Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος ΙΙ


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα παιδες, εβαλα την εφαρμογη και αυτη την εβδομαδα οσο και να ασχοληθηκα, δεν καταφερα να δω το δικτυο με το XPERIA Τ που εχω.

Εχετε καμια ιδεα μηπως θελει καμια ρυθμιση ειτε η εφαρμογη ειτε το xperia?

εχω τα ΜΒ στο νοκια και καθονται,θελω να τα εκμεταλλευτω! :P

 

για δες εδώ φιλέ μου αυτό το πρόγραμμα ίσως κάνει http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4580801#post4580801

Edited by makrimanolis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά SOS!! Ξαφνικά ανοίγοντας τις επαφές μου εμφανίζει όλες "(χωρίς όνομα)". Ανοίγοντας όμως μια επαφή μου εμφανίζει τα στοιχεία της κανονικά. Όπως επίσης κι αν κάποιος με τηλεφωνήσει εμφανίζονται τα στοιχεία του στην οθόνη. Καμιά ιδέα;

 

(αν και εσύ το έλυσες το προβλημα)

 

η λύση ειναι να πας στις ρυθμίσεις των επαφών, να πεις να φαίνονται μόνο οι επαφές στης sim να πατήσεις "οκ". και έπειτα να ξαναπας και να επιλέξεις να φαίνονται όλες οι επαφές ...

αν τελικά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του sex τότε πρέπει να είμαι sexομανης...
Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσα λογαριασμούς yahoo και gmail στην "ενσωματωμένη" εφαρμογή του τηλεφώνου αλλά στα μέιλ, όπου υπάρχουν ελληνικοί χαρακτήρες μου βγάζει κινέζικα και τετράγωνα.

Πως το διορθώνουμε αυτό?

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

επιτελους αποφασισα και κατεβασα την slim moded v2 του lagoskon στο Ν8 μου γιατι η μνημη στην c ειχε παει στα 70ΜΒ και εκτος αυτου ειχε αρχιση να κολλαει το τηλ. και εκανε και πολυ ωρα να ανοιξη

εχει κανει ωραια δουλεια ο lagoskon και τον ευχαριστουμε

μου αρεσε πολυ οτι τα εχει βαλει σε φακελους, πολυ ωραια η αναζητηση επαφων και γενικα πολυ ποιο γρηγορο το τηλ.

εκανα μια δοκιμη με ανοιχτες πολλες εφαρμογες ταυτοχρονα ,και δεν κολησε πουθενα.

Η μνημη στον c αρχικα ηταν στα 165-170 ΜΒ αλλα μετα την επαναφορα του

μπακ-απ και καποιον παιχνιδιων και εφαρμογων που ξαναεβαλε κατεβηκε στα 130ΜΒ ,

α)αυτο ειναι φυσιολογικο ετσι???

β) που δεν μπορεσα να καταλαβω ειναι στον φακελο RomPather plus ,τι κανει το καθενα απο αυτα , και πως τα ενεργοποιω - απενεργοποιω

τσεκαροντας τα γινονται πρασινα ,αλλα δεν βλεπω καποια διαφορα,

εκτος οτι στο φακελο αρχεια βλεπω μια μνημη D 106MB ελευθερη την μνημη Z 0 Β ελευθερη

γ) ποσες μνημες εχει το τηλ. ρε παιδια ???

ας μου λυσει καποιος της αποριες αυτες ,γιατι ειμαι ασχετος

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

επιτελους αποφασισα και κατεβασα την slim moded v2 του lagoskon στο Ν8 μου γιατι η μνημη στην c ειχε παει στα 70ΜΒ και εκτος αυτου ειχε αρχιση να κολλαει το τηλ. και εκανε και πολυ ωρα να ανοιξη

εχει κανει ωραια δουλεια ο lagoskon και τον ευχαριστουμε

μου αρεσε πολυ οτι τα εχει βαλει σε φακελους, πολυ ωραια η αναζητηση επαφων και γενικα πολυ ποιο γρηγορο το τηλ.

εκανα μια δοκιμη με ανοιχτες πολλες εφαρμογες ταυτοχρονα ,και δεν κολησε πουθενα.

Η μνημη στον c αρχικα ηταν στα 165-170 ΜΒ αλλα μετα την επαναφορα του

μπακ-απ και καποιον παιχνιδιων και εφαρμογων που ξαναεβαλε κατεβηκε στα 130ΜΒ ,

α)αυτο ειναι φυσιολογικο ετσι???

β) που δεν μπορεσα να καταλαβω ειναι στον φακελο RomPather plus ,τι κανει το καθενα απο αυτα , και πως τα ενεργοποιω - απενεργοποιω

τσεκαροντας τα γινονται πρασινα ,αλλα δεν βλεπω καποια διαφορα,

εκτος οτι στο φακελο αρχεια βλεπω μια μνημη D 106MB ελευθερη την μνημη Z 0 Β ελευθερη

γ) ποσες μνημες εχει το τηλ. ρε παιδια ???

ας μου λυσει καποιος της αποριες αυτες ,γιατι ειμαι ασχετος

ευχαριστω

αν δεν έκανες και back up εφαρμογών και παιχνιδιών θα σου ήταν ακόμα πιο γρήγορο. Ουσιαστικά δεν του έκανες έτσι σωστό φορματ. Στο σωστό φορματ του κάνεις επαναφορά επαφών/μηνυμάτων και αυτό ήταν. Τα υπόλοιπα τα περνάς απο την αρχή "καθαρά" και το κινητό είναι παρθένο και πολύ πιο γρήγορο ;)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

επιτελους αποφασισα και κατεβασα την slim moded v2 του lagoskon στο Ν8 μου γιατι η μνημη στην c ειχε παει στα 70ΜΒ και εκτος αυτου ειχε αρχιση να κολλαει το τηλ. και εκανε και πολυ ωρα να ανοιξη

εχει κανει ωραια δουλεια ο lagoskon και τον ευχαριστουμε

μου αρεσε πολυ οτι τα εχει βαλει σε φακελους, πολυ ωραια η αναζητηση επαφων και γενικα πολυ ποιο γρηγορο το τηλ.

εκανα μια δοκιμη με ανοιχτες πολλες εφαρμογες ταυτοχρονα ,και δεν κολησε πουθενα.

Η μνημη στον c αρχικα ηταν στα 165-170 ΜΒ αλλα μετα την επαναφορα του

μπακ-απ και καποιον παιχνιδιων και εφαρμογων που ξαναεβαλε κατεβηκε στα 130ΜΒ ,

α)αυτο ειναι φυσιολογικο ετσι???

β) που δεν μπορεσα να καταλαβω ειναι στον φακελο RomPather plus ,τι κανει το καθενα απο αυτα , και πως τα ενεργοποιω - απενεργοποιω

τσεκαροντας τα γινονται πρασινα ,αλλα δεν βλεπω καποια διαφορα,

εκτος οτι στο φακελο αρχεια βλεπω μια μνημη D 106MB ελευθερη την μνημη Z 0 Β ελευθερη

γ) ποσες μνημες εχει το τηλ. ρε παιδια ???

ας μου λυσει καποιος της αποριες αυτες ,γιατι ειμαι ασχετος

ευχαριστω

 

α) Ναι, δεν έκανες καθαρό format έτσι. Εγώ δεν παίρνω backup εφαρμογές και ρυθμίσεις, μόνο κρατάω κάποιους φακέλους από τις εφαρμογές που με ενδιαφέρουν και μετά με ένα copy paste στην συκευή τις επαναφέρω. Πάντως είναι φυσιολογικά τα MB που έχεις τώρα. Εγώ που έχω περάσει αρκετές εφαρμογές είμαι λίγο κάτω από τα 100.

β) Δες εδώ τι κάνει το καθένα (από άλλο forum)

 

Description:

01. Activate bass: Increases BASS in music player. Don't know how much effective but shows green in RomPatcher

02.Block GPRS: It disables Internet connectivity of phone.

03. c2zbin_THUMB: Reads c drive before z drive, a priority patch to give priority of c before z.

04. ChangeLayout: Changes layout of option menu, more easy user interface. Thanks to iExtraX7 for this beautiful mod.

05. CRepository4all: Gives priority of c:/private/10202be9 over z:/private/10202be9

06. Key light effect: Menu key light responces with touching the screen

07. Open4all

08. Read C root: Read your root folders of c drive with your built-in file manager

09. Real CPU: This patch shows your real cpu speed of n8

10. Remove hash check: patch removes hash checking for removable binaries, you can modify e:\sys\bin files without re-calculating of hash file in c:\sys\hash.

11. TRCn_belle: Remove record tone belle

12. Show RAM ROM: Shows ram and rom in built-in file manager

13. Show RAM ROM hideF: Shows ram and rom in built-in file manager and hides f drive

14. SP lock: When patch enabled, only running programs can be accessed. WARNING: Never set it to auto, otherwise you will not be unable to open rompatcher after reboot phone to off this patch.

15. testCpu: Increase your CPU clock speed of n8. Only for last Belle leak 111.040.0904. Still under development.Thanks to iExtraX7

16: ChangeSpeaker_BeepTone: Chnges beep path from front speaker to loudspeaker.

17. Patches-all in one::: contains all 16 patches

18. SaveClipBoardAfterReboot: Mod, to save the clipboard after reboot by iExtraX7- for Anna and Belle. Copy AknCapServer to C:/sys/bin and apply patch "SaveClipboardAfterReboot(ForMod)" and c2z4bin patch

19. SoundImprovement v3.3: Added more volume to Music player and fm radio in headset. A great mod from iExtraX7 for music lovers.

Add patch in to domain autostart, copy ParamServ from Z:/resource to C:/resource,

-for more volume in headset(musik and call) and earpiece - unpack file from "MoreVolume" to "c:/resource/ParamServ"

-for more quality and Bass in headset, as were in Anna - unpack all files from "AnnaParams" to c:/resource/ParamServ".

-After that reboot the phone.

20. MoreSoundInLoudspeaker: Patch for sound increase in loudspeaker, approximately more 50%. It works for music, incoming call, and tones. Note: if you want to use headset, you will disable this patch on that time. This is from iExtraX7.

21. ReadFullC by xCape: With this mod you can: read/write Full c:\ drive (instead of just c:\data) from original Belle Filemanager. read/write \private; \sys; \system; dir too. Just copy them to c:\sys\bin or flash the DLL and apply patch with RP+ To perform write operation you need Open4All patch applied as well. Thanks to xCape for this. @@@edit::: file updated as previous file was broken...

22. High level volume fix: fixed high volume problem in belle with sysap mod. Zip file contains 2 patch for belle and belle refresh... Thanks to iExtraX7

23. RunInstallServerNotForRom: installserver_log mod doesn't work from "C" drive on new firmwares. But patch is fixing that. Just rename installserver to ynstallserver, and apply patch. Again thanks to iExtraX7

24. FmTxUnlimitedWaitingTime: Patch, which makes the fm transmitter waiting

time - unlimited. Wery useful when you have a

call, and fmtx isn't disabling and you don't listen the radio dusturbing sound. Another thanks to iExtra7

25. UsbMassStorageBrowserChanger: which

changes the starting of standart fileman to the

X-plore, when connected usb memory. Again comes 4m iExtraX7. Thanks...

Edit:::

26. More low frequencies (more bass and

louder voice ): this patch makes the bass more deeper

and the voice more louder, there is more low

frequencies now. You should apply the equalizer

preset "BASS BOOSTER" or other equalizer. Another magic from iExtraX7...

27. Fast switching on the torch: This patch is only for that phones, which has a torch. Patch makes the waiting time of

"switching on" in twice less, than it was. It works

faster. By iExtraX7

28. light sensor working fastly: light sensor reacting more fastly. It were working fastly on

Anna, but I fixed it for Belle. Add patch into domain autostart and copy Nightpdd.pdd to C:/sys/bin, than reboot your

phone. Please test it on other devices, replace patches folder to

micro sd - be carefull when testing. By iExtraX7

29. Fake CPU clock: Patch is changing the CPU clock, which was added by nokia programmers. This is the value only, which I changed to that, what Nokia site sais.

Only apply patch and add it to any autostart. By iExtraX7

30. ReadZRoot: It allows you to read Z: root, instead of Z:/data .. By huellif

31. AiOUnlockFilemanager: AiO patch which includes: Show Ram and Rom (by iExtra7), Read C Root (from xCape), and my Read Z Root. You can enable it manual or via autostart. Please use the file manager extender mod from iChris701 for full read acces. Filemanager adder in zip. By huellif

 

Για να ξεκινάει με την εκκίνηση πρέπει να το κάνεις Add to auto

 

γ) Αυτά είναι εικονικές μνήμες του συστήματος. Αν έχεις πρόσβαση σε αυτές μπορείς να πειράξεις αρκετές επιπλέον επιλογές. Αν δεν ξέρεις τι είναι δε σε αφορούν:)

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσα λογαριασμούς yahoo και gmail στην "ενσωματωμένη" εφαρμογή του τηλεφώνου αλλά στα μέιλ, όπου υπάρχουν ελληνικοί χαρακτήρες μου βγάζει κινέζικα και τετράγωνα.

Πως το διορθώνουμε αυτό?

 

Σε όλους τους υπόλοιπους εμφανίζονται κανονικά οι ελληνικές γραμματοσειρές στο μέιλ; Ας βοηθήσει κάποιος αν ξέρει μπας και διαβάσω κάνα μέιλ στο κινητό.

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους τους υπόλοιπους εμφανίζονται κανονικά οι ελληνικές γραμματοσειρές στο μέιλ; Ας βοηθήσει κάποιος αν ξέρει μπας και διαβάσω κάνα μέιλ στο κινητό.

 

Στα εισερχόμενα εννοείς; Ναι τα βγάζει κανονικά (ένα gmail που έχω και ένα εταιρικό).

Ελληνικό firmware έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ελληνικό firmware belle refresh. Σε μένα και σε gmail και σε yahoo δεν μου εμφανίζει τα ελληνικά στα εισερχόμενα

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα εδώ

 

[ATTACH]30727[/ATTACH]

 

Δεν πείραξα τίποτα από τις default ρυθμίσεις. Απλά πάτησα "νέου γραμματοκιβώτιο" και μετά gmail

Link to comment
Share on other sites

και εγώ με την slim moded v2 του lagoskon είμαι αλλά και όταν ήμουν με την επίσημη δεν είχα κανένα πρόβλημα Και γενικά το χρησιμοποιώ αρκετά το mail
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα εδώ

 

[ATTACH]30727[/ATTACH]

 

Δεν πείραξα τίποτα από τις default ρυθμίσεις. Απλά πάτησα "νέου γραμματοκιβώτιο" και μετά gmail

πως ανεβαζεις την οθονη του τηλ. στο φορουμ φιλε ??

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις στο ovi θα βρεις πολλά προγραμματάκια για screenshots, εγώ χρησιμοποιώ την ενσωματωμένη λειτουργία του ActiveFile file manager.
Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις στο ovi θα βρεις πολλά προγραμματάκια για screenshots, εγώ χρησιμοποιώ την ενσωματωμένη λειτουργία του ActiveFile file manager.

 

Μήπως έχεις "παίξει" με τα fonts καθόλου? Ή κάνα πρόγραμμα όπως το fontzoomer?

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις στο ovi θα βρεις πολλά προγραμματάκια για screenshots, εγώ χρησιμοποιώ την ενσωματωμένη λειτουργία του ActiveFile file manager.

 

ευχαριστω

κατεβασα το Best Screen Snap απο ovi ,καλο ειναι

Link to comment
Share on other sites

http://farm9.staticflickr.com/8370/8540712752_8e1656ff42_m.jpg

 

http://farm9.staticflickr.com/8509/8540715066_30a8189a8a_m.jpg

 

ποια απο αυτα τα path πρεπει να εχω τσεκαρισμενα και ποια οχι??

Edited by gk33
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα εδώ

 

[ATTACH]30727[/ATTACH]

 

Δεν πείραξα τίποτα από τις default ρυθμίσεις. Απλά πάτησα "νέου γραμματοκιβώτιο" και μετά gmail

 

Τελικά συμβαίνει το εξής κουλό!

Όσα ελληνικά μέιλ μου έρχονται από @yahoo.gr εμφανίζονται με κινέζικα.

Όσα ελληνικά έρχονται από @gmail.com εμφανίζονται κανονικά. Άντε βγάλε άκρη τώρα... :wacko:

 

Να προτείνω και ένα προγραμματάκι που ίσως δεν ξέρουν κάποιοι.

Το skydrive κάνει αυτόματο ανέβασμα των φωτογραφιών σας (όχι των βίντεο) στο... skydrive. Το μόνο που χρειάζεστε είναι ένας λογαριασμός hotmail/msn live (δίνει δωρεάν 7 γίγα αποθηκευτικό χώρο).

Το βρίσκετε και ως ενημέρωση λογισμικού αλλά αυτή η έκδοση κάνει χειροκίνητο και όχι αυτόματο ανέβασμα!

Γκουγκλάρετε "Skydrive_v107_NOCS.sis"

Είναι 170 kb και επιλέγετε αν θέλετε να κάνει upload μόνο όταν βρίσκει wifi ή όχι.

 

***SkyDrive client είναι ο SkyFiles Pro ;)

De4vTfGN_o.jpg Sony Ericsson K800i -> Nokia N82 -> Nokia N8 -> Nokia Lumia 1020 -> iPhone SE -> iPhone 13 mini

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ίσως έχει αναφερθεί,τι ίσως σίγουρα...πως κάνω thethering με το Ν8,δηλ έχω ενα nexus 7 και θέλω να έχω ίντερνετ μέσω του κινητού.....
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

http://farm9.staticflickr.com/8370/8540712752_8e1656ff42_m.jpg

 

http://farm9.staticflickr.com/8509/8540715066_30a8189a8a_m.jpg

 

ποια απο αυτα τα path πρεπει να εχω τσεκαρισμενα και ποια οχι??

 

καποιος που να γνωριζει τι κανουμε με τα παραπανω path ?????

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ίσως έχει αναφερθεί,τι ίσως σίγουρα...πως κάνω thethering με το Ν8,δηλ έχω ενα nexus 7 και θέλω να έχω ίντερνετ μέσω του κινητού.....

 

Δεν υπάρχει αυτη η δυνατότητα στο Ν8

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αυτη η δυνατότητα στο Ν8

 

Νόμιζα οτι γινόταν με κάποιο πρόγραμμα ...κρίμα διότι ήθελα ίντερνετ στο nexus 7 μου...

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ίσως έχει αναφερθεί,τι ίσως σίγουρα...πως κάνω thethering με το Ν8,δηλ έχω ενα nexus 7 και θέλω να έχω ίντερνετ μέσω του κινητού.....

 

Δεν υπάρχει αυτη η δυνατότητα στο Ν8

 

http://store.ovi.com/content/7499?clickSource=search&pos=2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...