Jump to content

Glee Covers


one_tree_hill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκέφτηκα να ανοίξω το θέμα να ακούσω απόψεις :p

Σας αρέσουν; Προσωπικά μου άρεσαν από λίγο εώς καθόλου, αλλά έχω λατρέψει και τη σειρά και τις επανεκτελέσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Hmm..

 

Θα ελεγα τα Papa don't preach, Βaby one more time, Rolling in the deep & The boy is mine!

 

Τυχαια ειχα ακουσει το The boy is mine, μου αρεσε, και ετσι το εψαξα λιγο παραπανω!

Οι περισσοτερες επανεκτελεσεις ομως... δεν!

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί τόσο "μίσος" στο Glee από τους fans των original εκτελέσεων...

 

ναι, το original δεν αντιγράφεται (και κυρίως δεν αντιγράφεται από ερασιτέχνες μουσικούς ή έστω ηθοποιούς που έχουν μεν ταλέντο στο musical αλλά δεν έχουν και τις φωνές της Witney Houston ή του Elvis).

 

Το κακό όμως πού είναι;

Αν μη τι άλλο, η νεότερη γενιά έρχεται σε επαφή με τραγούδια που σε διαφορετική περίπτωση δε θα άκουγε ποτέ. Και στην εποχή του Bieber, έχουμε ανάγκη η νέα γενιά να καταλάβει πως αυτό ΔΕΝ είναι μουσική, είναι marketing.

 

Προτιμώ λοιπόν η νέα γενιά να μάθει τους Fleetwood Mac (στους οποίους είχαν κάνει ολόκληρο επεισόδιο στο Glee με αξιοπρεπέστατες εκτελέσεις - ιδιαίτερα του "Dreams" από την Chenoweth και τον Morrison) έστω και με αυτό τον τρόπο, έστω και αν ακούγονται αυτά τα ηλίθια "γιατί λέει αυτοί οι Fleetwood Mac τραγούδια του Glee?" - και αντίστοιχα για όλους τους καλλιτέχνες.

 

Τουλάχιστον έτσι, αν κάποιο παιδί ενδιαφέρεται πραγματικά για τη μουσική θα κάτσει, θα ψάξει, θα μάθει και θα ευχαριστηθεί τους μουσικούς που εμείς είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε είτε οι ίδιοι είτε από τους γονείς μας.

 

Πέρα από αυτό, με εξαίρεση τα εκνευριστικά και κουραστικαααααα musical τραγούδια, το Glee κάνει πολύ έξυπνα mash-up (όπως το Umbrella της Rihanna με το Singing in the Rain ή το Someone Like You / Rumor Has It της Adele) και υπάρχουν πολλά που ακούγονται ευχάριστα.

 

Είπαμε... δε φτάνουν τα original αλλά σε έναν κόσμο που ΑΥΤΗ η διασκευή επιτρέπεται να κυκλοφορεί, οι διασκευές του Glee ΜΙΑ ΧΑΡΑ είναι...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δει glee ποτε!

δεν ξερω τι ειναι!

τυχαια επεσα πανω σε μια διασκευη του Like a prayer της madonna και επαθα πλακα!

την θεωρω την καλυτερη διασκευη του συγκεκριμενου(υμνου της ποπ) τραγουδιου που εχω ακουσει ποτε!

ισως καποια μερα μελλοντικά ακουσω και τα υπολοιπα που εχουν κανει!

παντως τα τραγουδια τους στα charts παιρνουν φωτια!

Link to comment
Share on other sites

βλεπω τον δευτερο κυκλο της σειρας και δεν μπορω να καταλαβω προς τι τοση πρεμουρα.

παρουσιαζουν αξιοπρεπως καποια κομματια,σε καποια επεισοδια δε, δινουν και ινφο που ισως ποτε να μην μαθαιναμε,ας πουμε με της britney spears το επεισοδιο εγω γελασα πολυ και το βρηκα καλογουστο. στο κατω κατω δεν κανουν συναυλιες που θα πρεπει να πληρωσεις για να τους ακουσεις η κατι τετοιο.. ελεος πια.. εδω δεν εχουν οι καλλιτεχνες προβλημα και εχουμε εμεις;;

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όπως είπα δε μου άρεσαν καθόλου, ίσως γιατί με ξένιζαν.

Άρχισα όμως φέτος να βλέπω τη σειρά και να ακούω τις διασκευές και τους έχω λατρέψει πραγματικά. Χαίρομαι πολύ για το γεγονός ότι κάνουν covers τραγουδιών που αλλιώς δε θα ήξερα και είναι του είδους που ακούω, πχ έχω ξετρελαθεί πλέον με το Cough Syrup που θα έχει το αυριανό επεισόδιο. Και τα mashups που κάνουνε είναι το κάτι άλλο. Οι φωνές τους είναι όλες μια προς μια, πιστεύω, ειδικά των κοριτσιών, με εξαίρεση ίσως αυτή του Corey Monteith που μου αρέσει λίγο εώς καθόλου και σα φωνή, αλλά και σαν χαρακτήρας. Αλλά αγαπάμε Kurt :lol:

Αυτό που ξέρω είναι ότι περιμένω με ανυπομονησία κάθε Παρασκευή για το First Listen που έχουν καθιερώσει πλέον :P

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...