Jump to content

Samsung Galaxy Y Duos (S6102)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φυσικά και υπάρχουν! αλλά προσωπικά για αγορά τέτοιας αξίας προτιμώ να αγοράζω απο καταστήματα που έχω δοκιμάσει ήδη στο παρελθόν και είπα να ενημερώσω τους υποψήφιους αγοραστές!

 

Επίσης πολλά απο αυτά τα e- μαγαζιά έχουν extra μεταφορικά και αντικαταβολή οπότε ο καθένας το ψάχνει και αγοράζει απο εκεί που τον συμφέρει περισσότερο!

 

Δεν διαφωνώ μαζί σου. Διαφωνώ με την τακτική ορισμένων επώνυμων καταστημάτων, που προσφέρουν κάτι υποτίθεται σε προσφορά, αλλά η τιμή εξακολουθεί να είναι πιο ακριβή από άλλα καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 920
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια βοήθεια στα γρήγορα.

Φλάσαρα την 1.0 Technoduos και είναι εντάξει. Όταν προσπαθώ να κάνω update είτε το flashkernel είτε την έκδοση 1.1 παίρνω μήνυμα error in /tmp/sidelooad/package.zip (status 2)

Έκανα τα wipe αλλά τίποτα.

Κάποια ιδέα?

 

Δεν ξέρω κάτι για το πρόβλημά σου αλλά τι προβλήματα βγάζει η 1.5 και δεν τη δοκιμάζεις; Πήρα σήμερα το τηλέφωνο και σκέφτομαι να του περάσω άμεσα την TechnoDUOS.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο κάποιος γνώστης να μου γράψει λίγο-πολύ τι ακριβώς γίνεται με την Custom Rom TechnoDUOS For Galaxy Y Duos GT-S6102 [1.5 BDSky STABLE] και το αντίστοιχο Kernel και τι επιτυγχάνουμε περνώντας το στο κινητό μας; Δε το έχω παρακολουθήσει το θέμα και δεν γνωρίζω πολλά περί αυτού, αλλά ταυτόχρονα βλέπω πολλούς να αναφέρονται σε αυτά και να τα έχουν περάσει στα δικά τους....
Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορείτε να μου στείλετε το λινκ με το τελευταιο update για το root της συσκευης galaxy y duos

Ευχαριστώ πολυυ ! :)

Edited by xristos2133
λαθος τοποθετηση
Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθες πήρα το κινητό στα χέρια μου και έχω κάποιες απορίες!

1. Υπάρχει κάποια ρύθμιση για να δείχνει το ποσοστό φορτισης-αποφόρτισης της μπαταρίας;

2. Ενώ δεν πέρασα εφαρμογές στη μνήμη του τηλέφώνου και τα αποθήκευσα στην SD μου δείχνει οτι είναι δεσμευμενα περίπου 50 ΜΒ ενώ οι προεγκατεστημένες εφαρμογές στο τηλέφωνο (Google Play, Samsung Apps, Samsung Push και αν θυμάμαι καλά άλλες 2 τις samsung) πιάνουν γύρω στα 20ΜΒ. Πιάνουν χώρο φάντασμα οι εφαρμογές της SD?Αυτές οι εφαρμογές της Samsung είναι απαραίτητες ή να τις ξεφορτωθω?

3. Πόσες ώρες το φορτίζω τις πρώτες φορές;(ο οδηγός της μεταφορικής δεν ήξερε και στο βιβλιαράκι δεν γραφει κάτι)

4. Για να κάνω αναβάθμιση στο firmware πρέπει να κάνω root? Κάπου διάβασα στο φόρουμ οτι μετά απο μια αναβάθμιση έβγαζε στο μενού της διαχείρησης κάρτας μια επιλογή για αυτόματη προώθηση μεταξύ των αριθμών, αλλα εγώ δεν την βρίσκω και όταν προσπάθησα να κάνω αναβάθμιση λογισμικού μέσω wifi μου είπε οτι δεν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση.

5. To kies μου καθυστέρησε πολύ να εγκατασταθεί (κάνα μισάωρο) και στην τελική το ακύρωσα γιατι νύσταξα!!:lol: Καθυστερεί γενικά τόοοοοοσο πολύ?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθες πήρα το κινητό στα χέρια μου και έχω κάποιες απορίες!

1. Υπάρχει κάποια ρύθμιση για να δείχνει το ποσοστό φορτισης-αποφόρτισης της μπαταρίας;

2. Ενώ δεν πέρασα εφαρμογές στη μνήμη του τηλέφώνου και τα αποθήκευσα στην SD μου δείχνει οτι είναι δεσμευμενα περίπου 50 ΜΒ ενώ οι προεγκατεστημένες εφαρμογές στο τηλέφωνο (Google Play, Samsung Apps, Samsung Push και αν θυμάμαι καλά άλλες 2 τις samsung) πιάνουν γύρω στα 20ΜΒ. Πιάνουν χώρο φάντασμα οι εφαρμογές της SD?Αυτές οι εφαρμογές της Samsung είναι απαραίτητες ή να τις ξεφορτωθω?

3. Πόσες ώρες το φορτίζω τις πρώτες φορές;(ο οδηγός της μεταφορικής δεν ήξερε και στο βιβλιαράκι δεν γραφει κάτι)

4. Για να κάνω αναβάθμιση στο firmware πρέπει να κάνω root? Κάπου διάβασα στο φόρουμ οτι μετά απο μια αναβάθμιση έβγαζε στο μενού της διαχείρησης κάρτας μια επιλογή για αυτόματη προώθηση μεταξύ των αριθμών, αλλα εγώ δεν την βρίσκω και όταν προσπάθησα να κάνω αναβάθμιση λογισμικού μέσω wifi μου είπε οτι δεν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση.

5. To kies μου καθυστέρησε πολύ να εγκατασταθεί (κάνα μισάωρο) και στην τελική το ακύρωσα γιατι νύσταξα!!:lol: Καθυστερεί γενικά τόοοοοοσο πολύ?

1. Δεν έχει κάποια ένδειξη που να δείχνει στην αρχική οθόνη το ποσοστό % της υπολειπόμενης μπαταρίας. εάν εννοείς αυτό. Μπορείς όμως να κατεβάσεις ανάλογη εφαρμογή από το Google Play, έχει πάρα πολλές...

3. Δε νομίζω να υπάρχει κάποια συγκεκριμένη απαίτηση σε χρόνο. Μέχρι να φορτίσει. Παλιά τα κάναμε αυτά που το κρατάγαμε το κινητό στη πρώτη φόρτιση 12 ώρες.

4. Όχι, το firmware update δεν έχει να κάνει με το root. Η επιλογή για την αυτόματη προώθηση βρίσκεται στις Ρυθμίσεις/Διαχείριση καρτών SIM/Μόνιμη ενεργοποίηση διπλής SIM (τέρμα κάτω επιλογή)

5. Ότι αργεί η πρώτη εγκατάσταση ισχύει, τώρα για μισάωρο δε θυμάμαι, πάει πολύς καιρός που το εγκατέστησα...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθες πήρα το κινητό στα χέρια μου και έχω κάποιες απορίες!

1. Υπάρχει κάποια ρύθμιση για να δείχνει το ποσοστό φορτισης-αποφόρτισης της μπαταρίας;

2. Ενώ δεν πέρασα εφαρμογές στη μνήμη του τηλέφώνου και τα αποθήκευσα στην SD μου δείχνει οτι είναι δεσμευμενα περίπου 50 ΜΒ ενώ οι προεγκατεστημένες εφαρμογές στο τηλέφωνο (Google Play, Samsung Apps, Samsung Push και αν θυμάμαι καλά άλλες 2 τις samsung) πιάνουν γύρω στα 20ΜΒ. Πιάνουν χώρο φάντασμα οι εφαρμογές της SD?Αυτές οι εφαρμογές της Samsung είναι απαραίτητες ή να τις ξεφορτωθω?

3. Πόσες ώρες το φορτίζω τις πρώτες φορές;(ο οδηγός της μεταφορικής δεν ήξερε και στο βιβλιαράκι δεν γραφει κάτι)

4. Για να κάνω αναβάθμιση στο firmware πρέπει να κάνω root? Κάπου διάβασα στο φόρουμ οτι μετά απο μια αναβάθμιση έβγαζε στο μενού της διαχείρησης κάρτας μια επιλογή για αυτόματη προώθηση μεταξύ των αριθμών, αλλα εγώ δεν την βρίσκω και όταν προσπάθησα να κάνω αναβάθμιση λογισμικού μέσω wifi μου είπε οτι δεν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση.

5. To kies μου καθυστέρησε πολύ να εγκατασταθεί (κάνα μισάωρο) και στην τελική το ακύρωσα γιατι νύσταξα!!:lol: Καθυστερεί γενικά τόοοοοοσο πολύ?

1) Το Battery monitor widget είναι από τα καλύτερα, αλλά θέλει πληρωμή.

3) δεν υπάρχει στάνταρ για φορτίσεις εδώ και χρόνια. Το φορτίζεις όποτε και όσο θες

4) η αναβάθμιση δεν έχει σχέση με το ροοτ. Ίσα ίσα που αν κάνεις ροοτ δεν θα μπορείς να περνάς τις επίσημες αναβαθμίσεις.

Για το το μπορείς να κάνεις όσο είσαι ροοτ δες σε άλλα θέματα.

5) κάποιες φορές τρώει τρελά κολλήματα. Δοκίμασε ξανά αργότερα

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εάν ξέρει κάποιος. Ενώ στη sim 1 που έχω vodafone συμβόλαιο όταν είναι κατηλημένο ή δείχνει εκτός δικτύου (λόγω του ότι μιλάω στην 2 ή είναι όντως) μου έρχεται sms εάν έχω κάποια κλήση, στην sim 2 που έχω whats;up δεν γίνεται. Στις δοκιμές ακούγεται ότι ο συνδρομητής έχει ενεργοποιήσει την προώθηση κλήσεων σε λάθος αριθμό. Τους αριθμούς τους έχω βάλει με βάση πίνακα της cosmote. Όποια βοήθεια δεκτή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εάν ξέρει κάποιος. Ενώ στη sim 1 που έχω vodafone συμβόλαιο όταν είναι κατηλημένο ή δείχνει εκτός δικτύου (λόγω του ότι μιλάω στην 2 ή είναι όντως) μου έρχεται sms εάν έχω κάποια κλήση, στην sim 2 που έχω whats;up δεν γίνεται. Στις δοκιμές ακούγεται ότι ο συνδρομητής έχει ενεργοποιήσει την προώθηση κλήσεων σε λάθος αριθμό. Τους αριθμούς τους έχω βάλει με βάση πίνακα της cosmote. Όποια βοήθεια δεκτή.

Για να μην έχεις προβλήματα, καλό είναι να κάνεις τη διαδικασία των προωθήσεων μέσα από το menu του τηλεφώνου εδώ: Ρυθμίσεις/Διαχείριση καρτών SIM/Μόνιμη ενεργοποίηση διπλής SIM (τέρμα κάτω επιλογή)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην έχεις προβλήματα, καλό είναι να κάνεις τη διαδικασία των προωθήσεων μέσα από το menu του τηλεφώνου εδώ: Ρυθμίσεις/Διαχείριση καρτών SIM/Μόνιμη ενεργοποίηση διπλής SIM (τέρμα κάτω επιλογή)

 

Δεν έχει τέτοια επιλογή στη διαχείρηση καρτων σιμ. Έχει μόνο τις 1) λήψη εισερχομένων κλήσεων μέσω άλλης κάρτας sim κατά τη χρήση της υπηρεσίας δεδομένων και 2) δίκτυο υπηρεσίας δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τέτοια επιλογή στη διαχείρηση καρτων σιμ. Έχει μόνο τις 1) λήψη εισερχομένων κλήσεων μέσω άλλης κάρτας sim κατά τη χρήση της υπηρεσίας δεδομένων και 2) δίκτυο υπηρεσίας δεδομένων.

 

Και μένα δεν έχει αυτήν την επιλογή!φοράει Android 2.3.6 με έκδοση S6102XXLD1 Kernel 2.6.35.7. To Kies μου λέει οτι έχει την πιο πρόσφατη αναβάθμιση. Επίσης τώρα που είναι συνδεδεμένο στο Κies παίζει κάτι περίεργο...όλες οι εφαρμογές που είχα περάσει στην κάρτα μνήμης έβγαλαν φτερά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τέτοια επιλογή στη διαχείρηση καρτων σιμ. Έχει μόνο τις 1) λήψη εισερχομένων κλήσεων μέσω άλλης κάρτας sim κατά τη χρήση της υπηρεσίας δεδομένων και 2) δίκτυο υπηρεσίας δεδομένων.

Και μένα δεν έχει αυτήν την επιλογή!φοράει Android 2.3.6 με έκδοση S6102XXLD1 Kernel 2.6.35.7. To Kies μου λέει οτι έχει την πιο πρόσφατη αναβάθμιση. Επίσης τώρα που είναι συνδεδεμένο στο Κies παίζει κάτι περίεργο...όλες οι εφαρμογές που είχα περάσει στην κάρτα μνήμης έβγαλαν φτερά!

Το S6102XXLD1 είναι παλιότερη έκδοση. Με νεότερη αναβάθμιση προστέθηκε η επιλογή μου σας αναφέρω. Εγώ αυτή τη στιγμή εγώ έχω εγκατεστημένη την S6102XXLD6 και έχει αυτή την επιλογή. Θα πρέπει να κάνετε αναβάθμιση μέσω το Kies. Τώρα, γιατί δε σας βγάζει ότι υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση, είναι λίγο παράξενο...

Link to comment
Share on other sites

Το S6102XXLD1 είναι παλιότερη έκδοση. Με νεότερη αναβάθμιση προστέθηκε η επιλογή μου σας αναφέρω. Εγώ αυτή τη στιγμή εγώ έχω εγκατεστημένη την S6102XXLD6 και έχει αυτή την επιλογή. Θα πρέπει να κάνετε αναβάθμιση μέσω το Kies. Τώρα, γιατί δε σας βγάζει ότι υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση, είναι λίγο παράξενο...

 

 

Μόλις κοίταξα και δε μου βγάζει την αναβάθμηση, απλά με ενημερώνει ότι έχω την τελευταία έκδοση. (Άντε να δούμε και τι θα κάνουμε με τις ειδοποιήσεις του what's up).

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά υπάρχει και αυτή η λύση για αναβαθμίσεις:

 

http://downloads.k0k0.de/index.php?dir=MobilePhones%2FDevices%2FSamsung%2FGT-S6102%2F

 

Και λέω θεωρητικά γιατί προσωπικά δε ξέρω πως γίνεται και δε το έχω δοκιμάσει και ποτέ, παρά το γεγονός ότι περιέχει εκεί firmwares που είναι νεότερα από αυτό που έχω εγώ (ακόμα και με ημερομηνία 12 Αυγούστου)...

Link to comment
Share on other sites

πηρα και εγω ενα κινητακι ιδιο και δεν εχει Ελληνικα τι παιζει?? θελω και στο μενου να εχει ελληνικα και πληκτρολογιο. Στις ρυθμισεις δεν εχει καν τις επιλογες Ελληνικα....τι παιζει ?
Link to comment
Share on other sites

Eάν γνωρίζει κάποιος ας μας ενημερώσει, η S6102XXLG3_OXXLG4_XEH_Hungary_Android_2.3.6 έχει και την Ελληνική γλώσσα;
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά υπάρχει και αυτή η λύση για αναβαθμίσεις:

 

http://downloads.k0k0.de/index.php?dir=MobilePhones%2FDevices%2FSamsung%2FGT-S6102%2F

 

Και λέω θεωρητικά γιατί προσωπικά δε ξέρω πως γίνεται και δε το έχω δοκιμάσει και ποτέ, παρά το γεγονός ότι περιέχει εκεί firmwares που είναι νεότερα από αυτό που έχω εγώ (ακόμα και με ημερομηνία 12 Αυγούστου)...

 

το έχει δοκιμάσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

Δεν το έχω δοκιμάσει, γίνεται μέσω odin.Θέλω να το δοκιμάσω λόγω της επιλογής Μόνιμη ενεργοποίηση διπλής SIM όπως ανέφερε ο

AndreasQTEK. Απλά θέλω να ξέρω εάν τα firmware από ευρωπαικές χώρες οπως αυτό που ανέφερα παραπάνω ή άλλα νεότερα από αυτό του τηλεφώνου μας έχουν την Ελληνική γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει, γίνεται μέσω odin.Θέλω να το δοκιμάσω λόγω της επιλογής Μόνιμη ενεργοποίηση διπλής SIM όπως ανέφερε ο

AndreasQTEK. Απλά θέλω να ξέρω εάν τα firmware από ευρωπαικές χώρες οπως αυτό που ανέφερα παραπάνω ή άλλα νεότερα από αυτό του τηλεφώνου μας έχουν την Ελληνική γλώσσα.

 

Εμένα τουλάχιστον που έλενξα οτι το firmware που έχει πάνω είναι europe area έχει και γλώσσα τηλεφωνου και πληκτρολογιο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τουλάχιστον που έλενξα οτι το firmware που έχει πάνω είναι europe area έχει και γλώσσα τηλεφωνου και πληκτρολογιο.

 

Αυτό π-ου έχει όντωσ έτσι είναι, μιλάω για firmware άλλων χωρών όπως π.χ. S6102XXLG3_OXXLG4_XEH_Hungary_Android_2.3.6 το οποίο πρέπει να είναι και το ποιό πρόσφατο για ευρωπαική χώρα ή το GT-S6102_XXLG3_XXLG3_OXXLG4_multi_XEU από το site που ανέφερε ο AndreasQTEK.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω εάν θα βοηθήσει αλλά να αναφέρω ότι πριν λίγο καιρό εδώ είχα πει για ένα φίλο μου που πήρε το ίδιο κινητό. Αποδείχθηκε τελικά ότι ήταν πιθανότατα παραεισαγωγής. Η έκδοση που έχει ο φίλος είναι η S610XXLF2 (νεότερη από την LD6), την οποία το google την εμφανίζει είτε από Πορτογαλία είτε από Ουγγαρία. Το κινητό, ενώ είχε την ελληνική γλώσσα για το μενού (όχι default), δεν την είχε στο πληκτρολόγιο και αναγκάστηκε να κατεβάσει το go Keyboard για να έχει ελληνικό πληκτρολόγιο. Τώρα, εάν συμβαίνει το ίδιο και για τις άλλες εκδόσεις που υπάρχουν διαθέσιμες και φαίνεται να είναι από άλλες χώρες, μόνο μια δοκιμή θα μας πείσει... Το πειραματόζωο δε ξέρω ποιος θα το κάνει... :p
Link to comment
Share on other sites

θέλω να ρώτησω εαν η TechnoDUOS έχει ελληνικα,και αν έχει και την ελληνική γλώσσα στα μηνύματα οποιος την έχει βάλει,και τις εντυπώσεις του απο αυτη!
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει, γίνεται μέσω odin.Θέλω να το δοκιμάσω λόγω της επιλογής Μόνιμη ενεργοποίηση διπλής SIM όπως ανέφερε ο

AndreasQTEK. Απλά θέλω να ξέρω εάν τα firmware από ευρωπαικές χώρες οπως αυτό που ανέφερα παραπάνω ή άλλα νεότερα από αυτό του τηλεφώνου μας έχουν την Ελληνική γλώσσα.

 

επειδη είμαι άσχετη τι είναι το Odin? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα με το οποίο περνάς τα Firmwares στα κινητά της Samsung.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να ρώτησω εαν η TechnoDUOS έχει ελληνικα,και αν έχει και την ελληνική γλώσσα στα μηνύματα οποιος την έχει βάλει,και τις εντυπώσεις του απο αυτη!

 

 

Kαθώς και εάν ισχύει αυτό που αναφέρει στα χαρακτηριστικά της στο Νο-12: dual sim dual active.

Επίσης εάν κάποιος δουλεύει what's up και του έρχονται κανονικά sms για χαμένες κλήσεις εάν ήταν εκτός δικτύου ή κατειλημένος, αν μπορεί ας στείλει τις ρυθμήσεις στην προώθηση κλήσεων και τους αριθμούς της cosmote.

Edited by klgrpls
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Duos (S6102)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...