Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλοι μου, το κινητό παρουσιάστηκε αρχές του 2012. Είναι λογικό σχεδόν δυο χρόνια μετά να έχουν βγει κινητά με καλύτερο hardware στην ίδια κατηγορία τιμής! Γι' αυτό φυσικά δεν παράγεται από την Samsung εδώ και καιρό. Όποιος έχει λεφτά στην άκρη μπορεί να πάρει καλύτερο. Όμως τα απίστευτα χρώματα της amoled δεν τα πιάνουν οι λοιπές lcd και για να καλυφθούν οι ανταγωνιστές, χαρακτηρίζουν τα χρώματα ως υπέρ κορεσμένα.. Το s advance υπήρξε value for money για πολύ καιρό. Και αν η τιμή του πέσει στα 130 ευρώ δε βλέπω το λόγο να προτιμήσει κανείς κάποιο άλλο σε αυτά τα λεφτά. Μην ξεχνάμε πως το s advance έχει και ωραίο curved σχεδιασμό! Η προσωπική άποψη πάντως είναι πως εκτός αν κάποιος παίζει βαριά παιχνίδια, με το να πάρεις κινητό με τρομερό hardware δεν θα δεις καμμιά ουσιαστική διαφορά σε απλή χρήση. Τέλος νομίζω πως αξίζει κανείς να πάρει τάμπλετ καλό αντί κινητού λόγω του κέρδους σε μέγεθος οθόνης. Αλλά εν κατακλείδι, το γούστο και οι προσωπικές επιλογές του καθενός είναι ξεχωριστές. Edited by the_dynamite
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δειτε και μια συγκριση των οθονων στο συγκριτικο που καναμε στο προσφατο myphone meeting και εχω συμπεριλαβει και το S Advance μου.
Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι αυτό συγκρητικό φίλε μου;

Αν έχεις κάποιο link γιατί παρ'ότι παρακολουθεί το Myphone, δεν το είδα...

 

Και όσο αφορα το SGSA είναι ένα Μαμάτο Smartphone!!!

Και όσο για τα "κολλήματα" που τρώνε κάποιοι, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να τα καταλάβω ακόμα...

Σύμφωνα με αυτά που έχει πει σε παραμετροποίηση και ο φίλος the_dynamite και εγκατάσταση του Nova Launcher το smartphone τρέχει μία χαρά!!

Και κάποια στιγμή θα πάρει και την Kitkat, κάτι που το είχα σχεδόν σίγουρο, οπότε όλα μία χαρά!! ;-)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες δεν ειπε κανεις πως το Advance ειναι κ κανα εργαλειο που παταει οποιο συγκριθει μαζι του αλλα αν ακολουθησεις τα βηματα που εχουν περιγραφει λεπτομερεστατα στο παρον νημα γινεται ενα πολυ αξιο smartphone σε τιμη χώμα..
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άσχετο με το τηλέφωνό μας ,μήπως ξέρει κάποιος να μου απαντήσει.Εδώ και κάποιες ημέρες μου στέλνει mail η samsung ότι θα κάνει διακοπή του caster.Ξέρει κανείς τι είναι αυτό.Επειδή μου το στέλνει στα αγγλικά, γλώσσα που δε γνωρίζω,το κάνω μετάφραση στη google.Μου γράφει ότι θα γίνει διακοπή 31-12-13.Είναι κάτι το σημαντικό.Αν ξέρει κάποιος φίλος ας μου απαντήσει.Ευχαριστώ και καλές γιορτές σε όλους.
Link to comment
Share on other sites

SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Καλημέρα σε όλους...

για ακόμη μια φορά στην ζωή μου έσπασε η οθόνη του κινητού μου...:!:

Χρειάζεται φυσικά αλλαγή, όμως δεν έχω κάνει μπακ απ τις επαφές μου και ανησυχώ.

Καθώς δεν έχω καθόλου μα καθόλου οθόνη γνωρίζει κανείς πως μπορώ να τις κάνω μπακαπ στον υπολογιστή ή κάπου τέλοσπάντων πριν το πάω για σέρβις καθώς κανείς δεν μπορεί να μου εγγυηθεί ότι δεν θα χαθούν;

Ευχαριστώ πολύ...

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

SOS ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Καλημέρα σε όλους...

για ακόμη μια φορά στην ζωή μου έσπασε η οθόνη του κινητού μου...:!:

Χρειάζεται φυσικά αλλαγή, όμως δεν έχω κάνει μπακ απ τις επαφές μου και ανησυχώ.

Καθώς δεν έχω καθόλου μα καθόλου οθόνη γνωρίζει κανείς πως μπορώ να τις κάνω μπακαπ στον υπολογιστή ή κάπου τέλοσπάντων πριν το πάω για σέρβις καθώς κανείς δεν μπορεί να μου εγγυηθεί ότι δεν θα χαθούν;

Ευχαριστώ πολύ...

 

Ελπίζω να έχεις κρατήσει το κινητό σου ανοιχτό, παρόλο που πλέον δεν έχεις οθόνη!

Σύνδεσε το κινητό με τον υπολογιστή σου και πάρε back up επαφές, εφαρμογές κι οτι αλλο θές, μέσω του Kies.

Τώρα άν είναι κλειστό, δεν ξέρω κατα πόσο θα δουλέψει το παραπάνω, διότι λογικά θα σου ζητήσει να εισάγεις pin για να ανοίξει η συσκευή σου, πράγμα που δεν μπορείς λογικά να κάνεις.

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

Lambis το κινητό είναι ανοιχτό και φορτίζει κανονικα. ΟΜΩΣ όταν το συνδέω στο κιζ μου ζητάει να ξεκλειδώσω...και δεν μπορώ γιατί δεν έχω οθόνη!

 

(τώρα είδα ότι φρόντισες να μου απαντήσεις και σε αυτό...)

Edited by Itseto
συμπλήρωση

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Lambis το κινητό είναι ανοιχτό και φορτίζει κανονικα. ΟΜΩΣ όταν το συνδέω στο κιζ μου ζητάει να ξεκλειδώσω...και δεν μπορώ γιατί δεν έχω οθόνη!

 

(τώρα είδα ότι φρόντισες να μου απαντήσεις και σε αυτό...)

 

Έτσι την πάτησε κι ένας φίλος μου πριν 1 μήνα με ένα htc wildfire s. Του έσπασε η οθόνη κ δεν έβλεπε τίποτα. άφησε το κινητό μα κλείσει απο μπαταρία. Δεν είχε κρατήσει back up επαφές κι όλα τα σχετικά κι όταν το συνδέσαμε στον υπολογιστή για να πάρει τις επαφές, το αναγνώριζε μόνο σαν συσκευή αποθήκευσης. Για να δει τις επαφές το πρόγραμμα έπρεπε να είναι το κινητό ανοιχτό, έπρεπε να εισάγει pin δλδ που ομως δεν μπορούσε.

 

Δυστυχώς δεν ξέρω κατα πόσο μπορείς πλέον μόνος σου να ανακτήσεις τις επαφές σου. Πιθανόν στο επίσημο service(Smartec) να μπορούν να κάνουν κάτι για τις επαφές.

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

(Πρέπει να έχεις root)

1)Κατεβάζεις αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.frapeti.ukflash2&hl=el

 

2)Από εδώ κατεβάζεις τον kernel http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2140597

ΠΡΟΣΟΧΗ EXEI KERNEL ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ i9070P Οι kernels για τη συσκευή μας είναι στο post #5 κατέβασε τον 8.2.

 

3)Αποσυμπιέζεις το zip και φλασάρεις το kernel.bin.md5

 

4)Restart και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

(Πρέπει να έχεις root)

1)Κατεβάζεις αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.frapeti.ukflash2&hl=el

 

2)Από εδώ κατεβάζεις τον kernel http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2140597

ΠΡΟΣΟΧΗ EXEI KERNEL ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ i9070P Οι kernels για τη συσκευή μας είναι στο post #5 κατέβασε τον 8.2.

 

3)Αποσυμπιέζεις το zip και φλασάρεις το kernel.bin.md5

 

4)Restart και είσαι έτοιμος.

 

1) σε ευχαριστω

2)δεν χρειαζεται να κανω καποιο back up? Ειναι safe διαδικασια αυτη με το app αυτο που φλασαρει τον κερνελ?

3)εκεινα που λεει στην σελιδα του xda για scripts και τετοια δεν τα δινω σημασια?

4) δεν βρηκα/καταλαβα ποιο αρχειο να κατεβασω εχει πολλα εκει και ολα αναφερουν το gt9070P*

 

Και τελος με την αλλαγη θα δω διαφορα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος προσωπικά έχω περάσει πολλές φορές τον kernel με την διαδικασία που σου περιέγραψα πιο πάνω, τώρα κρατα backup αν θες σε περίπτωση που 1 στις 1000 πάει κάτι στραβά. Με τα scripts δεν ασχολείσαι.

Εσύ χρειάζεσαι kernel που να γράφει Cocore E, ΌΧΙ Cocore EP.

Οι Cocore E βρίσκονται στο post #5 λίγο πιο κάτω από τους Cocore EP.

Κατεβαζεις τον τελευταίο 8.2 cwm ή twrp αποσυμπιέζεις το zip και θα σου βγάλει ένα αρχείο kernel.bin.md5 αυτό θα το φλασαρεις με το universal kernel flash.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος προσωπικά έχω περάσει πολλές φορές τον kernel με την διαδικασία που σου περιέγραψα πιο πάνω, τώρα κρατα backup αν θες σε περίπτωση που 1 στις 1000 πάει κάτι στραβά. Με τα scripts δεν ασχολείσαι.

Εσύ χρειάζεσαι kernel που να γράφει Cocore E, ΌΧΙ Cocore EP.

Οι Cocore E βρίσκονται στο post #5 λίγο πιο κάτω από τους Cocore EP.

Κατεβαζεις τον τελευταίο 8.2 cwm ή twrp αποσυμπιέζεις το zip και θα σου βγάλει ένα αρχείο kernel.bin.md5 αυτό θα το φλασαρεις με το universal kernel flash.

 

Οκ καταλαβα! Τα κανει ολα ο universal kernel ετσι? Δεν χρειαζεται ας πουμε να κατεβασω recovery κτλπ? Ειναι δυσκολο να γινει στραβη ωστε να brickαρει το τηλεφωνο εε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος προσωπικά έχω περάσει πολλές φορές τον kernel με την διαδικασία που σου περιέγραψα πιο πάνω, τώρα κρατα backup αν θες σε περίπτωση που 1 στις 1000 πάει κάτι στραβά. Με τα scripts δεν ασχολείσαι.

Εσύ χρειάζεσαι kernel που να γράφει Cocore E, ΌΧΙ Cocore EP.

Οι Cocore E βρίσκονται στο post #5 λίγο πιο κάτω από τους Cocore EP.

Κατεβαζεις τον τελευταίο 8.2 cwm ή twrp αποσυμπιέζεις το zip και θα σου βγάλει ένα αρχείο kernel.bin.md5 αυτό θα το φλασαρεις με το universal kernel flash.

 

Φίλε Δημήτρη, είμαι που είμαι άσχετος, με αποτέλειωσες! :) Έλεγα να ακολουθήσω τη διαδικασία από εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2198341

Διαφέρει σε κάτι από τη δική σου;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη, είμαι που είμαι άσχετος, με αποτέλειωσες! :) Έλεγα να ακολουθήσω τη διαδικασία από εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2198341

Διαφέρει σε κάτι από τη δική σου;

 

Και γω αυτο το post στο xda ειχα δει και λεω δεν προκειται βα κανω κατι! Αλλα μαλλον υπαρχει πιο ευκολο

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα!!!

ποια rom πρωτεινετε να περασω στο κινητο μας?

ειμαι ρουτ σε jb και εχω greenify αλλα δεν ειμαι ευχαριστημενος!

δωστε και κανα link αν γινεται και πειτε μου γιατι την πρωτιματε :P

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη, είμαι που είμαι άσχετος, με αποτέλειωσες! :) Έλεγα να ακολουθήσω τη διαδικασία από εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2198341

Διαφέρει σε κάτι από τη δική σου;

 

Και εγω τη διαδικασία που παραθέτεις ακολούθησα και μου φάνηκε αρκετά εύκολη. Μπορεί με το universal flash kernel να γίνεται ακόμη πιο εύκολη η διαδικασία αλλά θέλει να είσαι root. Άρα αυτός που είναι root έχει ήδη μάθει να κάνει flashing και μιλάμε για την ίδια διαδικασία με άλλα 2 αρχεία. Μη τρελαίνεστε δεν είναι και τόσο δύσκολο!

 

παιδια καλημερα!!!

ποια rom πρωτεινετε να περασω στο κινητο μας?

ειμαι ρουτ σε jb και εχω greenify αλλα δεν ειμαι ευχαριστημενος!

δωστε και κανα link αν γινεται και πειτε μου γιατι την πρωτιματε :P

 

Εγω μετά από CM10.2 και pure vanilla είπα να δοκιμάσω και μια βασισμένη στη stock με TouchWiz. Χρησιμοποιώ για περίπου 2 εβδομάδες τη LightJB v1.2 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2244441 Εχει icons, widgets και wallpapers απο s4 και μπορώ να πω ότι μου αρέσει αρκετά. Πέρα από την εμφάνιση όμως και ενώ δε το περίμενα (εδώ συναντούσα lag στη <<buttersmooth>> CM10.2 που <<πετάει>>), το κινητό συμπεριφέρεται πάρα πολύ καλά. Τουλάχιστον με τη χρήση που του κάνω εγώ δεν έχω συναντήσει θέματα. Με τις ίδιες εφαρμογές που είχα και στις άλλες ROM δεσμεύεται λίγο παραπάνω μνήμη RAM αλλά τελικά αυτό δεν επηρεάζει αρνητικά τη λειτουργία του κινητού. Στα + η καλή διαχείριση της μπαταρίας (2,5 ώρες οθόνη). Θα ήθελα να δοκιμάσω και τη HarshJelly η οποία βασίζεται και αυτή στο TW και πήρε πρόσφατα update αλλά μάλλον θα παραμείνω με LightJB μέχρι να έρθει η 4.4.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τη διαδικασία που παραθέτεις ακολούθησα και μου φάνηκε αρκετά εύκολη. Μπορεί με το universal flash kernel να γίνεται ακόμη πιο εύκολη η διαδικασία αλλά θέλει να είσαι root. Άρα αυτός που είναι root έχει ήδη μάθει να κάνει flashing και μιλάμε για την ίδια διαδικασία με άλλα 2 αρχεία. Μη τρελαίνεστε δεν είναι και τόσο δύσκολο!

 

 

 

Εγω μετά από CM10.2 και pure vanilla είπα να δοκιμάσω και μια βασισμένη στη stock με TouchWiz. Χρησιμοποιώ για περίπου 2 εβδομάδες τη LightJB v1.2 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2244441 Εχει icons, widgets και wallpapers απο s4 και μπορώ να πω ότι μου αρέσει αρκετά. Πέρα από την εμφάνιση όμως και ενώ δε το περίμενα (εδώ συναντούσα lag στη <<buttersmooth>> CM10.2 που <<πετάει>>), το κινητό συμπεριφέρεται πάρα πολύ καλά. Τουλάχιστον με τη χρήση που του κάνω εγώ δεν έχω συναντήσει θέματα. Με τις ίδιες εφαρμογές που είχα και στις άλλες ROM δεσμεύεται λίγο παραπάνω μνήμη RAM αλλά τελικά αυτό δεν επηρεάζει αρνητικά τη λειτουργία του κινητού. Στα + η καλή διαχείριση της μπαταρίας (2,5 ώρες οθόνη). Θα ήθελα να δοκιμάσω και τη HarshJelly η οποία βασίζεται και αυτή στο TW και πήρε πρόσφατα update αλλά μάλλον θα παραμείνω με LightJB μέχρι να έρθει η 4.4.

 

Οταν αλλαξω κερνελ χανω τα παντα στο κινητο?ειναι δηλαδη σαν να κανω factory reset?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τη διαδικασία που παραθέτεις ακολούθησα και μου φάνηκε αρκετά εύκολη. Μπορεί με το universal flash kernel να γίνεται ακόμη πιο εύκολη η διαδικασία αλλά θέλει να είσαι root. Άρα αυτός που είναι root έχει ήδη μάθει να κάνει flashing και μιλάμε για την ίδια διαδικασία με άλλα 2 αρχεία. Μη τρελαίνεστε δεν είναι και τόσο δύσκολο!

 

 

 

Εγω μετά από CM10.2 και pure vanilla είπα να δοκιμάσω και μια βασισμένη στη stock με TouchWiz. Χρησιμοποιώ για περίπου 2 εβδομάδες τη LightJB v1.2 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2244441 Εχει icons, widgets και wallpapers απο s4 και μπορώ να πω ότι μου αρέσει αρκετά. Πέρα από την εμφάνιση όμως και ενώ δε το περίμενα (εδώ συναντούσα lag στη <<buttersmooth>> CM10.2 που <<πετάει>>), το κινητό συμπεριφέρεται πάρα πολύ καλά. Τουλάχιστον με τη χρήση που του κάνω εγώ δεν έχω συναντήσει θέματα. Με τις ίδιες εφαρμογές που είχα και στις άλλες ROM δεσμεύεται λίγο παραπάνω μνήμη RAM αλλά τελικά αυτό δεν επηρεάζει αρνητικά τη λειτουργία του κινητού. Στα + η καλή διαχείριση της μπαταρίας (2,5 ώρες οθόνη). Θα ήθελα να δοκιμάσω και τη HarshJelly η οποία βασίζεται και αυτή στο TW και πήρε πρόσφατα update αλλά μάλλον θα παραμείνω με LightJB μέχρι να έρθει η 4.4.

 

λεω να την δοκιμασω μολις βρω χρονο!!

τα βηματα ειναι αυτα:

1. make a nandroid backup before flashing

2. put the zip file on the SD card

3. wipe data, wipe cache, wipe dalvik-cache, wipe system

4. install the zip file

το πρωτο πως το κανω?

επισης το root που ειμαι τωρα θα χαθει?

και 2ον αλλαξες κερνελ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

έχω 3 i9070, το δικό μου και άλλο ένα είχε την παλιά καλή 2.3.χχ και αποφάσισα πριν κανα τριμηνο να το αναβαθμίσω.

εβαλα την 4.1.2 μέ το ΚΙΕΣ (από το μαλα*ίες).

εντυπωσιακό, δε λέω.. αλλά αργό...

έχει 2-3 βδομάδες τώρα, έχω 90% μπαταρία, μιλάω, σβήνει, έχει 7% μπαταρία.

παω να το ανοίξω, σβήνει..

το βαζω στον φορτιστή, δείχνει 60% μπαταρία..

και τα ίδια απο την αρχή... έχω αγανακτήσει.. υπόψιν πως πάω κάθε φορά στις επιλογές προγραμματιστή, και του βάζω να έχει 4 τάσκς, γιατι αλλιώς γίνεται πιο αργό και απο κουτσή χελώνα...

δεν το έχω κάνει root, γιατι δεν μου χρειάζεται, αλλά θέλω να αλλάξω rom.

δεν θελω τις βλακείες της samsung..

σε κάποιο άλλο android είχα το cyanogenmod και δουλευε μια χαρα.. μπαίνει σε αυτο ;

τι μου προτείνουν οι ειδικοί του forum ?

 

υποψιν, πως τα άλλα δύο παιζουν μια χαρά, το ένα έχει 2.3.6 νομίζω και το άλλο επίσης 4.1.2, αλλά το δεύτερο το πήρα μεταχειρισμένο και δεν ειναι ακριβώς ίδιο με το δικό μου...

 

παιδιά βοηθάτε, έχω σαλτάρει.. είμαι ένα βήμα πριν το idiot-proof iphone :)

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή, κι αν δεν έχεις πρόβλημα με το φορματ, κανε του ένα γιατί καλό είναι από μία μεγάλη έκδοση σε μία άλλη μεγάλη, να κάνεις φορματ. Μόνο στις μικρές να περνάς update χωρίς φορματ.

 

Μετά κανε root και απενεργοποίησε όσες εφαρμογές δεν χρησιμοποιείς, μέσω του system tuner pro.

 

Μετά βάλε το greenify και βάλε κάποιες εφαρμογές να γίνονται hibernate όταν δεν τις χρησιμοποιείς.

 

Τέλος, βάλε το ram manager pro ώστε να του πεις πως θέλεις να διαχειρίζεται την μνήμη.

 

Αν όλα τα παραπάνω δεν σου κάνουν, περνάς έναν kernel, π.χ. cocore.

 

Αλλιώς, κατεβαζεις μία custom και δοκιμάζεις τα πράγματα εκεί. Βέβαια ακόμη και στην custom μπορείς να κάνεις όλα αυτά που σου έγραψα παραπάνω...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

αυτο πάλι τι σας λέει ;

όταν το συνδέω στον mac, και τρέχω vmware, με ρωτάει σε ποιο μηχάνημα να το συνδέσει..

αλλά νομίζει πως είναι ..έρικσον...

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

έχω την μαμά jb 2.3.6 χωρίς root καν.

 

Δεν μπορώ να πω ότι δεν έχει κολλήματα, αλλά διάβασα ότι η jb που περιμέναμε τόσους μήνες είναι για κλάματα. Επειδή δεν έχω πειραματιστεί καθόλου, τι μου προτείνετε οι πιο ειδικοί για να είναι το κινητάκι μας πιο γρήγορο, και να λειτουργεί πιο σταθερά και χωρίς κολλήματα? Pure Vanilla?

 

Και αν μπορείτε παραθέστε μου κάποιον οδηγό γιατί δεν το έχω ξανακάνει στο συγκεκριμένο....

Link to comment
Share on other sites

Οταν αλλαξω κερνελ χανω τα παντα στο κινητο?ειναι δηλαδη σαν να κανω factory reset?

 

'Οχι. Δε θα χαθεί τίποτα όταν κάνεις root και όταν αλλάξεις kernel. Όταν αλλάζεις ROM θέλει factory reset.

 

λεω να την δοκιμασω μολις βρω χρονο!!

τα βηματα ειναι αυτα:

1. make a nandroid backup before flashing

2. put the zip file on the SD card

3. wipe data, wipe cache, wipe dalvik-cache, wipe system

4. install the zip file

το πρωτο πως το κανω?

επισης το root που ειμαι τωρα θα χαθει?

και 2ον αλλαξες κερνελ?

 

Το nandroid backup όπως και τα wipes είναι επιλογές που σου δίνει η custom recovery. Όταν την εγκαταστήσεις θα μπορείς να τα κάνεις. Εγώ χρησιμοποιώ TWRP recovery και CoCore 8.2. Το root χάνεται με το πέρασμα άλλης rom αλλά οι περισσότερες custom είναι pre rooted (άρα στην ουσία όχι, δε το χάνεις).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...