Jump to content

Άδειες και διπλώματα δικύκλων


EiNSTEiN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την οδήγηση μοτοσικλέτας από τα 14 και του αυτοκινήτου από τα 16 προβλέπει η νέα ευρωπαϊκή άδεια οδήγησης. Το δίπλωμα μοτοποδηλάτου θα χορηγείται στους 14χρονους χωρίς πρακτική εξέταση, ενώ από το 16ο έτος θα είναι δυνατή η οδήγηση μοτοσικλετών μέχρι τα 125κ. εκ.

 

Ταυτόχρονα, η Ε.Ε εξετάζει και την περίπτωση αδειών οδήγησης μοτοσικλετών μεγάλου κυβισμού να δίνονται σε νέους μεγαλύτερους των 24 ετών (αντί για 21 που είναι σήμερα) εκτός αν τα δύο προηγούμενα χρόνια οδηγούσαν μηχανές μεσαίου κυβισμού.

 

info:mototriti.gr

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την οδήγηση μοτοσικλέτας από τα 14 και του αυτοκινήτου από τα 16 προβλέπει η νέα ευρωπαϊκή άδεια οδήγησης. Το δίπλωμα μοτοποδηλάτου θα χορηγείται στους 14χρονους χωρίς πρακτική εξέταση, ενώ από το 16ο έτος θα είναι δυνατή η οδήγηση μοτοσικλετών μέχρι τα 125κ. εκ.

 

Ταυτόχρονα, η Ε.Ε εξετάζει και την περίπτωση αδειών οδήγησης μοτοσικλετών μεγάλου κυβισμού να δίνονται σε νέους μεγαλύτερους των 24 ετών (αντί για 21 που είναι σήμερα) εκτός αν τα δύο προηγούμενα χρόνια οδηγούσαν μηχανές μεσαίου κυβισμού.

 

info:mototriti.gr

Αυτο απο ποτε θα ισχυει?Ποτε θα ανακοινωθει?

The greatest thing you 'll ever learn,is just to love and be loved in return... MOULIN ROUGE
Link to comment
Share on other sites

Mia erwtish exw to modenas dynamic einai 125CC exw adeia asfaleia foraw panta kranos kai exw diploma apo 50CC an me stamatisoun ti pi8anotites exw na me afisoun???kai me kranos se stamatane eykola??? giati oses fores to exw balei mexri tora exw figei se bloka pes te mou plz!!!
Link to comment
Share on other sites

Mia erwtish exw to modenas dynamic einai 125CC exw adeia asfaleia foraw panta kranos kai exw diploma apo 50CC an me stamatisoun ti pi8anotites exw na me afisoun???kai me kranos se stamatane eykola??? giati oses fores to exw balei mexri tora exw figei se bloka pes te mou plz!!!
άλλες φορές κάνουν έλεχο για κράνος, άλλες για ασφάλεια , άλλες για δίπλωμα..και άλλοτε για όλα μαζίιιι.....τώρα αν την γλυτώσεις....ουδείς γνωρίζει , αλλά άπαξ και σε σταματήσουν...τετέλεστεεε:p
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια επειδη μπερδεύτικα!πρόσφατα πηρα δίπλωμα αυτοκινήτου!τωρα για 50αρι πρεπει να ξαναπερναω απο γιατρούς να δινω το μεγαλο βιβλιο σηματων & αυτο της μηχανης και κανονικα οδήση?γιατι αν ειναι ετσι βραστα η απλα δινω το βιβλιο μηχανων και οδήγηση?

 

Οχι φιλε δεν τα δινεις ολα.Ισχυει το δευτερο που λες.Αν εχεις διπλωμα αυτοκινητου δινεις μονο το τεστ με τις 10 ερωτησεις για τα μοτο και οδηγηση.Δεν θελει γιατρους κλπ.Νομιζω θελει μονο φωτογραφιες (2 μαλλον , δεν θυμαμαι.Φωτοτυπια ταυτοτητας και το διπλωμα αυτοκινητου που εχεις.Σηματα δεν δινεις αφου τα εχεις περασει στο υπουργειο.

 

Δυστυχως αντιθετως τα σηματα που δινεις στην τροχαια δεν τα αναγνωριζει το υπουργειο:mad: .Πραγμα που βρισκει και την τροχαια αντιθετη.Τους εχω ρωτησει.:!:

Link to comment
Share on other sites

paidia na sas rotiso kati: den iksera oti prepei na ananeonete i adeia kikloforias motopodilatou pou sou dinei i troxaia otan pairnei diploma sta 50cc.

i dikia mou elige (tora to eida tixaia) stis 31-12-2005.

ama pao tora stin troxaia na tin ananeoso tha fao kana prostimo ???

 

Δεν επιβαρυνεσαι τιποτα.Πληρωνεις παραβολα 15 ευρω για καθε χρονο.Η ημερομηνια που δινει η τροχαια για οριο ανανεωσης αδειων ειναι για την δικη μας διευκολυνση.Ρωτησα και μου ειπαν οτι και μετα απο το περας της ημερομηνιας αυτης δεν υπαρχει προστιμο η κατι τετοιο αμα πας να ανανεωσεις.Αυτο δεν ισχυει βεβαια αν σε πιασουν.Φυσικα για να ανανεωσεις την αδεια πρεπει να εχεις μαζι σου και το ασφαλιστηριο.

Link to comment
Share on other sites

Για 125cc σε τί ηλικία βγαζεις δίπλωμα; πόσο στοιχίζει; δικαιολογιτικα;(υπογραφη γωνιών στα 17;;;;):confused: :wacko:
ΑΝ ΕΙΧΕ Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΣΤΡΟΦΕΣ, Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΕΜΠΑΙΝΕ ΤΑΠΑ ΜΕ VT's
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, έχουμε χάσει τα αυγά και τα πασχάλια... Εγώ δε πιστεύω να παει για αυτοκίνητο στα 16, γιατί παει, καηκαμε... δεν ειχαμε που δεν ειχαμε λεφτά για το σάββατο, τώρα θέλει να πληρώνεις και βενζίνες... Ασε που τα ατυχήματα θα διπλασιαστούν... εγώ θα αγοράσω μπουλντόζα μπας και γλυτώσω...
Αγγελίες στο buy & sell μόνο!
Link to comment
Share on other sites

Για 125cc σε τί ηλικία βγαζεις δίπλωμα; πόσο στοιχίζει; δικαιολογιτικα;(υπογραφη γωνιών στα 17;;;;):confused: :wacko:

 

Μετα τα 18 πηγαινοντας κανονικα σε σχολη οδηγων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ενδιαφέρομαι να βγάλω δίπλωμα μηχανής.

Θα χρειαστεί να δώσω σήματα?

Έχω ήδη ερασιτεχνικό και επαγγελματικό

Οι τιμές που κυμαίνονται?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ευοσων εχεις διπλωμα αυτοκινιτου (ασχετα αν ειναι επαγκελματικο η απλο) δεν θα δωσεις σηματα. Αν θυμαμε καλα ο πατερας μο ειχε δωσει ειτε 500 ευρω ειτε 700 ευρω
Link to comment
Share on other sites

Δεν γινετε να δωσει μονο πορεια, θα δωσει και θεωρια απλως δεν θα δωσει σηματα. Και ουτος η αλλως πρεπει να παει σε σχολη οδηγων οποτε κοντος ψαλμος αλιλουηα
Link to comment
Share on other sites

Αναλογος φιλε, ξερεις απο μηχανες η περιμενεις να μαθεις εκει; Ο πατερας μου πχ χρονια τωρα οδηγουσε αλλα δεν ειχε το τυπικο διπλωμα, γραφτικε εκανε 2 τυπικα μαθηματα στον δρομο, μελετισε δυο εβδομαδες τα φυλα με τις ερωτισεις που σου δεινουν εδωσε και καθαρισε. Τωρα αν εσυ πρεπει να δουλεψεις λιγο την οδηγισει θα σου παρε παραπανω
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 χρονια περιπου εβγαλα διπλωμα για 125 και μου ειχαν πει οτι οταν κλεισω τα 2 χρονια θα μπορω να παρω το διπλωμα για απεριοριστα κυβικα χωρις εξετασεις απλα θα παω και θα μου το αλαξουν.τωρα στα μεσα του απριλιου που κλεινω τα 2 χρονια θα μπορεσω να το παρω?γνωριζει κανεις αν υσχηει ακομα αυτος ο νομος?και κατι ασχετο εδω που μενω (μυτιληνη) μεσα στην πολη δεν γραφουν για κρανος ουτε σου λενε τιποτα αν δε φορας ουτε σε κυνηγανε.μονο εκτος πολης γραφουν για κρανος ,αυτο γινετε πουθενα αλλου?
http://www.bikepics.com/pics/icon/modenas-dynamic125-06-bikepics-590056.jpg
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 χρονια περιπου εβγαλα διπλωμα για 125 και μου ειχαν πει οτι οταν κλεισω τα 2 χρονια θα μπορω να παρω το διπλωμα για απεριοριστα κυβικα χωρις εξετασεις απλα θα παω και θα μου το αλαξουν.τωρα στα μεσα του απριλιου που κλεινω τα 2 χρονια θα μπορεσω να το παρω?γνωριζει κανεις αν υσχηει ακομα αυτος ο νομος?και κατι ασχετο εδω που μενω (μυτιληνη) μεσα στην πολη δεν γραφουν για κρανος ουτε σου λενε τιποτα αν δε φορας ουτε σε κυνηγανε.μονο εκτος πολης γραφουν για κρανος ,αυτο γινετε πουθενα αλλου?
ισχύει
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 χρονια περιπου εβγαλα διπλωμα για 125 και μου ειχαν πει οτι οταν κλεισω τα 2 χρονια θα μπορω να παρω το διπλωμα για απεριοριστα κυβικα χωρις εξετασεις απλα θα παω και θα μου το αλαξουν.τωρα στα μεσα του απριλιου που κλεινω τα 2 χρονια θα μπορεσω να το παρω?γνωριζει κανεις αν υσχηει ακομα αυτος ο νομος?και κατι ασχετο εδω που μενω (μυτιληνη) μεσα στην πολη δεν γραφουν για κρανος ουτε σου λενε τιποτα αν δε φορας ουτε σε κυνηγανε.μονο εκτος πολης γραφουν για κρανος ,αυτο γινετε πουθενα αλλου?

κι εγώ όταν έρχομαι μυτιλήνη,είναι παράδεισος.δε γράφουν για κράνος μέσα στη πόλη.και με τις ζέστες κιόλας.δε πιστεύω να γίνεται πουθενά αλλού αυτό.εδώ ενα βήμα να κάνεις και σε ματζακώνουν με τη μία,χωρίς κράνος.

Link to comment
Share on other sites

ισχύει

 

Ειναι σιγουρο αυτο?Επειδη ξερω ενα παιδι το οποιο εκανε το ιδιο αλλα μου ειπε οτι ο νομος αλλαξε ενα μηνα πριν συμπληρωσει το δευτερο ετος...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...:happy:

Αν θυμάμαι καλά είναι περίπου στα 350€-450€

Τόσα είχα δώσει εγώ τουλάχιστον...:p

Επειδή έχω δίπλωμα αυτοκινήτου έδωσα μέσα σε 3 μαθήματα την θεωρία που είναι υποχρεωτική και οδήγηση μιας και λόγω του ότι είμαι κάτοχος και διπλώματος αυτοκινήτου (ισχύει για όλους αυτό) δεν ξαναδίνεις τα σήματα:p

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Mia erwtish exw to modenas dynamic einai 125CC exw adeia asfaleia foraw panta kranos kai exw diploma apo 50CC an me stamatisoun ti pi8anotites exw na me afisoun???kai me kranos se stamatane eykola??? giati oses fores to exw balei mexri tora exw figei se bloka pes te mou plz!!!
άλλες φορές κάνουν έλεχο για κράνος, άλλες για ασφάλεια , άλλες για δίπλωμα..και άλλοτε για όλα μαζίιιι.....τώρα αν την γλυτώσεις....ουδείς γνωρίζει , αλλά άπαξ και σε σταματήσουν...τετέλεστεεε:p

 

Καλημέρα...:happy:

Συμφωνώ απολύτως ως παθών!!!

Με είχαν σταματήσει με ένα Gillera Runer που είχα πρίν 3 χρόνια και δεν είχα μόνο δίπλωμα...:p

Ο αστυνομικός της ομάδας Ζήτα που με σταμάτησε για έλεγχο όταν διαπίστωσε ότι δεν έχω δίπλωμα κάπου κόλλησε...:wacko:

Του είπα πως επειδή θα το πουλούσα δεν είχα πάει να βγάλω...και μου είπε να φύγω...;)

Μακάρι να τελείωναν όλα εκεί...:(

Μου ήρθε χαρτί απο την τροχαία πρίν 6 μήνες για κλήση που μου είχε κόψει :X

Αναγκαστηκά πήγα και το έβγαλα το παρουσίασα στο δικαστήριο και όλα έληξαν...:p

Τρελή ιστορία...:wacko:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σιγουρο αυτο?Επειδη ξερω ενα παιδι το οποιο εκανε το ιδιο αλλα μου ειπε οτι ο νομος αλλαξε ενα μηνα πριν συμπληρωσει το δευτερο ετος...:confused:
θα το τσεκάρω και θα "σε" πω ,αν και δεν το νομίζω!
Link to comment
Share on other sites

μην τα μπερδευετε..για μηχανες δινεις 2 θεωρειες.το κανονικο μεγαλο βιβλίο π δινεις κ οταν βγαζεις για αυτοκινητο + ενα μικρο βιβλιο μονο με τεστ για μηχανη...

λογικα αν εχεις αυτοκινητου δινεις μονο θεωρια μηχανης+πορεια...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε αν γίνεται κάποιος Έλληνας να βγάλει δίπλωμα μηχανής στο εξωτερικό (Ευρωπαική Ένωση) και αυτό να ισχύει κανονικά εδώ? Ξέρει κανείς τί ισχύει για να βγάλεις δίπλωμα έξω? π.χ Ιταλία, Αγγλία? Αν γνωρίζει κανείς ας πει .
ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...