Jump to content

[ROM] Omega Series - Android 4.1.2 Jelly Bean - Samsung Based


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και που μπορούμε να βρούμε αυτούς τους Kernel?

Θα μας δώσεις κάποιο link?

Ευχαριστώ

 

Βεβαίως.. Για τον siyah kenrel, μπορείς να τον κατεβάσεις από την σελίδα του siyah Εδώ.. Ενώ για τον abyss kenrel από το XDA Εδώ.. Εάν η ROM που φοράς είναι η Omega, μπορείς να βρεις τον Abyss και από την κουζίνα της Omega.. ενώ όσο για τον siyah, πέρνα αυτόν από το link, μιας και είναι ο πιο ενημερωμένος.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βεβαίως.. Για τον siyah kenrel, μπορείς να τον κατεβάσεις από την σελίδα του siyah Εδώ.. Ενώ για τον abyss kenrel από το XDA Εδώ.. Εάν η ROM που φοράς είναι η Omega, μπορείς να βρεις τον Abyss και από την κουζίνα της Omega.. ενώ όσο για τον siyah, πέρνα αυτόν από το link, μιας και είναι ο πιο ενημερωμένος.. :happy:

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Να δοκιμάσω SiyahKernel S2-v4.0.1 ή SiyahKernel S2-v3.5.2 ?

Ο τελευταίος είναι ο πιο σταθερός; Δεν χρειάζετε wipes μετά την εγκατάσταση του Kernel ε? Η Omega MIUI δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατι την παρατησε τελικα την ρομ το παιδι ξερει κανεις;

Κοιτα ασχολειται με το s3 αρκετα πλεον αλλα και λειπει διακοπες μεχρι τις 20 Αυγουστου... Ελπιζω οταν γυρισει να βγαλει v16 η ακομα καλυτερα κατι σε jb..

Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Να δοκιμάσω SiyahKernel S2-v4.0.1 ή SiyahKernel S2-v3.5.2 ?

Ο τελευταίος είναι ο πιο σταθερός; Δεν χρειάζετε wipes μετά την εγκατάσταση του Kernel ε? Η Omega MIUI δεν είναι;

 

Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις τον 4.0.1, καθώς θα είναι πιο ενημερωμένος.. Δεν χρειάζεται να κάνεις wipe, ενώ τέλος η Omega δεν είναι MIUI.. Είναι σχεδόν σαν την stock 4.0.3 από την Samsung, καλύτερα συγχρονισμένη, με πολλά extra (Omega Kitchen) κ.α.. Γι'αυτό αγαπάμε Omega, επειδή είναι κοντά στην φιλοσοφία της stock.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις τον 4.0.1, καθώς θα είναι πιο ενημερωμένος.. Δεν χρειάζεται να κάνεις wipe, ενώ τέλος η Omega δεν είναι MIUI.. Είναι σχεδόν σαν την stock 4.0.3 από την Samsung, καλύτερα συγχρονισμένη, με πολλά extra (Omega Kitchen) κ.α.. Γι'αυτό αγαπάμε Omega, επειδή είναι κοντά στην φιλοσοφία της stock.. :happy:

 

Την έχω από χθες και είναι σαν να άλλαξα smartphone.....απλά απίστευτη. Έβαλα και battery mode και τώρα πετάει και σχεδόν μετά από 13 ώρες online με μόνιμο to Internet ανοιχτό και browsing και είμαι στο 50%. Με omega και τον kernel πού είχε ενσωματωμένο δεν ξεπέρναγα online τις 15 ώρες!

Link to comment
Share on other sites

Μονο kernel αλλαξα κ εβαλα SiyahKernel S2-v4.0.1*!

 

Χαιρομαι.. Ειναι οντως πολυ ωραιος kernel.. αλλα και η Omega ειναι τουμπανακι.. :)

Link to comment
Share on other sites

Είχα απελπιστεί με την omega και σκεφτόμουν να την αλλάξω. Τώρα δεν νομίζω εκτός και εάν βγει η 16 με jb..... :-)
Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνια που ειχα με τον Γιαννη μου ειπε οτι θα φτιαξει jb rom οταν και η samsung βγαλει jb...
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως.. Για τον siyah kenrel, μπορείς να τον κατεβάσεις από την σελίδα του siyah Εδώ.. Ενώ για τον abyss kenrel από το XDA Εδώ.. Εάν η ROM που φοράς είναι η Omega, μπορείς να βρεις τον Abyss και από την κουζίνα της Omega.. ενώ όσο για τον siyah, πέρνα αυτόν από το link, μιας και είναι ο πιο ενημερωμένος.. :happy:

Υπάρχει κάποιος οδηγός για να περάσουμε κι εμείς την siyah σε omega?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος οδηγός για να περάσουμε κι εμείς την siyah σε omega?

 

Στο προηγουμενο post μου, δινω το link για να κατεβασεις το zip αρχειο που περιεχει τον siyah kernel.. Εφοσον λοιπον το κατεβασεις, περνας το zip στη συσκευη και μετα βαζεις το κινητο σε recovery mode.. Απο εκει, πας "Install zip from internal SD" βρισκεις το zip που περιεχει τον kernel και κανεις εγκατασταση.. Μετα reboot και τελειωσες.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχετε δοκιμασει τον κερνελ του domimanx;;; Εγω ημουν φανατικος του sayah αλλα με το που το δοκιμασα αλλαξα γνωμη.....Ποιο smooth καθημερινη ανανεωση και υποστιριξη, και απ'οτι εχει πει θα υπαρχει υποστιριξη για πολυ καιρο...;Και απο μπαταρια τα παει παρα πολυ καλα....Αν βαλετε και την εφαρμογη extweaks απο το μαρκετ κανει παππαδες.....
Link to comment
Share on other sites

Στο προηγουμενο post μου, δινω το link για να κατεβασεις το zip αρχειο που περιεχει τον siyah kernel.. Εφοσον λοιπον το κατεβασεις, περνας το zip στη συσκευη και μετα βαζεις το κινητο σε recovery mode.. Απο εκει, πας "Install zip from internal SD" βρισκεις το zip που περιεχει τον kernel και κανεις εγκατασταση.. Μετα reboot και τελειωσες.. ;)

 

καλησπερα και απο μενα....ερωτηση...πως βαζεις το κινητο σε recovery mode για να εκταστησεις τον kernel????εχω το galaxy sii και λεω σιγα σιγα να ξεκινησω να το πειραζω ...οποτε θεωρω οτι η καλυτερη αρχη ειναι να αλλαξω τον kernel συμφωνειτε;;;το κινητο τρεχει μαμα με 4.0.3 και ειπα να βαλω τον siyah kernel αφοθ απο οτι λετε βελτιωνει αρκετα την αυτονομια του κινητου. ακομα λεω να μην αλλαξω ROM...:):):)

 

 

τελικα καταφερα να ξεκινησω τη διαδικασια εγκαταστασης αλλα μου εβγαλε σφαλμα signature και σταματησε την εγκατάσταση. μπορει καποιος να με βοηθησει;

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

τελικα καταφερα να ξεκινησω τη διαδικασια εγκαταστασης αλλα μου εβγαλε σφαλμα signature και σταματησε την εγκατάσταση. μπορει καποιος να με βοηθησει;

 

Θα πρέπει αρχικά να κάνεις root το κινητό σου, ώστε να έχεις τον πλήρη έλεγχο, οπότε και να μπορείς να αλλάξεις kernel.. Τσέκαρε στο ανάλογο thread του myphone Εδώ και αφού τελειώσεις, τότε αλλάζεις ότι θες.. Οπότε και kernel.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει αρχικά να κάνεις root το κινητό σου, ώστε να έχεις τον πλήρη έλεγχο, οπότε και να μπορείς να αλλάξεις kernel.. Τσέκαρε στο ανάλογο thread του myphone Εδώ και αφού τελειώσεις, τότε αλλάζεις ότι θες.. Οπότε και kernel.. ;)

καταρχας ευχαριστω πολυ!!!εκανα root οπως ειπες..μου εβγαλε και το εικονιδιο superuser το οποιο υποθετω οτι σημαινει οτι επιασε κιολας!!!αλλα ακομα μου βγαζει σφαλμα signature ston kernel!!!να προσπαθησω με καποιον αλλον μηπως ειναι θεμα του αρχειου;εχεις να προτεινεις καποιον αλλο;

 

edit...όλα έγιναν!!!!ευχαριστω πολυ giov87!!!!!!

Edited by salpa
Link to comment
Share on other sites

καταρχας ευχαριστω πολυ!!!εκανα root οπως ειπες..μου εβγαλε και το εικονιδιο superuser το οποιο υποθετω οτι σημαινει οτι επιασε κιολας!!!αλλα ακομα μου βγαζει σφαλμα signature ston kernel!!!να προσπαθησω με καποιον αλλον μηπως ειναι θεμα του αρχειου;εχεις να προτεινεις καποιον αλλο;

 

edit...όλα έγιναν!!!!ευχαριστω πολυ giov87!!!!!!

 

Μια χαρά λοιπόν.. Τώρα μπορείς να τροποποιήσεις το κινητό σου, όπως εσύ θες.. Να ξέρεις πως πλέον μπορείς να αφαιρέσεις εφαρμογές συστήματος που πριν δεν μπορούσες.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους.

Εχω περασμενη την omega black blue v10.4 απο τον Φεβρουαριο και εχω καποια προβληματα. Δεν ξερω που αλλου να γραψω.

Μολις κανω επανεκκίνηση τις περισσοτερες φορες οταν ανοιγει μετα απο λιγο κολλαει και κανει μονο του πολλες επανεκκινησεις....Ελεος λεω....Ειχα την εφαρμογη SetCpu και την εσβυσα αλλα μετα απο λιγο καιρο παλι τα ιδια....

Προχθες επαθα το εξης, μου κολλαγε το κινητο και εκανα μια επανεκκινηση και μολις ανοιξε μου ειχε βγαλει ολες τις εφαρμογες και παιχνιδια απο φακελους που ειχα και τα ειχε χυμα...Μιλαμε καπου στις 200 εφαρμογες οπου αναγκαστικα και τις εβαλα ξανα στους φακελους τους.

Σημερα ξυπναω και το κινητο ενω ειχε μπαταρια 80% οταν κοιμηθηκα παταγα τα κουμπια και δεν αναβε τιποτα, λεω θα κολλησε καμια εφαρμογη και θα ρουφηξε την μπαταρια, το βαζω για φορτηση ακουω το μπιπ οτι φορτιζει αλλα η οθονη νεκρη δεν δειχνει τιποτα

Παω να παρω απο το σταθερο το κινητο μου και χτυπουσε κανονικα ακουγα την μουσικη αλλα η οθονη νεκρη.

Βγαζω την μπαταρια την βαζω και ανοιξε αλλα παλι μου εβγαλε καπου στις 20 εφαρμογες εκτος φακελων, τα ξαναβαζω στην θεση τους κανω επανεκκινηση και παλι εκτος φακελων τι να φταιει?????? Εκανε και με το avast εναν ελεγχο αλλα δεν βρηκε τιποτα.

Περιμενω την βοηθεια σας....

 

Επισης εκει που ειναι σβυστη η οθονη (κλειδωμενη) αναβει και σβυνει μονο του....Κατι το ξυπναει

Edited by pacman63
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους.

Εχω περασμενη την omega black blue v10.4 απο τον Φεβρουαριο και εχω καποια προβληματα. Δεν ξερω που αλλου να γραψω.

Μολις κανω επανεκκίνηση τις περισσοτερες φορες οταν ανοιγει μετα απο λιγο κολλαει και κανει μονο του πολλες επανεκκινησεις....Ελεος λεω....Ειχα την εφαρμογη SetCpu και την εσβυσα αλλα μετα απο λιγο καιρο παλι τα ιδια....

Προχθες επαθα το εξης, μου κολλαγε το κινητο και εκανα μια επανεκκινηση και μολις ανοιξε μου ειχε βγαλει ολες τις εφαρμογες και παιχνιδια απο φακελους που ειχα και τα ειχε χυμα...Μιλαμε καπου στις 200 εφαρμογες οπου αναγκαστικα και τις εβαλα ξανα στους φακελους τους.

Σημερα ξυπναω και το κινητο ενω ειχε μπαταρια 80% οταν κοιμηθηκα παταγα τα κουμπια και δεν αναβε τιποτα, λεω θα κολλησε καμια εφαρμογη και θα ρουφηξε την μπαταρια, το βαζω για φορτηση ακουω το μπιπ οτι φορτιζει αλλα η οθονη νεκρη δεν δειχνει τιποτα

Παω να παρω απο το σταθερο το κινητο μου και χτυπουσε κανονικα ακουγα την μουσικη αλλα η οθονη νεκρη.

Βγαζω την μπαταρια την βαζω και ανοιξε αλλα παλι μου εβγαλε καπου στις 20 εφαρμογες εκτος φακελων, τα ξαναβαζω στην θεση τους κανω επανεκκινηση και παλι εκτος φακελων τι να φταιει?????? Εκανε και με το avast εναν ελεγχο αλλα δεν βρηκε τιποτα.

Περιμενω την βοηθεια σας....

 

Επισης εκει που ειναι σβυστη η οθονη (κλειδωμενη) αναβει και σβυνει μονο του....Κατι το ξυπναει

 

Εάν δεν βαριέσαι, θα σου πρότεινα να πάρεις ένα backup και να φλασάρεις την Omega v15 4.0.3.. Για να μην ψάχνεις να βρίσκεις τι μπορεί να φταίει.. Μπορεί να φταίει είτε κάποια εφαρμογή, αλλά ακόμη και ο kernel.. Για εμένα φλασάρισμα από την αρχή με όλα τα wipes και factory reset.. :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους.

Εχω περασμενη την omega black blue v10.4 απο τον Φεβρουαριο και εχω καποια προβληματα. Δεν ξερω που αλλου να γραψω.

Μολις κανω επανεκκίνηση τις περισσοτερες φορες οταν ανοιγει μετα απο λιγο κολλαει και κανει μονο του πολλες επανεκκινησεις....Ελεος λεω....Ειχα την εφαρμογη SetCpu και την εσβυσα αλλα μετα απο λιγο καιρο παλι τα ιδια....

Προχθες επαθα το εξης, μου κολλαγε το κινητο και εκανα μια επανεκκινηση και μολις ανοιξε μου ειχε βγαλει ολες τις εφαρμογες και παιχνιδια απο φακελους που ειχα και τα ειχε χυμα...Μιλαμε καπου στις 200 εφαρμογες οπου αναγκαστικα και τις εβαλα ξανα στους φακελους τους.

Σημερα ξυπναω και το κινητο ενω ειχε μπαταρια 80% οταν κοιμηθηκα παταγα τα κουμπια και δεν αναβε τιποτα, λεω θα κολλησε καμια εφαρμογη και θα ρουφηξε την μπαταρια, το βαζω για φορτηση ακουω το μπιπ οτι φορτιζει αλλα η οθονη νεκρη δεν δειχνει τιποτα

Παω να παρω απο το σταθερο το κινητο μου και χτυπουσε κανονικα ακουγα την μουσικη αλλα η οθονη νεκρη.

Βγαζω την μπαταρια την βαζω και ανοιξε αλλα παλι μου εβγαλε καπου στις 20 εφαρμογες εκτος φακελων, τα ξαναβαζω στην θεση τους κανω επανεκκινηση και παλι εκτος φακελων τι να φταιει?????? Εκανε και με το avast εναν ελεγχο αλλα δεν βρηκε τιποτα.

Περιμενω την βοηθεια σας....

 

Επισης εκει που ειναι σβυστη η οθονη (κλειδωμενη) αναβει και σβυνει μονο του....Κατι το ξυπναει

 

Θα σου έλεγα να κάνεις ένα backup τις εφαρμογές που θέλεις (πχ με titanim backup), να κάνεις ένα full wipe το κινητό και να περάσεις την 15 και μετά το update στην 15.1 και μετά να επαναφέρεις τις εφαρμογές σου. Χρονοβόρο αλλά θα σου λύσει απλά όλα τα προβλήματα.

 

Όσο για τα προβλήματα που έχεις τώρα μπορεί να φταίνε πάρα πολλά. Μπορεί και απλά αλλάζοντας kernel να γλυτώσεις. Ίσως έχεις κάνει overclock? Κάποιες εφαρμογές που τις απόκτησες όχι όπως θα έπρεπε και κάνουν διάφορα?

Πραγματικά φτιάξε πάλι μία το κινητό. Θα χάσεις καμιά ώρα και θα βρείς την ησυχία σου.

 

Όσο για το τι το ξυπνάει (βρομάει εφαρμογή εδώ) υπάρχει πρόγραμμα που στα δείχνει όλα (betterbatterystatus), θα το βρείς στο xda.

 

Επίσης το threat για την 10.4 omega είναι εδώ. Εδώ η omega είναι ICS 4.0.3

Edited by GnF
Link to comment
Share on other sites

Την 15.1 που την βρισκω? Ειχα διαβασει πως με την 15 δεν παιζει το ραδιο ισχυει η εχει φτιαχτει αυτο? Επισης τι αλλο δεν θα λειτουργει με την 15?

Αν θελω να επαναφερω το κινητο στην αρχικη του κατασταση ετσι ωστε να λαμβανω απο το kies τις ενημερωσεις τι θα πρεπει να κανω? Υπαρχει καποιος οδηγος?

Link to comment
Share on other sites

Την 15.1 που την βρισκω? Ειχα διαβασει πως με την 15 δεν παιζει το ραδιο ισχυει η εχει φτιαχτει αυτο? Επισης τι αλλο δεν θα λειτουργει με την 15?

Αν θελω να επαναφερω το κινητο στην αρχικη του κατασταση ετσι ωστε να λαμβανω απο το kies τις ενημερωσεις τι θα πρεπει να κανω? Υπαρχει καποιος οδηγος?

 

Η 15 βασίζεται επάνω σε stock rom και το ράδιο παίζει μια χαρά, όπως και υπάρχει η εφαρμογή για το ράδιο της samsung.

Στις aokp/aosp δεν υπάρχει εφαρμογή για το ράδιο, το ράδιο όμως δουλεύει και εκεί με εφαρμογή απο το market.

Το link για την 15.1 θα το βρείς καμιά-δυό σελίδες πριν.

 

για επαναφορά μετά σε αρχική κατάσταση, το κάνεις μέσω odin. Οδηγοί υπάρχουν στο φορουμ εδώ.

 

Μιας και η 15 βασίζεται σε stock rom θα σου δουλεύουν όλα όσα δουλεύουν και σε ένα galaxy s2 μόλις το βγάλεις απο το κουτί του.

Edited by GnF
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Κατέβασα την 15 blue black που μου αρέσει και βρήκα και το update σε 15.1 θα κατσω αύριο να την περάσω.

Να δούμε και από μπαταρία πως πάει..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...