Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος ΙΙ


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν το έκανε και με άλλο πρόγραμμα μάλλον είναι hardware το πρόβλημα. Αλλάζει το μικρόφωνο, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να το αλλάξεις και εσύ.

 

Για να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι στο software το πρόβλημα δοκίμασε κανένα reset ή και να περάσεις την rom απ την αρχή (κατά προτίμηση του lagoskon αν δεν το έχεις κάνει ήδη).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημέρα,

 

δοκίμασα και με το camerapro ,αλλά μάταια. Το μικρόφωνο είναι ανταλλακτικό ;

 

Για να πω την μαύρη αλήθεια πριν μια εβδομάδα μου έπεσε με την οθόνη πάνω σε χοντρό χαλίκι, με αποτέλεσμα να καταστραφεί η προστατευτική ζελατίνα, χωρίς ίχνος χάραξης στην οθόνη. Σε τελείως μαυρο background ,χωρίς φωτισμό στο χώρο, στο σημείο που δέχτηκε το κτύπημα , στην οθόνη φαίνεται μια σκούρα κηλίδα , σαν αυτές που έχω από την αρχή διάσπαρτες σε άλλα σημεία, χωρίς όμως να δημιουργείται πρόβλημα στην απεικόνιση . Δεν ξέρω αν το προβλημα δημιουργήθηκε μετά την πτώση ή το έχω καιρό, σωστό video ειχα τραβήξει πέρυσι το καλοκαίρι .

 

Αυτά τα ολίγα :)

Για ψάξε εδώ.

 

1) http://www.media-ram.gr/phones-and-accessories/spare-parts/microphone/nokia-el-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15.html#ty;pagination_contents;/phones-and-accessories/spare-parts/microphone/nokia-el-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-page-2.html

 

2) http://stellatech.com/articles.php?cid=1098

 

Ορίστε και το βίντεο αποσυναρμολόγησης του Ν8.

(έληξε έτσι και αλλιώς η εγγύηση οπότε του βγάζεις άνετα τα μάτια έξω :p ) Edited by spiros2021

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις σας,

 

έχει 2 μικρόφωνα ; άλλο για καταγραφή ήχου μέσω video εγγραφής και άλλο για τις κλήσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να αλλάξεις το μικρόφωνο χρειάζεται ειδικά εργαλεία. Εγώ χαλασα το μικρόφωνο αποένα Ν8 και ένα 5800 και αναγκαστικά τα πέταξα. Εκτός και αν έχεις τέτοια εργαλεία. Έχει 2 μικρόφωνα και αν θυμάμαι καλά τα χρησιμοποιεί συνέχεια
Link to comment
Share on other sites

όταν λες ειδικά εργαλεία εννοείς τα δύο T5 & T6 κατσαβίδια; Όταν άλλαξα μπαταρία αγόρασα ένα σετάκι από ebay με κόστος ~2€ και τα χρησιμοποίησα και άλλες φορές στο μέλλον (πχ όταν άλλαξα το πάνω καπάκι).

Περισσότερα εδώ:

http://www.ebay.co.uk/itm/301065835472?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Link to comment
Share on other sites

όταν λες ειδικά εργαλεία εννοείς τα δύο T5 & T6 κατσαβίδια; Όταν άλλαξα μπαταρία αγόρασα ένα σετάκι από ebay με κόστος ~2€ και τα χρησιμοποίησα και άλλες φορές στο μέλλον (πχ όταν άλλαξα το πάνω καπάκι).

Περισσότερα εδώ:

http://www.ebay.co.uk/itm/301065835472?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Εγω οταν πηγα σε Nokia Care να με κανουν το επανω καπακι επειδη εσπασε λογο πτωσης, με ειπαν οτι πρεπει να βγει εξω διοτι εκει πανω εχει το IMEI της συσκευης και δεν μπορουν να το κανουν οι ιδιοι!!!! :( Ισχυει αυτο;;;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

ότι έχει το imei πάνω ισχύει, το αν μπορούν να το αλλάξουν δε το ξέρω. Εγώ πήρα ένα από ebay και με τα κατσαβίδια που ήδη είχα το άλλαξα σε 2 λεπτά. Είναι πιο εύκολο και από την αλλαγή μπαταρίας. Κόστος 3,5€ και μου έμεινε και ένα ανταλλακτικό για το κάτω καπάκι που ήρθε μαζί με το πάνω.
Link to comment
Share on other sites

ότι έχει το imei πάνω ισχύει, το αν μπορούν να το αλλάξουν δε το ξέρω. Εγώ πήρα ένα από ebay και με τα κατσαβίδια που ήδη είχα το άλλαξα σε 2 λεπτά. Είναι πιο εύκολο και από την αλλαγή μπαταρίας. Κόστος 3,5€ και μου έμεινε και ένα ανταλλακτικό για το κάτω καπάκι που ήρθε μαζί με το πάνω.

 

Ναι αλλα πως αλλαξες το επανω μερος χωρις να φυγει το IMEI απο πανω;;;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ένα αυτοκόλλητο είναι, το ξεκολλάς και το ξανακολλάς. Αλλά και να μην το κάνεις τι έγινε; Η nokia μπορεί να μην το κάνει γιατί "απαγορεύεται" αλλά εσένα σου χρειάζεται;
Link to comment
Share on other sites

Τι σε νοιάζει το αυτοκόλλητο του imei βρε evris, εγγύηση δεν έχεις ούτε για πλάκα πλέον... Κράτα το κάπου να το έχεις και τέλος.
Link to comment
Share on other sites

Τι σε νοιάζει το αυτοκόλλητο του imei βρε evris, εγγύηση δεν έχεις ούτε για πλάκα πλέον... Κράτα το κάπου να το έχεις και τέλος.

 

 

Ένα αυτοκόλλητο είναι, το ξεκολλάς και το ξανακολλάς. Αλλά και να μην το κάνεις τι έγινε; Η nokia μπορεί να μην το κάνει γιατί "απαγορεύεται" αλλά εσένα σου χρειάζεται;

 

Σωστα!!!!! Αυτο δεν το σκεφτηκα!!!! :)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Προχτές παρέλαβα ένα 808 που προορίζεται για κύρια χρήση. Πέρασα και τη rom του lagoskon, όλα καλά μέχρι τώρα. Λόγω του γνωστού προβλήματος με το dropbox είπα να προσπαθήσω να μεταφέρω τις ρυθμίσεις για το cutebox από το Ν8 στο 808 ώστε να παίξει κατευθείαν. Και εκεί ανακάλυψα ότι στο Ν8 μου κάτι έχει στραβώσει...

 

Ενώ έχω ενεργοποιήσει τα αντίστοιχα patches στο rompacher+ και μπορώ να εγκαταστήσω unsigned αρχεία δεν μπορώ να δω τους φακέλους συστήματος στο c. Ή μάλλον βλέπω τον private αλλά αν πάω να μπω τον εμφανίζει κενό. Δοκίμασα να ανοίξω το rompatcher που το είχα ρυθμίσει και το είχα ξεχάσει αλλά δεν ανοίγει. Πάει να ανοίξει και κλείνει. Καμιά ιδέα;

Στο ημερήσιο διάβασα για hard reset αλλά στην περίπτωση μου θα χάσω αυτά που θέλω να σώσω :p Δοκίμασα να ξαναπεράσω το rompatcher αλλά μου πετάει ένα Αδύνατη η εγκατάσταση (ή κάπως έτσι), πιθανόν γιατί το rompatcher ήρθε μαζί με την rom.

 

Και ρωτάω τώρα...

 

Υπάρχει τρόπος να εγκαταστήσω πάλι το rompacher μπας και στρώσει;

Το τηλέφωνο τρέχει cfw του lagoskon. Αν το βάλω πάλι και δεν κάνω refurbish αλλά update, υπάρχει περίπτωση να το σώσω; Δλδ να μην σβηστούν τα περιεχόμενα του C:/private;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια επανεκκίνηση στο Ν8 κρατώντας το κουμπί ον οφφ δέκα δεύτερα μέχρι να κανει τρεις δονήσεις και δοκίμασε να μπεις στο Ρομ Πάτσερ και ενεργοποίησε το πατς open for all για να δεις τα αρχεία. Επίσης νομιζω θα χρειαστείς το x plore
Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, ο rompacher πάει να ανοίξει (βγάζει το κυκλάκι ότι φορτώνει) και με βγάζει σε μαύρη οθόνη. Μετά από λίγο επιστρέφει πάλι πίσω στο μενού

Το xplore το έχω και έχω επιλέξει να δείχνει τα πάντα (κρυφά αρχεία, συστήματος και τα δύο εικονικά drives). Βλέπω τον φάκελο private αλλά δεν μου δίνει πρόσβαση μέσα

 

[ATTACH]50714[/ATTACH]

 

Κατά τ' άλλα κανένα πρόβλημα με το τηλέφωνο, τα patches τρέχουν αφού εγκαθιστώ κανονικά unsigned εφαρμογές. Από φοίνικα δεν γίνεται τίποτα χωρίς να πειράξει τις εφαρμογές και το c:/private;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ξαναπερασεις τη Ρομ σαν update αλλά να αφαιρέσεις το αρχείο uda απο τη λίστα μαζί με το κοκκινο αρχείο.
Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα, αφαίρεσα το κόκκινο και το uda -> update

 

Πάλι το ίδιο όμως. Το rompatcher δεν ξεκινάει και το private δεν ανοίγει. Το χάσαμε το dropbox...

Link to comment
Share on other sites

Ποιο αρχείο ψαχνεις? Έχω το cutebox στο 808 που δουλεύει κανονικά. Μήπως σου το εστελνα να δούμε αν θα δουλεψει
Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Και στο Ν8 μου δουλεύει όπως στο 808 σου μέχρι να κάνεις logout και να μην μπορείς να κάνεις πάλι login.

 

Θέλω να πάρω το αρχείο με τα Dropbox credentials του cutebox ή έστω του dropian, να τα πετάξω στο 808 και να παίξει χωρίς να κάνω πάλι login και να κολλήσει το σύμπαν. Αν μου έδινες το δικό σου θα έμπαινα στο dropbox σου όχι στο δικό μου. Για το fileplus το αρχείο αυτό είναι το DropboxClient.dat, για το cutebox δεν ξέρω πως λέγεται.

 

Κάπου έχει σκαλώσει και το κακό είναι ότι δεν ξέρω από πότε είναι έτσι, δηλαδή αν φταίει κάποια εφαρμογή που έβαλα. Το open for all τρέχει γιατί βλέπω τα δύο virtual drives (D & Z). Απλά δεν μπαίνει στο private που είναι όλα αυτά τα αρχεία. Και ενώ του mass storage μπορώ να τα δω από τον υπολογιστή, του C δεν γίνεται.

 

Μετέφερα και τον φάκελο patches της c σε άλλο drive μήπως ο rompatcher δεν ξεκινάει επειδή δεν του αρέσει κάποιο από τα αρχεία εκεί, πάλι τα ίδια.

Το μόνο που θα μπορούσε να γίνει είναι να ξαναεγκαταστήσω τον rompatcher μπας και στρώσει, αλλά δεν γίνεται γιατί ήρθε με την rom

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ πριν 3 μέρες έκανα login στο dropbox μέσω του filesplus και δουλέυει κανονικά. Οπότε μπορεί να χάσεις το cutebox αλλά θα δουλέυει το filesplus.
Link to comment
Share on other sites

lagoskon ευχαριστώ για τη βοήθεια αλλά για κάποιο λόγο έχει μουλαρώσει ο rompatcher μου και δε γίνεται δουλειά. Μέχρι και με telnet μπήκα από τον υπολογιστή μου με το fshell, βλέπω το C αλλά όταν πάω να μπω στο private μου λέει ότι δεν έχω permissions.

 

Ναι το filesplus παρακάμπτει το bug μετά το πρόσφατο update γιατί ανοίγει για το login τον browser, δεν προσπαθεί πλέον να κάνει login μέσα από την εφαρμογή. Όμως έχει το κακό ότι ανοίγει τα links tou dropbox στον browser και πολλές φορές μου βγάζει ότι το αρχείο δεν βρέθηκε.

Τελικά βρήκα λύση, έβαλα το πανάλαφρο και δωρεάν droper που αν και παλιό πρόγραμμα συνδέεται κανονικότατα. Το μόνο μείον του σε σχέση με το cutebox είναι ότι όταν πας να ανεβάσεις πχ μια φωτογραφία δεν ανοίγει η έκθεση αλλά ο filemanager και πρέπει να ξέρεις το όνομα του αρχείου που θες να ανεβάσεις (όπως συμβαίνει και με το dropian που πάλι όμως δεν συνδέεται λόγω του bug).

 

Άρα problem solved, και ας μην μπορώ να μπω στο private του C. Κατά τα άλλα το τηλέφωνο λειτουργεί άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Μετά απο 4 χρόνια συμβιώσεις με το αγαπημένο μου N8 εχω πρόβλημα με το ακουστικό.

Ξαφνικά ακούω ελάχιστα εως καθόλου από το ακουστικό να φανταστείτε οτι οσο ακούω αν το έχεις μακριά τοσο ακούω όταν το έχω στο αυτί,

Να ειναι προβλημα του ακουστικου η προβλημα software?

Nokia 8210,6610,7610,6600,N80,N95,N95 8GB,N97,N8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...