Jump to content

Samsung Galaxy Y Duos (S6102)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα... πήρα και εγώ το κινητάκι και είναι η πρώτη μου επαφή με android οπότε είμαι λίγο στα χαμένα...

πρώτα απ όλα ήθελα να κάνω αυτό με τις προωθήσεις κλήσεων για να μην φαίνεται κάποιο απ τα δύο νούμερά μου απενεργοποιημένο όταν μιλάω στο άλλο. θέλω να ρωτήσω αν το έχει κάνει κανείς και αν τον χρεώνει κάτι επειδή χρησιμοποιεί αυτήν την υπηρεσία τλκ ή μόνο αν απαντήσει σε κάποια κλήση. (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά η μια σιμ μου είναι κοσμοτε και η άλλη βονταφον.)

επίσης με την μνήμη ραμ τι παίζει ρε παιδιά?? π.χ. τώρα είναι στα 211μβ/290μβ ανεβαίνει ανα διαστήματα χωρίς να τρέξω κάποια εφαρμογή, και όταν πατάω εκκαθάρηση μνήμης κατεβαίνει στα 170μβ είναι φυσιολογικό να πιάνουν οι εφαρμογές τόσο πολύ χώρο??

να ενημερώσω ότι έχω κατεβάσει μέχρι στιγμής μόνο 2 παιχνίδια και ένα λεξικό στο κινητό κατα τ άλλα έιναι έτσι όπως το αγόρασα!!! (gps wifi τα έχω κλειστά)

http://dl5.glitter-graphics.net/pub/1310/1310135q5fto1gp1w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 920
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μην σε απασχολεί η μνήμη. Το Android διαχειρίζεται μόνο του τις εφαρμογές και αποφασίζει ποιες πρέπει να είναι ανοιχτές και ποιες κλειστές.

Αφού είσαι νέα στο Android θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα εξής:

Οδηγός επιβίωσης για νέους χρήστες Android

Ορολογία του Android

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ... για την προωθηση κλήσεων δεν γνωρίζει κανείς? :/
http://dl5.glitter-graphics.net/pub/1310/1310135q5fto1gp1w.gif
Link to comment
Share on other sites

Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου:

1) H κάρτα μνήμης πρέπει να είναι Class 6

2) Δεν χρειάζονται task killers σε Gingerbread.H διαχείριση εργασιών αρκεί.

3) Tip για όσους δεν το ανακάλυψαν:Volume up+On/Off για 5 δευτερόλεπτα=Reboot

 

Θα κάνω edit αν θυμηθώ κάτι άλλο ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα... πήρα και εγώ το κινητάκι και είναι η πρώτη μου επαφή με android οπότε είμαι λίγο στα χαμένα...

πρώτα απ όλα ήθελα να κάνω αυτό με τις προωθήσεις κλήσεων για να μην φαίνεται κάποιο απ τα δύο νούμερά μου απενεργοποιημένο όταν μιλάω στο άλλο. θέλω να ρωτήσω αν το έχει κάνει κανείς και αν τον χρεώνει κάτι επειδή χρησιμοποιεί αυτήν την υπηρεσία τλκ ή μόνο αν απαντήσει σε κάποια κλήση. (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά η μια σιμ μου είναι κοσμοτε και η άλλη βονταφον.)

Καλημέρα. Το έχω κάνει εγώ. Γίνεται (σε περίπτωση που δεν το ξέρεις ήδη) μέσα από τις ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ/ΚΛΗΣΕΩΝ/ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΚΛΗΣΕΩΝ/ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΟΤΑΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΚΤΟΣ ΔΙΚΤΥΟΥ. Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι χρεώνεσαι μόνο εφόσον απαντήσεις. Δε νομίζω να παίζει ρόλο που οι κάρτες είναι διαφορετικού παρόχου...

 

 

επίσης με την μνήμη ραμ τι παίζει ρε παιδιά?? π.χ. τώρα είναι στα 211μβ/290μβ ανεβαίνει ανα διαστήματα χωρίς να τρέξω κάποια εφαρμογή, και όταν πατάω εκκαθάρηση μνήμης κατεβαίνει στα 170μβ είναι φυσιολογικό να πιάνουν οι εφαρμογές τόσο πολύ χώρο??

να ενημερώσω ότι έχω κατεβάσει μέχρι στιγμής μόνο 2 παιχνίδια και ένα λεξικό στο κινητό κατα τ άλλα έιναι έτσι όπως το αγόρασα!!! (gps wifi τα έχω κλειστά)

Όπως σου είπαν και παραπάνω, τα android κάνουν μόνα τους διαχείριση για το ποιες εφαρμογές θα είναι ανοιχτές και ποιες όχι, προκειμένου να υπάρχει ελεύθερη μνήμη RAM και να μη lag-άρει το τηλέφωνο. Υπάρχουν πολλές εφαρμογές και διεργασίες που τρέχουν "από πίσω", πολλές από τις οποίες είναι, εάν όχι άχρηστες, αχρείαστες να τρέχουν συνέχεια και να καταλαμβάνουν χώρο. Ένα task manager, ένα εργαλείο δηλαδή διαχείρισης αυτών των εφαρμογών μόνο επιπλέον όφελος θα προσφέρει. Εγώ (εάν δεις και παραπάνω) έχω εγκαταστήσει το Autokiller memory το οποίο το έχω ρυθμίσει έτσι ώστε να κλείνει αυτόματα αυτές τις "αχρείαστες" εφαρμογές και να έχω πάντα ελεύθερα πάνω από 100mb, πράγμα που έχει κάνει το κινητό πιο γρήγορο και πιο άμεσο σε ο,τι του ζητάω. Εγώ προσωπικά το συστήνω ανεπιφύλακτα το συγκεκριμένο.

 

Α, κάτι που ξέχασα. Για την παραπάνω εφαρμογή πρέπει (αλλά και γενικότερα καλό είναι) το κινητό να το κάνεις root. Για το πως γίνεται, δες εδώ.

 

EDIT: Έκανα την αναβάθμιση μέσω Kies και όντως το root θέλει επανεγκατάσταση. Μετά την αναβάθμιση εξακολουθεί να είναι εγκατεστημένος ο super user αλλά ουσιαστικά είναι σαν να μην υπάρχει αφού δεν υπάρχουν πλέον δικαιώματα για τη χρήση του. Οπότε το έκανα απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση και όλα ok. Θα δουλέψω λίγο το τηλέφωνο και θα πω εντυπώσεις. Η πρώτη ιδέα είναι ότι όντως υπάρχει βελτίωση...

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

Διαθέσιμη νέα αναβάθμιση σε S6102XXLD1. Παρατηρώ μια διαφορά στην απόκριση και στην ταχύτητα. Περιμένω εντυπώσεις... Υ.Σ. Από ότι φαίνεται πρέπει να ξαναπροχωρήσουμε σε root. Edited by jowhn

You have to take the money first. When you get the money, you get the power, and when you get the power then you get the woman.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Διαθέσιμη νέα αναβάθμιση σε S6102XXLD1. Παρατηρώ μια διαφορά στην απόκριση και στην ταχύτητα. Περιμένω εντυπώσεις... Υ.Σ. Από ότι φαίνεται πρέπει να ξαναπροχωρήσουμε σε root.

Θα τη κατεβάσω το απόγευμα από το σπίτι στο wifi. Να υποθέσω ότι η διαφορά που βλέπεις να είναι προς το καλύτερο, έτσι;

 

Για το root γιατί το λές; Με την προηγούμενη αναβάθμιση δε χρειάστηκε, τουλάχιστον σε εμένα, να κάνω κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι προς το καλύτερο πάντα. Και σε μένα επίσης δεν χρειάστηκε την προηγούμενη φορά. Αυτή την φορά όμως χαθηκε. Οπότε το ξαναέκανα χωρίς πρόβλημα. Επίσης μεσω wifi που πηγα να την κάνω απέτυχε. Την έκανα μέσω Samsung Kies. Όποιος έχει και το Link2sd θα πρέπει να το τρέξει και μετά το root και να οδηγηθεί σε επανεκκίνηση γιατί θέλει επιπλέον ρύθμιση.

You have to take the money first. When you get the money, you get the power, and when you get the power then you get the woman.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν μπορω να το δουλεψω με το KIES γιατι και απ οτι ειδα δεν το εχει μεσα καμια βοηθεια τι λαθος κανω?και κατι αλλο μηπως ξερετε ποτε θα ελθη Ελλαδα το Samsung Galaxy Ace Duos I589?ευχαριστω

ΑΜΠΕΛΩΝΑ-ΦΑΡΣΑΛΑ-ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ-ΚΕΡΑΜΕ

samsung galaxy j1(2016)-samsung galaxy S4 zoom-XGODY 7 IGO PRIMO-DREAMBOX DM800HDse-kaon(ote tv)-Edision Argus Mini Plus High Speed 2 in 1 HD

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν μπορω να το δουλεψω με το KIES γιατι και απ οτι ειδα δεν το εχει μεσα καμια βοηθεια τι λαθος κανω?

Τι εννοείς δε το έχει μέσα; Μέσα που;

Link to comment
Share on other sites

ανοιξα την εφαρμογη και δεν βρηκα το κινητο μου σ αυτα που υποστηριζει

ΑΜΠΕΛΩΝΑ-ΦΑΡΣΑΛΑ-ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ-ΚΕΡΑΜΕ

samsung galaxy j1(2016)-samsung galaxy S4 zoom-XGODY 7 IGO PRIMO-DREAMBOX DM800HDse-kaon(ote tv)-Edision Argus Mini Plus High Speed 2 in 1 HD

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζεται στο SamsungApps. Η εφαρμογή διαχείρισης το υποστηρίζει κανονικά...

You have to take the money first. When you get the money, you get the power, and when you get the power then you get the woman.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις παιδιά.

Να σημειώσω οτι ειναι το πρώτο μου Android οποτε παρακαλώ δείξτε κατανόηση.

 

SMS.

1. Μου τα εμφανίζει ανάμικτα και απο τις δυο SIM, και grouparismena ανα Contact, ως conversation. Πως μπορώ να τα βλέπω το ενα κατω απο το αλλο, χωρισμένα ανα SIM, και μετα ανα ημερομηνία άφιξης, χωρίς να είναι γκρουπαρισμένα ανα αποστολέα ;

Αν αυτα που ζητάω δε γίνονται, υπάρχει εφαρμογή που μπορώ να κατεβάσω για να είναι αυτα πιο παραμετροποιήσιμα ; Ποιά θα προτείνατε ;

 

2. Μου ερχεται SMS στην SIM 2 και κάνω Reply και το στέλνει απο την SIM 1. Πόσο χαζό είναι αυτό ;;; Πρέπει πριν ξεκινήσω να απαντάω να αλλάξω την SIM με το χέρι ; Μου φαίνεται αδιανόητο για... "Smart"phone.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις παιδιά.

Να σημειώσω οτι ειναι το πρώτο μου Android οποτε παρακαλώ δείξτε κατανόηση.

 

2. Μου ερχεται SMS στην SIM 2 και κάνω Reply και το στέλνει απο την SIM 1. Πόσο χαζό είναι αυτό ;;; Πρέπει πριν ξεκινήσω να απαντάω να αλλάξω την SIM με το χέρι ; Μου φαίνεται αδιανόητο για... "Smart"phone.

 

Ευχαριστώ

 

Για το 2.

Sim αλλάζεις με 1 κλικ από την notification area.Εκεί που δείχνει όλες τις ενημερώσεις δηλαδή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα τη κατεβάσω το απόγευμα από το σπίτι στο wifi.

μεσω wifi που πηγα να την κάνω απέτυχε. Την έκανα μέσω Samsung Kies.

Έκανα αναζήτηση για ενημερώσεις μέσω wi-fi και μου λέει ότι δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση... :blink:

 

Κατεβάζω τώρα το Kies (δεν το είχα στο σπίτι) και θα δοκιμάσω από εκεί. Θα ενημερώσω εντός ολίγου...

 

EDIT: Έκανα την εγκατάσταση της νέας έκδοσης μέσω Kies και όντως πρέπει να ξανακάνουμε root το κινητό. Παρά το γεγονός ότι ο Super User εξακολουθεί να υπάρχει στο τηλέφωνο, έχουν χαθεί πλέον τα δικαιώματα χρήσης του και δεν μπορείς να κάνεις καμία παρέμβαση σε αυτό και σε εφαρμογές που απαιτούν root. Το έκανα απεγκατάσταση και εκ νέου εγκατάσταση και όλα είναι ok. Η πρώτη ιδέα μου είναι ότι πραγματικά υπάρχει βελτίωση με τη νέα έκδοση...

 

2. Μου ερχεται SMS στην SIM 2 και κάνω Reply και το στέλνει απο την SIM 1. Πόσο χαζό είναι αυτό ;;; Πρέπει πριν ξεκινήσω να απαντάω να αλλάξω την SIM με το χέρι ; Μου φαίνεται αδιανόητο για... "Smart"phone.

Κοίτα, η λογική του τηλεφώνου (και κάθε dual sim φαντάζομαι) είναι ότι έχεις δύο ενεργές κάρτες αλλά εσύ ορίζεις από ποια θα καλείς και θα στέλνεις sms ανά πάσα στιγμή. Το κινητό δεν είναι τόσο "smart" για να καταλάβει από που θέλεις εσύ να απαντήσεις σε ένα μήνυμα. Με βάση αυτή τη λογική το ίδιο θα έπρεπε να κάνει και με τις αναπάντητες, να καλεί πίσω δηλαδή από τη γραμμή την οποία κάλεσε κάποιος. Το γεγονός ότι η διαδικασία εναλλαγής των καρτών sim είναι υπερβολικά απλοποιημένη είναι στα συν του τηλεφώνου... Γνώμη μου και χωρίς να έχω προηγούμενη εμπειρία από άλλο dual sim κινητό...

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

είμαι και εγώ κάτοχος του Samsung Galaxy Y Duos

και θέλω να αγοράσω μνήμη 8GB

Παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου πει τι μνήμη να παρω? (μάρκα , class 4 ,6 και τι τύπος Κάρτας Μνήμης (microSD microSDHC miniSD κλπ)

και αν εχει προβλημα το κινητο να φορτωσει μεγάλη μνήμη.(εννοω για το χρόνο απόκρισης)

ευχαριστώ.

Edited by kaberos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

είμαι και εγώ κάτοχος του Samsung Galaxy Y Duos

και θέλω να αγοράσω μνήμη 8GB

Παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου πει τι μνήμη να παρω? (μάρκα , class 4 ,6 και τι τύπος Κάρτας Μνήμης (microSD microSDHC miniSD κλπ)

και αν εχει προβλημα το κινητο να φορτωσει μεγάλη μνήμη.(εννοω για το χρόνο απόκρισης)

ευχαριστώ.

 

ο τύπος είναι micro sdhc.

Το θέμα μέγεθος είναι λίγο δύσκολο γιατί σε κάποιους χρήστες, όπως και σε μένα κάνει περίεργα με 8gb κάρτα.

Class πάνω από 6 δεν πιστεύω ότι αξίζει σε αυτό το κινητό, καθώς δεν είναι κινητό επιδόσεων και έχεις αλλά πράγματα πιο σημαντικά να σε κόβουν παρά η κάρτα μνήμης.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε κανονικα το update.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

προχθές μιλούσα στο σκάιπ μέσω κινητού και σε κάποια φάση κόλλησε τελείως... το έκλεισα και όταν το ξανανοιξα ήταν μια χαρά... απο τότε ανα διαστήματα μου βγάζει την πρώτη σιμ σαν μη διαθέσιμη υπηρεσία.... :( το έχει κάνει 3 φορές μέχρι τώρα μέσα σε 2 μέρες:(
http://dl5.glitter-graphics.net/pub/1310/1310135q5fto1gp1w.gif
Link to comment
Share on other sites

προχθές μιλούσα στο σκάιπ μέσω κινητού και σε κάποια φάση κόλλησε τελείως... το έκλεισα και όταν το ξανανοιξα ήταν μια χαρά... απο τότε ανα διαστήματα μου βγάζει την πρώτη σιμ σαν μη διαθέσιμη υπηρεσία.... :( το έχει κάνει 3 φορές μέχρι τώρα μέσα σε 2 μέρες:(

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ όταν πρωτοπήρα το κινητό (όχι με το Skype, με τις sim εννοώ). Καλό είναι να περάσεις τις νέες ενημερώσεις λογισμικού. Το δικό μου από τότε που ενημέρωσα το λογισμικό δε το έχει ξανακάνει... Τυχαίο; Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=150794491544

 

Επισης τι σημαινει "δεν ειναι δυνατή η επεξεργασία επαφών SNS στο τηλέφωνο "

θελω αυτόματα να ενημερώνω τις φωτογραφίες των επαφών απο το φαμπουκ

Edited by petros06
nokia c5,samsung galaxy y duos,LG G2
Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία αναβάθμιση προς το παρόν όλα καλά, ούτε quick reboot, ούτε χάνει πλέον την κάρτα, να δουμε πως θα πάει απο εδώ και μπρος! :)

 

Κάνα καλό app έχετε να προτείνετε για ποδηλατοβόλτες/τρέξιμο ;

Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία αναβάθμιση προς το παρόν όλα καλά, ούτε quick reboot, ούτε χάνει πλέον την κάρτα, να δουμε πως θα πάει απο εδώ και μπρος! :)

 

Κάνα καλό app έχετε να προτείνετε για ποδηλατοβόλτες/τρέξιμο ;

 

Αυτά τα συζητάμε εδώ. Παρόλα αυτά αυτό είναι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία αναβάθμιση προς το παρόν όλα καλά, ούτε quick reboot, ούτε χάνει πλέον την κάρτα, να δουμε πως θα πάει απο εδώ και μπρος! :)

Χμμμμμμμ... Αν και το δικό μου ξεκίνησε καλά, σήμερα μου έχασε και τις δύο κάρτες (τη μία μετά την άλλη) και έκανε και ένα reboot την ώρα που μίλαγα... Όσο καιρό είχα την προηγούμενη αναβάθμιση δε μου είχε παρουσιάσει το παραμικρό... Για να δούμε...

 

Εγώ αγόρασα αυτή:

 

http://www.ebay.co.uk/itm/2x-Vikuiti-CV8-screen-protector-3M-Samsung-Galaxy-Y-DUOS-/190664679036?pt=UK_Computing_LaptopAccessories_RL&hash=item2c64801e7c

 

Από Γερμανία, περίπου 6,50 ευρώ με μεταφορικά τα δύο τεμάχια. Είναι μεμβράνη της 3Μ, άριστη ποιότητα. Μέσα σε 2-3 ημέρες ήταν στο σπίτι μου. Έβαλα τη μία και έχω και μία ακόμα για αργότερα εάν χρειαστεί. Από τον ίδιο πήρα και για το Sony Ericsson Xperia neo V της νύφης μου...

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Duos (S6102)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...