Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Ericsson GΗ388


Johny-B
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το δεύτερο κινητό του πατέρα μου μετά το GH197 hotline... μεγάλη αγάπη!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

_______________________________________

iPhone 4 32GB using AppleWeb HD v2.5.

bittenApple - Subscribe for the latest major news about Apple, guides, reviews, solutions and more!

Follow me on twitter.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θυμάμαι και πολύ καλά αυτό το κινητό. Τότε σαν γυμνασιόπαιδο εγώ δεν ασχολιόμουνα με τέτοια πράγματα...και βασικά δεν είχαν ούτε οι φίλοι μου κινητά! Ωραίο review...:clap:
Link to comment
Share on other sites

Πωω... Πολύ ωραίο review.... :) Δεν είχα το συγκεκριμένο κινητό, αλλά είχα ένα αδερφάκι του, το GH628.... Του είχα πάρει προσόψεις, μια 2η μεγάλη μπαταρία και μια μικρή και τη μικρή κεραία, που από το βίδωμα - ξεβίδωμα, έβγαινε με το παραμικρό.. :lol:
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα ηταν δεκεμβρης του 97 ημουν φανταρος και ειχα αδεια αρκετες μερες.. το ειχε ο πατερας μου αλλα επειδη γυρνουσα εκεινες τις ημερες συνεχεια μου το ειχε δωσει για να με βρισκουν.. θυμαμαι αξεχαστα οτι βγαινω βραδυ με εναν φιλο μου και το πασπατευα και κατι επαθε ,δεν θυμαμαι καλα τι ακριβως, νομιζω κλειδωθηκε η κατι αλλο. και ολο το βραδυ δεν ανταλλαξα κουβεντα με τον φιλο μου:lol: προσπαθουσα να φτιαξω το κινητο γιατι αν γυρνουσα σπιτι θα με "εσκιζε" ο πατερας μου. ο φιλος μου ακομα το θυμαται αυτο το κινητο:lol::lol:

παντως ηταν ενα πολυ ανθεκτικο κινητο και αρκετα βαρυ...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα αθραυστο τηλεφωνο, επεφτε κατω και το μονο που εκανες ηταν απλα να του ξαναβαλεις την μπαταρια που παντα ξεκουμπωνε, και δουλευε παλι μια χαρα...
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου κινητό και για μένα. Μάιος του 1997 συμβόλαιο στην Panafon με πάγιο 10.000 δρχ 18% ΦΠΑ το σύνολο 11.800. Φυσικά χωρίς ούτε ένα δευτερόλεπτο δωρεάν. Θυμάμαι σαν τώρα , όταν πρωτοεβαλα την μικρούλα κάρτα sim στην συσκευή, και την ενεργοποίησα.
Link to comment
Share on other sites

Πωπω... εγώ έχω ακόμα ενα απο τα 1α κινητά με datafax, το ericsson sh888! Τεχνολογικό θάυμα της εποχής.

Το 1ο κινητό μου ήτανε ενα τουβλο motorola 7200 που το είχα πάρει (100.000δρχ) στη telestet απο το Γερμανο!

Link to comment
Share on other sites

ηταν καπου το 97.. εγω 11 χρονων.. το παρατησε ο πατερας μου για να παρει καποιο αλλο και μου το εδωσε.. ομορφες στιγμες, μεχρι που μια μερα εσκυψα να δω κατι πανω απο ενα πηγαδι, και μου επεσε μεσα.. 7 ωρες εμεινε μεσα μεχρι να το αδειασουμε.. αφου το στεγνωσα, δουλεψε τελεια και ακομη δουλευει..

η μπαταρια βεβαια, δεν καραταει πανω απο 3 ωρες..

τελος, η συνηθεια μου, να δαγκωνω την κεραια, ακομη φαινεται αφου ειναι σαν στυλο που τον εχει φαει σκυλος!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νοσταλγία όντως, το κινητό αυτό ήταν το πρώτο κινητό που είχε στα χέρια του φίλος και μπορούσα να δώ από κοντά το "πως μοιάζει αυτή η συσκευή πολυτελείας" για εμάς τότε. Ήμουν φοιτητής και δεν υπήρχε κάτι άλλο από την τηλεκάρτα για τον θάλαμο εάν ήθελες να καλέσεις εκτός σπιτιού...
Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη συσκευή που αγόρασα. Μαζί με δεύτερη μπαταρία με το χαρακτηριστικό κλιπ που κούμπωνε επάνω της για να στηρίζεται το κινητό στη ζώνη. Τελικά μπορεί να μοιάζουν παρωχημένα και είναι, σήμερα τα κινητά του τότε, αλλά αναλογικά μας έδιναν περισσότερες καινοτομίες σε σύγκριση με τα σημερινά. Ή για να το πω πιο σωστά τότε εντυπωσιαζόμαστε περισσότερο από την δυνατότητα αποστολής και λήψης sms απ΄ότι σήμερα με τη δυνατότητα να σερφάρουμε απ΄όπου θέλουμε με το κινητό μας.
Link to comment
Share on other sites

Άσε μη τον παρεξηγείς! Μάλλον τότε θα ήταν λιγότερο από 10 χρόνων.:lol:

 

To 96 ήμουν 6 χρονών.. κέρδισες :lol::p Αλλά ρε παιδιά όπως και κάποιος άλλος είπε.. οκ δεν είχες πολλές επιλογές τότε αλλά παρ όλα α υτά υπήρχαν και κάποια άλλα πιο όμορφα κινητά.. Αυτό σαν οδοστρωτήρας μου κάνει εμένα.. :X

Link to comment
Share on other sites

Και όμως για τα δεδομένα της εποχής ήταν πολύ όμορφο!:)

Μην το συγκρίνεις με τα κινητά που κυκλοφορούν τώρα!;)

Link to comment
Share on other sites

Και όμως για τα δεδομένα της εποχής ήταν πολύ όμορφο!:)

Μην το συγκρίνεις με τα κινητά που κυκλοφορούν τώρα!;)

 

Δεν είμαι τόσο χαζός είπαμε.. να τα συγκρίνω με σημερινά μοντέλα.. ΑΛλά αν το συγκρίνεις με nokia της εποχής ...

http://hightechwebs.blogspot.com/2009/04/all-nokia-mobile-from-1982-to-1996.html

 

Δες τη χρονιά 1996 πόσο πιο όμορφα κινητά είχε :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα το 96 λιγους μηνες πριν παω στο στρατο. Ειχα αγορασει και τον ανταπτορα ....δόνησης!!!

Τον κουμπωνες απο κατω ( μεγεθος σπιρτοκουτου) και οποτε ειχες κληση το κινητο ειχε δονηση!!! Τρομερο γκατζετ για την εποχη!

Χαρακτηρηστικη η αιτιολογια ενος φιλου πιο πριν με το ξεβιδωμα της κεραιας!!! Αγαπη μου δεν ειχα σημα.......

Link to comment
Share on other sites

Όλοι στις δραχμές αναφέρεστε !!! Τυχαίο ??? χαχαχαχχα . Μετά από δέκα χρόνια τα ίδια θα λέμε για τα σημερινά μας κινητά και θα αναφερόμαστε σε ευρώ (€) , τώρα τι νόμισμα θα έχουμε τότε δεν ξέρω και δεν θέλω να ξερω !!!

Παντός ειναι ωραία να νοσταλγουμε παλιές πιο ήρεμες εποχές .

Link to comment
Share on other sites

είχα τρέλα με τα νόκια εκείνη την εποχή αλλά το θυμάμαι και αυτό όταν κυκλοφόρησε. δεν μου άρεσε τότε αλλά τώρα που το ξαναβλέπω συγκινήθηκα λίγο :D
''teacher,mentor,ultimate opponent""
Link to comment
Share on other sites

Τότε ήμουνα στο...άλλο στρατόπεδο, σε αυτό της Νokia! Θεωρώ ότι παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της ericsson δεν μπορούσε στα ίσια να χτυπήσει στο design και στην (παροιμιώδη) ευκολία χρήσης τις συσκευές της φιλανδικής μεγάλης αντιπάλου.

 

Εμένα, το GH388 ήταν το δεύτερο κινητό μου. Την εποχή του συγκεκριμένου μοντέλου, η ΝΟΚΙΑ ήταν ακόμα στις διαστάσεις του... τούβλου. Τη διαφορά την έκανε με το 6130, η 1800άρα εκδοχή του οποίου (6150) σε συνδυασμό με την αλλαγή δικτύου (από Panafon σε Cosmote) με έκανε να απαρνηθώ το GH768 (που στο μεταξύ είχε διαδεχθεί το 388).

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

To 96 ήμουν 6 χρονών.. κέρδισες :lol::p Αλλά ρε παιδιά όπως και κάποιος άλλος είπε.. οκ δεν είχες πολλές επιλογές τότε αλλά παρ όλα α υτά υπήρχαν και κάποια άλλα πιο όμορφα κινητά.. Αυτό σαν οδοστρωτήρας μου κάνει εμένα.. :X

 

Xαχαχα!! Είδες που σου λέω! Αλλά ναι είναι και θέμα γούστου,εμένα μου άρεσαν εκείνα τα κινητά γτ σου δίναν την αίσθηση τις στοιβαρότητας και "γέμιζαν" στο χέρι σου σε συνδυασμό με την κυριλέ τετραγωνισμένη εμφάνιση κάτι που μου αρέσει και σήμερα στα σημερινά κινητά και smartphones σε σχέση με τα μετέπειτα Nokia εκείνης της εποχής με τις καμπύλες.

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...