Jump to content

Samsung Galaxy Mini 2 (S6500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο download mode γράφει τα παρακάτω:

 

[ODIN3]

PRODUCT: GT-S6500

VERSION: S6500BULK2

CUSTOM BINARY DOWNLOAD: YES (2 counts)

CURRENT BINARY: SAMSUNG OFFICIAL

 

Αυτό το 2 counts θα έπρεπε να είναι μηδέν ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 524
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι ,μηδέν πρέπει να είναι .Κανε root ,μηδένισε με triangle away ,πέρνα ξανά ενα official firmware κάνοντας wipe data και είσαι έτοιμος .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αν δεν είναι, πρέπει να το κάνεις root και κάνε google την εφαρμογή triangleaway. Εγκατέστησέ τη και τρέξε την να στο μηδενίσει, και μετά φλάσαρε άλλη μια φορά τη στοκ rom. Μετά μπορείς να το πας.

 

edit: Με πρόλαβε ο Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους 2! Πάω να κάνω τα παραπάνω και έφυγα για Service.

 

Έγινε η διαδικασία root, reset και θα πάω αρχικά στην Vodafone που το είχα πάρει, για να μου βρουν και την απόδειξη αγοράς.

 

Όποιος θέλει γρήγορο και εύκολο root, πρέπει να δοκιμάσει οπωσδήποτε το http://www.kingoapp.com/android-root.ht

 

Θα ενημερώσω για οτιδήποτε νεότερο

 

Το αφησα στην Vodafone και θα περιμένω να με ενημερώσουν από την Samsung, για το τι συμβαίνει. Σύμφωνα με την υπάλληλο της Vodafone, εντός 15 ημερών θα έχω το τηλέφωνο στα χέρια μου... για να δούμε.

Edited by terryman
ενημέρωση
Link to comment
Share on other sites

Έχω το τηλέφωνο από ξαδέρφη μου και μου βγάζει ένδειξη ότι του λείπει η κάρτα sim (ενώ έχει μέσα). Επίσης έχει ένδειξη του σήματος σε γραμμές ενώ κλήσεις δεν κάνει. Επειδή το τηλ είναι από vodafone και έβαλα κάρτα Cosmote, είπα μήπως και φταίει αυτό. Δοκίμασα με vodafone, τα ίδια. Δοκίμασα του έκανα factory reset, του έβαλα και καινούργια ρομ από xda (την update-cwm-6.0.4.7-jena.zip) και τίποτα.

Έλεγξα και τα pin της κάρτας μήπως δεν κάνουν επαφή,αλλά ήταν εντάξει.

Επίσης το τηλ δεν ανοίγει παρά μόνο αν το έχω στη φόρτιση, ενώ η μπαταρία είναι στο 100%.

Κάθε βοήθεια δεκτή...

Link to comment
Share on other sites

Έχω το τηλέφωνο από ξαδέρφη μου και μου βγάζει ένδειξη ότι του λείπει η κάρτα sim (ενώ έχει μέσα). Επίσης έχει ένδειξη του σήματος σε γραμμές ενώ κλήσεις δεν κάνει. Επειδή το τηλ είναι από vodafone και έβαλα κάρτα Cosmote, είπα μήπως και φταίει αυτό. Δοκίμασα με vodafone, τα ίδια. Δοκίμασα του έκανα factory reset, του έβαλα και καινούργια ρομ από xda (την update-cwm-6.0.4.7-jena.zip) και τίποτα.

Έλεγξα και τα pin της κάρτας μήπως δεν κάνουν επαφή,αλλά ήταν εντάξει.

Επίσης το τηλ δεν ανοίγει παρά μόνο αν το έχω στη φόρτιση, ενώ η μπαταρία είναι στο 100%.

Κάθε βοήθεια δεκτή...

 

Εφόσον ακόμα και μετά από Επαναφορά Εργοστασιακών Ρυθμίσεων και από τόσους ελέγχους δεν διορθώθηκε η κατάσταση πιστεύω πρόκειται για Hardware πρόβλημα και η μόνη λύση που βλέπω είναι service.

Θα σου συνιστούσα βέβαια μέσω Odin να δοκιμάσεις και μία επίσημη έκδοση λογισμικού της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

To mini της συζύγου ώρες ώρες κολάει απελπιστικά. Του έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και εγκατάτασταση των απολύτως απαραίτητων (facebook & instagram) αλλά δεν είδα και ιδιαίτερη βελτίωση. Παίζει οι νεώτερες εκδόσεις των εφαρμογών να είναι πιο βαριές σε σχέση με ένα χρόνο πριν και άρα να μην υπάρχει ελπίδα; Είναι vodafone branded. Να δοκιμάσω να του βάλω κυπριακή rom μπας και στρώσει; Υπάρχει κάποια rom χωρίς κουσούρι (camera/fm radio κλπ) με την οποία να γίνει λιγότερο laggy;
Link to comment
Share on other sites

Το facebook από μόνο του είναι πάρα πολύ βαρύ για ένα τέτοιο τηλέφωνο. Για δοκίμασε σε πρώτη φάση να το απεγκαταστήσεις και να φορτώσεις το facebook από τον browser. Η κυπριακή rom είναι ίδια απλά δεν έχει τις βλακείες της vodafone που είναι εγκατεστημένες με το έτσι θέλω στο ελληνικό. Μικρή διαφορά κάνει γιατί το τηλεφωνάκι δεν είναι και πολύ δυνατό. Εγώ πέρυσι που το είχα στα χέρια μου δοκίμασα διάφορες rom, και τις ανεπίσημες cyanogenmod που έχουν βγει. Είχε κάποια διαφορά, αλλά όταν το φόρτωνες με εφαρμογές σερνόταν όπως και να έχει. Η μοναδική rom που ήταν κάπως πιο γρήγορη από άλλες ήταν η Peter's rom που βασιζόταν στην στοκ gb αλλά την είχε ελαφρύνει όσο δεν πάει.
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ακόμα και μετά από Επαναφορά Εργοστασιακών Ρυθμίσεων και από τόσους ελέγχους δεν διορθώθηκε η κατάσταση πιστεύω πρόκειται για Hardware πρόβλημα και η μόνη λύση που βλέπω είναι service.

Θα σου συνιστούσα βέβαια μέσω Odin να δοκιμάσεις και μία επίσημη έκδοση λογισμικού της συσκευής.

 

Τώρα είδα την απάντηση και σε ευχαριστώ πολύ. Παίζει να έχει κάνει καμιά ιστορία η βονταφον και να μη λειτουργεί λόγω αυτού?

Link to comment
Share on other sites

Χλωμό. Το τηλέφωνο δουλεύει κανονικά με όλες τις κάρτες. Όπως σου είπε ο άλλος φίλος, κάνε πρώτα εγκατάσταση official λογισμικού. Αν και από το όνομα του αρχείου αυτό που πέρασες είναι custom recovery και όχι rom.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα επέστρεψε το κινητό από το Service με καινούργια πλακέτα. Ευτυχώς ήταν εντός εγγύησης και δεν υπήρξε κάποιος κόστος.

 

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια. :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω κι εγώ εδώ κ λίγο καιρό αυτή τη συσκευή κ ήθελα να ζητήσω τη γνώμη όποιου γνωρίζει για ένα θεματάκι που αντιμετωπίζω. Το πρόβλημα μου είναι ότι οι υπενθυμίσεις που περνάω στο ημερολόγιο ή που περνιούνται αυτόματα ως επέτειοι μέσω των επαφών, δεν φαίνεται να ενεργοποιούνται με κανένα τρόπο. Έχω δοκιμάσει μέσω των ρυθμίσεων του ημερολογίου, μέσω των ρυμίσεων του ήχου για τις ειδοποιήσεις, αλλά μηδέν εις το πηλίκον. Δεν ειδοποιούμαι ποτέ. Μπορεί να φαίνεται μικρό ζήτημα αλλά για μένα το ημερολόγιο ως ατζέντα δραστηριότητων είναι βασικό εργαλείο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω κι εγώ εδώ κ λίγο καιρό αυτή τη συσκευή κ ήθελα να ζητήσω τη γνώμη όποιου γνωρίζει για ένα θεματάκι που αντιμετωπίζω. Το πρόβλημα μου είναι ότι οι υπενθυμίσεις που περνάω στο ημερολόγιο ή που περνιούνται αυτόματα ως επέτειοι μέσω των επαφών, δεν φαίνεται να ενεργοποιούνται με κανένα τρόπο. Έχω δοκιμάσει μέσω των ρυθμίσεων του ημερολογίου, μέσω των ρυμίσεων του ήχου για τις ειδοποιήσεις, αλλά μηδέν εις το πηλίκον. Δεν ειδοποιούμαι ποτέ. Μπορεί να φαίνεται μικρό ζήτημα αλλά για μένα το ημερολόγιο ως ατζέντα δραστηριότητων είναι βασικό εργαλείο.

Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο myphone. Για ρίξε μια ματιά εδώ μπας και κάνεις κάτι λάθος.

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να γυρισω στην official rom απο την custom που ειχα αλλα εχω ενα προβλημα.φλασαρω με το οντιν αλλα μετα πεφτει συνεχεια σε bootloop.επισης δεν μπορω να μπω σε recovery mode.παταω power και vol up αλλα τιποτα.:(
Link to comment
Share on other sites

Σε recovery mode μπαίνεις κρατώντας ταυτόχρονα πατημένα τα Volume up /Volume down/ Home button /και μετά το power button .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Όταν φλασάρεις την επίσημη rom μετά από custom, πάντα μπαίνει σε bootloop μέχρι να μπεις recovery και να κάνεις wipe data.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η Κυπριακή που είναι ίδια χωρίς τις εφαρμογές της vodafone, και θα την βρεις εδώ : http://www.sammobile.com/firmwares/3/?download=17216.

 

Μόνο που σε περίπτωση που χρειαστεί σέρβις, καλό θα είναι να έχεις και την ελληνική στην άκρη να την ξαναπεράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε recovery mode μπαίνεις κρατώντας ταυτόχρονα πατημένα τα Volume up /Volume down/ Home button /και μετά το power button .

 

το προσπαθησα αλλα δεν τα καταφερα.το κανω με κλειστο κινητο και τα αφηνω οταν ανοιξει το λογοτυπο;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η Κυπριακή που είναι ίδια χωρίς τις εφαρμογές της vodafone, και θα την βρεις εδώ : http://www.sammobile.com/firmwares/3/?download=17216.

 

Μόνο που σε περίπτωση που χρειαστεί σέρβις, καλό θα είναι να έχεις και την ελληνική στην άκρη να την ξαναπεράσεις.

 

Αν έχει λήξει η εγγύηση την χρειάζομαι την ελληνική και πάλι ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Mini 2 (S6500)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...