Jump to content

Troy (2004)


Alexel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να πάς Αλέξη, να πας. Μια και δεν εισαι της γνωστής συνομοταξίας ;) θα περάσεις όμορφα.

---------------------

Το link στην υπογραφη σου, η σελίδα ζητά username και password. Το εστειλα σε δέκα φίλους και δεν κατάφερε να μπει κανείς :confused:

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 252
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πράγματι, δυστυχώς... :( Όσοι πρόλαβαν να το αποθηκεύσουν πρόλαβαν...

 

ένας από αυτούς εγώ :Ρ

 

Το μόνο που μένει είναι να τα ανεβάσω κάπου... http://www.langkawi.dk/v70.gif

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα-πλάκα, με τόσα που διάβασα, θα πάω να την δω και δεν θα την ευχαριστηθώ την ταινία... Θα σκέφτομαι συνέχεια γιατί αυτό είναι έτσι και δεν είοναι αλλιώς κτλ...

 

Ερώτηση: Όταν πήγατε να δείτε το gladiator (Όσοι πήγατε) που είναι το Τroy των Ιταλών, τι σκεφτόσασταν? Εγώ τπτ. Μου άρεσε. Αργότερα έμαθα ότι είχε πολλές ανακρίβειες αλλά δεν έδωσα σημασία...

 

Οι Ιταλοί τι θα σκεφτούν όταν δουν το Troy? (Όσοι το δουν?)

 

Από περιέργια ρωτάω...

Link to comment
Share on other sites

Και σαν ταινία μέτρια είναι ρε παιδιά! Εξαιρουμένων 2 σκηνών μαχών (απόβαση και Αχιλλέας-Έκτορας) και κανα 2 άλλες φάσεις, ήταν υποτονική... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άρεσαν οι σωσίες του Χριστόδουλου στη σκηνή της υποδοχής της Ελένης στο παλάτι. Ολόιδιοι!!!
http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Pasxos_C (28 Μάι. 2004 , 13:02)

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο εναντιώνεστε στην ταινία!!!Σιγά μια ταινιούλα είναι....μήπως προσβληθήκαμε γιατί μας παρουσίαζε λίγο σκληρούς εμάς τους ¨Ελληνες του Ελλαδικού χώρου???????μήπως δεν ήμασταν???........πόσες βαρβαρότητες συνέβησαν απο του Ελλαδίτες εναντίον άλλων εθνών που περίτεχνα θέλουμε να το παραβλέπουμε!!!!και όσο αφορά την Ιστορία η Ιλιάδα δεν είναι Ιστορία είναι Ραψωδία μύθος τραγούδια που μεταφέρονταν απο στόμα σε στόμα για τουλάχιστον 600 χρόνια ώσπου βρέθηκε ο Πεισίστρατος και συμμάζεψε τον 6ο αι.π.Χ. και κατέγραψε τα δύο έργα!!!για το αν συνέβησαν ή όχι όντως υπάρχουν ενδείξεις απο αρχαιολογικές ανασκαφές ότι ο΄πόλεμος στην Τροία συνέβη και ότι ήταν ένας πόλεμος μεγαλειώδες δίχως προηγούμενο!!!!!!!!Τα υπόλοιπα όμως παραμένουν και βασανίζουν-εξάπτουν την φαντασία του καθενός μας όπως ακριβώς συνέβη και με την ταινία!!!!

 

Μα καλά, σοβαρολογείς τώρα; Τι βαρβαρότητες εκαναν οι Ελληνες σε άλλους λαούς; Πες μας να μάθουμε κι εμείς, διοτι για το αντίθετο γνωρίζω μόνο. Και η Ιλιάδα βασίζεται σε ιστορικό γεγονός. Ας αφήσουμε τις παρεμβάσεις των θεών που ειναι στοιχείο συγγραφικό ωστε να δημιουργήσει ο ποιητής την ομορφιά και την ευλάβια της εποχής. Κατα τα άλλα ο πόλεμος υπήρξε, όπως και τα πρόσωπα που τον απαρτίζουν. Εκτός και αν ο Μ.Αλέξανδρος όταν απέδωσε φόρο τιμής στο μνημείο του Αχιλλέα, ήταν παραμυθιασμένος. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Ξεκολλήστε επιτέλους. Όπως η Ιλιάδα ήταν μια ΕΡΜΗΝΕΙΑ κάποιων γεγονότων έτσι και οι ταινίες σήμερα ειναι ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ κάποιων ιστοριών, θρύλων κλπ.

Όποιος δεν καταλαβαίνει....ξέρετε πια :lol:

 

SakisPlayer

Υπάρχει και η άποψη που λεει ότι όπως ο Σέξπιρ έγραψε τα έργα του τοποθετώντας τη δράση και τους ήρωες σε υπαρκτά μέρη έτσι και ο Όμηρος έγραψε τα έπη του αναφέρομενος σε θρύλους, παραδόσεις και ιστορίες αλλά με τη δράση να τοποθετείται σε πραγματικά μέρη και με πρόσωπα που υπήρξαν.

 

Όταν πάμε 3000 χρόνια πριν είναι φυσικό ο μύθος, η πραγματικότητα, η ιστορικότητα και η αλήθεια να συγχέονται σε τέτοιο βαθμό που δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τι συνέβη πραγματικά, τι παραλλάχθηκε, τι "φούσκωσε" στην πορεία και τι χάθηκε επειδή δεν σώθηκαν οι καταγραφές του.

 

Το ότι υπήρξε η Τροία δεν σημαίνει απαραίτητα ότι συνέβη και η Ιλιάδα.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer (28 Μάι. 2004 , 15:05)

 

Μα καλά, σοβαρολογείς τώρα; Τι βαρβαρότητες εκαναν οι Ελληνες σε άλλους λαούς; Πες μας να μάθουμε κι εμείς, διοτι για το αντίθετο γνωρίζω μόνο.

 

Ναι, ναι. Τους εκπολίτισαν μόνο. :p

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, εσυ που ξέρεις οτι δεν υπήρξε; Εγω εχω ενδείξεις. Εσύ;

 

Υ.Γ.(απάντησα - ρώτησα για το πρώτο σκέλος του κειμένου σου)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer (28 Μάι. 2004 , 16:09)

 

Ωραία, εσυ που ξέρεις οτι δεν υπήρξε; Εγω εχω ενδείξεις. Εσύ;

 

Υ.Γ.(απάντησα - ρώτησα για το πρώτο σκέλος του κειμένου σου)

 

 

Δεν σε καταλαβαίνω. Υποψιάζομαι ότι ούτε εσύ κατάλαβες. Ξαναδιάβασε και τα λέμε.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer (28 Μάι. 2004 , 15:05)

 

Μα καλά, σοβαρολογείς τώρα; Τι βαρβαρότητες εκαναν οι Ελληνες σε άλλους λαούς; Πες μας να μάθουμε κι εμείς, διοτι για το αντίθετο γνωρίζω μόνο. Και η Ιλιάδα βασίζεται σε ιστορικό γεγονός. Ας αφήσουμε τις παρεμβάσεις των θεών που ειναι στοιχείο συγγραφικό ωστε να δημιουργήσει ο ποιητής την ομορφιά και την ευλάβια της εποχής. Κατα τα άλλα ο πόλεμος υπήρξε, όπως και τα πρόσωπα που τον απαρτίζουν. Εκτός και αν ο Μ.Αλέξανδρος όταν απέδωσε φόρο τιμής στο μνημείο του Αχιλλέα, ήταν παραμυθιασμένος. :blink:

 

 

Δηλαδή παραδέχεσαι ότι ο Όμηρος έκανε αλλαγές στην ιστορία (γιατί πιστεύω ότι όντως έγινε αυτός ο πόλεμος) για να δημιουργήσει την ομορφιά και την ευλάβια (:!: ) της εποχής, αλλά παρόλα αυτά κατηγορείς τους παραγωγούς της ταινίας για τις αλλαγές που έκαναν οι ίδιοι για τον ίδιο λόγο.

Πραγματικά πιστεύεις ότι όσα λέει ο Όμηρος (εξαιρώντας βέβαια τους θεούς) συνέβησαν όπως τα λέει; Πιστεύεις ότι ή ιστορική αλήθεια επέζησε 4 αιώνες (και μάλιστα μεταδιδόμενη από στόμα σε στόμα καθώς η γραφή είχε μόλις κάνει δειλά δειλά την είσοδό της στον ελλαδικό χώρο) και έφτασε αναλλοίωτη στον Όμηρο; Πιστεύεις ότι ο Όμηρος την όποια ιστορική αλήθεια έφτασε μέχρι αυτόν τη σεβάστηκε και δεν έκανε καθόλου αλλαγές και προσθήκες όπου δεν τον ικανοποιούσε;

 

Για το αν οι Έλληνες έκαναν βαρβαρότητες σε άλλους λαούς, πες μου ποιά εποχή σε ενδιαφέρει να σου δώσω παραδείγματα. Αλλά το συγκεκριμένο είναι άσχετο, μιας και ο Τρωικός πόλεμος δεν ήταν μάχη μεταξύ Ελλήνων και βαρβάρων αλλά μεταξύ διαφορετικών ελληνικών φύλων.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OveLix (28 Μάι. 2004 , 14:28)

 

Εμένα μου άρεσαν οι σωσίες του Χριστόδουλου στη σκηνή της υποδοχής της Ελένης στο παλάτι. Ολόιδιοι!!!

 

 

Αυτή ήταν το μόνο τελείως ηλίθιο σκηνοθετικό λάθος της ταινίας.

Τέλος πάντων όμως, με έκανε και γέλασα, γιατί όντως και εμένα ο Χριστόδουλος μου ήρθε στο μυαλό.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι. πιστεύω στον Ομηρο διοτι τον θεωρώ αξιόπιστο απο την στιγμή που ανήκει στην καλλυτερη φυλή της ανθρωπότητας. (μην μπερδεύεις, με τα χαρακτηριστικά του νεοέλληνα) Εσυ λοιπόν, έχεις την άποψη οτι ειναι αναξιόπιστος ο Ομηρος η οι Ελληνες της εποχής; Εαν ναι, γιατι;

Σε οποιδίποτε εποχή πές μου κάποια βαρβαρότητα των Ελλήνων. Περίεργο πάντως μου φαίνεται πως κόπτεσαι για τις "βαρβαρότητες¨των Ελλήνων, μιας που ανήκεις σε αυτούς. Τέλος πάντων, περιμένω.

 

Οσο για τον Οβελίξ, θα περιμένω υπομονετικά να καταλάβει αυτό που του είπα για τον πόλεμο της Τροίας.

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω που βοηθά η παράθεση των προσωπικών κρίσεων περί Ομήρου και του έργου του,κάποιον που θα σκέφτεται να πάει να δει την ταινία και θα θέλει να διαβάσει 5 γνώμες.

 

Επίσης,δεν ενδιαφέρει κανέναν ο δεύτερος γύρος συζητήσεων sakisplayer και ovelix.Και όταν λέω δεύτερος,ξέρετε τι εννοώ ;)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer (28 Μάι. 2004 , 18:28)

Ναι. πιστεύω στον Ομηρο διοτι τον θεωρώ αξιόπιστο απο την στιγμή που ανήκει στην καλλυτερη φυλή της ανθρωπότητας.

 

Δηλαδή θεωρείς έναν κορυφαίο ποιητή αξιόπιστο ιστορικό;

Ο Εφιάλτης σε ποιά φυλή άνηκε;

 

(μην μπερδεύεις, με τα χαρακτηριστικά του νεοέλληνα)

Εσύ τι είσαι, Έλληνας ή νεοέλληνας;

 

Εσυ λοιπόν, έχεις την άποψη οτι ειναι αναξιόπιστος ο Ομηρος η οι Ελληνες της εποχής; Εαν ναι, γιατι;

 

Είναι αναξιόπιστο από ιστορική άποψη (άλλωστε ο ίδιος δε θέλησε να γράψει ιστορία αλλά ποίηση) το κείμενο του Ομήρου. Επίσης δε χαρακτήρισα αναξιόπιστους τους Έλληνες της εποχής εκείνης, είναι φυσικό να αλλοιώνεται η ιστορική αλήθεια μέσα σε 4 αιώνες (χωρίς ουσιαστική διάδωση της γραφής επαναλαμβάνω).

 

1. Σε οποιδίποτε εποχή πές μου κάποια βαρβαρότητα των Ελλήνων.

2. Περίεργο πάντως μου φαίνεται πως κόπτεσαι για τις "βαρβαρότητες¨των Ελλήνων, μιας που ανήκεις σε αυτούς. Τέλος πάντων, περιμένω.

 

1. Η σφαγή που έκαναν στις Περσικές πόλεις των παραλίων της Μικράς Ασίας οι Ίωνες πριν ξεσπάσουν οι περσικοί πόλεμοι και οι σφαγές και οι λεηλασίες που έγιναν από τους Έλληνες κατά τη διάρκεια της επανάστασης του '21.

2. Πάνω σε αυτό τι να πω; :confused: Πραγματικά θέλεις να δεις απάντηση; :(

 

Οσο για τον Οβελίξ, θα περιμένω υπομονετικά να καταλάβει αυτό που του είπα για τον πόλεμο της Τροίας.

 

Ε βοήθα τος και εσύ. :p

Εξήγησέ το λίγο καλύτερα. :!: :p

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου ενοχλητική δεν είναι η συζήτηση για την ιστορικότητα της ταινίας. Η αγαπητή μοντέσσα θα είδε φυσικά προηγούμενα ποστς στα οποία πολλοί λένε ότι αν η ταινία γίνει αφορμή να ανοίξουμε κανα βιβλίο, σκεφτούμε και συζητήσουμε λίγο για την εποχή και τα έπη, ακόμη καλύτερα.

 

Sakis σου ξαναλέω. Το ότι υπήρξε η Τροία δεν οδηγεί αυτόματα στο συμπέρασμα ότι η Ιλιάδα συνέβη.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer (28 Μάι. 2004 , 18:28)

Ναι. πιστεύω στον Ομηρο διοτι τον θεωρώ αξιόπιστο απο την στιγμή που ανήκει στην καλλυτερη φυλή της ανθρωπότητας.

Και εσύ εισαι απόγονός του, έτσι? Συγγνώμη αν σε πρόσβαλλα, δεν θα το ξανακάνω.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer (28 Μάι. 2004 , 18:28)

Εσυ λοιπόν, έχεις την άποψη οτι ειναι αναξιόπιστος ο Ομηρος η οι Ελληνες της εποχής; Εαν ναι, γιατι;

Αναξιόπιστος ως προς τι? Ως προς την πραγματικότητα? Ποιητής ήταν ο άνθρωπος. Κάθισε και έγραψε μια ιστορία, όπως την άκουσε και όπως μεταφερόταν από στόμα σε στόμα. Θα το πω για τελευταία φορα: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ.

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer (28 Μάι. 2004 , 18:28)

Σε οποιδίποτε εποχή πές μου κάποια βαρβαρότητα των Ελλήνων. Περίεργο πάντως μου φαίνεται πως κόπτεσαι για τις "βαρβαρότητες¨των Ελλήνων, μιας που ανήκεις σε αυτούς. Τέλος πάντων, περιμένω.

 

Άκου φίλε γιατί παρατράβηξε το αστειο: Αυτή τη μπούρδα του "Όποιος λέει κακό για τους Έλληνες δεν είναι Έλληνας" να την κόψεις. Τα έλεγες και στο παρελθόν (ξέρεις εσυ), τα είπαν και άλλοι και είδες που είναι σήμερα. Και ότι είμαστε Έλληνες το 2004 δεν σημαίνει ότι αυτόματα κλείνουμε τα μάτια σε ότι συνέβη στο παρελθόν μας.

 

Επίσης βαρβαρότητες με βάση ποιον κώδικα ηθικης? Το 1200πχ (και το 500 φυσικά στον "Χρυσούν Αιώνα" μπορούσες να σκοτώσεις, να λεηλατησεις, να έχεις σκλάβους και να πηδήξεις τον ανήλικο ξάδελφό σου στο γυμναστήριο. Σήμερα όλα αυτά είναι παράνομα και θεωρούνται βάρβαρα και ανηθικα. Το να λες ότι οι αρχαίοι Έλληνες ήταν ένα έθνος εκλεπτυσμένων, μορφωμένων πολιτισμένων ανθρώπων είναι τουλάχιστον αστείο.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

αααααααααααααααααααααα, με κουράσατε. Σιγα σιγά ρε παιδιά. Που να απαντήσω σε τόσα; Ο ενας με ρωτάει εαν ειμαι νεοέλληνας, ο άλλος πετάει τα περι "βιντεοσκοπήσεων" αντι να ασχοληθεί με το θέμα μας, δεν απαντώ. Θα μας βάλει χέρι και η Νέλυ. Θα απαντήσω με pm όταν βρώ χρόνο. :)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer (28 Μάι. 2004 , 18:48)

 

αααααααααααααααααααααα, με κουράσατε. Σιγα σιγά ρε παιδιά. Που να απαντήσω σε τόσα; Ο ενας με ρωτάει εαν ειμαι νεοέλληνας, ο άλλος πετάει τα περι "βιντεοσκοπήσεων" αντι να ασχοληθεί με το θέμα μας, δεν απαντώ. Θα μας βάλει χέρι και η Νέλυ. Θα απαντήσω με pm όταν βρώ χρόνο. :)

 

 

Αν προσέξεις λίγο καλύτερα θα δεις ότι εσύ έθεσες τα θέματα στα οποία τώρα βαριέσαι ( ; ) να απαντήσεις.

Αν δε μπορείς να απαντήσεις σε όλα, εγώ συμβιβάζομαι αν εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτήν την πρόταση που απεύθυνες σε εμένα:

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SakisPlayer (28 Μάι. 2004)

Περίεργο πάντως μου φαίνεται πως κόπτεσαι για τις "βαρβαρότητες¨των Ελλήνων, μιας που ανήκεις σε αυτούς.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (28 Μάι. 2004 , 14:20)

 

 

Ερώτηση: Όταν πήγατε να δείτε το gladiator (Όσοι πήγατε) που είναι το Τroy των Ιταλών, τι σκεφτόσασταν? Εγώ τπτ. Μου άρεσε. Αργότερα έμαθα ότι είχε πολλές ανακρίβειες αλλά δεν έδωσα σημασία...

 

 

 

 

σα ταινία μιλάμε

 

είναι αδιάφορη Τ Ε Λ Ε Ι Ω Σ

 

Ο Μονομάχος ήταν σκάλες ανώτερος.'Οπως και το Μπρειβχαρτ, όπως και άπειρες ακόμη επικές ταινίες που κάτι είχαν και σου έμεναν. Αυτη εδώ τη βαριέσαι αφόρητα. Τώρα τι να σου πώ. Μπορεί και να σου αρέσει.Εγώ προσωπικά βατόμουρο θα της έδινα. Αλλά γούστα είναι αυτά

:X
Link to comment
Share on other sites

ayto akrivos...ta panta ypokunte sto gousto tou ka8enos...to na grafoume thn gnomh mas edo,de shmainei omos oti kritikaroume olous osous diafonoun me emas...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mplip^ (28 Μάι. 2004 , 19:12)

 

σα ταινία μιλάμε

 

είναι αδιάφορη Τ Ε Λ Ε Ι Ω Σ

 

Ο Μονομάχος ήταν σκάλες ανώτερος.'Οπως και το Μπρειβχαρτ, όπως και άπειρες ακόμη επικές ταινίες που κάτι είχαν και σου έμεναν. Αυτη εδώ τη βαριέσαι αφόρητα. Τώρα τι να σου πώ. Μπορεί και να σου αρέσει.Εγώ προσωπικά βατόμουρο θα της έδινα. Αλλά γούστα είναι αυτά

 

 

ΟΚ, και ο γλαδιάτορας όμως πήρε τόσα όσκαρ. Σίγουρα δεν είναι το ίδιο με το Τρόυ...

 

Τέσπα, με έπεισες, αφού είναι έτσι θα το δω όταν βγει σε ντ-βι-ντι, μην το χρυσοπληρώσω κι όλας http://www.langkawi.dk/s23.gif

Link to comment
Share on other sites

axm...tote ela na to deis sth boulgaria...me 5 leva dld 3 eyro to blepeis...na sou krathso 8esh??
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...