Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος ΙΙ


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Έχω στο N8 μου φλασαρισμένη του Lagoskon την παλιά μπέλε (111.030.0507.03.01).

Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να περάσω την τελευταία έκδοση ? Navifirm και Φοίνικα?

Το κινητό πλέον το έχει ο πατέρας μου και κολλάει τρελά! Δεν έχει ελληνικό pc και δεν με ενδιαφέρει να περάσω κάποια custom πάνω.

 

Πριν από καιρό που είχα εγώ το κινητό τα κατάφερνα, αλλά τώρα δεν είμαι στον υπολογιστή μου και δεν έχω τα προγράμματα :/

 

edit: Ποιο από τα releases πρέπει να κατεβάσω από το Navifirm ? 25.7?

 

Κολάει γιατί προφανώς είναι belle βασισμένη σε beta έκδοση. Με τον ίδιο τρόπο που είχες περάσει τότε αυτήν θα περάσεις και την καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κολάει γιατί προφανώς είναι belle βασισμένη σε beta έκδοση. Με τον ίδιο τρόπο που είχες περάσει τότε αυτήν θα περάσεις και την καινούρια.

 

Το θέμα μου είναι ότι την πρώτη φορά είχα χρησιμοποιήσει μόνο τον φοίνικα και είχα κατεβάσει το αντίστοιχο αρχείο. Τώρα δε με αφήνει να το κατεβάσω και πρέπει να χρησιμοποιήσω το Navifirm? Και κατεβάζω την 25.7 ε?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι ότι την πρώτη φορά είχα χρησιμοποιήσει μόνο τον φοίνικα και είχα κατεβάσει το αντίστοιχο αρχείο. Τώρα δε με αφήνει να το κατεβάσω και πρέπει να χρησιμοποιήσω το Navifirm? Και κατεβάζω την 25.7 ε?

 

όχι ! την 111.030.0609 . Η 25.7 είναι η άννα

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

όχι ! την 111.030.0609 . Η 25.7 είναι η άννα

 

Ουπς.... :) Και λέω γιατί δε λειτουργεί... άντε να κατεβάσω ξανά από την αρχή οοοοολα τα αρχεία με 100 kb/sec

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά είπες ότι έχεις περασμένη του lagoskon πράγμα αδύνατο να την κατέβασες από navifirm..
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά είπες ότι έχεις περασμένη του lagoskon πράγμα αδύνατο να την κατέβασες από navifirm..

 

Ναι, έχω του lagoskon, αλλά θέλω να περάσω την τελευταία επίσημη ;) Για αυτό θέλω το navifirm γιατί από τον Φοίνικα δε μπορώ να κατεβάσω για κάποιον λόγο

Link to comment
Share on other sites

Για σας μου έβγαλε σήμερα μια ενημέρωση για το sky drive την έχει βάλει κανεις ξέρετε πόσο χώρο πιάνει στη C???

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Για σας μου έβγαλε σήμερα μια ενημέρωση για το sky drive την έχει βάλει κανεις ξέρετε πόσο χώρο πιάνει στη C???

110 κβ

Μόλις την έβαλα και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις γιατι καποια widgets μου στο n8 δειχνουν συνεχεια το κυκλακι , σαν να φορτωνει;

υπαρχει καποια λυση ;

αν τελικά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του sex τότε πρέπει να είμαι sexομανης...
Link to comment
Share on other sites

sam66 υπάρχουν εφαρμογές όπως το battery info που πρέπει πρώτα να τις ανοίξεις από το μενού και μετά να βάλεις το widget στην οθόνη! Υποθέτω ότι αυτό είναι το πρόβλημα. Αν στο κάνει γενικά, κάνε καμια επανεκκίνηση η επαναφορά ρυθμίσεων μήπως στρώσει!
Link to comment
Share on other sites

τιποτα, μεχρι τωρα εχω ξαναφορτωσει 2 φορες την bella, και εχω κανει 3 φορες hard format και 1 soft format αλλα τιποτα :(

 

το πρόβλημα δημιουργήθηκε ξαφνικά .

καμια ιδεα; μηπως να ξαναπερασω την bella με αλλο τροπο;

αν τελικά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του sex τότε πρέπει να είμαι sexομανης...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως οι εφαρμογές αυτές είναι εγκατεστημένες στην κάρτα μνήμης και αυτή δημιουργεί το πρόβλημα; Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ... κανονικά, μετά από hard reset θα έπρεπε να είναι όλα εντάξει!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, επειδη η usb υποδοχη μου χαλασε, ξερετε αν οι αναβαθμισεις του Ν8 μπορουν να γινουν με wifi?Η Belle, για παραδειγμα, περναγε ετσι?
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, επειδη η usb υποδοχη μου χαλασε, ξερετε αν οι αναβαθμισεις του Ν8 μπορουν να γινουν με wifi?Η Belle, για παραδειγμα, περναγε ετσι?

 

όταν είναι major update (όπως η Belle) θελεις σύνδεση με USB, στα minor χαλαρά μέσω Wi Fi.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, επειδη η usb υποδοχη μου χαλασε, ξερετε αν οι αναβαθμισεις του Ν8 μπορουν να γινουν με wifi?Η Belle, για παραδειγμα, περναγε ετσι?

 

Δυστυχώς φίλε μου η Belle ως αναβάθμιση εγκαθίσταται μόνο μέσω Usb σύνδεσης. Αν το κινητό σου είναι εντός εγγύησης πήγαινε το στο Νokia Care.

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβε ο swaron

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Μήπως οι εφαρμογές αυτές είναι εγκατεστημένες στην κάρτα μνήμης και αυτή δημιουργεί το πρόβλημα; Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ... κανονικά, μετά από hard reset θα έπρεπε να είναι όλα εντάξει!

 

δεν νομιζω :(

θα το ξαναρορτωσω απο το nokia suite για τελευται φορα την τελευταια εκδοση και θα βγαλω την καρτα μνημης , δουμε τι θα γινει...

 

με το ξαναφορτωμα της τελευταιας εκδοσης οι παλαιοι φακελοι και αρχεια δεν διαγραφονται; ρωταω μηπως πρεπει να κανω καποιου ιδους αλλη εγκατασταση ( καποια πιο "καθαρη" , π.χ. μεσα απο Phoenix) ?

αν τελικά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του sex τότε πρέπει να είμαι sexομανης...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, επειδη η usb υποδοχη μου χαλασε, ξερετε αν οι αναβαθμισεις του Ν8 μπορουν να γινουν με wifi?Η Belle, για παραδειγμα, περναγε ετσι?

 

Πώς ακριβώς χάλασε δηλαδή; Στράβωσε ή έσπασε μέσα στην υποδοχή ο ακροδέκτης του καλωδίου; Πήρε νερό και δε λειτουργούν οι επαφές;

 

Όπως και να 'χει, πήγαινέ το σε ένα Nokia Care. Δε γίνεται να μείνεις χωρίς USB, είναι πολύ πιο σημαντική από το τι λειτουργικό έχεις μέσα. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, επειδη η usb υποδοχη μου χαλασε, ξερετε αν οι αναβαθμισεις του Ν8 μπορουν να γινουν με wifi?Η Belle, για παραδειγμα, περναγε ετσι?

 

επειδή την πάτησε και φίλος μου με n8 ( έβαλε αναποδα το βυσμα και έσπασε στην βάση ) η διαδικασία είναι η εξής: το πας σε Nokia care και το στέλνουν στην Τσεχία όπου γίνεται η αντικατάσταση και φυσικά το φορμάτ δεν το αποφεύγεις, το πέρνεις σε 15 ημέρες πίσω και μάλλον χωρίς χρέωση, αν όμως σε χρεώσουν η ιστόρια είναι 40-45 ευρώ

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω :(

θα το ξαναρορτωσω απο το nokia suite για τελευται φορα την τελευταια εκδοση και θα βγαλω την καρτα μνημης , δουμε τι θα γινει...

 

με το ξαναφορτωμα της τελευταιας εκδοσης οι παλαιοι φακελοι και αρχεια δεν διαγραφονται; ρωταω μηπως πρεπει να κανω καποιου ιδους αλλη εγκατασταση ( καποια πιο "καθαρη" , π.χ. μεσα απο Phoenix) ?

Αν θέλεις καθαρή εγκατάσταση, πάρε backup από τα πάντα και μετά κάνε μορφοποίηση της μαζικής και της κάρτας μνήμης (E:/ και F:/ αντίστοιχα) μέσα από το κινητό (από την εφαρμογή Αρχεία). Με το φλασάρισμα με το Phoenix διαγράφεται η μνήμη τηλεφώνου (C:/ ). Αν δεν θέλεις να διαγράψεις τα πάντα, διαγράφοντας τους φακέλους συστήματος από τις δύο μνήμες E και F (private, system, sys και resource), έχεις ουσιαστικά καταργήσει τις εγκατεστημένες εφαρμογές.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το Ν8 μου έχει σπάσει τα νεύρα εδώ και μια εβδομάδα.

Για κάποιο λόγο η εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου δείχνει ότι έχει μόλις 9 ΜΒ ελεύθερα, με αποτέλεσμα να μου πετάει την ηλίθια ειδοποίηση κάθε τρεις και λίγο και να μη μπορώ να κάνω διάφορες λειτουργίες, όπως πχ αναβάθμιση του Store.

Δε μπορώ να βρω κανένα μεγάλο αρχείο στον file manager ή όταν το συνδέω στον υπολογιστή.

Προφανώς κάπου αποθήκευσε κάτι και το ξέχασε... Ίσως κάποιο αρχείο του Opera.

Αν κάποιος ξέρει πως μπορείς να καθαρίσεις τη μνήμη που δε βλέπεις στην Belle, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το Ν8 μου έχει σπάσει τα νεύρα εδώ και μια εβδομάδα.

Για κάποιο λόγο η εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου δείχνει ότι έχει μόλις 9 ΜΒ ελεύθερα, με αποτέλεσμα να μου πετάει την ηλίθια ειδοποίηση κάθε τρεις και λίγο και να μη μπορώ να κάνω διάφορες λειτουργίες, όπως πχ αναβάθμιση του Store.

Δε μπορώ να βρω κανένα μεγάλο αρχείο στον file manager ή όταν το συνδέω στον υπολογιστή.

Προφανώς κάπου αποθήκευσε κάτι και το ξέχασε... Ίσως κάποιο αρχείο του Opera.

Αν κάποιος ξέρει πως μπορείς να καθαρίσεις τη μνήμη που δε βλέπεις στην Belle, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Βρες και εγκατέστησε το FilesPlus υπάρχει στο store με χρέωση αλλά μπορείς να το βρεις και αλλού.... θα σου κάνει λεπτομερή ανάλυση της μνήμης (κάνε ταξινόμηση κατά μέγεθος) και θα δεις ποια είναι τα μεγάλα αρχεία, μετά όποιο νομίζεις ότι δεν χρειάζεσαι το διαγράφεις, εναλλακτικά χρησιμοποίησε το mobileCleaner μόνο που μ αυτό δεν μπορείς να επέμβεις εσύ, καθαρίζει ότι νομίζει αυτό άχρηστο.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην κανε Clear Cache στον Οπερα! παντα,ΠΑΝΤΑ τρωει μπολικα MB! επισης υστερα βαλε το MobileCleaner και θα διωξει μπολικο πραμα ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Βρες και εγκατέστησε το FilesPlus υπάρχει στο store με χρέωση αλλά μπορείς να το βρεις και αλλού.... θα σου κάνει λεπτομερή ανάλυση της μνήμης (κάνε ταξινόμηση κατά μέγεθος) και θα δεις ποια είναι τα μεγάλα αρχεία, μετά όποιο νομίζεις ότι δεν χρειάζεσαι το διαγράφεις, εναλλακτικά χρησιμοποίησε το mobileCleaner μόνο που μ αυτό δεν μπορείς να επέμβεις εσύ, καθαρίζει ότι νομίζει αυτό άχρηστο.
Το mobileCleaner δεν το βρίσκω στο Store.

 

 

 

Καταρχην κανε Clear Cache στον Οπερα! παντα,ΠΑΝΤΑ τρωει μπολικα MB! επισης υστερα βαλε το MobileCleaner και θα διωξει μπολικο πραμα ;)

Έκανα και δε μειώθηκε καθόλου... Σκέφτομαι να τον διαγράψω αλλά μετά θα πρέπει να ξαναβάλω τα saved passwords ένα-ένα. :(

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...