Jump to content

Samsung Galaxy Mini 2 (S6500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπες στο download mode να δεις το μετρητή. Αν είναι η τιμή του μεγαλύτερη από 0 τοτε κάνε το εξής. Πρώτα ρουτ, μετά εγκατέστησε το triangle away και μηδένισέ το και μετά πέρνα τη ρομ της Vodafone.

 

edit: μπήκα σε download mode να δω, και τελικά πρέπει να σου γράφει custom binary download : no. Αν εκεί έχει αριθμό τότε φαίνεται πως έχει φλασαριστεί.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 524
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα..Αντιμετωπιζω προβλημα με το mini 2 μου.Το κινητο το εχω λιγοτερο απο χρονο και τελευταια κλεινει μονο του οταν το αφηνω για μερικα λεπτα, αν ομως το χρησιμοποιω δεν κλεινει, και οταν κλεισει μετα πρεπει να βγαλω την μπαταρια κ να την ξαναβαλω για να ανοιξει.Επισης εχω παρατηρησει οτι οταν φορτιζει δεν κλεινει.Σας παρακαλω μηπως καποιος ξερει τι πρεπει να κανω για να μην κλεινει???...
Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε να κανεις ενα hard reset μηπως και φτιαξει,αλλιως στο σερβις

 

ή μια επαναφορα τηλεφωνου ισως...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση από μένα.

Πριν το hard reset τι πρέπει να κάνω για να αποθηκεύσω όλες τις επαφές μου και τα προγράμματα που έχω στο τηλέφωνο ώστε να μην χρειαστεί να τα ξαναπερνάω από την αρχή;

Link to comment
Share on other sites

Aν εχεις της επαφες περασμενες στο gmail,δεν χρειαζεται να κανεις κατι.Mε το που κανεις το reset και επανεκκινησεις το τηλεφωνο και συνδεθεις με το gmail,θα τις συγχρονισει αυτοματα.Επισης μπορεις να τις σωσεις της επαφες στην καρτα SD , Contacts - menu -manage contacts - export to storage ή backup to sd ,καπως ετσι , και στις σωζει στην καρτα ,με μορφη .vcf.

Για τα apps ,ανοιγεις το Playstore στον λογαριασμο σου,και πας στο my apps και τις ξαναεγκαταστεις μια μια.Δεν ξερω αν παιζει αλλως τροπος

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να περασει 1,5 χρονος που εχω αυτο το κινητο για να μαθω οτι πατωντας τα volume up και power button για 8 δευτεροπλεπτα κανει restart!! :p:lol: Πολυ βολικο ολως...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, έχω κάνει ρουτ στο κινητό εδώ και πολύ καιρό και ανα καιρούς βάζω καμιά εφαρμογή και κανα παιχνίδι....παρατήρησα μερικές φορές που (ενώ κάθε βράδυ κλείνω κινητό) μου έβγαζε για ένα παιχνίδι μήνυμα "αναγκαστικό κλείσιμο" ενώ εκείνη την μέρα δεν είχα ανοίξει καν την εφαρμογή...και από τότε προσέχω τι βάζω αν και ψιλογνωστό ήταν...

 

τώρα τελευταία μου κάνει ένα άκυρο και με και χωρίς ακουστικά μου ανοίγει τον player και παίζει μόνο του τυχαία ένα τραγούδι... τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να περασει 1,5 χρονος που εχω αυτο το κινητο για να μαθω οτι πατωντας τα volume up και power button για 8 δευτεροπλεπτα κανει restart!! :p:lol: Πολυ βολικο ολως...

 

Και σκέτο το power button να πατήσεις για 8 δευτερόλεπτα πάλι θα κάνει restart ;)

ΙΦ ΓΙΟΥ ΑΡ ΓΚΡΙΚ, ΠΛΙΖ ΡΑΪΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚ ΕΝΤ ΜΠΙ ΠΡΑΟΥΝΤ ΟΦ ΓΙΟΡ ΛΑΝΓΚΟΥΪΤΖ. ΓΟΥΕΝ ΓΙΟΥ ΡΑΙΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚΛΙΣ, ΙΤ ΛΟΥΚΣ ΔΑΤ ΣΤΙΟΥΠΙΤ. ΘΕΝΚΙΟΥ :)
Link to comment
Share on other sites

Και σκέτο το power button να πατήσεις για 8 δευτερόλεπτα πάλι θα κάνει restart ;)

 

Σοβαρα;;;!!! Αυτο κι αν ειναι βολικο!!! Thanks! :up:

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Έχει περίπου 1 μήνα, όπου το κινητό σταμάτησε ξαφνικά να φορτίζει από κάθε είδους φορτιστή (όχι μόνο από τον δικό του και κάθε άλλον της samsung, αλλά και από διάφορους άλλων εταιρειών που δοκίμασα). Το αστείο είναι όμως ότι φορτίζει από usb συνδεδεμένο σε υπολογιστή, και πιο συγκεκριμένα ακόμα και από αποσπόμενο usb που όταν ήταν στον φορτιστή δεν έκανε τίποτα. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο κάτι αντίστοιχο; Κάποια ιδέα ή βοήθεια;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Έχει περίπου 1 μήνα, όπου το κινητό σταμάτησε ξαφνικά να φορτίζει από κάθε είδους φορτιστή (όχι μόνο από τον δικό του και κάθε άλλον της samsung, αλλά και από διάφορους άλλων εταιρειών που δοκίμασα). Το αστείο είναι όμως ότι φορτίζει από usb συνδεδεμένο σε υπολογιστή, και πιο συγκεκριμένα ακόμα και από αποσπόμενο usb που όταν ήταν στον φορτιστή δεν έκανε τίποτα. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο κάτι αντίστοιχο; Κάποια ιδέα ή βοήθεια;

 

Και εμένα έχει κάτι παρόμοιο, φορτίζει από USB αλλά από φορτιστή μία φορτίζει και μία όχι. Τι λογισμικό χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Έχω 4.2.2 με 10.1 cyanogenMod. Την έχω καιρό χωρίς προβλήματα μέχρι που μια μέρα ξαφνικά ξεκίνησε αυτό το πρόβλημα στα καλά καθούμενα!
Link to comment
Share on other sites

προσπαθούν να 'πεισουν' την samsung να βγάλει την jb για το κινητό μας...

 

δεν ξέρω κατά πόσο είναι δυνατόν αλλά δεν χάνουμε και τίποτα

 

https://www.change.org/petitions/jelly-bean-for-samsung-galaxy-mini-2-gt-s6500-all-series

Link to comment
Share on other sites

προσπαθούν να 'πεισουν' την samsung να βγάλει την jb για το κινητό μας...

 

Να πω την αληθεια, ο βασικοτερος λογος που πηρα το κινητο αυτο ειναι οτι θα ηταν ενα φτηνο, επονυμο JB κινητο. Εχω ξενερωσει πολυ που δε θα παρει JB...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπέρα παιδιά, έχω κάνει ρουτ στο κινητό εδώ και πολύ καιρό και ανα καιρούς βάζω καμιά εφαρμογή και κανα παιχνίδι....παρατήρησα μερικές φορές που (ενώ κάθε βράδυ κλείνω κινητό) μου έβγαζε για ένα παιχνίδι μήνυμα "αναγκαστικό κλείσιμο" ενώ εκείνη την μέρα δεν είχα ανοίξει καν την εφαρμογή...και από τότε προσέχω τι βάζω αν και ψιλογνωστό ήταν...

 

τώρα τελευταία μου κάνει ένα άκυρο και με και χωρίς ακουστικά μου ανοίγει τον player και παίζει μόνο του τυχαία ένα τραγούδι... τι μπορεί να συμβαίνει;

 

τελικά είναι θέμα ακουστικών, όπως κουνιέται το καλώδιο πάνω από το βύσμα μου κλείνει την κλήση, ανοίγει τραγούδι κτλ κτλ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα. Έχω ένα galaxy mini 2 του ξαδέρφου μου που του έχει κολλήσει σε boot loop. Οπότε μου το έδωσε να του το φτιάξω. Δεν υπάρχει πρόβλημα να το πάμε σε στοκ κατάσταση πάλι, αλλά αν μπορέσουμε και το επαναφέρουμε χωρίς να χαθούν τα πάντα ακόμα καλύτερα.

Να σημειώσω εδώ ότι το κινητό δεν είχε πειραχθεί ποτέ, ούτε root ούτε τίποτα. Επίσης δεν έχω στον υπολογιστή μου κανένα λογισμικό για samsung ούτε drivers κ.α. οπότε όσο πιο λεπτομερείς είστε τόσο το καλύτερο για μένα.

Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη λοιπόν. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Άρα φλασάρω την στοκ ρομ με το εργαλείο odin? Οπότε δυστυχώς δεν γλιτώνουν τα αρχεία ε;

Μία τελευταία απορία. Ποια έκδοση του odin χρησιμοποιούμαι; Γιατί αναφέρονται 2 στο άρθρο (1,85 κ 3,04)

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

edit: Κι άλλη μία απορία τελικά: Ποια ρομ είναι καλύτερα να κατεβάσω από το sammobile; Το κινητό ήταν από σκρουτζ και δεν φόραγε την Ελληνική της vodafone. Και καλύτερα γιατί η Ελληνική είναι bloated. Οπότε ποια να επιλέξω;

Edited by paris_89

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε το Odin 3.04. Επίσης από τη στιγμή που δεν θα κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα αρχεία σου κατά πάσα πιθανότητα δεν θα πειραχτούν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Α τέλεια! Μόνο τα συστήματος δηλαδή θα πειραχτούν.

Οπότε μένει να βρω ποια ρομ θα του βάλω. Σας ευχαριστώ και τους 2 :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την επίσημη της κύπρου είναι καθαρή, πάντως το μόνο σίγουρο είναι πως αν φλασάρεις την μανίσια που φορούσε δεν θα χαθεί τίποτα.
ΙΦ ΓΙΟΥ ΑΡ ΓΚΡΙΚ, ΠΛΙΖ ΡΑΪΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚ ΕΝΤ ΜΠΙ ΠΡΑΟΥΝΤ ΟΦ ΓΙΟΡ ΛΑΝΓΚΟΥΪΤΖ. ΓΟΥΕΝ ΓΙΟΥ ΡΑΙΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚΛΙΣ, ΙΤ ΛΟΥΚΣ ΔΑΤ ΣΤΙΟΥΠΙΤ. ΘΕΝΚΙΟΥ :)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτηκα και εγώ αρχικά , να κατεβάσω της Κύπρου, αφού δεν ήξερα σίγουρα ποια να κατεβάσω. Αλλά μετά θυμήθηκα να μπω μία στον bootloader του, και εκεί λέει την version. Είναι wind Ιταλίας (S6500XXLK2) και ήταν καθαρή αν θυμάμαι καλά. Οπότε θα του περάσω αυτήν λοιπόν.

 

edit: Όλα μια χαρά τελικά! Φλάσαρα την version της wind και άνοιξε κανονικά και όλα τα αρχεία υπάρχουν. Σας ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια παιδιά.

Edited by paris_89

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Mini 2 (S6500)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...