Jump to content

Xperia Neo V : .62 root, OEM .42 restore, CWM install


lousou76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum. Ευχαριστώ όλους όσους μας βοηθούν να κάνουμε το κινητό μας καλύτερο και ιδιαίτερα τον lousou76 για τον οδηγό.

Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι με το market μετά την αναβάθμιση . Βέβαια έχει γίνει google play αλλά και πάλι δεν μπορώ να κατεβάσω εφαρμογές.

Επίσης διαπίστωσα και battery drain . Διάβασα εδώ αλλά δεν κατάλαβα ποιο είναι το πρόβλημα. Καμιά βοήθεια για τα παραπάνω;

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω που θα βρω την official 4.0.2.A.0.62 , αυτή που είχε το κινητό όταν το αγόρασα. Δηλαδή αν χρειαστεί να επαναφέρω το κινητό στην κατάσταση που ήταν όταν το αγόρασα τι πρέπει να κάνω;

 

δε ξερω για το μαρκετ τι φταιει τι λαθος ακριβως βγαζει; μπορεις να δοκιμασεις factory reset απο υο cwm και να ξανακανεις τα βηματα 6 κ κατω.

 

για την official 62 θα κανεις το βημα 1 κ μετα update με pc companion.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 587
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,δεν υπάρχει τίποτα σε custom rom για το neo v so far?προσπάθησα μια cm7 για ΜΤ15ι από cwm αλλά δεν μπήκε,αναμενόμενο γιατί το δικό μου είναι MT11i αλλά είπα μπας και..Tα μετά του rooting στον οδηγό αναφέρονται σε custom rom ή απλά διαφορετικές επιλογές;αν έχει ειπωθεί και με ξέφυγε συγγνώμη.
Link to comment
Share on other sites

δε ξερω για το μαρκετ τι φταιει τι λαθος ακριβως βγαζει; μπορεις να δοκιμασεις factory reset απο υο cwm και να ξανακανεις τα βηματα 6 κ κατω.

 

για την official 62 θα κανεις το βημα 1 κ μετα update με pc companion.

 

lousou ευχαριστώ και πάλι γα την απάντηση. Το θέμα με το market λύθηκε , αλλά εξακολουθεί το πρόβλημα την μπαταρία. Ύστερα από πλήρη φόρτιση , μόλις ενεργοποίησα το κινητό , ξεκινούσε από το 97% ..... :wacko::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

lousou ευχαριστώ και πάλι γα την απάντηση. Το θέμα με το market λύθηκε , αλλά εξακολουθεί το πρόβλημα την μπαταρία. Ύστερα από πλήρη φόρτιση , μόλις ενεργοποίησα το κινητό , ξεκινούσε από το 97% ..... :wacko::wacko::wacko:

 

Χμμ δεν ακούγεται καλό αυτό που λές. Πιθανή ελαττωματική μπαταρία φίλε μου και όχι κινητό.

Προτείνω να το κλανεις μαμα και να το πας απ το service.

 

Για το Navigon δεν ξέρω, μήπως η έκδοση που έχεις δεν είναι η γνήσια αγορασμένη ?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εξτρά Ρυθμίσεις

 

  • Κάντε extract και τρέξτε το updatecfg3.rar ασχέτως βημάτων (απαιτεί root, adb drivers και USB Debugging) αν θέλετε να ρυθμίσετε ΜΟΝΟ το /system/etc/hw_config.sh. Το σκριπτ αυτό απενεργοποιεί την αυτόματη φωτεινότητα, ρυθμίζει τον auto memory killer (ευχαριστούμε ZXR) και περνάει τις απαραίτητες ρυθμίσεις για να λειτουργήσει το Link2sd εάν έχετε δεύτερο ext3 partition στην sd κάρτα σας. (Εάν θέλετε να επαναφέρετε τις εργοστασιακές ρυθμίσεις τρέξτε το restorecfg.bat)
  • Κάντε extract και τρέξτε το apns.rar ασχέτως βημάτων εάν θέλετε να περάσετε ρυθμίσεις ίντερνετ (Access Point Names) για τις 3 εταιρίες (Cosmote, Vodafone, Wind) στο κινητό σας.

 

Αν σας αρέσει η δουλειά μου και μπορείτε, υποστηρίξτε την!

DONATE

στις εξτρα ρυθμισεις δεν καταλαβα ποιο αρχειο θα τρεχω για να λειτουργησουν τα σκριπτακια...

το updatecfg.bat & apns.bat δεν μου λειτουργουν..

rm failed for /data/local/tmp/*, No such file or directory

135 KB/s (1631 bytes in 0.011s)

"Done. Your phone should reboot"

Press any key to continue . . .

Edited by kostakiss
Link to comment
Share on other sites

lousou ευχαριστώ και πάλι γα την απάντηση. Το θέμα με το market λύθηκε , αλλά εξακολουθεί το πρόβλημα την μπαταρία. Ύστερα από πλήρη φόρτιση , μόλις ενεργοποίησα το κινητό , ξεκινούσε από το 97% ..... :wacko::wacko::wacko:

 

Λογικό είναι να μην σου δείχνει 100% μετά το άνοιγμα του κινητού, εάν το φόρτιζες με ανοιχτό το κινητό τότε σίγουρα θα έβλεπες 100% την ένδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι να μην σου δείχνει 100% μετά το άνοιγμα του κινητού, εάν το φόρτιζες με ανοιχτό το κινητό τότε σίγουρα θα έβλεπες 100% την ένδειξη.

Φίλε μου δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό που λες. Η φόρτιση του κινητού έγινε μόλις έφτασε στο 10% , στη συνέχεια το φόρτισα έχοντας το απενεργοποιημένο και μιλάω για πλήρη φόρτιση .

 

Χμμ δεν ακούγεται καλό αυτό που λές. Πιθανή ελαττωματική μπαταρία φίλε μου και όχι κινητό.

Προτείνω να το κλανεις μαμα και να το πας απ το service.

 

Για το Navigon δεν ξέρω, μήπως η έκδοση που έχεις δεν είναι η γνήσια αγορασμένη ?

 

Αυτό ήθελα να αποφύγω. Ελπίζω να μην με ταλαιπωρήσουν. Για το navigon αναφέρεσαι σε άλλον ..... :p:p:p:p

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό που λες. Η φόρτιση του κινητού έγινε μόλις έφτασε στο 10% , στη συνέχεια το φόρτισα έχοντας το απενεργοποιημένο και μιλάω για πλήρη φόρτιση .

 

Με αυτό που έγραψα εννοούσα ότι ένα τηλέφωνο για να ανοίξει τρώει κάποια ποσοστά από την μπαταρία δεν γίνετε (τουλάχιστον από την εμπειρία που έχω) να παραμείνει στο ίδιο ποσοστό που ήταν πριν.

Κατά την άποψη μου δεν έχεις πρόβλημα, θα είχες σε περίπτωση που θα σου έδειχνε πχ. 90%

Link to comment
Share on other sites

στις εξτρα ρυθμισεις δεν καταλαβα ποιο αρχειο θα τρεχω για να λειτουργησουν τα σκριπτακια...

το updatecfg.bat & apns.bat δεν μου λειτουργουν..

 

kostakss όταν λες τα σψκριπτς δε δουλεύουνε ρε φίλε τα δοκιμάζεις ή απλά βλέπεις μια γραμμή που υποθέτεις ότι είναι λάθος και λες δε δουλεύουν? Γιατί το output Που δίνεις δεν είναι λάθος.

 

Μετά που τα έτρεξες δηλαδή δεν είδες καμία διαφορά στη φωτεινότητα? συνεχίζει να τρεμοπαίζει όταν βάζεις το δάχτυλο στον αισθητήρα? Στο Settings->Mobile Networks->Access Point Names δε βλέπεις δηλαδή κάποιο APN του provider σου?

 

Ακολουθήστε τις οδηγίες, διαβάστε τα καλά παιδιά και γράφετε αναλυτικά το πρόβλημά σας, επιβαιβεώνετε τα βήματα, μη ρωτάμε τα ίδια και κολάμε όλο σε προβλήματα λυμένα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μόλις πήρα το τηλέφωνο και σκέφτομαι να το κάνω root..το θέμα είναι οτι η έκδοση του firmware που έχει είναι η 0.62.Όλοι οι οδηγοί που διαβάζω είναι μέχρι και την 0.42,μπορώ να κάνω κάτι?ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Προσπαθώ να κατεβάσω και το .part2 απο τα αρχεία αλλά δε μου κατεβαίνει με τίποτα?!!κολλάει στα 190MB...wtf?

Edited by icecut
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μόλις πήρα το τηλέφωνο και σκέφτομαι να το κάνω root..το θέμα είναι οτι η έκδοση του firmware που έχει είναι η 0.62.Όλοι οι οδηγοί που διαβάζω είναι μέχρι και την 0.42,μπορώ να κάνω κάτι?ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Ξεκινα απο το βημα ενα....

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό που έγραψα εννοούσα ότι ένα τηλέφωνο για να ανοίξει τρώει κάποια ποσοστά από την μπαταρία δεν γίνετε (τουλάχιστον από την εμπειρία που έχω) να παραμείνει στο ίδιο ποσοστό που ήταν πριν.

Κατά την άποψη μου δεν έχεις πρόβλημα, θα είχες σε περίπτωση που θα σου έδειχνε πχ. 90%

 

οκ, τώρα κατάλαβα , αλλά πρώτη φορά το βλέπω αυτό. για καλά και για κακό θα περάσω από τη Vodafone να κάνω μια ερώτηση. ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

παντως και εγω ενω εχω κανει ολα τα βηματα και δουλευουν σωστα στον ιδιο υπολγιστη προσπαθω να περασω τα vpn και δεν μου τα παιρναει...
Link to comment
Share on other sites

παντως και εγω ενω εχω κανει ολα τα βηματα και δουλευουν σωστα στον ιδιο υπολγιστη προσπαθω να περασω τα vpn και δεν μου τα παιρναει...

 

οταν λες τα vpn?

Link to comment
Share on other sites

σωστα λαθος.. apn το βημα με τις ρυθμισεις ιντερνετ

χμμ θα το τσεκαρω. δε βγαζει κανενα? η δειχνει καποιο?

 

[EDIT]

Έχεις δίκιο το apns δε δούλευε σωστά. Ενημέρωσα τις οδηγίες και ανέβασα νέο αρχείο (apns2.rar).

Μετά την εκτέλεση του apns.bat και μετά το reboot που θα κάνει το κινητό πάνε στο Settings->Wireless Networks->Mobile Networks->Access Point Names και πάτα Menu->Reset to default.

 

Και είσαι οκ.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

σωστα λαθος.. apn το βημα με τις ρυθμισεις ιντερνετ

 

http://magic-tips.blogspot.com/2010/03/internet-mms.html

 

Μπορεις να τις περασεις και χειροκινητα απο τον παραπανω συνδεσμο :)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

http://magic-tips.blogspot.com/2010/03/internet-mms.html

 

Μπορεις να τις περασεις και χειροκινητα απο τον παραπανω συνδεσμο :)

Ή να εγκαταστήσεις το Backup & Restore apns απ το market και να περάσετε τις ρυθμίσεςι σύμφωνα με τον οδηγό

εδώ

Link to comment
Share on other sites

χμμ θα το τσεκαρω. δε βγαζει κανενα? η δειχνει καποιο?

 

[EDIT]

Έχεις δίκιο το apns δε δούλευε σωστά. Ενημέρωσα τις οδηγίες και ανέβασα νέο αρχείο (apns2.rar).

Μετά την εκτέλεση του apns.bat και μετά το reboot που θα κάνει το κινητό πάνε στο Settings->Wireless Networks->Mobile Networks->Access Point Names και πάτα Menu->Reset to default.

 

Και είσαι οκ.

 

http://magic-tips.blogspot.com/2010/03/internet-mms.html

 

Μπορεις να τις περασεις και χειροκινητα απο τον παραπανω συνδεσμο :)

 

Ή να εγκαταστήσεις το Backup & Restore apns απ το market και να περάσετε τις ρυθμίσεςι σύμφωνα με τον οδηγό

εδώ

 

να σται καλα ευχαριστω το εκανα με το σκριπτακι τελικα

Link to comment
Share on other sites

kostakss όταν λες τα σψκριπτς δε δουλεύουνε ρε φίλε τα δοκιμάζεις ή απλά βλέπεις μια γραμμή που υποθέτεις ότι είναι λάθος και λες δε δουλεύουν? Γιατί το output Που δίνεις δεν είναι λάθος.

 

Μετά που τα έτρεξες δηλαδή δεν είδες καμία διαφορά στη φωτεινότητα? συνεχίζει να τρεμοπαίζει όταν βάζεις το δάχτυλο στον αισθητήρα? Στο Settings->Mobile Networks->Access Point Names δε βλέπεις δηλαδή κάποιο APN του provider σου?

 

Ακολουθήστε τις οδηγίες, διαβάστε τα καλά παιδιά και γράφετε αναλυτικά το πρόβλημά σας, επιβαιβεώνετε τα βήματα, μη ρωτάμε τα ίδια και κολάμε όλο σε προβλήματα λυμένα.

 

τελικα ήθελε ρεσετ το apn ,γι αυτο !

Link to comment
Share on other sites

[*]Ξεκινάτε το Link2sd και μεταφέρετε όποια εφαρμογή θέλετε στην SD επιλέγοντας Link and move το SD (Σύνδεση στην SD). Όλες οι εφαρμογές πλέον (με widgets ή όχι) μπορούν να μεταφερθούν και δουλεύουν.

 

[*]Επιλέξτε στο φίλτρο του link2sd (το μικρό χωνί πάνω πάνω) On SDcard και όσες έχει εκεί ανοίξτε και κάντε τες Link. (Create Link)

 

[*]Μετά επιλέξτε το φίλτρο Internal και κάντε το ίδιο για όσες θέλετε να μετακινήσετε στην SD στο ext3 (Create Link, όχι Move to SD - μπορείτε να μετακινήσετε άφοβα οποιαδήποτε εφαρμογή εκτός συστήματος).

μπορει να μου εξηγησει καποιος τι ακριβως μπορουμε να κανουμε...?

αν καταλαβα καλα μπορουμε να της μετακινησουμε στην sd

η στο δευτερο partition το ext3 ?

τα widget δουλευουν και στης 2 περιπτωσεις ?

ποια η διαφορα και τι προτεινετε ?

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου εξηγησει καποιος τι ακριβως μπορουμε να κανουμε...?

αν καταλαβα καλα μπορουμε να της μετακινησουμε στην sd

η στο δευτερο partition το ext3 ?

τα widget δουλευουν και στης 2 περιπτωσεις ?

ποια η διαφορα και τι προτεινετε ?

 

move to sd δε δουλευουν τα widgets.

 

link and move πανε στο ext3 και δουλευουν ολα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

άρα link and move... !

 

Για της καινούργιες εφαρμογές που θα κατεβάζουμε βλέπω στα settings του (ling2sd)

γράφει "auto link settings" .

Αυτό αντιστοιχεί στο link2sd η στο link and move?

 

(αν αντιστοιχεί στο link and move.... ποιο κάτω sto "install location"

ποια από της παρακάτω επιλογές να βάλω?

Auto , internal η external?

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

άρα link and move... !

 

Για της καινούργιες εφαρμογές που θα κατεβάζουμε βλέπω στα settings του (ling2sd)

γράφει "auto link settings" .

Αυτό αντιστοιχεί στο link2sd η στο link and move?

 

(αν αντιστοιχεί στο link and move.... ποιο κάτω sto "install location"

ποια από της παρακάτω επιλογές να βάλω?

Auto , internal η external?

 

Αντιστοιχεί στο link and move και νομίζω πως install location πρέπει να διαλέξεις Internal.

Γιατί δε κάνεις μια δοκιμή και δές που στα περνάει. External πάντως εννοεί το FAT.

Τώρα αν βάλεις auto link settings μπορεί και να μην έχει σημασία, και να στα μεταφέρει όπου και να το δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αντιστοιχεί στο link and move και νομίζω πως install location πρέπει να διαλέξεις Internal.

Γιατί δε κάνεις μια δοκιμή και δές που στα περνάει. External πάντως εννοεί το FAT.

Τώρα αν βάλεις auto link settings μπορεί και να μην έχει σημασία, και να στα μεταφέρει όπου και να το δηλώσεις.

lousou76 ευχαριστώ

Κάτι που παρατήρησα και θέλω να το πω είναι ότι όταν απεγκατεστησα τον οδηγό που ξεκινά με την πρώτη εκκίνηση του τηλεφώνου... αφού έκανα login στο google

είχα κανονικά συγχρονισμό στης επαφές αλλα όχι στα αποθηκευμένα ασύρματα δίκτυα πριν το root

μπορεί βέβαια αυτό να ήταν ένα κόλλημα απο google πλευρά.

Να πω οτι περίμενα αρκετά και έκανα επανεκκίνηση το τηλ αρκετές φορές όπως έκανα και χειροκίνητο συγχρονισμό μέσω 3g η wifi αλλα τίποτα.

όταν όμως έκανα την διαδικασία από την αρχή και δεν απεγκατεστησα τον οδηγό ..

αφού τον έτρεξα επαφές και δίκτυα κατεβήκανε κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...