Jump to content

Άδειες και διπλώματα δικύκλων


EiNSTEiN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

RAVER εγω ξερω πως στο ποινικο μητρωο γραφοντε μονο οι καταδικες ανω των 6 μηνων..σιγα μην μου ανοιξουν φακελο επειδη δ ειχα διπλωμα!

Βασιλη ναι δεν εχω καθολου διπλωμα!δηλαδη αν δεν πας καθολου τρως ενα προστιματακι 200 ευρω και τελειωσες.

Υπαρχει περιπτωση να την γλυτωσω γιατι ειναι μπατσος απο νησι να χαριστει κτλ η μπα?

Link to comment
Share on other sites

RAVER εγω ξερω πως στο ποινικο μητρωο γραφοντε μονο οι καταδικες ανω των 6 μηνων..σιγα μην μου ανοιξουν φακελο επειδη δ ειχα διπλωμα!

Βασιλη ναι δεν εχω καθολου διπλωμα!δηλαδη αν δεν πας καθολου τρως ενα προστιματακι 200 ευρω και τελειωσες.

Υπαρχει περιπτωση να την γλυτωσω γιατι ειναι μπατσος απο νησι να χαριστει κτλ η μπα?

Νομίζω ειναι 3 μηνες φυλακή εξαγοράσιμη.

Μην παίζεις μ'αυτα

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

RAVER εγω ξερω πως στο ποινικο μητρωο γραφοντε μονο οι καταδικες ανω των 6 μηνων..σιγα μην μου ανοιξουν φακελο επειδη δ ειχα διπλωμα!

Βασιλη ναι δεν εχω καθολου διπλωμα!δηλαδη αν δεν πας καθολου τρως ενα προστιματακι 200 ευρω και τελειωσες.

Υπαρχει περιπτωση να την γλυτωσω γιατι ειναι μπατσος απο νησι να χαριστει κτλ η μπα?

επισης αν δικαστεις "ερημην" και ενω δεν εχεις διπλωμα ξερεις τι κοστος εχει αυτο,οχι οικονομικο...!

μην παιζεις ,με αυτα τα πραγματα γιατι θα σε κυνηγανε σε ολη σου την ζωη.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

gia re paidia..

ti ginetai? kala ? na rotiso kati?

 

prin 2 meres pira ena 125(to cbr) kai den exo diploma gt eimai 16 akoma.

1h erotish:exo diploma 50ariou.an me stamatisoun tha exo kanena elefrintiko?

2h:an me stamatisoun kai tous po oti den exo diploma 125 ti akrivos tha m kanoun?(prostima<aftoforo<katasxesi?) ti?????????

3h:einai alithia oti an forao kranos de me stamatane oi mpatsoi??? (apiraxto to mixanaki,athorivo,MAMA DILADI,mono pou den exei pinakides kai etsi kai allios den prokite na tis valo kai pote(axaxaxax:lol: :lol: :lol: :D )

___________________________________________________________

sinithos forao stis makrines apostaseis(kranos)...

 

so??xeri kaneis na apantisei???????

alexman :cool: :cool: :cool: :cool:

Link to comment
Share on other sites

gia re paidia..

ti ginetai? kala ? na rotiso kati?

 

prin 2 meres pira ena 125(to cbr) kai den exo diploma gt eimai 16 akoma.

1h erotish:exo diploma 50ariou.an me stamatisoun tha exo kanena elefrintiko?

2h:an me stamatisoun kai tous po oti den exo diploma 125 ti akrivos tha m kanoun?(prostima<aftoforo<katasxesi?) ti?????????

3h:einai alithia oti an forao kranos de me stamatane oi mpatsoi??? (apiraxto to mixanaki,athorivo,MAMA DILADI,mono pou den exei pinakides kai etsi kai allios den prokite na tis valo kai pote(axaxaxax:lol: :lol: :lol: :D )

___________________________________________________________

sinithos forao stis makrines apostaseis(kranos)...

 

so??xeri kaneis na apantisei???????

alexman :cool: :cool: :cool: :cool:

κανενα απολυτως ελαφρυντικο :!:.αν σε σταματησουν θα σου κανουν μυνηση και αν πεσεις σε κανεναν τυπικο θα σου παρουν το μηχανακι.

αμα φορας κρανος (εχεις δεν εχεις διπλωμα) ειναι καλο για σενα και μετα για την τροχαια.απλα βλεπουν οτι προστατευεσαι και σε αφηνουν ησυχο.

μην τις βαζεις τις πινακιδες,αμα σε σταματησουν θα φας προστιματακι δυνατο και το μηχανακι θα παει αυτοφορο μαζι μεσενα.να φορας παντα το κρανος..γιατι "ο διαολος εχει πολλα ποδαρια"

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
επισης αν δικαστεις "ερημην" και ενω δεν εχεις διπλωμα ξερεις τι κοστος εχει αυτο,οχι οικονομικο...!

μην παιζεις ,με αυτα τα πραγματα γιατι θα σε κυνηγανε σε ολη σου την ζωη.:)

τι κοστος εχει αν δεν παω δικατηριο?

αληθεια δεν εχω ιδεα. αν θελεις πες μου.

Link to comment
Share on other sites

τι κοστος εχει αν δεν παω δικατηριο?

αληθεια δεν εχω ιδεα. αν θελεις πες μου.

 

eides an ta shmeiwse kanonika ta stoixeia sou o mpatsos?

 

gia mena an tou eixes milhsei kalutera, eixes polles pi8anothtes na mh ginei tipota. Kai pali omws exeis sobares pi8anothtes na mh se kunhghsoun.

 

emena me eixan stamathsei prin xronia kai enw o mpatsos eipe sth mpatsa na me grayei, auth telika den me egraye (na nai kala, opou ki an einai) enw autos htan apasxolhmenos na tsakwnetai me ton epomeno "pelath" :)

Link to comment
Share on other sites

ναι τα σημειωσε δυστηχως κανονικοτατα..

και επεμενε παρα πολυ και πολυ αυστηρα κιολας για την ακριβης διευθυνση και αριθμο..

δεν γινοτανε να μιλησω καλυτερα ημουν μονο 3 ωρες στο νησι και με κατηγορουσαν οτι εκλεψα το σκουτερ!!

δεν δεχοντουσαν κουβεντα αφου τους ελεγα "ειμαι μονο 3 ωρες εδω σαν φαινομαι για κλεφτρα? ποτε να προλαβω να κλεψω? ουτε στο ξενοδοχειο καλα καλα δεν προλαβα να κατσω!!" και η απαντηση ηταν " δεν μας ενδιαφερει το σκουτερ ειναι κλεμενο,φαινεται απο τις πινακιδες δεν ειναι απο Παρο" και με απειλουσαν επερναν το 100 εψαχναν σαν τρελοι δεν το χω δει αυτο το πραγμα στην αθηνα ποτε και να φανταστεις ενα σκουτερ που ειχα προπερσι καλοκαιρι χωρις αδεια/διπλωμα/ασφαλεια τετοια αντιμετωπιση δεν ειχα απο κανεναν μονο ενας 1 φορα κρατησε στοιχεια και ειπε για δικαστηριο αλλα εχουν περασει 2 χρονια οποτε τπτ δ εκανε..

Link to comment
Share on other sites

τι κοστος εχει αν δεν παω δικατηριο?

αληθεια δεν εχω ιδεα. αν θελεις πες μου.

δεν ξερω ποιο ειναι ακριβως το κοστος γιατι δεν εχω φτασει ποτε σε αναλογη κατασταση.αλλα καλυτερα να ρωτησεις εναν δικηγορο γι'αυτα τα νομικα θεματα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

paidia ithela na sas kanw mia erwtisi..tin paraskeui pou mas perase edosa gia diploma gia 50cc kai perasa alla den mou edwsan tpt xarti i tpt allo kai me eipan na paw na to parw tin alli paraskeui..i erwtisi mou einai..twra an me piasoun oi mpatsoi tha me grapsoun i an tous pw oti pira to diplwma tha me afisoun???
Δεν υπάρχουν κακοί άνθρωποι,υπάρχουν άνθρωποι που εκμεταλλεύονται την καλοσύνη σου.
Link to comment
Share on other sites

ton filo moy poy ton eixan stamatisi elege stoys mpatsoys oti to pire to diploma kai oti perimene na parei to xarti kai aytoi eipan oti tha ton kanoyn minisi!
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

paidia ithela na sas kanw mia erwtisi..tin paraskeui pou mas perase edosa gia diploma gia 50cc kai perasa alla den mou edwsan tpt xarti i tpt allo kai me eipan na paw na to parw tin alli paraskeui..i erwtisi mou einai..twra an me piasoun oi mpatsoi tha me grapsoun i an tous pw oti pira to diplwma tha me afisoun???

 

Υποθετω φιλε πως ειχες μια καρτελα εξετασης οπου σημειωναν αν πετυχες η οχι, ετσι δεν ειναι ;Παντως εχω ακουσει οτι μεχρι να παρεις το διπλωμα η καρτελα αυτη ειναι προσωρινα το διπλωμα μεχρι να παρεις το κανονικο απο την τροχαια.

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω φιλε πως ειχες μια καρτελα εξετασης οπου σημειωναν αν πετυχες η οχι, ετσι δεν ειναι ;Παντως εχω ακουσει οτι μεχρι να παρεις το διπλωμα η καρτελα αυτη ειναι προσωρινα το διπλωμα μεχρι να παρεις το κανονικο απο την τροχαια.

ναι αν εχει αυτην την καρτελα μαζι του δεν θα εχει κανενα απολυτως προβλημα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τι κοστος εχει αν δεν παω δικατηριο?

αληθεια δεν εχω ιδεα. αν θελεις πες μου.

AN σου ερθει κλήση γράφει πάνω ποσο πάει το μαλλί

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

θα κληθει για να δικαστει και οχι να πληρωσει προστιμο.αν υπηρχε περιπτωση προστιμου..θα τις διναν απο την πρωτη στιγμη που εγινε το περιστατικο την κληση με το οποιοδηποτε προστιμο!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα κληθει για να δικαστει και οχι να πληρωσει προστιμο.αν υπηρχε περιπτωση προστιμου..θα τις διναν απο την πρωτη στιγμη που εγινε το περιστατικο την κληση με το οποιοδηποτε προστιμο!

Αφου δεν είχε δίπλωμα, πως θα της έδιναν εκείνη την ώρα κλήση?

 

Θα πάει ενας αστυνομικός σπίτι της και θα της δώσει την κλήσή ή θα την στείλουν ταχυδρομικά.

 

Απο κεί και πέρα, το χαρτί πάνω γράφει οτι έκανε τις "ταδε" παρανομίες και οτι θα πρέπει να παραβρεθεί στο δικαστήριο "ταδε" την "ταδε" ημερομηνία. Αν δεν πάει τοτε πάλι θα δικάστεί και θα βγεί ένοχος, οπότε θα πάει φυλακή ή θα πληρώσει για να την εξαγωράσει.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν είχε δίπλωμα, πως θα της έδιναν εκείνη την ώρα κλήση?

 

Θα πάει ενας αστυνομικός σπίτι της και θα της δώσει την κλήσή ή θα την στείλουν ταχυδρομικά.

 

Απο κεί και πέρα, το χαρτί πάνω γράφει οτι έκανε τις "ταδε" παρανομίες και οτι θα πρέπει να παραβρεθεί στο δικαστήριο "ταδε" την "ταδε" ημερομηνία. Αν δεν πάει τοτε πάλι θα δικάστεί και θα βγεί ένοχος, οπότε θα πάει φυλακή ή θα πληρώσει για να την εξαγωράσει.

Εγω τι λεωω...:blink: :worry: πριν απαντησεις!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει ενα piaggio fly 100cc προσφατα στο ονομα μου. Εγω εχω διπλωμα μηχανης απεριοριστων κυβικων,ο άντρας μου ομως οχι. Πηγα σημερα και ρωτησα σε κανα δυο σχολες και ψιλομπερδευτηκα. Ο πρωτος μου ειπε πως αν παρει το μικρο (Α1) και θελησει αργοτερα μεγαλυτερη μηχανη πρεπει να πληρωσει και να ξαναδωσει οδηγηση. Για τα δυο χρονια που μεσολαβουν ωστε να μπορει να το μετατρεψει αυτοματα σε απεριοριστων κυβικων ειπε πως δεν ισχυει γιατι δεν ειναι ξεκαθαρος ο νομος και γιατι το μηχανακι ειναι στο ονομα μου. Στη δευτερη σχολη μου ειπαν ακριβως τα αντιθετα. Τι ακριβως ισχυει; Μπορει να δωσει με το δικο μας μηχανακι ή δε γινεται επειδη ειναι αυτοματο;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγω τι λεωω...:blink: :worry: πριν απαντησεις!

ΑΑααααα?? http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/blink.gif

Μου φαίνεται αρχισα να τα παίζω..

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει ενα piaggio fly 100cc προσφατα στο ονομα μου. Εγω εχω διπλωμα μηχανης απεριοριστων κυβικων,ο άντρας μου ομως οχι. Πηγα σημερα και ρωτησα σε κανα δυο σχολες και ψιλομπερδευτηκα. Ο πρωτος μου ειπε πως αν παρει το μικρο (Α1) και θελησει αργοτερα μεγαλυτερη μηχανη πρεπει να πληρωσει και να ξαναδωσει οδηγηση. Για τα δυο χρονια που μεσολαβουν ωστε να μπορει να το μετατρεψει αυτοματα σε απεριοριστων κυβικων ειπε πως δεν ισχυει γιατι δεν ειναι ξεκαθαρος ο νομος και γιατι το μηχανακι ειναι στο ονομα μου. Στη δευτερη σχολη μου ειπαν ακριβως τα αντιθετα. Τι ακριβως ισχυει; Μπορει να δωσει με το δικο μας μηχανακι ή δε γινεται επειδη ειναι αυτοματο;

 

Ευχαριστω

Καλημερα.νομιζω οτι ισχυει οπως στα ειπε ο πρωτος.εγω εχω χρονια που εχω βγαλει και ετσι ισχυει και τοτε.ειχα πληρωσει παλι για να βγαλω διπλωμα γι'αυτοκινητο.τωρα δεν μπορεις να δωσεις με το δικο σου μηχανακι,μονο με αυτο που εχει η σχολη.παλιοτερα πηγαινες και εδινες εξετασεις με βεσπα 200ρα και επιρνες διπλωμα για απεριοριστου(καλες εποχες).μονο για μοτοποδηλατο πας και δινεις με το δικο σου μηχανακι.:)

επισης δεν εχει σχεση το διπλωμα του αντρα σου με την αδια κυκλοφοριας του scooter!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πριν από 1,5 ώρα με σταμάτησε η αστυνομία επειδή έκανε πολύ θόρυβο η Sebring και πήγα στο τμήμα. Ευτυχώς κάνανε κάποιο λάθος και δεν μου έκοψαν ένα χαρτί νομίζω κόκκινο και έτσι θα πάω στο δικαστήριο μόνο για το δίπλωμα που παρεμπίπτοντος βγάζω σε λίγες μέρες. Αλλιώς θα πήγαινα στο δικαστήριο και για κράνος και για σιγαστήρα. Μετά από αυτό θα αλλάξουν πολλά… Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Το δικαστήριο που θα πάω τώρα θα γραφτεί τίποτα στο ποινικό μητρώο; Παρακαλώ πείτε μου! :(
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/2.0.4062/1316; en; U; ssr))

 

Γειά χαρά σε όλους.Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο θα μου κοστίσει να βγάλω δίπλωμα για μοτοσυκλέτα 50 κυβικών εκατοστών. Είμαι κάτοχος διπλώματος αυτοκινήτου αν αυτό βοηθάει κάπως. Ίσως το ερώτημα μου να έχει απαντηθεί νωρίτερα αλλά σας παρακαλώ, οποίος γνωρίζει ας μου απαντήσει για άλλη μια φορά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον βοηθήσει.Αν κάποιος γνωρίζει ας μου πει και τα διαδικαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 1,5 ώρα με σταμάτησε η αστυνομία επειδή έκανε πολύ θόρυβο η Sebring και πήγα στο τμήμα. Ευτυχώς κάνανε κάποιο λάθος και δεν μου έκοψαν ένα χαρτί νομίζω κόκκινο και έτσι θα πάω στο δικαστήριο μόνο για το δίπλωμα που παρεμπίπτοντος βγάζω σε λίγες μέρες. Αλλιώς θα πήγαινα στο δικαστήριο και για κράνος και για σιγαστήρα. Μετά από αυτό θα αλλάξουν πολλά… Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Το δικαστήριο που θα πάω τώρα θα γραφτεί τίποτα στο ποινικό μητρώο; Παρακαλώ πείτε μου! :(

οχι δεν γραφεται τιποτα στο ποινικο μητρωο!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν γραφεται τιποτα στο ποινικο μητρωο!

 

εσυ δεν μου χες πει εμενα πως αν δεν εχεις διπλωμα και σε πανε δικαστικα αυτο γραφεται στο ποινικο μητρωο? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...