Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα

Root : ok

CoCore-E-8.2 : ok

Λέω να περάσω Pure Vanilla V5 Build 2

 

έχουμε κάποιο θέμα με τα ελληνικά στο Pure Vanilla ? ( menu , γραμματοσειρά , πληκτρολόγιο ? )

( Ίσως κάπου εδώ υπάρχει και η απάντηση .. είναι τόσα πολλά τα post που δεν βγάζω άκρη )

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η pure vanilla είναι prerooted έχει έτοιμο root από την αρχή δλδ.

Απλά την κατεβάζεις από εδώ την περνάς στην εσωτερική μνήμη του κινητού η στην κάρτα sd και μετά μπαίνεις στο custom recovery κάνεις όλα τα wipes (wipe data/factory reset,wipe dalvik cache) και στη συνέχεια την εγκαθιστάς.

 

Δηλαδή για να περάσουμε τη vanilla δεν ακολουθούμε τις οδηγίες από εδώ για το root (

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2198341 ) αλλά περνάμε κατευθείαν στο βήμα 3; Δεν έχω επιχειρήσει ξανά κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να περάσουμε τη vanilla δεν ακολουθούμε τις οδηγίες από εδώ για το root (

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2198341 ) αλλά περνάμε κατευθείαν στο βήμα 3; Δεν έχω επιχειρήσει ξανά κάτι τέτοιο...

 

Και εάν είναι ήδη root ? Υπάρχει πρόβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να περάσουμε τη vanilla δεν ακολουθούμε τις οδηγίες από εδώ για το root (

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2198341 ) αλλά περνάμε κατευθείαν στο βήμα 3; Δεν έχω επιχειρήσει ξανά κάτι τέτοιο...

Έτσι ακριβώς ,η πρώτη φορά είναι δύσκολη :)

Και εάν είναι ήδη root ? Υπάρχει πρόβλημα ?

Οχι ,αν δεν έχεις cwm βάλε το σύμφωνα με τις οδηγίες που δίνει και μετά περνά την rom .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου πραγματικα να σε καλα μετα απο καιρο μια νεα λυση για την αθλια JB! ram manager pro μονο? χωρις greenify? ή seeder?

Το VM heap τι ακριβως ειναι?? και τη SD CARD εχεις?

 

Edit: το εκανα και τα 2 βηματα και μετα απο επανακινηση μου εκανε αναβαθμιση λογισμικου οπως οταν ειχα περασει για πρωτη φορα την JB :O:O ! Και μετα ξεκινησε μια διαδικασια re linking SD !! Στα εκανε και σενα αυτα? :O

 

Το greenify το χρησιμοποιώ αλλά μόνο για εφαρμογές που δεν χρειάζεται να τρέχουν αφού κλείσουν (όπως games , music players , endomondo κ.α ,αλλά όχι για εφαρμογές τύπου dropbox , viber , skype , twitter) .Με το seeder δεν είδα καμία διαφορά. Το VM Heap size είναι το μέγιστο μέγεθος mb ram που δίνει το σύστημα σε μια εφαρμογή. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται πάνω από 128. Ίσως κάποιες κακογραμμένες εφαρμογές κάνουν ουσιαστικά ζημιά με 256.

Sd card έχω μια samsung 32gb class 10 uhs-1. Ναι μου τα εμφάνισε κι εμένα αυτά που λες.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς ,η πρώτη φορά είναι δύσκολη :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ!Θα το δοκιμάσω! Πρέπει πρώτα να βάλω cwm και κέρνελ (από το βήμα 2);Συγνώμη αν η ερώτηση είναι χαζή!

Edited by stapd_21
Link to comment
Share on other sites

Το greenify το χρησιμοποιώ αλλά μόνο για εφαρμογές που δεν χρειάζεται να τρέχουν αφού κλείσουν (όπως games , music players , endomondo κ.α ,αλλά όχι για εφαρμογές τύπου dropbox , viber , skype , twitter) .Με το seeder δεν είδα καμία διαφορά. Το VM Heap size είναι το μέγιστο μέγεθος mb ram που δίνει το σύστημα σε μια εφαρμογή. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται πάνω από 128. Ίσως κάποιες κακογραμμένες εφαρμογές κάνουν ουσιαστικά ζημιά με 256.

Sd card έχω μια samsung 32gb class 10 uhs-1. Ναι μου τα εμφάνισε κι εμένα αυτά που λες.

 

Φρικαρα λιγο οταν μου εβγαλε αυτο για την αναβαθμιση! :O! Σιγουρα δεν προκαλει καποιο προβλημα στην sd αυτη η αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Χτες λοιπον μου ρουταρε ενας φιλος το κινητο και μεχρι τωρα αν και ειναι νωρις βλεπω οτι πλεον εχω αλλο κινητο δεν κολαει καθολου δεν λαγκαρει καν οπως με την Jelly bean. Eλπιζω να μεινει ετσι παντως τοσο Smooth. Απολυτα ικανοποιημενος Μου περασε τη Samy os , αλλα εχω ενα θεματακι, δν μπορουσαμε μετα να ξαναπερασουμε με το Kies τις επαφες μου πισω στο κινητο. Το κινητο κανονικα αναγνωριζεται απο το Pc αλλα οχι απο το Kies (εκανα και αναβαθμιση και αντιμετωπιση προβληματων αλλα τπτ). Εχετε καμια ιδεα τι μπορω να κανω? Ουσιαστικα εχω το backup με τα contacts απο του kies, Πως θα τα περασω στο κινητο? Edited by Giannis_kan
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Χτες λοιπον μου ρουταρε ενας φιλος το κινητο και μεχρι τωρα αν και ειναι νωρις βλεπω οτι πλεον εχω αλλο κινητο δεν κολαει καθολου δεν λαγκαρει καν οπως με την Jelly bean. Eλπιζω να μεινει ετσι παντως τοσο Smooth. Απολυτα ικανοποιημενος Μου περασε τη Samy os , αλλα εχω ενα θεματακι, δν μπορουσαμε μετα να ξαναπερασουμε με το Kies τις επαφες μου πισω στο κινητο. Το κινητο κανονικα αναγνωριζεται απο το Pc αλλα οχι απο το Kies (εκανα και αναβαθμιση και αντιμετωπιση προβληματων αλλα τπτ). Εχετε καμια ιδεα τι μπορω να κανω? Ουσιαστικα εχω το backup με τα contacts απο του kies, Πως θα τα περασω στο κινητο?

 

τι εννοεις φιλε μου Sammy os? εβαλες καποιο app οπως greenify?

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις φιλε μου Sammy os? εβαλες καποιο app οπως greenify?

 

Προφανώς εννοεί την custom rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2499534

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτην την Rom εννοω. Δν ξερω παιδια ειμαι απολυτα ευχαριστημενος μεχρι στιγμης δεν μου εχει λαγκαρει καθολου ουτε γενικα εχει κολλησει αν και απο τι γραφουνε εχει καποια μικρο Bugs τα οποια θα διορθωθουν απο τι λενε. Προς το παρον ευχαρηστημενος, ελπιζω να μην αλλαξει κατι.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έκανα downgrade σε 2.3 από 4.1.2. Είχα κατεβάσει μία gingerbread αλλά δεν έχει ελληνικά (Ι9070DXLD1) και την πέρασα με odin.

 

α) Υπάρχει κάποιο λινκ από όπου μπορώ να κατεβάσω την επίσημη ελληνική stock 2.3;

β) Αν χρειαστώ την εγγύηση όσο είμαι με αυτήν την rom, θα με καλύψουν στο σέρβις;

Ρωτάω γιατί μέσω kies δε δίνεται η επιλογή για κάποιον που τελικά δεν επιθυμεί να παραμείνει στην jellybean, να περάσει την προγενέστερη έκδοση. Οπότε αναγκαστικά εγκατέστησα μια που βρήκα στο ίντερνετ.

 

Ευχαριστώ.

Edited by libitas
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την ελληνική από εδώ http://www.sammobile.com και εφόσον είσαι ήδη σε κάποια 2.3 έκδοση πέρασε την από πάνω με το odin.
Link to comment
Share on other sites

Root : ok

CoCore-E-8.2 : ok

Pure Vanilla V5 Build 2 : ok

 

Nova Launcher + Greenify ( Donate ) : ok

 

Το κινητό πετάει .. φοβερή ανταπόκριση .. Μπαταρία στα ύψη ... Διαπιστώνω καλύτερο σήμα ...

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έκανα downgrade σε 2.3 από 4.1.2. Είχα κατεβάσει μία gingerbread αλλά δεν έχει ελληνικά (Ι9070DXLD1) και την πέρασα με odin.

 

α) Υπάρχει κάποιο λινκ από όπου μπορώ να κατεβάσω την επίσημη ελληνική stock 2.3;

β) Αν χρειαστώ την εγγύηση όσο είμαι με αυτήν την rom, θα με καλύψουν στο σέρβις;

Ρωτάω γιατί μέσω kies δε δίνεται η επιλογή για κάποιον που τελικά δεν επιθυμεί να παραμείνει στην jellybean, να περάσει την προγενέστερη έκδοση. Οπότε αναγκαστικά εγκατέστησα μια που βρήκα στο ίντερνετ.

 

Ευχαριστώ.

 

 

 

http://www.sammobile.com/firmwares/1/?model=GT-I9070&pcode=EUR#firmware

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Root : ok

CoCore-E-8.2 : ok

Pure Vanilla V5 Build 2 : ok

 

Nova Launcher + Greenify ( Donate ) : ok

 

Το κινητό πετάει .. φοβερή ανταπόκριση .. Μπαταρία στα ύψη ... Διαπιστώνω καλύτερο σήμα ...

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα ...

 

ωραιος φιλε μου :)! θα θελα πολυ να δοκιμασω να περασω αλλη ρομ και να κανω αλλαγη κερνελ αλλα δεν το χω πολυ(ειμαι απλα ροοτ)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιο λιστ με τα apk που μπορω να κανω freeze??

Σε ποια έκδοση είσαι ?

Δες εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2200954

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Η pure vanilla είναι όντως κορυφή. Τη χρησιμοποίησα για 2 εβδομάδες και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Όσοι έχετε θέματα με τη stock go for it! Αποφάσισα να πειραματιστώ και να περάσω τη πολυσυζητημένη CM 10.2 και τη χρησιμοποίησα και αυτή για 2 εβδομάδες. Συμπέρασμα: επιστρέφω σε pure vanilla. Η CM10.2 είναι όμορφη, έχει 4.3 και είναι αρκετά σταθερή αλλά όχι εντελώς. Κάνει κάποια κολλήματα σε παιχνίδια και εφαρμογές που δε μου τα έκανε η pure vanilla και επίσης είμαι αγκαλιά με το φορτιστή (12-15 ώρες με περίπου 2 οθόνη και αρκετή χρήση βέβαια). Είχα περάσει το τελευταίο nightly 18/11. Όποιος φίλος έχει εμπειρίες με custom rom καλό είναι να τις μοιράζεται!

 

ωραιος φιλε μου :)! θα θελα πολυ να δοκιμασω να περασω αλλη ρομ και να κανω αλλαγη κερνελ αλλα δεν το χω πολυ(ειμαι απλα ροοτ)

 

Και εγώ φίλε ήμουν για μήνες στη θέση σου και φοβόμουν να το πειράξω το κινητάκι. Μετά τα πρώτα κολλήματα έγινα root και πέρασα το greenify αλλά και πάλι δεν είδα φως. Δυστυχώς δεν είναι σωστή η stock jb της μαμάς samsung. Οπότε για μένα τουλάχιστον, οι επιλογές είναι ή custom rom, είτε downgrade σε gb ή αλλαγή συσκευής. Πάλι καλά δηλαδή που υπάρχει αυτή η λύση. Πάντως αν είσαι προσεκτικός δεν είναι τόσο δύσκολο.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια έκδοση είσαι ?

Δες εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2200954

 

jelly bean!!!!! την πρωτη λιστα με τα 116 apps?

Edited by diecast
Link to comment
Share on other sites

jelly bean!!!!! την πρωτη λιστα με τα 116 apps?

 

Ναι ,αλλά πάντα με προσοχή το τι θα διαγραψεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ναι ,αλλά πάντα με προσοχή το τι θα διαγραψεις .

 

Freeze θελω να κανω! Δεν θα διαγραψω τιποτα! Αυτες δεν ειναι ασφαλεις εφαρμογες?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...