Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το οτι θα την πάρει το S3 mini είναι μεγάλο θετικό!!

Σχεδόν ίδιο hardware φοράνε με το SGSA... ;)

 

Και ακόμα και να κάνει το μεγάλο Fail να μην την δώσει αφού θα την δώσει στο S3 mini, αυτό θα βοηθήσει πάρα πολύ σε ακόμα πιο stable custom roms Kitkat με την διαδικασία του Port... ;)

 

Πάντως η λίστα είναι ελλιπής όταν βλέπεις οτι απουσιάζει το S4 mini... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εκανα ενα restore στο λαπτοπ μου,και πηγα να συνδεσω το κινητο για να περασω κατι αρχεια,και δεν το αναγνωριζει...

Εψαξα στο ιντερνετ,κατεβασα ενα προγραμματακι,το Kies,αλλα και παλι δεν βλεπω διαφορα...Ενω το κινητο φορτιζει κανονικα,αρα δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι χαλασμενο το καλωδιο.Μπορει να μη βοηθησει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενα restore στο λαπτοπ μου,και πηγα να συνδεσω το κινητο για να περασω κατι αρχεια,και δεν το αναγνωριζει...

Εψαξα στο ιντερνετ,κατεβασα ενα προγραμματακι,το Kies,αλλα και παλι δεν βλεπω διαφορα...Ενω το κινητο φορτιζει κανονικα,αρα δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι χαλασμενο το καλωδιο.Μπορει να μη βοηθησει καποιος?

 

Προσπάθησε να κάνεις εναλλαγή MTP σε PTP και αντίστροφα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

* A report from SamMobile has now suggested that the Galaxy S4 mini, Galaxy S3 mini, Galaxy S Advance, Galaxy Ace 3, Galaxy Core, Galaxy Fame, Galaxy Ace 2, and the Galaxy Fresh are the devices which they are testing the new OS version on, so it would be a possibility for these devices to run the Android 4.4 KitKat, not very soon though.

 

 

http://androidadvices.com/list-android-phones-android-44-kitkat-firmware-update/#.UveuEEAxBEY

Link to comment
Share on other sites

* A report from SamMobile has now suggested that the Galaxy S4 mini, Galaxy S3 mini, Galaxy S Advance, Galaxy Ace 3, Galaxy Core, Galaxy Fame, Galaxy Ace 2, and the Galaxy Fresh are the devices which they are testing the new OS version on, so it would be a possibility for these devices to run the Android 4.4 KitKat, not very soon though.

 

 

http://androidadvices.com/list-android-phones-android-44-kitkat-firmware-update/#.UveuEEAxBEY

 

Ελπιζω να ισχυει γιατι αλλοιως δεν ξανααγοραζω σαμσουνγκ στον αιωνα τον απαντα με το ξενερωμα που εχω φαει.

 

Μην μου πειτε για καστομ γιατι δεν υπαρχει δικαιολογια για εταιρεια του μεγεθους της σαμσουνγκ να βγαζει τετοιο προιον, σε τετοιο χαλι και να αρνειται να το διορθωσει για πανω απο ενα χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος... κατεβασε ενα καλο backup προγραμμα(to titanium προτεινουν πολλοι),καντα ολα backup!

Και μετα για να περασει καλυτερα η νεα ρομ κανε τα γνωστα wipe και περνα την καθαρα την καινουρια για να μην εχεις κανενα θεμα με τιποτα υπολείμματα της παλιας!

Δεν το εχω κανει αλλα η λογικη ετσι λεει.

Οπως οταν σε ενα pc θελεις να αλλαξεις λογισμικο το καλυτερο που πρεπει να κανεις ειναι ενα format...οχι πως δεν θα δουλεψει χωρις format αλλα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο μετα :)

 

υγ.την γνωμη μου λεω..περιμενε να σου πει καποιος που το εχει κανει

 

Thanks!Όλα πήγαν μια χαρά!Θα δοκιμάσω και άλλες (τώρα είπα να βάλω τη Lightjelly)!

Link to comment
Share on other sites

Thanks!Όλα πήγαν μια χαρά!Θα δοκιμάσω και άλλες (τώρα είπα να βάλω τη Lightjelly)!

 

 

Τελικα εκανες εγκατασταση απο την αρχη ε? κι αφου πηγαν ολα καλα ;)

 

Να μας πεις εντυπωσεις απο τις ρομ που περνας να εχουμε κι εμεις καμια ιδεα!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανες εγκατασταση απο την αρχη ε? κι αφου πηγαν ολα καλα ;)

 

Να μας πεις εντυπωσεις απο τις ρομ που περνας να εχουμε κι εμεις καμια ιδεα!

 

Εύκολο ήταν τελικά.Έκανα όλα τα wipe και πήγαν όλα καλά.Σταθερή και όμορφη φαίνεται η lightjb απλά έχει σταματήσει η υποστήριξή της.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο cocore 8.6 εχει μεγαλη διαφορα απο τον 8.2? Εχει καποιο θεμα?και επισης αν περασω 8.6 και θελω να ξαναβαλω τον 8.2 που ηταν stable μπορω? Edited by diecast
Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω μια ερωτηση... Εχω περασει λοιπον την carbon [ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2593582 ] και τον TSF Launcher.

Αν ειχα περασει την CyanogenMod και παλι τον TSF Launcher τι διαφορες θα εβλεπα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο cocore 8.6 εχει μεγαλη διαφορα απο τον 8.2? Εχει καποιο θεμα?και επισης αν περασω 8.6 και θελω να ξαναβαλω τον 8.2 που ηταν stable μπορω?

 

Εγώ πάντως βάζω το πιο νέο Cocore κάθε φορά και αν τυχόν μου βγάλει πρόβλημα το γυρίζω στο προηγούμενο. Μια χαρά είναι ο 8.6, αν θες δοκίμασε απευθείας τον 8.8 που έχει και δυνατότητα overclocking!

Link to comment
Share on other sites

Changelog 20140125:

Probably wifi issue fixed

App to SD fixed!

 

αν και εγω δεν το ειχα ποτε και εχω το wifi ολη μερα ανοιχτο λογω εργασιας,εχω 3 email και τα χρειαζομαι ολα και συνεχεια ανοιχτα!!:D

 

Παιδιά μου διευκρινίζετε με link ποιά carbon rom και ποιά έκδοση έχετε δοκιμάσει? Ενδιαφέρομαι για τηλ φίλου που έχει τη στοκ και του κρασσάρει κάθε τριήμερο, να του περάσω μια καλή και σταθερή να κάνει δουλιά του...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου διευκρινίζετε με link ποιά carbon rom και ποιά έκδοση έχετε δοκιμάσει? Ενδιαφέρομαι για τηλ φίλου που έχει τη στοκ και του κρασσάρει κάθε τριήμερο, να του περάσω μια καλή και σταθερή να κάνει δουλιά του...

 

http://teamp8.wordpress.com/2014/01/21/carbon-4-4-2-build-8-for-galaxy-s-advance/

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δοκιμές με όλες (κυριολεκτώ) τις custom roms, κατέληξα πάλι στη stock ιταλική (I9070XXLQL) με cocore 8.6. Πέραν του ότι είναι πιο καλαίσθητη σε σχέση με την καταθλιπτική μουντζούρα των carbon, cm κτλ. (γούστα είναι αυτά, βέβαια...), είναι πολύ σταθερή και γρήγορη. Με αφαίρεση των περιττών προγραμμάτων της samsung και με nova launcher το κινητό είναι μια χαρά. Επίσης, στο antutu με τη stock πήρε την υψηλότερη βαθμολογία (10.039 βαθμούς) που δεν έπιασε με καμία άλλη rom!

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δοκιμές με όλες (κυριολεκτώ) τις custom roms, κατέληξα πάλι στη stock ιταλική (I9070XXLQL) με cocore 8.6. Πέραν του ότι είναι πιο καλαίσθητη σε σχέση με την καταθλιπτική μουντζούρα των carbon, cm κτλ. (γούστα είναι αυτά, βέβαια...), είναι πολύ σταθερή και γρήγορη. Με αφαίρεση των περιττών προγραμμάτων της samsung και με nova launcher το κινητό είναι μια χαρά. Επίσης, στο antutu με τη stock πήρε την υψηλότερη βαθμολογία (10.039 βαθμούς) που δεν έπιασε με καμία άλλη rom!

 

Γιατί την Ιταλική; Είναι πιο καινούργια σε σχέση με την Ελληνική;

Τα προγράμματα της Samsung με ποιο τρόπο τα αφαίρεσες; Και συμβουλεύτηκες κάποια σελίδα ή πίνακα; Και ποια αφαίρεσες;

(πολλές ερωτήσεις ε... :p απάντησε σε όσες μπορείς... :) )

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δοκιμές με όλες (κυριολεκτώ) τις custom roms, κατέληξα πάλι στη stock ιταλική (I9070XXLQL) με cocore 8.6. Πέραν του ότι είναι πιο καλαίσθητη σε σχέση με την καταθλιπτική μουντζούρα των carbon, cm κτλ. (γούστα είναι αυτά, βέβαια...), είναι πολύ σταθερή και γρήγορη. Με αφαίρεση των περιττών προγραμμάτων της samsung και με nova launcher το κινητό είναι μια χαρά. Επίσης, στο antutu με τη stock πήρε την υψηλότερη βαθμολογία (10.039 βαθμούς) που δεν έπιασε με καμία άλλη rom!

 

Ελπιζω να εχεις την ιδια αποψη μετα απο κανα διμηνο. Παντως εγω με carbon και nova δεν βλεπω καμμια κατάθλιψη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί την Ιταλική; Είναι πιο καινούργια σε σχέση με την Ελληνική;

Τα προγράμματα της Samsung με ποιο τρόπο τα αφαίρεσες; Και συμβουλεύτηκες κάποια σελίδα ή πίνακα; Και ποια αφαίρεσες;

(πολλές ερωτήσεις ε... :p απάντησε σε όσες μπορείς... :) )

 

Η ιταλική I9070XXLQL είναι όντως η πιο πρόσφατη. Τα προγράμματα τα αφαιρώ με το Titanium backup και είναι πολλά (chatON, hangouts, Kies, Street view, Swype, TalkBack, Βιβλία-Παιχνίδια-Περιοδικά Google, Χάρτες, όλα όσα γράφουν Samsung, πολλά widgets κ.ά.)

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ελπιζω να εχεις την ιδια αποψη μετα απο κανα διμηνο. Παντως εγω με carbon και nova δεν βλεπω καμμια κατάθλιψη.

 

Μου θυμίζει ασπρόμαυρη ταινία η kitkat γενικότερα, ειδικά το λευκό φόντο στις επαφές το θεωρώ πολύ κρύο. Ξαναλέω όμως ότι αυτό είναι προσωπική μου γνώμη.

Σε κανα δίμηνο το τηλέφωνο γίνεται πιο αργό όποια rom και να βάλουμε, οπότε μια επανεγκατάσταση επιβάλλεται. Με το Kies και το Titanium είναι εύκολο και γρήγορο.

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια μάλλον χαζή ερώτηση:Είμαι ρουτ, με cocore 8.2 και lightjb. Αν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων φαντάζομαι ότι δε χάνεται ούτε το ρουτ ούτε η ρομ,έτσι;
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια μάλλον χαζή ερώτηση:Είμαι ρουτ, με cocore 8.2 και lightjb. Αν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων φαντάζομαι ότι δε χάνεται ούτε το ρουτ ούτε η ρομ,έτσι;

 

Όχι δεν χάνονται.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Η ιταλική I9070XXLQL είναι όντως η πιο πρόσφατη. Τα προγράμματα τα αφαιρώ με το Titanium backup και είναι πολλά (chatON, hangouts, Kies, Street view, Swype, TalkBack, Βιβλία-Παιχνίδια-Περιοδικά Google, Χάρτες, όλα όσα γράφουν Samsung, πολλά widgets κ.ά.)

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μου θυμίζει ασπρόμαυρη ταινία η kitkat γενικότερα, ειδικά το λευκό φόντο στις επαφές το θεωρώ πολύ κρύο. Ξαναλέω όμως ότι αυτό είναι προσωπική μου γνώμη.

Σε κανα δίμηνο το τηλέφωνο γίνεται πιο αργό όποια rom και να βάλουμε, οπότε μια επανεγκατάσταση επιβάλλεται. Με το Kies και το Titanium είναι εύκολο και γρήγορο.

 

Όταν λες "Με το Kies και το Titanium είναι εύκολο και γρήγορο"??

Κάνεις δηλαδή unistall τις εφαρμογές που θέλεις με το Titanium και μετά το Kies σου επιτρέπει να ξανά Flushάρεις το smartphone;

Και αν ναι με ποια επιλογή από το Kies;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "Με το Kies και το Titanium είναι εύκολο και γρήγορο"??

Κάνεις δηλαδή unistall τις εφαρμογές που θέλεις με το Titanium και μετά το Kies σου επιτρέπει να ξανά Flushάρεις το smartphone;

Και αν ναι με ποια επιλογή από το Kies;

 

Με το Kies κάνω backup σε επαφές, αρχείο κλήσεων, μηνύματα, σημειώσεις, ημερολόγιο.

Με το Titanium κάνω backup στις εφαρμογές.

Επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων, φλασάρισμα με το Odin, root, πέρασμα cocore και μετά επαναφορά των backups.

To Titanium αποθηκεύει τα backup στην εσωτερική sd στον φάκελο TitaniumBackup, οπότε αν γίνει φορμάτ στην κάρτα πρέπει αυτός ο φάκελος να σωθεί.

Το Titanium έχει επιλογή "Επαναφορά εφαρμογής και δεδομένων" και οι εφαρμογές εγκαθίστανται ξανά με τις ρυθμίσεις που είχαν.

Η όλη διαδικασία δεν κρατάει περισσότερο από μια ώρα.

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δοκιμές με όλες (κυριολεκτώ) τις custom roms, κατέληξα πάλι στη stock ιταλική (I9070XXLQL) με cocore 8.6. Πέραν του ότι είναι πιο καλαίσθητη σε σχέση με την καταθλιπτική μουντζούρα των carbon, cm κτλ. (γούστα είναι αυτά, βέβαια...), είναι πολύ σταθερή και γρήγορη. Με αφαίρεση των περιττών προγραμμάτων της samsung και με nova launcher το κινητό είναι μια χαρά. Επίσης, στο antutu με τη stock πήρε την υψηλότερη βαθμολογία (10.039 βαθμούς) που δεν έπιασε με καμία άλλη rom!

 

Ακόμη ένας υπέρ του προλαλήσαντα.βέβαια από custom room εκτός από carbon+LightJB δεν δοκίμασα καμια άλλη αλλά όσο το είχα την ιταλικη από πριν βγει για ελλάδα και την LQL με το update,το κινητό μια χαρά πήγαινε ...απλά θέλει παραμετροποίηση και να προσθέσω μαζί με το nova,το exDialer για να μην έχει τα freezes και παλεύεις να πάρεις τηλέφωνο.κ οι 2 εφαρμογές αγορασμένες εννοείτε,2 καφέδες είναι και αξίζουν το κάθε cent. Την carbon την πέρασα καθαρά γιατί έσβησα τον παροχέα (την εφαρμογή με το τηλεφωνάκι,λόγω του ότι πίστευα ότι το exDialer πατάει κατευθείαν στη sim-πράγμα που δεν ισχύει τελικά) και μετά από κανένα μήνα χρήσης,κολλάει το touch και δεν μπορώ να ξεκλειδώσω το κιν και μόνο μετά από ώρα ξεκολάει ή αν βγάλω τη μπαταρία.παρ' όλα αυτά,δεν διάβασα κανένα πρόβλημα από άλλους,οπότε μπορεί εγώ να έχω κάνει τπτ και να μου το έβγαλε αυτό,λόγω κανένα launcher ή εφαρμογή.Τρομερή rom για unofficial,τρομερή δουλειά απ τους developers,αν και απ ότι κατάλαβα την παράτησαν πλέον.Όποιος δεν έχει χρόνο ή θέληση να ασχοληθεί με το κινητό του,ας μείνει με την 2.3.6,όποιος έχει λίγο χρόνο η καλύτερη επιλογή για μένα είναι η ιταλική με όλες τις παραμετροποιήσεις που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω,και όποιος έχει κ θέληση και χρόνο,ας δοκιμάσει carbon....κάνεις απίστευτα πράγματα και μοναδικό το κινητό σου αν ασχοληθείς,αλλιώς δεν αξίζει.Εγώ ανήκω στην 3η κατηγορία,αλλά πλέον ψάχνω χρόνο να περάσω την official,γιατί έφτασα στο σημείο να μη μπορώ να απαντήσω ένα τηλέφωνο....

Να διαφωνήσω μόνο για τους 2 μήνες ότι χαλάει το κινητό ....εγώ 4γεμάτους μήνες έτσι και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα,συγκριτηκά με αυτά που συνάντησα.ούτε iphone είναι,ούτε ναυαρχίδα εταιρίας ...απλά ένα value for money κινητό.ότι και να περάσεις δεν θα φτάσει τα 400+ κινητά

Link to comment
Share on other sites

αν ειχες βαλει την επιλογη να ξεκλειδωνεις την οθονη με ολισθηση χωρις να πατας καποιο απο τα κουμπια αυτος ισως ειναι ο λογος που κολλουσε το touch οταν το ειχες κλειδωμενο.
Link to comment
Share on other sites

το δοκίμασα και με pin,αλλά και πάλι δεν μπορούσα να πατήσω τπτ!προφανώς και μετά από κάποια ρύθμιση μου προέκυψε αυτό ή από κάποιο πρόγραμμα(πιθανόν το C locker που είχα εγκατεστημένο-δεν μπορώ πλέον να ασχοληθώ με αυτό).Αυτό είπα και παραπάνω,αν δεν θέλεις να ασχολήσε με τέτοια προβλήματα κάθε λίγο κ λιγάκι καλύτερα official έκδοση και σβήνεις τα περιττά και ασχολήσε με τη ram με κανένα ram manager για να μη freezarei συχνά.αλλιώς η carbon τρομερή έκδοση είναι και λειτουργούν τα πάντα!
Link to comment
Share on other sites

οταν λες φιλε μου οτι δουλευουν τα παντα με carbon μαλλον δεν εχεις δοκιμασει τα παντα.

βιντεοκληση μεσο δικτυου κανει?αρχεια με wifi direct στελνει?

μαλλον οχι...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...