Jump to content

Polls @ myphone.gr: Smartphones με απίστευτα specs. Ποιος τα χρειάζεται;


XL_31
 Κοινοποίηση

Είναι θεμιτή η υιοθέτηση των τόσο ισχυρών χαρακτηριστικών από τα κινητά;  

335 members have voted

  1. 1. Είναι θεμιτή η υιοθέτηση των τόσο ισχυρών χαρακτηριστικών από τα κινητά;

    • τα σύγχρονα Smartphones χρειάζονται εξέλιξη σε όλους τους τομείς, διαρκώς
      97
    • τα σύγχρονα Smartphones να βελτιωθούν «στα σημεία» (αυτονομία, απόδοση οθόνης, λειτουργικότητα κλπ)
      236
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      2


Recommended Posts

Παραδέξου το, έστω για λίγο σε παρέσυραν τα σύγχρονα trends των εταιρειών και γλυκοκοίταξες τα Super χαρακτηριστικά των τελευταίων Smartphones. Πανίσχυροι επεξεργαστές, μνήμες RAM που… εκθέτουν ακόμη και κάποια PC, τσιπ γραφικών ικανά όχι μόνο για HD προβολές αλλά και για 3D, και φυσικά κάμερες «φορτωμένες» με πολλά megapixel. Σίγουρα η εμπειρία που υπόσχεται μια τέτοια συσκευή είναι τουλάχιστον μη συγκρίσιμη με εκείνη που προσέφερε ένα απλό κινητό των περασμένων χρόνων, και κάποιες φορές η χρήση της κρίνεται απολαυστική.

 

Μήπως όμως οι εταιρείες παρασύρθηκαν στο παιχνίδι του εντυπωσιασμού και «βιάστηκαν» να προσφέρουν συσκευές με περίσσια χαρακτηριστικά που θα γοήτευαν τον πιθανό αγοραστή; Η Google με το Android συνέβαλε στο να δούμε συσκευές με απίστευτο hardware υλικό και σήμερα ο μέσος χρήστης θεωρεί παρωχημένη μια συσκευή με επεξεργαστή μονού πυρήνα ή άλλα χαρακτηριστικά παλαιότητας ενός… εξαμήνου. Ονομάσαμε αυτή την τάση της αγοράς εξέλιξη. Γιατί σίγουρα είναι εξέλιξη όταν συναντάς χαρακτηριστικά υπολογιστών σε κινητά.

 

Κοιτάζοντας το θέμα από μια διαφορετική σκοπιά όμως, τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά. Πρόσφατα η Microsoft ανακοίνωσε πως η επόμενη γενιά των κινητών της θα «τρέχει» σε συσκευές με μόλις 256 MB όταν τα μελλοντικά Android θα απαιτούν κοντά στο 1 GB. Ας τονιστεί πως ο σκοπός του θέματος δεν είναι η σύγκριση της Microsoft με τη Google, κι ας ξεκαθαρίσουμε πως δεν είμαστε τεχνοφοβικοί. Παίρνοντας όμως ως παράδειγμα τις δυο εταιρείες, μπορεί να δει κανείς δύο διαφορετικούς τρόπους προσέγγισης του όρου εξέλιξη και το πώς θα μπορούσαν να είναι τα πράγματα στο μέλλον αν μια από τις δυο φιλοσοφίες επικρατούσε.

 

Ίσως έφτασε η ώρα να αναρωτηθούμε τι πραγματικά είναι εξέλιξη για εμάς και τις ανάγκες μας. Είναι η υιοθέτηση χαρακτηριστικών που σκοπό έχουν τον εντυπωσιασμό ή η εξέλιξη συστημάτων που απαιτούν λιγότερους πόρους για να προσφέρουν το ίδιο εντυπωσιακά αποτελέσματα; Εμείς, οι καταναλωτές θα έπρεπε να απαιτούμε, ίσως, πράγματα ουσιαστικά και απαραίτητα όπως υψηλή αυτονομία ή πλήρης και ποιοτική κάλυψη δικτύου. Βέβαια αυτή η άποψη ως μη καθολική είναι αδύνατο να εκφράζει όλους τους αγοραστές.

 

Βλέποντας λοιπόν τα χαρακτηριστικά των Smartphones να μοιάζουν πως έχουν φτάσει στο ανώτατο επίπεδο, τι πραγματικά πιστεύετε; Είναι όντως θεμιτή η υιοθέτηση των τόσο ισχυρών χαρακτηριστικών ή μήπως θα έπρεπε οι εταιρείες να επικεντρωθούν στο downsizing;

 

Η άποψή σας, παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αναμεσα σε ένα τετραπύρηνο κινητό και ένα μονοπύρηνο(1ghz) που κρατάει με πολύ χρήση 3-4 μέρες τι θα διαλέγατε?

πραγματικά πιστεύω ότι η επόμενη καινοτομία θα πρέπει να είναι στα ήδη υπάρχοντα specs (gps,λεπτές διαστάσεις,μεγάλες οθόνες,3g/wifi on) να μπορούν να δώσουν 4 μέρες αυτονομία

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Συναρπαστική η νέα τεχνολογία των καινούργιων smartphones δε λέω, όμως κατά την γνώμη μου η αχίλλειος φτέρνα τους είναι η αυτονομία.

Άν χρησιμοποιείς τη συσκευή μόνο σαν τηλέφωνο ok, διαφορετικά θα πρέπει να είσαι εξοπλισμένος με δεύτερη μπαταρία για να βγάλεις τη μέρα !!!

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς θα οδηγήσει το Android Στην "Windowsποίησή του" ... To android είναι τα Windows των κινητών. Τρέχουν σε πολλά διαφορετικά συστήματα, χωρίς όμως να εξασφαλίζουν την ομαλή λειτουργία όλων των προγραμμάτων σε όλα τα κινητά. Κάθε επιπλέον έκδοση του Android γίνεται όλο και πιο "βαριά" και έχει αυξημένες απαιτήσεις για την ομαλή λειτουργία της.

 

Φτάσαμε στο σημείο για να τρέξει ομαλά το Android (βασισμένο στο Linux) να χρειάζονται διπύρηνοι επεξεργαστές και 1+GB Ram την στιγμή που τα αντίπαλα λογισμικά (Windows Phone / IOS) τρέχουν ομαλότατα με λιγότερες απαιτήσεις.

 

Το Android θυσιάζεται στο βωμό του μάρκετινγκ και των εταιρειών

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Ειτε μας αρεσει ειτε οχι, τα smartphones προορίζονται για καταναλωτες που βρισκονται κοντα σε....πρίζες. Στοχος τους 1 ημερα αυτονομιας, τιποτα περισσοτερο. Ξεχαστε την εβδομαδα που κρατουσαν τα νοκια, ή αγοράστε καποιο dumbphone. Smartphone και αυτονομια >2 ημερων ειναι λεξεις αντίθετες :p

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

κατά την γνώμη μου θα ήθελα οι μοντέρνες συσκευές να είναι ικανές να τρέχουν τις πιο σύγχρονες εφαρμογές, να δίνουν μια απόλυτη εμπειρία smoothness στον χρήστη, να έχουν ικανή μπαταρία για 2-3 ημέρες μέτριας χρήσης και να είναι ικανά να αντέξουν στο χρόνο (12-18 μήνες...). Από εκεί και πέρα αν έχει 8πύρινο και 2 GB Ram ή μονοπύρινο στο 1GHz και 256MB RAM δεν με ενδιαφέρει καθόλου μα καθόλου! Αρκεί να τρέχει σωστά (κατ' εμέ να πετά!) και να μην κουβαλάω φορτιστές μαζί μου...
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν υπάρχουν εφαρμογές σήμερα για να χρησιμοποιήσουν όλη αυτή την δύναμη (εκτός από κάποια παιχνίδια),

Απλά ανεβάζουν τα specs για να πουλάνε κάτι ως καινούριο...

Link to comment
Share on other sites

όσο τα smartphones δεν κάνουν ότι κάνω στο laptop το ίδιο άνετα θα χρειάζονται πάντα ένα σπρώξιμο είτε απο επεξεργαστές είτε απο μνήμες δεν υπάρχει κορεσμός

τα smartphones θα ακολουθήσουν την πορεία του home computing με μια διαφορά τώρα θα γίνει πρωσοπικό και φορητό η τέλεια συσκευή βέβαια υπάρχει είδη πχ.motorola ATRIX,razr ή ASUS padfone και αυτό είναι το μέλλον μια συσκευή που θα κάνει τα πάντα και θα στιχοίζει φτηνά

στο μέλλον θα δούμε οθόνες που διπλώνουν που γίνονται μικρές μεχρι 2 ιντζες και ξεδιπλωνονται και φτάνουν στις 10 ή και παραπάνω και επεξεργαστές με 6 ή και 8 ή και παραπάνω πυρήνες που καταναλόνουν όλα αυτά ελάχιστη ενέργια μπαταρίες που με λίγο αέρα παράγουν ρεύμα ικανό να κρατήσουν τωρίνα τηλέφωνα μήνες ολόκληρους

και όλα αυτά γιατί μπορούμε και την ψάχνουμε και γιατι στο κάτω κάτω της γραφής "τον έχω πιο μεγάλο"

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Aυτό που χρειάζεται είναι το λειτουργικό να είναι φιλικό στο χρήστη,να τρέχει σφαίρα και να σου προσφέρει τις ευκολίες,σωστά,και χωρίς ιδιαίτερες παρεμβάσεις ενός τηλεφώνου για το σκοπό που προορίζεται. Από ένα απλό τηλέφωνο ναι,θα είχα απαιτήσεις για τριήμερη και βάλε αυτονομία. Από τη στιγμή που το τηλέφωνό μου κάνει όσα περίπου και το laptop μου,στο οποίο η μπαταρία του κρατάει 5 ώρες, δεν έχω απαίτηση να έχω ένα smarphone, να το σκίζω και να κρατά 3 μέρες....Όπως είπε και κάποιος παραπάνω αυτά δεν πάνε μαζι.

 

τo πόσο σφαίρα μπορεί να πάει ενα λειτουργικό δεν το ξέρεις μέχρι να το δεις (δλδ δεν μπορείς να το ζητήσεις) επίσεις το ίδιο ισχύει και για τις ευκολίες/λειτουργείς που μπορεί να σου δώσει. κάποτε πχ λέγαμε σφαίρα ένα πισι με win95 σε pentium 133mgh 32mb ram και είμασταν ευχαριστημένοι έναντι ενός με 486 με 8mb ram, φανταζόσουν τότε λειτουργικό windows7? τα υπόλοιπα για την τεχνολογία αερα σε ρευμα κλπ....παμε πολύυυυυ μακριά

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

οπως εχω γραψει και στο παρελθον, σιγά-σιγά μας τα δινουν ολα... νομιζετε οτι δεν εχουν testαρει τις συσκευες για την αυτονομια της μπαταριας, πριν τις βγαλουν στην αγορα; Το οτι υπαρχει τεχνογνωσια και τεχνολογια για να κραταει περισσοτερο η μπαταρια, ειναι το μονο σιγουρο... σιγά-σιγά ομως... Οι κατασκευαστες, ικανοποιωντας τη μία αναγκη, δημιουργουν 2 ακομη που μελλοντικα θα ικανοποιηθουν...
Link to comment
Share on other sites

Ημουν ήδη υπερευχαριστημένος απο πέρσι-προπερσι που τα android κινητα έτρεχαν στα 500-700 mhz και είχαν 256 ram.

Υπερπλήρη και για επαγγελματική χρήση, και για κοινωνική δικτύωση και για παιχνίδια. Τα έκαναν όλα. Κινητά είναι, για να μιλάμε, όχι pc.

 

Τωρα ακουω και για τετραπύρηνους και για 3-4 GB ram και της παναγιάς τα μάτια, και αναρωτιέμαι τι παραπάνω θα μου προσφέρουν στην καθημερινότητα μου σε σχέση με το "παλιό" μου πλέον Samsung i5800 που τα κάνει πραγματικά όλα.

Απλώς θα μπορώ να λέω οτι έχω το σουπερ γκαμάουα σμαρτφον.

 

Όχι, ευχαριστώ δεν θα πάρω!

Θέλω απλά καλυτερη αυτονομία στο δικό μου, για να συνεχίσω να το θεωρώ πραγματικά κινητό, και πραγματικά τηλέφωνο.;)

Link to comment
Share on other sites

η samsung χρειαζεται επιπλεον πρεπει να αφησει τις ανοητες, αχρηστες υπερχσυγχρονες λειτουργιες και να επικεντρωθει στις λεπτομεριες..να φτοιαξει σωστο ui, πιο ποιοτικες συσκευες απο αποψη αξιοπιστιας(γιατι ολες ειναι μετριοτατες, χαλανε και απο after sales support...ου μπλεξεις.
Link to comment
Share on other sites

αναμεσα σε ένα τετραπύρηνο κινητό και ένα μονοπύρηνο(1ghz) που κρατάει με πολύ χρήση 3-4 μέρες τι θα διαλέγατε?

πραγματικά πιστεύω ότι η επόμενη καινοτομία θα πρέπει να είναι στα ήδη υπάρχοντα specs (gps,λεπτές διαστάσεις,μεγάλες οθόνες,3g/wifi on) να μπορούν να δώσουν 4 μέρες αυτονομία

To θέμα δεν είναι να πρέπει να επιλέξω ανάμεσα σε κορυφαία απόδοση ή κορυφαία αυτονομία.

Το θέμα είναι οι κατασκευαστές λογισμικού να μου προσφέρουν την ίδια κορυφαία εμπειρία με χαμηλότερα τεχνικά χαρακτηριστικά.

Κάποτε, πριν 1,5 χρόνο, λέγαμε το android ελαφρύ λειτουργικό. Σήμερα, δεν νομίζω να έχει κανείς την ίδια άποψη...

Επιπλέον, παρότι οι συσκευές που το ενσωματώνουν διαθέτουν ότι πιο σύγχρονο σε επίπεδο hw, ωστόσο σε σχέση με τα wp και το ios έρχεται τελευταίο σε ότι αφορά το smoothness.

Κατι δεν πάει καλά, δεν νομίζετε?

Λοιπόν, ναι, είμαι υπερ των λιγότερο απαιτητικών λειτουργικών, που θα βοηθήσουν στην κατασκευή φτηνότερων συσκευών και θα φέρουν τα smartphones στα χέρια περισσότερων ανθρώπων.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι δε διαφωνούμε. Όλα στην πράξη κρίνονται. Όταν ένα τηλέφωνο είναι σωστά φτιαγμένο ώστε να ικανοποιεί τις απαιτήσεις του λειτουργικού του είναι ότι καλύτερο. Από εκεί και πέρα, κάποιος, διαλλέγει αυτό που του ταιριάζει καλύτερα και τον ικανοποιεί σαν χρήστη. Smartophone με τριήμερη μπαταρία και έντονη χρήση, ίσως να μη δούμε ποτέ! Τώρα σε αυτό που γράφεις για τεχνολογία αέρα σε ρεύμα κλπ δεν τα καταλαβαίνω μια και δεν έγραψα κάτι σχετικό....

 

αυτο το με το αερα-->ρευμα ναι ειναι απο άλλο ποστ σορυ:lol:

Αν σου έλεγαν να διαλέξεις μια αναβάθμιση για το note σου den θα διάλεγες αυτονομία 2 μέρες παραπάνω έναντι σε περισσότερα mp,mb,cores,ghz. εγώ έχω ενα ταπεινό μονοπύρηνο κινεζάκι με miui το μόνο που θα ήθελα επιπλέον είναι άλλη μία μέρα σκληρής χρήσης αυτονομία

EDIT όταν λέτε smoothness εννοειτε το scrolling μήπως?

επίσης δεν είπαμε να διαλέξουμε ανάμεσα σε μπαταρία ή επιδόσεις. πχ γιατι να βγάλεις sgs3 με δεν ξέρω και εγώ τι τρελά specs, και να μην βγάλεις το ίδιο ακριβώς (σε specs) με μια μπαταρία τούμπανο στις ίδιες διαστάσεις και να μην τρέμει η ψυχή σου αν θα ανοίξεις το wifi και το gps αν θα βγάλει τη μέρα

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς πρέπει να αυξηθεί το μέγεθος της οθόνης τους για να βλέπουμε όταν κάνουμε browsing.

Οι 4.5" είναι απαράδεκτο μέγεθος εν ετη 2012, kαι όταν το 2011 βγήκε κινητό με 5" το 2012 περίμενα τουλάχιστον 6" ...

 

Πυρήνες και ram πρέπει να αυξηθούν εννοείτε, για να τρέχει καλύτερα το android, και για ομαλότερο scrolling

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς πρέπει να αυξηθεί το μέγεθος της οθόνης τους για να βλέπουμε όταν κάνουμε browsing.

Οι 4.5" είναι απαράδεκτο μέγεθος εν ετη 2012, kαι όταν το 2011 βγήκε κινητό με 5" το 2012 περίμενα τουλάχιστον 6" ...

 

Πυρήνες και ram πρέπει να αυξηθούν εννοείτε, για να τρέχει καλύτερα το android, και για ομαλότερο scrolling

 

τουλάχιστον αυξάνουν τους πυρήνες και βλέπουν βελτίωση, στο 4ς βάλανε πυρήνες για...να έχουν siri:lol::lol::lol::lol::lol:

δοκίμασε browsing στο sgs2 και μετα πες αν δεν σου αρεσε καλύτερα απο τις 3,5" και btw πες αλέυρι..το 4ιντσο σε γυρεύει:lol::lol::lol:

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Όταν ζητάμε διαρκώς καλύτερες οθονες με τεράστιες αναλύσεις, λογικο ειναι να αυξάνονται οι απαιτήσεις του hardware.

 

Τα android ταυτιστικαν με το κοινο που ζητά πάντα το κάτι παραπάνω. Δεν ειναι δύσκολο να λειτουργήσει με τα specs άλλων λειτουργικών.

Αν του περιορίσουμε το multi tasking σε 5-6 εφαρμογές, καταργηθούν τα widgets, αντί για life wallpapers έχουμε μαύρες οθονες με maximum ανάλυση 480Χ800, θα ειναι το ίδιο smooth και θα τα βγάζει πέρα με πολυ μικρότερες απαιτήσεις CPU και ram.

Άρα εξαρτάται απο το τι ζητά καθένα μας. Με τους διπυρηνους αποδείχθηκε οτι δεν επιρεασθηκε αρνητικά η αυτονομία. Πιθανώς με την εξέλιξη των επεξεργαστούν να συμβει αυτο που υπόσχονται οι κατασκευαστές. Δηλαδη μεγαλύτερη αυτονομία.

 

Σχετικα με την μπαταρία με κάλυψαν οι προηγούμενοι. Θα πω μόνο οτι με κανονική χρήση στο iPhone 4 αλλα και στο SGS 2 που περιλαμβάνει:

Όλα ανοικτα, δηλαδη push συχρονισμους σε όλα ακόμα και στο ToDo, 3G, wifi κλπ, δουλεύω 2 mail λογαριασμούς, twitter, Facebook, calendar, Todo, Viber πάντα ανοιχτό, browsing ειδήσεις και τεχνολογικά νεα, tapatalk, αρκετές φωτο που στέλνω με mail λόγο δουλειάς,

Γυρναω σπίτι και είμαι στο 76%. Επειδη όμως ακούω μουσικη στο αυτοκίνητο απο το κινητο μου μέσω ΒΤ απο το car stereo, το συνδέω στο φορτιστή και σε 30 λεπτα διαδρομής, η μπαταρία φθανει στο 90%.

Απο εκει και πέρα ειναξ ανάλογα το τι θα κάνω στο υπόλοιπο διάστημα της μέρας.

 

Η άποψη μου ειναι οτι όσο μας περιορίζει το μέγεθος της οθόνης τα specs πρέπει να έχουν καποιο όριο και οι βελτιώσεις να αφορούν την ποιότητα του hardware. Δηλαδη καλύτερους επεξεργαστες σε μέγεθος, οικονομία, θερμοκρασία. Καλύτερες GPU. Και τελος καλύτερες κάμερες, GPS.

 

@electric

Για το ζήτημα οτι χαλάνε τα Samsung κανε μια βόλτα στα διάφορα επίσημα threads και θα δεις ποιες συσκευες ειναι πρώτες σε επισκέψεις των service.

 

@ddr2 Γιάννη τι να σου κάνω αφου επιλέγεις λάθος συσκευες? :)

Δουλεύοντας 70-30 ipad2 - SGS2, δεν μου έχει δημιουργηθεί θέμα διαφοράς στο smooth.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο την επεξεργαστικη ισχυ του s2...οσο τρεχει τελεια και χωρις να χανει ουτε frame απο τα παιχνιδια της gameloft θα ειμαι ΟΚ. Ομως πιστευω πως η αναβαθμιση των specs πρεπει να υπαρχει και φυσικα θα συνεχισει να υπαρχει. Οταν τελειοποιηθει το 3d χωρις γυαλια και θα τρεχει σε οθονες με αναλυση hd χωρις να χανεις την μιση οριζοντια αναλυση (οπως γινεται τωρα στα optimus 3d και evo 3d) θα χρειαζονται ακομα δυνατοτεροι επεξεργαστες. Αυτη η αναγκη για εξελιξη θα υπαρχει παντα καθως ειναι αρικτα συνδεδεμενη με τον ορο της τεχνολογιας. Τωρα οσον αφορα τις μπαταριες θα βρεθει σιγουρα λυση στο εγγυς μελλον. Για το παρον δε μπορουμε να κανουμε συγκριση αναμεσα στα smartphones και τα απλα κινητα που δουλευαμε πριν απο μερικα χρονια σε καμια περιπτωση. Αν κανεις και στα δυο ομως την ιδια ακριβως χρηση δε νομιζω οτι οι διαφορες τους ειναι πολυ μεγαλες, 3+ μερες ενα καλο smartphone στον τομεα της μπαταριας μονο με μυνηματα και λιγα τηλεφωνα θα στις βγαλει.
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Το μέλλον ανήκει στο software, αυτο θα ψήφιζα αλλα δεν υπάρχει σαν επιλογή.

Εταιρείες που έδωσαν βάρος στο hardware και άφησαν στην τυχη το software αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα στις πωλήσεις τους όπως πχ η htc η οποία αντι να ελαφρύνει το sense αύξησε τη ram και τις οθόνες καταρρακώνοντας την αυτονομία. Το κατάλαβε και κράτησε τις μνήμες στα 768 και ποιο low profile οθόνες αλλά και πάλι δεν υπήρχε σωστή διαχείριση από άποψη λειτουργικού (android).

Πάνω κάτω ισχύουν τα ίδια και για τους υπολοίπους lg, samsung κλπ

Κινητά με αρκετούς πυρήνες δουλεύουν τζάμπα στην ουσία αφού δεν υπάρχει η κατάλληλη διανομή να τους δουλέψει όπως πρέπει.

Όσοι ασχολούνται και με custom rom γνωρίζουν καλύτερα αφού παίζουν με τους "δαίμονες" του συστήματος για να βρουν την χρυσή τομή απόδοσης- αυτονομίας.

 

Το 3d ήταν άλλη μια μόδα που προσπάθησε να δημιουργήσει το marketing των εταιρειών πέρσι η οποία πέρασε γιατί δεν ήταν πρακτικό και αρκετά ενεργοβορο, πάλι δεν υπήρχε η υποδομή να το υποστηρίξει..... το software. Η καθε εταιρεία έδινε την δικη της υλοποίηση χωρίς να υπάρχει κάποια τυποποίηση, βασικά για να προλάβει το trend της εποχής. Αυτή τη στιγμή το νεο trend του marketing ειναι οι μεγάλες οθόνες οι οποίες και αυτές θα περάσουν. Το θέμα της κάμερας και των mp τελείωσε μαζί με το οικονομικό σε θέμα διαχείρισης πόρων symbian, θα τα ξαναβρούμε μπροστά μας όταν βελτιωθει γενικότερα το software.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς πρέπει να αυξηθεί το μέγεθος της οθόνης τους για να βλέπουμε όταν κάνουμε browsing.

Οι 4.5" είναι απαράδεκτο μέγεθος εν ετη 2012, kαι όταν το 2011 βγήκε κινητό με 5" το 2012 περίμενα τουλάχιστον 6" ...

 

Πυρήνες και ram πρέπει να αυξηθούν εννοείτε, για να τρέχει καλύτερα το android, και για ομαλότερο scrolling

 

 

Χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου έχω κάποιες απορίες

1) Υπάρχουν 3G Tablet στις 7 ίντζες ... τι το διαφοροποιεί από ένα Smartphone Στις 6 ?

 

2) Θεωρείς ορθολογικό ένα λειτουργικό βασισμένο στο Linux και φτιαγμένο για Smartphones να χρειάζεται Specs αντίστοιχα desktop για να τρέξει ομαλά όταν τα ανταγωνιστικά λειτουργικά, με τις ίδιες δυνατότητες, δεν χρειάζονται ??

 

3) Για να καταλάβω η εξέλιξη ενός λειτουργικού για σένα έγκειται στο πόσο καλύτερα Specs θα χρειάζεται για να τρέξει ομαλά ή πόσο καλύτερα θα το προγραμματίσουν ώστε να τρέχει ομαλά με τα Minimum specs ?

 

Και για να ολοκληρώσω θα επιμείνω πως η Google με την ελευθερία που έχει αφήσει στο hardware ουσιαστικά γίνεται ο δούρειος ίππος των εταιρειών hardware ώστε να κινείται η αγορά ... αντίθετα η Microsoft με τον περιορισμό των Specs δεν είναι και ο καλύτερος φίλος τους. Πιστεύω πως στο άμεσο μέλλον και η Google θα στραφεί στην ίδια πολιτική αφού με τις υπάρχουσες συνθήκες απαξιώνεται πολύ εύκολα/γρήγορα το προϊόν της

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς πρέπει να αυξηθεί το μέγεθος της οθόνης τους για να βλέπουμε όταν κάνουμε browsing.

Οι 4.5" είναι απαράδεκτο μέγεθος εν ετη 2012, kαι όταν το 2011 βγήκε κινητό με 5" το 2012 περίμενα τουλάχιστον 6" ...

 

Πυρήνες και ram πρέπει να αυξηθούν εννοείτε, για να τρέχει καλύτερα το android, και για ομαλότερο scrolling

 

Καλώς τον 3000+3000=6000 :p:D

 

@@@@ συγγνώμη βρε παιδια η Google γίνεται ο δουρειος ίππος για να κινείται η αγορα. Δηλαδη οι άλλες πλατφόρμες τι κάνουν δεν βγάζουν νέες συσκευες?

Η εμπειρία χρήσης ειναι η ίδια στο iPhone 4 - 4s, iPad - iPad 2, BB με. ΒΒ 7.0. Για το WP ειναι μόλις στην πρώτη αναβάθμιση που ουσιαστικα συμπληρώνει έλειψεις και βρίσκεται λίγο στην αγορα οπότε θα μιλήσουμε γι αυτο σε λιγο καιρο.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι πέρα απο το hardware, το software παίζει τεράστιο ρόλο στη λειτουργία και λειτουργικότητα μιας συσκευής. Γι'αυτό πρέπει οι εταιρίες ανάπτυξής τους, να προσπαθούν να κάνουν όσο το δυνατόν ελαφρύτερο το λειτουργικό τους ώστε ο τελικός χρήστης να παίρνει όσο το δυνατόν περισσότερα απο το εκάστοτε hardware της συσκευής.
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου είναι να βελτιώσουν τις μπαταρίες πρώτα απ' όλα και τα υπόλοιπα αργότερα ή με την πρόοδο της τεχνολογίας γενικά!!!
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια που έχετε το θάρρος και τη δύναμη να μη κάνετε το χατίρι κανενός...

Το γεγονός ότι κατά καιρούς δημοσιεύεται άρθρα που πάνε κόντρα στη πλύση εγκεφάλου για περισσότερη άκριτη κατανάλωση σας τιμά και σας ξεχωρίζει δεόντως...

 

Και πάλι συγχαρητήρια...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...