Jump to content

[ROM] Omega Series - Android 4.1.2 Jelly Bean - Samsung Based


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γιαννη μια χαρα η ρομ, μονο εξακολουθει το τρελο και εκνευριστικο bug (κολλαει το wifi κατα την ενεργοποιηση -συνηθως μεσω του widget της notification bar- παρα πολυ συχνα και θελει reboot για να επανελθει)

 

δε ξερω αν μπορει να γινει κατι γι αυτο..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γιαννη μια χαρα η ρομ, μονο εξακολουθει το τρελο και εκνευριστικο bug (κολλαει το wifi κατα την ενεργοποιηση -συνηθως μεσω του widget της notification bar- παρα πολυ συχνα και θελει reboot για να επανελθει)

 

δε ξερω αν μπορει να γινει κατι γι αυτο..

 

ισως αν αλλαζες κερνελ η μοντεμ καθως απ οσο ξερω οι drivers του wifi δεν ειναι δουλεια της ρομ

παιζει να ειμαι και λαθος

εγω τετοιο προβλημα βεβαια δεν εχω....

με αλλο κερνελ και αλλο μοντεμ απο τη μαμα 10αρα

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις του μάρκετ αυτό μπορείς να το απενεργποιησεις

 

ευχαριστω πολυ φιλε :)

 

γιαννη μια χαρα η ρομ, μονο εξακολουθει το τρελο και εκνευριστικο bug (κολλαει το wifi κατα την ενεργοποιηση -συνηθως μεσω του widget της notification bar- παρα πολυ συχνα και θελει reboot για να επανελθει)

δε ξερω αν μπορει να γινει κατι γι αυτο..

 

εγω ειχα βαλει kernel siyah στη v9 κ μ εκανε αυτο το προβλημα,δοκιμασε οπως λεει κ ο απο πανω ν αλλαξεις kernel κ αμα συνεχιζει αλλαξε κ modem και βλεπεις αν φτιαξει..

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν κάποιος από τους κέρνελ που υπάρχουν στην κουζίνα υποστηρίζει το BLN;

(Μην μου πείτε για το NoLeD δεν με είχε βολέψει καθόλου)

 

Ευχαριστώ

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν κάποιος από τους κέρνελ που υπάρχουν στην κουζίνα υποστηρίζει το BLN;

(Μην μου πείτε για το NoLeD δεν με είχε βολέψει καθόλου)

 

Ευχαριστώ

 

 

[KERNEL][06.04][APP/PRO/OTA][AOSP&SAMMY] N.E.A.K. ICS - The real comeback! (v2.0.2x)

 

- BLN v2 support (by Creams, thx to gm for the porting)

nokia n95/omnia/omnia2/hd2/galaxy s/s2/s3/S4/S5/note2/note 3- 4-9-10+/ S7/S7 EDGE/S8 PLUS/S9 PLUS/A9 PLUS/huawei mate7-8-9 /MATE 10 LITE

GPS PRIMO 2.4-STREAT PILOT--COPILOT--NAVITEL-D/PAN-AUTOMAPA-NDRIVE-B/NROAD-NAVIGO-SYGIC-NAVITEL[/colorht]

Link to comment
Share on other sites

ρυθμίσεις-ηχος-ηχοι κλήσης τηλεφώνου-"vibrieren und klingeln"....ετσι πρέπει να γράφει?

 

 

....μέχρι στιγμής ολα καλα εκτός απο οταν πατάω δεξι πλήκτρο για να βγω απο τα sms εκει βλεπω ψιλο κόλλημα μερικές φορές...

 

δεν μπορώ να συνηθίσω το dialer,θα ηθελα μικρότερα κουτακια αλλα και τα contacts στο πανω μέρος,επίσης στα αγαπημένα θα ήθελα τον παλιο τρόπο οπως στην gb με σειρά... στις επαφές δεξια στην κύλιση των γραμμάτων γίνεται να λείπουν οι λατινικοί χαρακτήρες?

 

μεγάλη βελτίωση σε σχεση με τις πρώτες ice...:up:

Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι το wipe data/factory reset είναι υποχρεωτικό για να βάλω την ICS v10; Σβήνει τα πάντα από την internal sdcard; θα χάσω φωτογραφίες, μουσική κλπ; Μήπως πρέπει να κάνω μόνο wipe cache & wipe dalvik cache?:confused:
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι το wipe data/factory reset είναι υποχρεωτικό για να βάλω την ICS v10; Σβήνει τα πάντα από την internal sdcard; θα χάσω φωτογραφίες, μουσική κλπ; Μήπως πρέπει να κάνω μόνο wipe cache & wipe dalvik cache?:confused:

 

δε θα χασεις τιποτα απο φωτο και μουσικη..

τριπλο wipe και προχωρας..

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα παραμένει το πρόβλημα που όταν πατάς το εικονίδιο του wi-fi μερικές φορές κολλάει το wireless και μένει σε μια κατάσταση μεσαία. Δηλαδή δεν είναι ούτε wi-fi on ούτε wi-fi off και θέλει reboot.

Δοκίμασα με συντόμευση wi-fi button on/off στην επιφάνεια εργασίας αλλά πάλι κολάει μερικές φορές. Κολάει στατιστικά 1 στις 6 φορές. Το πρόβλημα παραμένει ακόμα και αν ξαναπεράσεις την omega. Δεν μπορώ να βρώ λύση στο πρόβλημα ούτε με αλλαγή kernel (Έβαλα SiyahKernel v3.1rc6).

Αν κάποιος είχε το πρόβλημα και το έλυσε ας μας πει.

Edited by kostasza
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα παραμένει το πρόβλημα που όταν πατάς το εικονίδιο του wi-fi μερικές φορές κολλάει το wireless και μένει σε μια κατάσταση μεσαία. Δηλαδή δεν είναι ούτε wi-fi on ούτε wi-fi off και θέλει reboot.

Δοκίμασα με συντόμευση wi-fi button on/off στην επιφάνεια εργασίας αλλά πάλι κολάει μερικές φορές. Κολάει στατιστικά 1 στις 6 φορές. Το πρόβλημα παραμένει ακόμα και αν ξαναπεράσεις την omega. Δεν μπορώ να βρώ λύση στο πρόβλημα ούτε με αλλαγή kernel (Έβαλα SiyahKernel v3.1rc6).

Αν κάποιος είχε το πρόβλημα και το έλυσε ας μας πει.

 

και εγω τα ιδια εχω..

πιθανοτατα φταιει ο kernel..

εχω τον siyah και θα δοκιμασω να αλλαξω μηπως λυθει το θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι 4.0.3 omega το έχουν το πρόβλημα,η 9 λιγότερο αλλά η 10 έχει σοβαρό πρόβλημα .....ούτε με wipe ούτε με εκκαθάριση δεδομένων με titanium ,τίποτα ,ευτυχώς έρχεται την άλλη εβδομάδα η επίσημη Ελληνική σύμφωνα με ανακοίνωση της samsung Hellas και ελπιζω να διορθωθούν πραγματακια .....οπως ελπιζω να γινει με την 11 σημερα :ninja:

nokia n95/omnia/omnia2/hd2/galaxy s/s2/s3/S4/S5/note2/note 3- 4-9-10+/ S7/S7 EDGE/S8 PLUS/S9 PLUS/A9 PLUS/huawei mate7-8-9 /MATE 10 LITE

GPS PRIMO 2.4-STREAT PILOT--COPILOT--NAVITEL-D/PAN-AUTOMAPA-NDRIVE-B/NROAD-NAVIGO-SYGIC-NAVITEL[/colorht]

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη τι την έκανες την 11. Νέφτι την έβαλες; Τρέχει σφαίρα. Πρώτη φορά βλέπω τέτοια ταχύτητα σε Ω. Εύγε, πάλι έγραψες!
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μια σημαντική παρατήρηση .Έχω διαπιστώσει ότι ο browser στη version Omega 6.0 black blue είναι πολύ πιο smooth από ότι στις επόμενες version.Αυτό το καταλαβαίνεις κυρίως όταν σέρνεις το δακτυλό σου σε όλη την επιφάνεια της οθόνης του κινητού.όπου στις επόμενες version η κύλιση κάνει σκαλοπάτια.Και μάλιστα διαπίστωσα ότι δεν είναι θέμα κέρνελ αλλά της ρομ.Οποιαδήποτε νεότερη version δεν καταφέρνει να συναγωνιστεί το smoothness της παραπάνω ρομ .Ίσως οφείλεται στο πως έχει κάτσει η ρομ στο κινητό μου αλλά αν θέλεις κοίταξέ το. Edited by nnik_1969

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη τι την έκανες την 11. Νέφτι την έβαλες; Τρέχει σφαίρα. Πρώτη φορά βλέπω τέτοια ταχύτητα σε Ω. Εύγε, πάλι έγραψες!

 

ρε ποιδες ποια 11;;;τι λετε;;;;που ειναι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι 4.0.3 omega το έχουν το πρόβλημα,η 9 λιγότερο αλλά η 10 έχει σοβαρό πρόβλημα .....ούτε με wipe ούτε με εκκαθάριση δεδομένων με titanium ,τίποτα ,ευτυχώς έρχεται την άλλη εβδομάδα η επίσημη Ελληνική σύμφωνα με ανακοίνωση της samsung Hellas και ελπιζω να διορθωθούν πραγματακια .....οπως ελπιζω να γινει με την 11 σημερα :ninja:

 

Εμένα πάλι ούτε το είχε ούτε το έχει αυτό το πρόβλημα...

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2 Beta-6

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε ποιδες ποια 11;;;τι λετε;;;;που ειναι;;;;

 

Αύριο το πρωί θα την ανεβάσει ο Γιάννης. Πραγματικά γρήγορη. Βάλτε την όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση Omega v11

 

Changelog:

Based on firmware XWLP8 Android 4.03 (Date: 06/04/2012)

Modem: XXLPS

csc: XXLP7

Kernel: CF-Root XXLP7

Updated:

Google maps v6.5.1

hosts

Fixed:

Usb connection text

Theme:

Black Blue: New notification row background icon

Black Blue: Changed Tw Calendar Widget to Stock

ICS: Top taskbar icons

ICS: Fixed clock color in top taskbar

Rom is no Full Wipe

 

Omega Files kitchen Updates

Kernel: Abyss ICS kernel 2.2

Kernel: SiyahKernel v3.1rc6

Keyboards: Samsung Keyboard XWLP8

Modem: BULP6

Themes: Stock v11 Restore Theme

Themes: Black Blue v11 Restore Theme

Themes: ICS v11 Restore Theme

 

Αν δοκιμάσετε την νέα Omega v11 και σας αρέσει, βοηθήστε στην περαιτέρω ανάπτυξη της με το donate σας.

 

Απολαύστε με την νέα Omega :cool:

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

πρώτες γρήγορες εντυπώσεις της Νέας omega v11

Η ρομ είναι σταθερή, και γρήγορη

δεν είχα πρόβλημα με wifi , ούτε τώρα έχω

έφτιαξε η σύνδεση usb με το pc (συνδέεται αμέσως χωρίς να ενοχλεί τον εντοπισμό σφαλμάτων ) σε μαζική αποθήκευση usb

το modem πολύ καλό , (κλειδώνει και γρήγορα δορυφόρους , συγκριτικά με το προηγούμενο)

Όλα δείχνουν καλά

μπαταρία αύριο

¨έγραψες¨Γιάννη

Edited by tora33
OnePlus 8 pro + Mi 10t lite + poco f1
Link to comment
Share on other sites

@giannis42

Γιάννη σ' ευχαριστω πάρα πάρα πολύ για το νέο σου donate :)

 

γιαννη μια χαρα η ρομ, μονο εξακολουθει το τρελο και εκνευριστικο bug (κολλαει το wifi κατα την ενεργοποιηση -συνηθως μεσω του widget της notification bar- παρα πολυ συχνα και θελει reboot για να επανελθει)

δε ξερω αν μπορει να γινει κατι γι αυτο..

Σε εμένα παραμένει το πρόβλημα που όταν πατάς το εικονίδιο του wi-fi μερικές φορές κολλάει το wireless και μένει σε μια κατάσταση μεσαία. Δηλαδή δεν είναι ούτε wi-fi on ούτε wi-fi off και θέλει reboot.

Δοκίμασα με συντόμευση wi-fi button on/off στην επιφάνεια εργασίας αλλά πάλι κολάει μερικές φορές. Κολάει στατιστικά 1 στις 6 φορές. Το πρόβλημα παραμένει ακόμα και αν ξαναπεράσεις την omega. Δεν μπορώ να βρώ λύση στο πρόβλημα ούτε με αλλαγή kernel (Έβαλα SiyahKernel v3.1rc6).

Αν κάποιος είχε το πρόβλημα και το έλυσε ας μας πει.

και εγω τα ιδια εχω..

πιθανοτατα φταιει ο kernel..

εχω τον siyah και θα δοκιμασω να αλλαξω μηπως λυθει το θεμα..

 

Το πρόβλημα ειναι απο το mod του lidroid με τα 14 statusbar toggle buttons,

με reboot διορθώνεται και το πρόβλημα δεν το κάνει συνέχεια και δεν το κανει σε όλους,

δεν θελω να το αφαιρέσω, περιμένω τον jkay να βγάλει το δικο του mod.

 

Ξέρει κανείς αν κάποιος από τους κέρνελ που υπάρχουν στην κουζίνα υποστηρίζει το BLN;

(Μην μου πείτε για το NoLeD δεν με είχε βολέψει καθόλου)

 

Ευχαριστώ

 

Και ο siyah.

 

ρυθμίσεις-ηχος-ηχοι κλήσης τηλεφώνου-"vibrieren und klingeln"....ετσι πρέπει να γράφει?

....μέχρι στιγμής ολα καλα εκτός απο οταν πατάω δεξι πλήκτρο για να βγω απο τα sms εκει βλεπω ψιλο κόλλημα μερικές φορές...

δεν μπορώ να συνηθίσω το dialer,θα ηθελα μικρότερα κουτακια αλλα και τα contacts στο πανω μέρος,επίσης στα αγαπημένα θα ήθελα τον παλιο τρόπο οπως στην gb με σειρά... στις επαφές δεξια στην κύλιση των γραμμάτων γίνεται να λείπουν οι λατινικοί χαρακτήρες?

μεγάλη βελτίωση σε σχεση με τις πρώτες ice...:up:

 

Το vibrieren und klingeln έχει ξεχάσει να το μεταφράσει η Samsung :)

Δεν είναι σωστό να βγάλω τα Αγγλικά απο τον dialer γιατι οσοι εχουν πολλές επαφές στα Αγγλικά δεν θα μπορούν να τις βρουν,

αυτο που εκανα ειναι στην v11 αν θυμάμαι καλά να βάλω τα Ελληνικά πρώτα.

 

Φοβερή δουλεία έκανες Γιάννη, πολυ καλή μεχρι στιγμής η ICS v10 Blue :happy:

 

Χαίρομε που σου αρέσει, βάλε την v11 είναι καλύτερη.

 

πρώτες γρήγορες εντυπώσεις της Νέας omega v11

Η ρομ είναι σταθερή, και γρήγορη

δεν είχα πρόβλημα με wifi , ούτε τώρα έχω

έφτιαξε η σύνδεση usb με το pc (συνδέεται αμέσως χωρίς να ενοχλεί τον εντοπισμό σφαλμάτων ) σε μαζική αποθήκευση usb

το modem πολύ καλό , (κλειδώνει και γρήγορα δορυφόρους , συγκριτικά με το προηγούμενο)

Όλα δείχνουν καλά

μπαταρία αύριο

¨έγραψες¨Γιάννη

 

Γιώργο σ' ευχαριστώ για το νέο feedback!

 

Γιάννη μια σημαντική παρατήρηση .Έχω διαπιστώσει ότι ο browser στη version Omega 6.0 black blue είναι πολύ πιο smooth από ότι στις επόμενες version.Αυτό το καταλαβαίνεις κυρίως όταν σέρνεις το δακτυλό σου σε όλη την επιφάνεια της οθόνης του κινητού.όπου στις επόμενες version η κύλιση κάνει σκαλοπάτια.Και μάλιστα διαπίστωσα ότι δεν είναι θέμα κέρνελ αλλά της ρομ.Οποιαδήποτε νεότερη version δεν καταφέρνει να συναγωνιστεί το smoothness της παραπάνω ρομ .Ίσως οφείλεται στο πως έχει κάτσει η ρομ στο κινητό μου αλλά αν θέλεις κοίταξέ το.

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση!

Τον ανέβασα εδώ,

http://depositfiles.com/files/w62szbaiq

αν μπορείτε δοκιμάστε τον και ενημερώστε με αν είναι καλύτερος.

 

Έπεσε το site....φτούυυυυυ δεν πρόλαβα να την κατεβάσω!! :banghead:

 

Έβαλα link στο πρωτο post :)

To site είναι ακομα down και δεν μπορώ να αναβαθμισω το Omega Files kitchen, υπομονή.

Edited by ioathe

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Όταν αναφέρεται ότι η ρομ έχει έχει modded το gps.conf τι ακριβώς έχει αλλάξει στο αρχείο αυτό?

Πόσο βελτιώνεται το gps σε σχέση με στοκ ρομ;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εβαλα την 11 στοκ και περασα απο πανω το θεμα ics domination του Vertumus. Ολα καλα αλλα εχω μονο ενα προβλημα δε μπορω να αλλαξω η να βαλω παραπανω απο 5 widgets στη notification bar. Γνωριζει κανεις πως μπορω να το διορθωσω? Πριν βαλω το θεμα ειχα κανονικα μεχρι 15.
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη το ''enable bootsound'' εξακολουθεί να δημιουργεί πρόβλημα. Μόλις το περάσεις χάνεις τις επαφές, ''Η εφαρμογή δεν είναι εγκατεστημένη''.

Κατά τ' αλλά πετάει η ROM όπως πάντα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...