Jump to content

[ROM] CyanogenMod 9


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η προηγουμενη nightly (4/8) και αυτη 340mb δεν ειχε?

Η nightly της 2/4 είχε 370 mb ram

Μια βοήθεια από κάποιον πιο έμπειρο. Με τα gapps ρε παιδιά τι ακριβώς παίζει. Ποια είναι η τελευταία έκδοση και πως ακριβώς την βρίσκω.; Έχει να κάνει με ποια έκδοση της CM9 φοράω; Όσο πιο καινούργια τόσο πιο καλά; Για παράδειγμα εγώ βρήκα μια έκδοση με ημερομηνία 17/3/2012 αυτή είναι η τελευταία;

Τα βρίσκεις από το link στην πρώτη σελίδα. Αυτά που αναφέρεις είναι τα τελευταία. Και γενικά ναι, όσο πιο καινούργια τόσο πιο καλά.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι αυτη ειναι η τελευταια

ποια ρομ εχεις? δεν εχεις εγκατεστημενα τα gapps?

 

έχω την τελευταία nightly με την σημερινή ημερομηνία. Βασικά πειραματίζομαι λιγάκι για να δω πως συμπεριφέρεται το κινητό μας χωρίς καθόλου gapps. Δηλαδή αν μπορώ να βάλω μια μια μέσα τις εφαρμογές τις google που χρειάζομαι και όχι σε πακέτο . Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Η nightly της 2/4 είχε 370 mb ram

 

εισαι σιγουρος?

πριν 4-5 ωρες την ειχα βαλει και ειχα 340mb ram

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

η προηγουμενη nightly (4/8) και αυτη 340mb δεν ειχε?

 

στην cm9 με τον bigmem semaphore και το patch δεν με βαζει καν στην βιντεοκαμερα, μονο στην καμερα

παρ'ολα αυτα τα 720p τα παιζει μια χαρα (οσα παιζουν τουλαχιστον οι ics)

 

Δεν έχω δοκιμάσει με τον bm.

Μόνο με .mkv αρχεία είχα πρόβλημα στην αναπαραγωγή αλλά συνήθως βάζω .avi οπότε δε με απασχολεί το θέμα.

 

Όχι ακριβώς. Πάντα η google είχε πρόβλημα με τα api που χρησιμοποιούσε το facebook αλλά μέχρι και την ginger έκανε τα στραβά μάτια. Με την ics όμως δήλωσε στο facebook ότι αν δεν αλλάξει τα api του δεν θα υποστηρίξει τον συγχρονισμό με το λογισμικό της. Το facebook αρνήθηκε γιατί είναι το facebook. Οπότε έχουμε έναν διαγωνισμό για το ποιός την έχει μεγαλύτερη ... την δύναμη. Εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ το facebook αλλά από πολλούς προτείνεται αυτή η εφαρμογή σαν λύση.

 

Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα όσο αφορά το Facebook. Βρίσκω ανόητη αυτή τη διαμάχη αλλά τέλος πάντων.

Με πρόλαβες στην εφαρμογή που έδωσες. Δουλεύει κανονικά και μέχρι να αλλάξει γνώμη η Google ή το Facebook θα βολευτούμε με αυτή!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν φοράω τώρα.

 

τωρα σιγουρα δεν μπορω να σε αμφισβητησω :p:lol:

το ειχα δει απο τον es task manager οτι ειχα 170 απο τα 340 mb ελευθερα, τελος παντων μπορει να ηταν και ιδεα μου :)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

βρηκα το πρωτο bug αν και δε ξερω αν το κανει μονο σε εμενα η γενικα.οταν παω να αντιγραψω κατι απο τον υπολογιδτη μου στην εξωτερικη sd κολλαει το συμπαν...!οποτε αναγκαστηκα τα βαζω στην εσωτερικη ολα αρχικα.
Σε μενα δεν υπαρχει τετοιο θεμα,ολες οι εγραφες και στις 2 μνημες γινονται απροβληματιστα,κατι αλλο φταιει.

 

Semaphore 0.9.8s (τον έχει λίγο πιο πάνω από τα Attached Files με τις υπόλοιπες εκδόσεις Semaphore).

Support for 720p Video Record/Playback (το patch για να λειτουργεί η εγγραφή και η αναπαραγωγή βίντεο σε 720p με τον Semaphore).

 

Το patch θα το προσθέσω και στην πρώτη σελίδα.

Σε ευχαριστω,τα περασα και ολα καλα :)
Link to comment
Share on other sites

αν είμαι με 2.3.6 πάλι μέσω recovery περνάω την cm9 ? Δεν μου την περνάει γιατί λεέι κάτι για την signature..

Σπύρος

:: Samsung Galaxy S :: Once you go CM9 you never go back!!

Link to comment
Share on other sites

αν είμαι με 2.3.6 πάλι μέσω recovery περνάω την cm9 ? Δεν μου την περνάει γιατί λεέι κάτι για την signature..

 

Απο πιο recovery προσπαθεις? Θελει cwm recovery. Αν εισαι σε cwm και το λεει ξανα κατεβασε το αρχειο μηπως κατεβηκε προβληματικά.

Link to comment
Share on other sites

Απο πιο recovery προσπαθεις? Θελει cwm recovery. Αν εισαι σε cwm και το λεει ξανα κατεβασε το αρχειο μηπως κατεβηκε προβληματικά.

 

ναι όντως είναι το παλιό recovery, αλλάζω κερνελ δηλαδή? αυτον που λεει στις οδηγιες να φανταστω?

edit: Ok,ω την πέρασα. Thanks!

Edited by spysot

Σπύρος

:: Samsung Galaxy S :: Once you go CM9 you never go back!!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ναι όντως είναι το παλιό recovery, αλλάζω κερνελ δηλαδή? αυτον που λεει στις οδηγιες να φανταστω?

edit: Ok,ω την πέρασα. Thanks!

 

Δεν είναι παλιό recovery, είναι της samsung το recovery που δε σου δίνει δικαιώματα να περάσεις ότι zip θες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την cm9 την έβαλα εχθές στο κινητό μου και έχω κάποια προβλήματα 1:δεν μου αναγνωρίζει την κάρτα sim και 2: όταν κλειδώνει το κινητό κάνει restart από μόνο του συνέχεια δεν σταματάει. κάποιος που να ξέρει τι έχει γίνει???
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν ο pawitp επέστρεψε από τα 370mb ram στα 320 με την δικαιολογία ότι υπάρχει θέμα με την αναπαραγωγή κάποιων video. Οπότε όποιος θέλει να παραμείνει στον stock kernel με 370 mb ram ας μην περάσει την καινούργια nightly. Ή βέβαια μπορεί να την περάσει σε συδυασμό με patch και semaphore.

 

Επίσης, όπως έχετε παρατηρήσει, στην ics το background των περισσότερων εφαρμογών της google (επαφές, ημερολόγιο κλπ) είναι λευκό. Αυτό ίσως δεν είναι ότι καλύτερο από άποψη μπαταρίας καθώς η amoled του κινητού μας τρώει τρελή μπαταρία στο λευκό ενώ σχεδόν καθόλου στο μαύρο. Αν σας ενδιαφέρει το παραπάνω ή για λόγους αισθητικής προτιμάτε το μαύρο background μπορείτε να ρίξετε μια ματιά εδώ (δεν έχω δοκιμάσει ακόμα κάποιο από αυτά).

 

@Superuser: Νίκο, το modάκι που είχες ανεβάσει για 160 χαρακτήρες στα sms το έχεις δοκιμάσει στις τελευταίες nightlies;

 

Γίνεται να τροποποιηθεί και αυτή η εφαρμογή των SMS (με το μαύρο backround) για να έχουμε 160 χαρακτήρες στα μηνύματα; :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την cm9 την έβαλα εχθές στο κινητό μου και έχω κάποια προβλήματα 1:δεν μου αναγνωρίζει την κάρτα sim και 2: όταν κλειδώνει το κινητό κάνει restart από μόνο του συνέχεια δεν σταματάει. κάποιος που να ξέρει τι έχει γίνει???

 

δοκιμασες να την ξαναπερασεις?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καινουριο semaphore 1.0.0 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1468795

thanks to Stratos

 

Βλέπω αρκετές αλλαγές. Ώρα για δοκιμή!

 

Γίνεται να τροποποιηθεί και αυτή η εφαρμογή των SMS (με το μαύρο backround) για να έχουμε 160 χαρακτήρες στα μηνύματα; :)

 

Δεν βρίσκω το λόγο ώστε να μη γίνεται. Μόλις βρω λίγο χρόνο θα το κοιτάξω... σε 3-4 μέρες δηλαδή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μια μερα με CM9 + stock kernel + jw4 modem και ολα κυλουν γρηγορα και απροβληματιστα :) Μακαρι να συνεχισει ετσι :confused:

BTW συγχαρητηρια για τον παρα πολυ καλο οδηγο ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μετά από κάτι δοκιμές που έκανα και αποδείχθηκε πως ήταν μ@@κια έπρεπε να φλασάρω πάλι. Περνάω την 2.3.3 official, στην συνέχεια το 2.4.0 του στρατου για cwm όπως λέει ο οδηγός και μετά τα wipes από cwm περνάω την τελευταία έκδοση της cm9. Στην αρχή περίπου του φλασαρίσματος σταματάει η διαδικασία και βγαίνει το samsung cyanogen της εισαγωγής και αμέσως μετά πάλι μια εικόνα από την διαδικασία φλασαρίσματος και πάει λέγοντας, με λίγα λόγια bootloop. Το έχω κάνει 4 φόρές με τα ίδια αποτελέσματα, τι μπορεί να φταίει? Δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά!!

Σπύρος

:: Samsung Galaxy S :: Once you go CM9 you never go back!!

Link to comment
Share on other sites

το fm radio module που εχει ο νεος semaphore ξερει κανεις τι το κανουμε;εννοω συνεργαζεται με καποιο συγκεκριμενο προγραμμα για να δουλεψει το ραδιοφωνο;

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

το fm radio module που εχει ο νεος semaphore ξερει κανεις τι το κανουμε;εννοω συνεργαζεται με καποιο συγκεκριμενο προγραμμα για να δουλεψει το ραδιοφωνο;

 

το επιλεγεις και κανεις εγκατασταση το spirit fm και βουαλα,εχεις και ραδιοφωνο!!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μια μερα με CM9 + stock kernel + jw4 modem και ολα κυλουν γρηγορα και απροβληματιστα :) Μακαρι να συνεχισει ετσι :confused:

BTW συγχαρητηρια για τον παρα πολυ καλο οδηγο ;)

Γεια σου φιλε Ηρακλη,χαθηκαμε!!

Δοκιμασε να βαλεις το νεο semaphore 1.0.0 και τον nova 1.0.3 beta που βγηκε (μου δινει την εντυπωση οτι ειναι ακομη πιο ομαλος απο τον 1.0.2),θα δεις ακομη καλυτερα αποτελεσματα ;) Εγω μαλιστα το εχω απο χθες με oc στα 1100 και δουλευει σταθεροτατα και απροβληματιστα.Οσο περνανε οι μερες μου αρεσει ολο και περισσοτερο αυτη η ρομ,σταθεροτατη ως στιγμης σε ολα.

 

Ρε παιδιά μετά από κάτι δοκιμές που έκανα και αποδείχθηκε πως ήταν μ@@κια έπρεπε να φλασάρω πάλι. Περνάω την 2.3.3 official, στην συνέχεια το 2.4.0 του στρατου για cwm όπως λέει ο οδηγός και μετά τα wipes από cwm περνάω την τελευταία έκδοση της cm9. Στην αρχή περίπου του φλασαρίσματος σταματάει η διαδικασία και βγαίνει το samsung cyanogen της εισαγωγής και αμέσως μετά πάλι μια εικόνα από την διαδικασία φλασαρίσματος και πάει λέγοντας, με λίγα λόγια bootloop. Το έχω κάνει 4 φόρές με τα ίδια αποτελέσματα, τι μπορεί να φταίει? Δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά!!
Κοιτα,μολις σου κανει boot loop (και μενα μου εκανε),βγαλε μπαταρια,ξαναβαλτην και μπες στο recovery,θα δεις οτι θα εχεις πλεον το recovery της cm9 (ειναι με μπλε γραμματα),ξανακανε install το zip παλι της cm9 απο εκει και θα φλασαριστει απροβληματιστα. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

το επιλεγεις και κανεις εγκατασταση το spirit fm και βουαλα,εχεις και ραδιοφωνο!!

 

ναι αλλα και παλια ειχα βαλει σπιριτ και δουλευε,ειναι μηπως πιο σταθερο τωρα;

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχουμε ξαναπεί (ίσως να πρέπει να μπει και στον οδηγό) για να μην έχετε bootloops κατα την εγκατάσταση CM9 αφαιρέστε SIM και ext sd card πριν ξενινήσετε τη διαδικασία.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα και παλια ειχα βαλει σπιριτ και δουλευε,ειναι μηπως πιο σταθερο τωρα;

Αν δεν το επιλεξεις δε παίζει το σπιριτ τώρα.σε έμενα τουλάχιστον

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...