Jump to content

Άδειες και διπλώματα δικύκλων


EiNSTEiN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά ερώτηση:

 

Έχω πάρει ένα 50cc καινούργιο, χωρίς άδεια και πινακίδες.

Τι χρειάζεται να κάνω για να βγάλω άδεια κυκλοφορίας; Ρώτησα σε τροχαία και μου είπαν ότι πρέπει να το ασφαλίσω για να βγει η άδεια, όμως σε ασφαλιστική μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου το ασφαλίσουν αν δεν έχει πινακίδες!

 

ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ!

 

Κάποιος please;;;;;;;

 

Παίρνεις αριθμό και αριθμό πλαισίου στο ασφαλίζουν και πας και βάζεις πάνω τις πινακίδες και σου δίνουν και την άδεια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μοτοποδηλατο μπορεις να αδηγησεις απο 14 ετων και πανω Με την υπογραφη του γονεα σου! ετσι ισχυει πριν 10 χρονια και δεν ειμαι 100% σιγουρος,ισχυει και τωρα:!:

Καλα, αστο φίλε. Μην τα μπερδέυεις αλλο τα πράγματα. Βλεπουν και ατομα που θελουν να μαθουν για το διπλωμα και πρεπει να τα μαθουν σωστα.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Καλα, αστο φίλε. Μην τα μπερδέυεις αλλο τα πράγματα. Βλεπουν και ατομα που θελουν να μαθουν για το διπλωμα και πρεπει να τα μαθουν σωστα.

Eσυ μην το παιζεις πολυ εξυπνος! αυτα που λεω ειναι απολυτως σωστα και δεν βλεπω που ειναι το περιεργο.αλλα που να ξερεται εσεις πιο ειναι νομιμο τωρα..γιατι απο τα 16 χρονια σας περνεται κατευθειαν παπακι 100αρι...εχεις περασει ποτε απο μοτοποδηλατο..ουτε καν ' παπακι..μοτοποδηλατο που επερνε μπροστα ο κινητηρας με πεταλι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eσυ μην το παιζεις πολυ εξυπνος! αυτα που λεω ειναι απολυτως σωστα και δεν βλεπω που ειναι το περιεργο.αλλα που να ξερεται εσεις πιο ειναι νομιμο τωρα..γιατι απο τα 16 χρονια σας περνεται κατευθειαν παπακι 100αρι...εχεις περασει ποτε απο μοτοποδηλατο..ουτε καν ' παπακι..μοτοποδηλατο που επερνε μπροστα ο κινητηρας με πεταλι.

 

Yposthrizeis dhladh thn apopsh oti to diplwma gia motopodhlato vganei sta 14?

Gia na katalavw dhladh!:blink:

Link to comment
Share on other sites

Yposthrizeis dhladh thn apopsh oti to diplwma gia motopodhlato vganei sta 14?

Gia na katalavw dhladh!:blink:

αφου ετσι ειναι...παλι σας λεω και βαλτε΄'το καλα στο μυαλο σας.μπορεις να βγαλεις διπλωμα για μοτοποδηλατο με ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΓΟΝΕΑ ΣΟΥ.:!: και μονο.

αλλα νομιζεις οτι ειναι ευκολο να υπογραψει ο καθε γονιος υπευθυνη δηλωση στην αστυνομια για την εκδοση διπλωματος.πηγαινει ο γονεας και υπογραφει και παιρνει ολες τις ευθυνες σε περιπτωση τροχαιου ατηχυματος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αφου ετσι ειναι...παλι σας λεω και βαλτε΄'το καλα στο μυαλο σας.μπορεις να βγαλεις διπλωμα για μοτοποδηλατο με ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΓΟΝΕΑ ΣΟΥ.:!: και μονο.

αλλα νομιζεις οτι ειναι ευκολο να υπογραψει ο καθε γονιος υπευθυνη δηλωση στην αστυνομια για την εκδοση διπλωματος.πηγαινει ο γονεας και υπογραφει και παιρνει ολες τις ευθυνες σε περιπτωση τροχαιου ατηχυματος.

 

Oxi file mou..!!!!Eutuxws den einai etsi..

 

Dhplwma motopodhlatou mporeis na vgaleis sta 16 kai gia na to vgaleis xreiazesai

upografh gonea!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αντι να τσακωνεστε για το τι υσχιει γαιτι δεν περνετε την τροχαια να ρωτισετε; Εγω εχει καιρο που θελω να παρω αλλα δεν βρησκω το τηλεφονο της, το εχει κανεις;
Link to comment
Share on other sites

Den xreiazetai thlefwno!

 

Den paizei na vgainei dhplwma sta 14!!

 

To xerw 99,9%

 

Opoios endiaferetai as parei thlefwno alla kai autoi @@ xeroun!!(o PCman xerei ti lew)!

Link to comment
Share on other sites

καλα..εγω ειχα διπλωμα απο 14 ετων και μαλιστα ημουν 100% νομιμος.Η αδεια ομως δεν ηταν στο ονομα μου...ηταν στου πατερα μου! οπως και η ασφαλεια.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλα..εγω ειχα διπλωμα απο 14 ετων και μαλιστα ημουν 100% νομιμος.Η αδεια ομως δεν ηταν στο ονομα μου...ηταν στου πατερα μου! οπως και η ασφαλεια.

 

Gia prin posa xronia milame?

Link to comment
Share on other sites

σας εχω πει..πριν 14 χρονια..:!:

 

Ama eisai toso sigouros oti isxuei kai shmera auto pou les den tha katsw na sou allaxw gnwmh!!!

 

Egw sou lew pws exoun ta pragmata twra an thes pistepse to an den thes mhn to kaneis!!

 

FILIKA:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε δεν εχω κανενα προβλημα με κανεναν εδω μεσα..απλα οπως ειπα και το μεσημερι..οταν ειχα βγαλει το διπλωμα αυτη η παραμετρος ισχυιε..τωρα το τονιζω δεν ειμαι 100% σιγουρος αν ισχυει.

 

Υ.Γ.αντε καλο βραδι..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βαριέμαι να το ψάξω για να κάνω παράθεση, αλλά ο νόμος που ισχύει τώρα για τα διπλώματα μοτοσυκλέτας (Ο γνωστός με τα KW), έχει μέριμνα και για τα μοτοποδήλατα, όπου λέει από τα 16 στην οικεία τροχαία. 100%. Αν το αμφισβητήσει κανείς, το μόνο που θα καταφέρει είναι να με κάνει να χασομερίσω λίγο για να βρω τον νόμο :D

 

Το ότι χρειάζεται ο γονέας είναι άλλο θέμα, τεχνικότητα. Απλώς η υπογραφή σου δεν είναι νόμιμη πριν κλείσεις τα 18, οπότε την υπεύθυνη δήλωση την κάνει ο γονέας για εσένα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανεις τον κοπο να τον βρεις τον νομο; Η εστω να μου πεις που μπορω να ψαξω να τον βρω;
Link to comment
Share on other sites

Βαριέμαι να το ψάξω για να κάνω παράθεση, αλλά ο νόμος που ισχύει τώρα για τα διπλώματα μοτοσυκλέτας (Ο γνωστός με τα KW), έχει μέριμνα και για τα μοτοποδήλατα, όπου λέει από τα 16 στην οικεία τροχαία. 100%. Αν το αμφισβητήσει κανείς, το μόνο που θα καταφέρει είναι να με κάνει να χασομερίσω λίγο για να βρω τον νόμο :D

 

Το ότι χρειάζεται ο γονέας είναι άλλο θέμα, τεχνικότητα. Απλώς η υπογραφή σου δεν είναι νόμιμη πριν κλείσεις τα 18, οπότε την υπεύθυνη δήλωση την κάνει ο γονέας για εσένα....

 

Gia allo logo to thelw to diplwma..

Sugekrimena to Cagiva Mito 125 vgazei 25.4kw opws leei edw: http://www.motorbikes.be/en/Cagiva_Mito_125_2006.aspx

kai den xerw an kaluptetai..:( :( (Thelw na dw an ektos tou <25kw anaferei kai tpt gia cc!!)

 

Kala polu moufa na mhn kaluptetai pantos gia 0.4 kw

Link to comment
Share on other sites

http://www.glavopoulos.gr/kok/kok096.htm

Να το άρθρο του ΚΟΚ για τα μοτοποδήλατα. Λίγο (λίγο όχι πολύ) google ποτέ δεν έβλαψε κανέναν...

 

Το προηγούμενο post μου, ήταν προς απάντηση στον RAVER...

Βέβαια πριν από 14 χρόνια, η κατάσταση στα διπλώματα ήταν αρκετά διαφορετική... Μου φαίνεται απίθανο, αλλά όχι αδύνατο να πήρε δίπλωμα κανονικά στα 14.

 

olympiakos7_69. Διάβασε καλά τον ΚΟΚ

http://www.ydt.gr/main/Section.jsp?SectionID=10167

 

Δυστυχώς για σένα δεν καλύπτεσαι, αλλά μπορείς να παίζεις λίγο με τις λέξεις...

Link to comment
Share on other sites

http://www.glavopoulos.gr/kok/kok096.htm

Να το άρθρο του ΚΟΚ για τα μοτοποδήλατα. Λίγο (λίγο όχι πολύ) google ποτέ δεν έβλαψε κανέναν...

 

Το προηγούμενο post μου, ήταν προς απάντηση στον RAVER...

Βέβαια πριν από 14 χρόνια, η κατάσταση στα διπλώματα ήταν αρκετά διαφορετική... Μου φαίνεται απίθανο, αλλά όχι αδύνατο να πήρε δίπλωμα κανονικά στα 14.

 

olympiakos7_69. Διάβασε καλά τον ΚΟΚ

http://www.ydt.gr/main/Section.jsp?SectionID=10167

 

Δυστυχώς για σένα δεν καλύπτεσαι, αλλά μπορείς να παίζεις λίγο με τις λέξεις...

 

 

Ton exw diavasei ton KOK kai xerw ti leei!!

H motosykleta einai 0,4kw kai 0,035 kw/kg parapanw apo to epitrepto!!

 

Den katalavainw ti ennoeis na paixw me tis lexeis!

Ama exeis na protineis tpt....... parakalw!

 

Exw xenerwsei apistefta pantos!!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για 0,4 δεν νομιζω να σου κοψουν κληση αν αυτο ειναι που φαβασε. Αλλα σε περιπτωση ατυχιματος δεν ξερω τι γινετε
Link to comment
Share on other sites

Τωρα για 0,4 δεν νομιζω να σου κοψουν κληση αν αυτο ειναι που φαβασε. Αλλα σε περιπτωση ατυχιματος δεν ξερω τι γινετε

 

Den einai to thema h klhsh alla to an kaluptesai apo thn asfalistikh!

Link to comment
Share on other sites

Α, ξεπερνάει και τα 2 όρια....

Τότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ρωτήσεις τις ασφαλιστικές (κοινώς, αν έχεις γνωστό ασφαλιστή σε καλύπτει...)

Link to comment
Share on other sites

Α, ξεπερνάει και τα 2 όρια....

Τότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ρωτήσεις τις ασφαλιστικές (κοινώς, αν έχεις γνωστό ασφαλιστή σε καλύπτει...)

 

Tha rwthsw otan mporesw!

 

Esy an vreis to link h an mporeis na steileis thn foto mesw e-mail pes mou!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοείς αυτο:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=125390&page=3

...

 

Swsta, auto hthela!!

 

Apo thn allh mou ekanes thn kardia perivoli:p

Den anaferei tpt gia cc...:angry: :heat: :down: :rtfm: :fool: :kill: :whip: :shoot: :chair:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...