Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο το sammobile.

Flandra αν θες κρατας τη ρομ κ αλλαζεις μονο kernel της αλλης rom.

 

Σώθηκες τώρα... Έχω βάλει τη MG2 και δεν θυμάμαι ποιανού ROM από το xda. Θελω να βάλω του Κυριλλου όταν τη βγάλει. Απλά τη περνάω από πάνω;

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα προτεινα να βαλεις custom rom μιας και εισαι ηδη Root .

 

ποια προτεινεις και που μπορουμε να την βρουμε ? οι επαφες θα ειναι στα ελληνικα....?!(προτρέχω λιγο):)

Link to comment
Share on other sites

Οι φιλοι που εκαναν την αναβαθμιση και εχουν 625 MB RAM θεωρουν οτι το κινητο τους παει "σφαιρα"; Εννοω το εξης: αν εχεις ολικα 625 αλλα ελευθερα 100 δεν νομιζω οτι διαφερεις απο καποιον που εχει τα 482 MB με 80 ελευθερα.

Με αλλα λογια, αν εγω κανω την διαδικασια ΜΒ4 -> MF1 θα αυξησω σημαντικα τα ελευθερα ΜΒ και θα κερδισω σε performace?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι σκραπας.... δεν μπορω να το κανω με τίποτα να περασω Mb4 .και μετα MF1.... φτου μου.... :-(
Link to comment
Share on other sites

To free version παγωνει ολες τις εφαρμογες που κανεις εγκατασταση. To Donation Version παγωνει και τις εφαρμογες συστηματος. Τα χω παγωσει ολα εκτος απο TouchWiz εφοσον ανοιγει μονο του παντα και το weather widget που και αυτο ανοιγει εκτος αν δεν το θες εκει περα οποτε το παγωνεις και αυτο. Το μονο που δεν μπορεις να παγωσεις ειναι το SuperSU φυσικα :P .

Να σημειωσω οτι ειμαι με την εκδοση MC8 (UK) Jelly Bean και δεν σκοπευω να την αλλαξω εφοσον το κινητο παει μια χαρα.

 

Αν κάνεις donation για την pro χρειάζεται και κάτι ακόμα για να δουλέψει;

Και frame που λέει;

Cubot Dinosaur
Link to comment
Share on other sites

ποια προτεινεις και που μπορουμε να την βρουμε ? οι επαφες θα ειναι στα ελληνικα....?!(προτρέχω λιγο):)

 

Οποια και να βαλεις εχει μεσα ολες τις γλωσσες οποτε και ελληνικα. Σαν performance θα προτεινα ασυζητητι CM αλλα εχει καποια bugs. Απο κει και περα και του kyrillou η ROM ειναι πολυ καλη αποτι διαβασα. Εγω προσωπικα χρησιμοποιω

Base : 4.1.2 ΧΧMC8 (United Kingdom)

Kernel : stock MC8

ROM : The Italian Job v1.2

H συγκεκριμενη ROM εχει ηδη modified void.stab που σημαινει οτι τις εφαρμογες μπορεις να τις περασεις στην external SD και αυτο για μενα ειναι πολυ καλυτερο. Για παραδειγμα εχω το NAVIGON που μαζι με τους χαρτες πιανει αρκετα μεγαλο χωρο και δεν θελω να τοχω περασμενο στον χωρο του συστηματος οποτε τοχω στην SD και ειμαι μια χαρα.

Ναι χρειαζεται το framework

Edited by Cater
LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι bug για να διορθωθει πρεπει να αντικαταστησεις ενα αρχειο void.stab περισσοτερες πληροφοριες στο XDA

 

Bug? Αρχείο; Δεν βρίσκω κάτι...

Μπορείς να δώσεις link αν είναι εύκολο;

Link to comment
Share on other sites

Bug? Αρχείο; Δεν βρίσκω κάτι...

Μπορείς να δώσεις link αν είναι εύκολο;

 

Ειναι του κινητου το θεμα..Δες εδω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2267103&highlight=external+sd 

LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

H RAM εξαρταται παντα με τις εφαρμογες που τρεχουν. Αν τρεχεις 15 εφαρμογες μαζι καποια στιγμη λογικο ειναι να γεμισει.

 

Ναι, αλλα δεν καταλαβες, εγω εχω 70-80 MB RAM και δεν τρεχω καμια εφαρμογη!Τουλαχιστον εκουσιως. Αυτο ειναι το θεμα.

Ο,τι τρεχει ειναι το γνωστο παρασκηνιο του android που δρν μπορω να το σταματησω. Το σταματω με το task killer και μετα απο λιγο να τες παλι τις εφαρμογες να τρεχουν!

Αφου να σκεφτεις ετρεχε το cut the rope και εγω ειχα να παιξω 1 μηνα!

Bottom line με τετοια οριακη RAM πρεπει να ελεγξω το παρασκηνιο αλλα προς το παρον δεν μπορω.

Φανταστειτε τι εκανα: τις 7 homescreen τις εκανα 4 και εβγαλα το μονο widget που γουσταρα, τον καιρο. Αυτο ομως πια δεν ειναι και τοσο ευχαριστο.

Και λεω τωρα, να μπω στην διαδικασια οντας ασχετος να περασω MB4 και απο πανω MF1, αντε να μπω, αλλα θα εχω περισσοτερη ελευθερη μνημη και θα τρεχει πιο καλα το κινητο;

Ενα εχω κσταλσβει απο ολα αυτα: η RAM εχει μεγαλη σημασια για ενα android κινητο και το 1GB ειναι το minimum.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

τωρα που πηραμε την 4.1 παρατηρώ ότι δεν μπορώ να βγάλω την δόνηση από την ειδοποίηση μηνυματος. Δηλαδή ό,τι και να γίνει, πάντα όταν θα έρχεται μήνυμα SMS, θα έχει και δόνηση.

Ισχυει αυτό ή κανω λαθος; Δεν βλέπω να υπάρχει τρόπος να βγει η δόνηση από την ειδοποιηση για SMS.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

τωρα που πηραμε την 4.1 παρατηρώ ότι δεν μπορώ να βγάλω την δόνηση από την ειδοποίηση μηνυματος. Δηλαδή ό,τι και να γίνει, πάντα όταν θα έρχεται μήνυμα SMS, θα έχει και δόνηση.

Ισχυει αυτό ή κανω λαθος; Δεν βλέπω να υπάρχει τρόπος να βγει η δόνηση από την ειδοποιηση για SMS.

 

ΝΙΚΟ, πας

ΜΗΝΥΜΑΤΑ

κατω αριστερο κουμπι ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ

ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗΣ

ΔΟΝΗΣΗ

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΚΟ, πας

ΜΗΝΥΜΑΤΑ

κατω αριστερο κουμπι ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ

ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗΣ

ΔΟΝΗΣΗ

 

Σ ευχαριστω p_george.

Ωστόσο εγω πάντοτε είχα μια εφαρμογη (QuickProfiles) που τα ρυθμιζα "πακέτο" όλα τα προφιλ.

Τωρα με την νεα version, που καθε εφαρμογή (μηνυματα) ρυθμίζεται από μόνη της, θα πρέπει το QuickProfiles να συμπεριλαμβανει και ρυθμιση για τα μηνυματα σε καθε προφιλ.

ΟΚ thanks

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα δεν καταλαβες, εγω εχω 70-80 MB RAM και δεν τρεχω καμια εφαρμογη!Τουλαχιστον εκουσιως. Αυτο ειναι το θεμα.

Ο,τι τρεχει ειναι το γνωστο παρασκηνιο του android που δρν μπορω να το σταματησω. Το σταματω με το task killer και μετα απο λιγο να τες παλι τις εφαρμογες να τρεχουν!

Αφου να σκεφτεις ετρεχε το cut the rope και εγω ειχα να παιξω 1 μηνα!

Bottom line με τετοια οριακη RAM πρεπει να ελεγξω το παρασκηνιο αλλα προς το παρον δεν μπορω.

Φανταστειτε τι εκανα: τις 7 homescreen τις εκανα 4 και εβγαλα το μονο widget που γουσταρα, τον καιρο. Αυτο ομως πια δεν ειναι και τοσο ευχαριστο.

Και λεω τωρα, να μπω στην διαδικασια οντας ασχετος να περασω MB4 και απο πανω MF1, αντε να μπω, αλλα θα εχω περισσοτερη ελευθερη μνημη και θα τρεχει πιο καλα το κινητο;

Ενα εχω κσταλσβει απο ολα αυτα: η RAM εχει μεγαλη σημασια για ενα android κινητο και το 1GB ειναι το minimum.

 

Γιαυτο το λογο βγηκε το Greenify γιατι το android τρεχει χιλιες δυο βλακειες απο πισω. Τις παγωνεις και εχεις περισσοτερη ελευθερη RAM. Οσο για την RAM στο δικο μας μπορεις απλα να περασεις την τουρκικη εκδοση η οποια ακουσα ειναι αρκετα καλη και δινει κατευθειαν 624 MB RAM περνωντας την και απο GB. Νομιζω μετα και να βαλεις την ελληνικη τα MB θα παραμεινουν 624

LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω φιλε Cater.

Εχεις κανα link της Τουρκικής; Και προφανώς την περνάω μεσω odin και επισης (αν καταλαβα καλα) συμπληρωνω μονο το πεδιο PDA στο odin και οχι το pit και CSC.

Και αν την περασω, έχω αλλαξει και CSC?

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω φιλε Cater.

Εχεις κανα link της Τουρκικής; Και προφανώς την περνάω μεσω odin και επισης (αν καταλαβα καλα) συμπληρωνω μονο το πεδιο PDA στο odin και οχι το pit και CSC.

Και αν την περασω, έχω αλλαξει και CSC?

 

Δες εδω εχει και οδηγιες παρακατω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2336641

LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με αυτα που εχω διαβάσει εχω πειστεί πωσ δεν υπάρχει λόγος να παω στο update. Μια χαρά είναι και έτσι.!

 

By all means!

:)

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο το λογο βγηκε το Greenify...

Λοιπόν φίλε Cater...

Από εκεί που το κινητό άνοιγε μετά από reboot με 500ΜΒ κατειλημμένα (μόνο 125 ελεύθερα),

τώρα με το greenify Ανοίγει με κατειλημένα τα 370 (255 ελεύθερα).

Εκλεισα ΜΟΝΟ όσα ήμουν απόλυτα σίγουρος ότι δε χρειάζονται.

Είμαι όμως βέβαιος ότι εξακολουθώ να έχω αφήσει πολύ σαβούρα, απλά δεν ξέρω τι άλλο.

 

Επίσης με παίδεψε λίγο με όλα αυτά που θέλει για να στηθεί, αλλά είναι ΟΚ τώρα.

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να κανουμε root στην συσκευη χωρις να εχουμε εξωτερικη sd καρτα? Θα παρω σε κανα μηνα sd εξωτερικη οποτε ρωταω αμα καποιος ξερει :).
Link to comment
Share on other sites

Κατι ασχετο.

Απο τοτε που πηρα το κινητό (με Gingerbread φυσικα), θυμάμαι ότι πήραμε 2 ενημερώσεις της GB, τις οποίες εκανα μεσω Wi-Fi, όχι μεσω Kies. Αυτες οι ενημερώσεις αν θυμάμαι καλά βελτίωσαν την αυτονομία της συσκευής και πιθανότατα βελτιωσαν και αλλα θέματα που δεν γνωρίζω.

Ποιος μας λέει ότι μετά από λίγο καιρό δεν θα ερθει ενημέρωση της XXMF1 εκδοσης που έχουμε από την ίδια την εταιρία και θα αντιμετωπίζει το θεμα RAM;

Εγω θελω να ρωτησω. Τα παιδια με την 625MB μνημη αισθάνονται ότι το κινητό τους είναι το ίδιο καλό όπως με GB?

Καπου διαβασα ότι δεν έχει λέει διαφορά αν η μνημη ειναι 625 ή 555 ή 482ΜΒ.

Εγω πάντως δεν μπορω να το πιστεψω αυτό γιατι με τα 482 MB RAM που εχω, εχω την αίσθηση ότι το τηλέφωνο μου αργει να μου ανοίξει ακόμα και τις πιο απλές εφαρμογές.

Η δε αυτονομία δείχνει αν είναι χειρότερη από πριν.

Edited by Nikos1972
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε Cater...

Από εκεί που το κινητό άνοιγε μετά από reboot με 500ΜΒ κατειλημμένα (μόνο 125 ελεύθερα),

τώρα με το greenify Ανοίγει με κατειλημένα τα 370 (255 ελεύθερα).

Εκλεισα ΜΟΝΟ όσα ήμουν απόλυτα σίγουρος ότι δε χρειάζονται.

Είμαι όμως βέβαιος ότι εξακολουθώ να έχω αφήσει πολύ σαβούρα, απλά δεν ξέρω τι άλλο.

 

Επίσης με παίδεψε λίγο με όλα αυτά που θέλει για να στηθεί, αλλά είναι ΟΚ τώρα.

 

Παγωσε τα ολα. Αυτα που ανοιγουν ουτως η αλλως ειναι αυτα οποτε δεν τα παγωνω. Κανα 2 ειναι προγραμματα που σκοπιμα δεν τα παγωνω εγω.

http://i39.tinypic.com/538c51.jpg

http://i44.tinypic.com/2r7u55g.png

 

Αν χρησιμοποιεις ξυπνητηρι μην παγωσεις αυτο που λεγεται Ρολοι γιατι δεν θα χτυπησει :P

Edited by Cater
LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

Παγωσε τα ολα. Αυτα που ανοιγουν ουτως η αλλως ειναι αυτα οποτε δεν τα παγωνω. Κανα 2 ειναι προγραμματα που σκοπιμα δεν τα παγωνω εγω.

 

Σε περιπτωση που χρειαστουμε την εγγυηση και ειμαστε root τι σβηνουμε για να το παμε για service ? τον SU ?

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που χρειαστουμε την εγγυηση και ειμαστε root τι σβηνουμε για να το παμε για service ? τον SU ?

 

Φλασαρεις official λογισμικο και κανεις reset τον counter φλασαρισματος

LeEco Lemax 2 X820
Link to comment
Share on other sites

Και πως θα γινει αυτο αφου το official EUR δεν εχει scs EUR αλλα KOR ?

Παλι θα το δουν οτι ειναι απο φλασαρισμα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...