Jump to content

[ROM] CyanogenMod 9


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έγινε σε κανέναν update από μόνο του το μάρκετ, ή για κάποιο μυστήριο λόγο δεν γίνεται σε εμάς?

(μην μου πει κανείς να βάλω το apk..! Δεν ρωτάω πως να κάνω update! :p )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έγινε σε κανέναν update από μόνο του το μάρκετ, ή για κάποιο μυστήριο λόγο δεν γίνεται σε εμάς?

(μην μου πει κανείς να βάλω το apk..! Δεν ρωτάω πως να κάνω update! :p )

 

Το δικό μου αναβαθμίστηκε χθες το μεσημέρι. Εντούτοις εκτός από την αλλαγή στο λογότυπο και κάποιες προσφορές σε εφαρμογές, δεν έχει κάποια διαφορά (στην Ελλάδα ) με το παλιό android market.

 

@lakerdas Ευχαριστώ

Edited by aopvet

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Έγινε σε κανέναν update από μόνο του το μάρκετ, ή για κάποιο μυστήριο λόγο δεν γίνεται σε εμάς?

(μην μου πει κανείς να βάλω το apk..! Δεν ρωτάω πως να κάνω update! :p )

 

με build 16 εγινε Update απο μόνο του. Και με Β17, το Google Play έχω απο μόνο του

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Nikos523 και όποιος έχει το ίδιο πρόβλημα, δοκιμάστε force stop, clear data και uninstall updates και λογικά θα αναβαθμιστεί
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! υπάρχει κάποιος τρόπος να μην βλέπουμε στο gallery τις φωτογραφίες που έχουμε ανεβάσει στο google + ? έχω απενεργοποιήσει το λογαριασμό μου στο google + αλλά συνεχίζει να μου συγχρονίζει τις φωτογραφίες και ας μην το έχω επιλέξει :/
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παιδιά το nandroid backup από gingerbread θα δουλέψει στην cm9? Ή να σώσω τις εφαρμογές μου και δεδομένα με titanium? Βασικά σκέφτομαι να ξαναφλασάρω την jw1 που έχω τώρα γιατί κολλάει το wifi και στο μεσοδιάστημα να εκμεταλλευτώ το φλασάρισμα και να δοκιμάσω την cm9, να μη διαβάζω μόνο γνώμες, να διαμορφώσω και τη δική μου :D . Αλλα προκειμένου να το κρατήσω κάμποσες μέρες για να το ψάξω καλά, θα χρειαστώ διάφορες εφαρμογούλες που είχα πριν :)

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Το nandroid το επαναφέρεις μόνο στην rom από την οποία το έκανες!

Πάρε backup τις εφαρμογές σου με το Titanium αλλά να τις επαναφέρεις στην CM9 χωρίς τα δεδομένα διαφορετικά ενδέχεται να σου παρουσιάσουν πρόβλημα μερικές (αν θες βέβαια κάνε μια δοκιμή να τις περάσεις και με τα δεδομένα τους).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Το nandroid το επαναφέρεις μόνο στην rom από την οποία το έκανες!

Πάρε backup τις εφαρμογές σου με το Titanium αλλά να τις επαναφέρεις στην CM9 χωρίς τα δεδομένα διαφορετικά ενδέχεται να σου παρουσιάσουν πρόβλημα μερικές (αν θες βέβαια κάνε μια δοκιμή να τις περάσεις και με τα δεδομένα τους).

Τότε δεν υπάρχει λόγος να μπλέξει με backup/restore αν είναι να χάσει τα δεδομένα του. ;) Ο λόγος του backup είναι τα δεδομένα των εφαρμογών και εννοείτε ότι θα τα επαναφέρει με ένα μικρό ρίσκο να του κρεμάσει το σύστημα από κάποια ασυμβατότητα. (Σε μένα δεν είχε συμβεί τίποτα πάντως)

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχοντας τις εφαρμογές από το Titanium (ακόμα και χωρίς τα δεδομένα) δεν μπαίνεις στην διαδικασία να τις ψάχνεις πάλι στο market και να τις περνάς μία-μία.;)

Όπως του είπα και παραπάνω ας το δοκιμάσει και αν του κρεμάσει κάνει ένα factory reset και τις περνάει χωρίς τα δεδομένα.

Ούτε εμένα δεν μου έχει κρεμάσει (από άλλους το έχω διαβάσει) αλλά δεν έχω και το πλήθος των εφαρμογών που έχουν άλλοι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχοντας τις εφαρμογές από το Titanium (ακόμα και χωρίς τα δεδομένα) δεν μπαίνεις στην διαδικασία να τις ψάχνεις πάλι στο market και να τις περνάς μία-μία.;)

Όπως του είπα και παραπάνω ας το δοκιμάσει και αν του κρεμάσει κάνει ένα factory reset και τις περνάει χωρίς τα δεδομένα.

Ούτε εμένα δεν μου έχει κρεμάσει (από άλλους το έχω διαβάσει) αλλά δεν έχω και το πλήθος των εφαρμογών που έχουν άλλοι.

 

Τα δεδομενα μου εχουν κανει βολτες σε πολλες stock/custom 2.2/2.3/4.0

Δεν ειχα ποτε προβλημα και φυσικα παντα τα κανω restore.

Απο 2.1 σε 2.2+ νομιζω υπαρχει προβλημα, αλλα ως εκει :)

Link to comment
Share on other sites

Απλά έχοντας τις εφαρμογές από το Titanium (ακόμα και χωρίς τα δεδομένα) δεν μπαίνεις στην διαδικασία να τις ψάχνεις πάλι στο market και να τις περνάς μία-μία.;)

Όπως του είπα και παραπάνω ας το δοκιμάσει και αν του κρεμάσει κάνει ένα factory reset και τις περνάει χωρίς τα δεδομένα.

Ούτε εμένα δεν μου έχει κρεμάσει (από άλλους το έχω διαβάσει) αλλά δεν έχω και το πλήθος των εφαρμογών που έχουν άλλοι.

 

Εξάλλου για μερικές μέρες θα την κρατήσω, να τη δω λίγο, δε θα τις βάλω και όοολες τις εφαρμογές. Κι αν κολλήσει με καμιά, κάνω αυτό που λες :) Φχαριστώ!

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να κανω μια ερωτηση προσπαθω να περασω την cm9 αλλα καθε φορα μπαινει το κινητο σε boot loop ... Ξεκιναει κανονικα η διαδικασια αλλα πετα ενα θαυμαστικο και κανει restart χωρις να προλαβω να δω τι γραφει... Το ιδιο συμβαινει και οταν προσπαθω να περασω καποια ICS ... Thanks in advance για οποια απαντηση !
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να κανω μια ερωτηση προσπαθω να περασω την cm9 αλλα καθε φορα μπαινει το κινητο σε boot loop ... Ξεκιναει κανονικα η διαδικασια αλλα πετα ενα θαυμαστικο και κανει restart χωρις να προλαβω να δω τι γραφει... Το ιδιο συμβαινει και οταν προσπαθω να περασω καποια ICS ... Thanks in advance για οποια απαντηση !

 

Δοκίμασε να μπεις σε CWM και ξαναφλάσαρε το αρχείο χωρις κανένα wipe

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Αφου μετα απο πολλες προσπαθειες περαστηκε η cm9 πρεπει να πω οτι η ταχυτητα της ειναι φοβερη ισως η καλυτερη rom που περασε απο galaxy μου ΑΛΛΑ εχω ενα θεμα με την μπαταρια ξερω οτι πρεπει να κανει καποιους κυκλους αλλα Το λειτουργικο Συστημα Android με πια εφαρμογη συνδεεται γιατι μου καταναλωνει πολυ. Ενδεικτικα χθες το βραδυ το αφησα στο 81% και το πρωι ηταν στο 71 ειναι φυσιολογικο αυτο ?
Link to comment
Share on other sites

Αν το έχεις στο αυτόματο το 3G είναι φυσιολογικό. Το σύστημα Android πάντα δείχνει λίγο παραπάνω απ' ότι πρέπει γιατί υπάρχει κάποιο bug που πιστεύω ότι θα τα φτιάξουν σύντομα.

Γενικά η μπαταρία είναι καλή και βγάζει άνετα μία μέρα βαριάς χρήσης. Βέβαια δεν φτάνει τα επίπεδα τις JW1 αλλά ίσως με τις επόμενες εκδόσεις να βελτιωθεί ακόμα περισσότερο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

...βγάζει άνετα μία μέρα βαριάς χρήσης.

 

Σε μένα δε βγάζει ολόκληρη ημέρα σε βαριά χρήση.

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχεις στο αυτόματο το 3G είναι φυσιολογικό. Το σύστημα Android πάντα δείχνει λίγο παραπάνω απ' ότι πρέπει γιατί υπάρχει κάποιο bug που πιστεύω ότι θα τα φτιάξουν σύντομα.

Γενικά η μπαταρία είναι καλή και βγάζει άνετα μία μέρα βαριάς χρήσης. Βέβαια δεν φτάνει τα επίπεδα τις JW1 αλλά ίσως με τις επόμενες εκδόσεις να βελτιωθεί ακόμα περισσότερο.

 

Στις ρυθμησεις δικτυου κινητης εχω τικαρει μονο το Χρηση δικτυων 2G για εξοικονομηση ενεργειας υπαρχει καποια αλλη ρυθμηση που πρεπει να αλλαξω ? οπως την αδρανεια του wifi ?

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δε βγάζει ολόκληρη ημέρα σε βαριά χρήση.

 

Μέσα στην μέρα με 3 ώρες προβολή, αρκετά τηλέφωνα, 3G στο αυτόματο, Wi-Fi, Internet, Tapatalk κ.τ.λ. μου βγάζει 18-20 ώρες. Προσωπικά το βάζω κάθε βράδυ για φόρτιση.

 

Στις ρυθμησεις δικτυου κινητης εχω τικαρει μονο το Χρηση δικτυων 2G για εξοικονομηση ενεργειας υπαρχει καποια αλλη ρυθμηση που πρεπει να αλλαξω ? οπως την αδρανεια του wifi ?

 

Δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Η αδράνεια του Wi-Fi είναι για το αν θες να είναι ενεργό όταν σβήνει η οθόνη (εγώ έχω την επιλογή να είναι πάντα ανοικτό).

Ίσως να θέλει λίγο στρώσιμο ακόμα η μπαταρία.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1541942

 

Ενα scriptάκι που διαχειρίζεται το /datadata σας ώστε να μην χρειάζεται να το καταργήσετε όσοι χρησιμοποιείτε πολλά apps.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Πέρασα χθες την cm9, όμως είχα τα παρακάτω προβλήματα και την έβγαλα.

1: δεν έβλεπα τις επαφές μου ( τις εχω στη sim ).

2: κατεβασα το spirit fm, όμως δεν κατάφερα να το λειτουγησω .

Σίγουρα εχω κάνει κάτι λάθος, όμως δεν ξέρω τι:confused:

Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

1. Έχω την εντύπωση πως δεν μπορείς να δεις τις επαφές σου από την SIM στην CM9 (δεν είχα ποτέ επαφές στην SIM). Μπορείς όμως να πας Άτομα> (κουμπί μενού) Εισαγωγή/Εξαγωγή> Εισαγωγή από την κάρτα SIM και θα έχεις τις επαφές σου στο κινητό ώστε να μπορείς να τις δεις.

2. Στο Spirit FM πρέπει να πας Settings> Audio> Method> Galaxy S ALSA ώστε να δουλέψει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Πέρασα χθες την cm9, όμως είχα τα παρακάτω προβλήματα και την έβγαλα.

1: δεν έβλεπα τις επαφές μου ( τις εχω στη sim ).

 

Θα σε συμβούλευα, από την στιγμή που αγόρασες κινητό android και βρίσκεσαι στην φάση "πειράγματος" του, να ανεβάσεις τις επαφές σου στο gmail. Λόγοι: 1) Σε κάθε νέο φλασάρισμα θα επαναφέρονται αυτόματα μέσω συγχρονισμού, 2) Δεν υπάρχει περίπτωση να χαθούνε αν πάθει κάτι η sim ή το τηλέφωνο, 3) Πλέον όλες οι πλατφόρμες (ios, wp κτλ) υποστηρίζουν συγχρονισμό επαφών με gmail οπότε και να αλλάξεις τηλέφωνο ή λειτουργικό οι επαφές σου θα είναι πάντα διαθέσιμες για πέρασμα σε λίγα δευτερόλεπτα.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις κατά πάσα πιθανότητα η μπαταρία θέλει στρώσιμο οπότε θα περιμένω κάποιες φορτήσεις ακόμα..... Σχετικά με το spirit fm που λέει o φίλος από πάνω ούτε γω κατάφερα να το λειτουργήσω ενώ έχω βάλει τη ρύθμισή που λες και χώρα την Ελλάδα Edited by OrionV13
Link to comment
Share on other sites

εδψ ειναι η απαντηση για το spirit fm http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=23428950&postcount=2458

 

Eπειδη ειμαι λιγο ασχετος σχετικα με το adb και γενικοτερα τα SDK tools υπαρχει καποιος οδηγος για να μαθω 2-3 πραγματα ? Το echo > /sdcard/FM_TEST_ONLY_SPEAKER_DAMAGE_RISK το γραφω που ακριβως ? sorry για το off topic !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...