομα προσεξα οτι τελειωνει πολυ γρηγορα η μπαταρια. Γυσρισα τον επεξεργαστη στα 800 μηπως και εχω μεγαλυτερη αυτονομια αλλα δεν ειδα ουσιαστικη διαφορα πανω στο θεμα. Τελος πως γυρναω πισω στην στοκ 4.1 αν τελικ δεν μεινω ευχαριστημενος απο την CM11;
SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα περασα την CM11 στο κινητο μου και εχω καποιες ερωτησεις. Αρχικα υπαρχει αλλος τροπος να ακουσω ραδιοφωνο εκτος απο την εφαρμογη spirit fm (ειναι λιγο ακριβη); Επισης πριν που ειχα την στοκ 4.1, ειχα προσθεσει 2 γραμμες κωδικα σε ενα αρχειο μεσα στο φακελο system και μπορουσα να στελνω και να λαμβανω MMS χωρις να ανοιγωκλεινω συνεχως τα δεδομενα. Αυτα ανοιγαν και εκλειναν αυτοματα οταν εστελνα ή λαμβανα MMS. Στην CM11 ομως δεν υπαρχει αυτο το αρχειο μεσα στο system και ως επακολουθο δεν μπορω να εχω αυτη τη λειτουργια. Εσεις εχετε βρει καποιο τροπο να στελνετε και να λαμβανεται MMS αυτοματα; Ακομα προσεξα οτι τελειωνει πολυ γρηγορα η μπαταρια. Γυσρισα τον επεξεργαστη στα 800 μηπως και εχω μεγαλυτερη αυτονομια αλλα δεν ειδα ουσιαστικη διαφορα πανω στο θεμα. Τελος πως γυρναω πισω στην στοκ 4.1 αν τελικ δεν μεινω ευχαριστημενος απο την CM11;

 

Αυτό για τα MMS δεν το ξέρω και είναι όντως λίγο σπαστικό, αλλά δεν στέλνω/παίρνω συχνά οπότε δεν το θεώρησα μείζον.

 

Για την επιστροφή σε όποια παλιότερη έκδοση, με το ODIN, έχει οδηγίες και στο παρόν θρεντ. Η διαφορά σε ταχύτητα πάντως είναι τέτοια που επιστροφή σε στοκ ρομ δεν έχω σκεφτεί.

 

 

Έχω παρατηρήσει το περίεργο: Το βάζω για φόρτιση πριν πέσω για ύπνο. Το πρωί το βρίσκω να έχει κάνει επανεκκίνηση, κάθε φορά. Δεν θυμάμαι να έχω προσθέσει καμμιά περίεργη ή νέα εφαρμογή πρόσφατα... Ιδέες για το πως μπορώ να βρω τι το προκαλεί;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μηπως ξερεις κανεις πως μπορω να μεταφερω τους χάρτες των GPS στην sd? Εγω στην προκειμενη χρησιμοποιω το Navigon κ εχω περασμενη την CM11.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μηπως ξερεις κανεις πως μπορω να μεταφερω τους χάρτες των GPS στην sd? Εγω στην προκειμενη χρησιμοποιω το Navigon κ εχω περασμενη την CM11.

Ευχαριστω.

εγώ με το navigon στη Rom του Kyrillos αλλά και στην official απλά κάνω cut/paste τον φάκελο του navigon με τους χάρτες κτλ στην sd, κάνω Restart και το βλέπει μόνο του χωρίς κάτι παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Στο 4.4.0. kitkat δεν μπορουν οι εφαρμογες να γραψουν στη sdcard. Αφου εχεις cm11, περασε (φλασαρισε) την Novathor settings (θα την βρεις στο xda). Στις ρυθμισεις (advance) τσεκαρεις το swap storages, επανεκινηση και πλεον το συστημα βλεπει την sdcard0 σαν εσωτερικη και εγκαθιστας οτι θελεις. Κανε το με προσοχη. Διαβασε και στο xda και ευθυνη δεν φερω.

 

Αυτό για τα MMS δεν το ξέρω και είναι όντως λίγο σπαστικό, αλλά δεν στέλνω/παίρνω συχνά οπότε δεν το θεώρησα μείζον.

 

Για την επιστροφή σε όποια παλιότερη έκδοση, με το ODIN, έχει οδηγίες και στο παρόν θρεντ. Η διαφορά σε ταχύτητα πάντως είναι τέτοια που επιστροφή σε στοκ ρομ δεν έχω σκεφτεί.

 

 

Έχω παρατηρήσει το περίεργο: Το βάζω για φόρτιση πριν πέσω για ύπνο. Το πρωί το βρίσκω να έχει κάνει επανεκκίνηση, κάθε φορά. Δεν θυμάμαι να έχω προσθέσει καμμιά περίεργη ή νέα εφαρμογή πρόσφατα... Ιδέες για το πως μπορώ να βρω τι το προκαλεί;

Απενεργοποιησε πρωτα την συσκευη και μετα συνδεσε τον φορτιστη.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σας παρακαλούσαμε να αποφεύγετε τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποιήστε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλετε να προσθέσετε κάτι στο μήνυμα σας ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλετε να απαντήσετε ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by Sol_Ballads
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους .. με επείγει κάτι πάρα πολύ τώρα και θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος!

είχα του 4.1.2 κυριλος V9 και είπα να βάλω πάλι την στοκ 2.6.3 μεσώ odin αφού την πέρασα και μου έγραψε και pass ξεκινάει με το λόγο και κολλάει εκεί και δεν μπαίνει και σε recovery mode με τον συνδυασμό και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα. Παρακαλώ ας με βοηθήσει κάποιος γιατί έχω μείνει χωρίς κινητό :(

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να μπεις recovery και κανε επαναφορά εργοστασιακων..Θα φτιαξει αμεσως μετα.Κλεισε το τηλέφωνο και προσπαθησε με κλειστό να μπεις.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ τα κατάφερα ...άλλα γιατί αφου ήμουν ροοτ τώρα που πέρασα την στοκ δεν είμαι πια super user :S ? έκανα ότι λέει εδώ http://www.droidviews.com/how-to-downgrade-galaxy-ace-2-gt-i8160-to-gingerbread-from-android-4-1-2/
Link to comment
Share on other sites

Με odin φεύγει το ρουτ και το recovery αν ειχες βαλει καποιο.Ξαναρουταρε,αν θες με towelroot ειναι πανευκολο.install to apk το τρεχεις μια φορα,ετοιμος!
Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανο να μην το υποστηριζει..Πιστευα οτι θα εκανε,ρουταρεις μεσω odin με το κλασσικο τροπο,εχει οδηγο νομιζω.
Link to comment
Share on other sites

Βγαζοντας φωτογραφιες και πηγαινοντας μετα απο λιγο να τις δω δεν εμφανιζονται ή εμφανιζονται κομμενες με ενα γκρι πλαισιο.Δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι προβλημα της καρτας μνημης ή του κινητου.Εχω βαλει να αποθηκευονται στη καρτα μηνμης κ οχι στο τηλεφωνο.Γνωριζει κανεις κατι ή του εχει συμβει το ιδιο??
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε κάποιες φωτογραφίες και αποθήκευσε τες στην μνήμη του τηλεφώνου και όχι στην εξωτερική sd ,αν συνεχίζει να στις δείχνει στο pc με τον ίδιο τρόπο τοτε δεν φταίει η sd .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα και δεν εχουν καποιο προβλημα οι φωτο οποτε μαλλον ειναι η καρτα μνημης.Διαβασα σε καποια αλλα forum οτι προκειται για προβλημα των smartphones της samsung και της συμβατοτητας των καρτων μνημης.Καρτες μνημης samsung δεν το εμφανιζουν αρα σκεφτομαι να παρω μια samsung
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα και δεν εχουν καποιο προβλημα οι φωτο οποτε μαλλον ειναι η καρτα μνημης.Διαβασα σε καποια αλλα forum οτι προκειται για προβλημα των smartphones της samsung και της συμβατοτητας των καρτων μνημης.Καρτες μνημης samsung δεν το εμφανιζουν αρα σκεφτομαι να παρω μια samsung

 

Πρόβλημα της κάρτας μνήμης είναι κατά 99%. Κράτα backup για να μην συμβεί καμιά στραβή :)

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...επειδη οι σελιδες ειναι παραπολλες για να μπορεσω να αφιερωσω χρονο για το κινητο μου θα ηθελα εαν καποιος γνωριζει και μπορει να μου δωσει λιγο τα φωτα του...ξερω μπορει να την εχουν κανει 200 φορες την ερωτηση αλλα δυστηχως δεν υπαρχει ο χρονος και η ορεξη για να κοιταξω τοσο πολλα!!

 

Λοιπον εχω το samsung galaxy ace 2 το οποιο το εχω κανει και αναβαθμιση JB κανονικα απο το kies και πλεον το κινητο οχι κολλαει αλλα σερνετε...κατι πηραν τα ματια μου για κατι αναβαθμισεις που λεγατε mb4 σε mc8 τα οποια δεν τα ξερω κιολας καλα ισως και να εχουν βγει και πιο καινουριες...τι μπορω να κανω ωστε να μην κολλαει ?? να το γυρησω στην αρχικη του εκδοση του κινητου που οταν το πηρα ηταν 2.κατι ? να περασω καποια αλλη εκδοση ?? πως μεγαλωνω την μνημη ram ?? πως ανεβαζω την αποδοση του επεξεργαστη ?? και κατι πηρε το ματι οτι μπορω να χρησιμοποιησω την εξωτερικη καρτα αποθηκευσης για εσωτερικη ?? αυτα λιγο πολυ...ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...επειδη οι σελιδες ειναι παραπολλες για να μπορεσω να αφιερωσω χρονο για το κινητο μου θα ηθελα εαν καποιος γνωριζει και μπορει να μου δωσει λιγο τα φωτα του...ξερω μπορει να την εχουν κανει 200 φορες την ερωτηση αλλα δυστηχως δεν υπαρχει ο χρονος και η ορεξη για να κοιταξω τοσο πολλα!!

 

Λοιπον εχω το samsung galaxy ace 2 το οποιο το εχω κανει και αναβαθμιση JB κανονικα απο το kies και πλεον το κινητο οχι κολλαει αλλα σερνετε...κατι πηραν τα ματια μου για κατι αναβαθμισεις που λεγατε mb4 σε mc8 τα οποια δεν τα ξερω κιολας καλα ισως και να εχουν βγει και πιο καινουριες...τι μπορω να κανω ωστε να μην κολλαει ?? να το γυρησω στην αρχικη του εκδοση του κινητου που οταν το πηρα ηταν 2.κατι ? να περασω καποια αλλη εκδοση ?? πως μεγαλωνω την μνημη ram ?? πως ανεβαζω την αποδοση του επεξεργαστη ?? και κατι πηρε το ματι οτι μπορω να χρησιμοποιησω την εξωτερικη καρτα αποθηκευσης για εσωτερικη ?? αυτα λιγο πολυ...ευχαριστω :D

 

εχουμε και λεμε

 

για stock (εργοστασιακη) βαλε την MG2 (JB 4.1.2) που ειναι επισης πιο σταθερη απο την MF1 (ελληνικη)

I8160XXMG

http://d-h.st/rGZ

Size: 473.94 MB

Uploaded By: kyrillos13 (xda dev)

 

CM 11.0 (20140807)

http://d-h.st/wAx

Size: 227.64 MB

 

Gapps

http://d-h.st/UUE

 

και ενα βιντεακι να δεις πως ειναι η διαδικασια (πανω κατω ιδια ειναι)

 

 

Πληροφοριακα για τον επεξεργαστη σε περιπτωση που του ανεβασεις συχνοτητα η γενικα το ρευμα να ξερεις θαχεις και μεγαλυτερη καταναλωση=μικροτερη διαρκεια της μπαταριας=περισσοτερες φορες φορτισμα

Link to comment
Share on other sites

Παθαινω πάλι ενα σοκ σήμερα γιατί βλέπω την sd0 γεμάτη... Αρχίζω να ψάχνω έναν έναν τους φακέλους. Στο tunnybrowser ήτοι του dolphin ένας φάκελος cache 650mb. Τώρα πως γίνεται αυτό, ενω έχω τσεκαρει την επιλογή να σβήνει την cache στο κλείσιμο, δεν ξέρω. Πάντως ριχνετε που και που μια ματιά όσοι το έχετε...
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Neokosmiti, μιάς και εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον φίλο belali, θα ήθελα να σε παρακαλέσω να ξαναβαλεις τον σύνδεσμο για το βιντεάκι, που τουλάχιστον εγω δεν βλέπω....

 

Να διευκρινίσω οτι αν και 50+ μηχανικός, μου φαίνονται πολλά κινέζικα απο τους ορισμούς που χρησιμοποιείτε, και προσπαθώ εδω και μια βδομαδα να βγάλω άκρη..

 

Πάντως και εσένα Neokosmiti, σε ευχαριστώ πολύ που βοηθάς αλλά και στους υπόλοιπους φίλους (όπως και στον δημιουργό και συντονιστές εδώ) που εχουν καταφέρει να φτιάξουν μιά πολύ αξιόλογη ιστοσελίδα.

 

Μπράβο Ελλαδάρα με τα παιδιά σου!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια... θελω να ρωτησω κατι! Εχει βγει στοκ ρομ για το ace 2, 4.2.2 ? Γιατι κατι τετοιο πηρε το ματι μου στο ιντερνετ. Και αν ναι, την εχει δοκιμασει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια... θελω να ρωτησω κατι! Εχει βγει στοκ ρομ για το ace 2, 4.2.2 ? Γιατι κατι τετοιο πηρε το ματι μου στο ιντερνετ. Και αν ναι, την εχει δοκιμασει κανεις?
από το sammobile σαν τελευταίο επίσημο βγαίνει το 4.1.2, ΧΧΝΒ1. Το οποίο περιέργως το πήρε μόνο η κοσμοτέ, η "ανοιχτή" ελληνική έκδοση είναι πιο παλιά.

Τον Ιούνιο φαίνεται το τελευταίο Ολλανδικό με κωδικό ΧΕΝΝΕ3...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Neokosmiti, μιάς και εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον φίλο belali, θα ήθελα να σε παρακαλέσω να ξαναβαλεις τον σύνδεσμο για το βιντεάκι, που τουλάχιστον εγω δεν βλέπω....

 

Να διευκρινίσω οτι αν και 50+ μηχανικός, μου φαίνονται πολλά κινέζικα απο τους ορισμούς που χρησιμοποιείτε, και προσπαθώ εδω και μια βδομαδα να βγάλω άκρη..

 

Πάντως και εσένα Neokosmiti, σε ευχαριστώ πολύ που βοηθάς αλλά και στους υπόλοιπους φίλους (όπως και στον δημιουργό και συντονιστές εδώ) που εχουν καταφέρει να φτιάξουν μιά πολύ αξιόλογη ιστοσελίδα.

 

Μπράβο Ελλαδάρα με τα παιδιά σου!

lol συγνωμη προφανως ξεχασα να το βαλω :P

οριστε λοιπον

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...