Jump to content

Polls @ myphone.gr: Προτιμάτε Open Source ή Closed Source λειτουργικό;


XL_31
 Κοινοποίηση

Προτιμάτε Open Source ή Closed Source λειτουργικό;  

565 members have voted

  1. 1. Προτιμάτε Open Source ή Closed Source λειτουργικό;

    • Προτιμώ open source λειτουργικό, θέλω ελευθερία στις επιλογές μου
      398
    • Προτιμώ closed source λειτουργικό, θέλω σταθερότητα και ομοιομορφία
      143
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      24


Recommended Posts

Οτι να ναι,ο περισσοτερος κοσμος θελει μια συσκευη η ενα λειτουργικο να κανει την δουλεια του και οχι να τελειοποιηση των κωδικα,ακομα και αυτοι που λετε ανοιχτου τι ακριβως κανετε στον κωδικα;;ΤΙΠΟΤΑ.

Ο κοσμος μας ειναι στηρηγμενος στο χρημα για αυτο τα windows ζουν και βασιλευουν,κανουνε οτι θες,παιζεις οτι θες διοτι θα το βρεις και εχεις δυο τρεις εκδοσεις και οχι 1000linux

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να αλλάξεις τον κλειστό κώδικα πρέπει να απευθυνθείς αποκλειστικά σε αυτόν που το έφτιαξε.

 

η αναφορα μου ηταν προς το ανοιχτο και δωρεαν του πραγματος που ανεφερα. οχι στο ποιος θα σου φτιαξει το σπιτι. προφανως με το ανοιχτο εχεις επιλογες αλλα και στις 2 περιπτωσεις εαν θελεις κατι θα πληρωσεις. για μενα δηλαδη δεν βλεπω κερδος ως προς την ανοιχτη πλατφορμα αναφορικα με το δωρεαν και τσαμπα στα θεματα υποστηριξης

 

αυτο

 

 

μη ξεχνας ομως οτι ενας ανοιχτος κωδικας δε λεει τιποτα. δε μπορεις να πεις σε εναν αλλο αρχιτεκτονα να σου αλλαξει το σπιτι και να περιμενεις ιδια αποτελεσματα με αυτον που στο εφτιαξε απο τα θεμελια. προφανως δεν εχει τις ιδιες γνωσεις. για να συμβει λοιπον αυτο που θεωρητικα προτασσεις θα πρεπει να υπαρχει επαρκη γνωση κατασκευης του σπιτιου απο ολους τους εξω αρχιτεκτονικες.

 

τον αγοραστη του σπιτιου δε τον νοιαζει εαν θα εχει πολλες επιλογες ή λιγες τοσο οσο τα χρηματα που θα δωσει να κανουν τη δουλεια που θελει.

οποτε σε πρακτικη βαση και στον ανοιχτο κωδικα δεν υπαρχουν πολλες επιλογες για να ελιχθεις

Edited by Voltron
Link to comment
Share on other sites

Οι επιλογες της δημοσκοπησης ειναι παραπλανητικες.

 

Το closed source δεν εχει ως κυριο χαρακτηριστικο του την σταθεροτητα ουτε/και την ομοιομορφια, ουτε απτην αλλη δεν εχει ελευθερια στις επιλογες.

 

Ψηφισα open source γιατι ο κωδικας πρεπει να ειναι προσβασιμος και να ελεγχεται απο οσους μπορουν να το κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Οτι να ναι,ο περισσοτερος κοσμος θελει μια συσκευη η ενα λειτουργικο να κανει την δουλεια του και οχι να τελειοποιηση των κωδικα,ακομα και αυτοι που λετε ανοιχτου τι ακριβως κανετε στον κωδικα;;ΤΙΠΟΤΑ.

Ο κοσμος μας ειναι στηρηγμενος στο χρημα για αυτο τα windows ζουν και βασιλευουν,κανουνε οτι θες,παιζεις οτι θες διοτι θα το βρεις και εχεις δυο τρεις εκδοσεις και οχι 1000linux

 

Δεν χρειάζεται να γνωρίζεις προγραμματισμό για να επωφεληθείς από τον ανοιχτό κώδικα. Ότι χρειαστείς θα το βρεις με την βοήθεια της κοινότητας που αναπτύσσεται γύρω από αυτόν.

Το ότι υπάρχουν 1000 εκδόσεις λίνουξ είναι στα υπέρ του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να γνωρίζεις προγραμματισμό για να επωφεληθείς από τον ανοιχτό κώδικα. Ότι χρειαστείς θα το βρεις με την βοήθεια της κοινότητας που αναπτύσσεται γύρω από αυτόν.

Το ότι υπάρχουν 1000 εκδόσεις λίνουξ είναι στα υπέρ του.

 

Όλοι όσοι έχουμε ασχοληθεί με το Linux γνωρίζουμε:

 

Σε ένα λειτουργικό κλειστό και proprietary αν έχεις ένα πρόβλημα θα γράψεις ένα email, θα σου απαντήσουν και αν είναι πιο δύσκολο θα ασχολείται ένας μαζί σου μέχρι να βρείτε τη λύση.

 

Σε ένα λειτουργικό τύπου Linux θα αναλώσεις αρκετές ώρες googling και δεν θα έχεις κάποιον να ρωτήσεις - στην καλύτερη να βάλεις την ερώτηση σου σε ένα forum και θα παίρνεις αποσπασματικές απαντήσεις χωρίς (γενικά) να ασχολείται ένας αποκλειστικά με το πρόβλημά σου. Μετα θα αρχίσεις τους πειραματισμους στο σύστημα σου, μεγάλου ή μικρού βαθμού. Να μην αναφέρω εδω το χρόνο που θα πρέπει να δαπανήσεις να εντρυφήσεις σε άσχετες και αδιάφορες σε σένα και τη δουλειά σου, λεπτομέρειες των ενδότερων του συστήματός σου.

 

Φυσικά όλα τα παραπάνω τα κανείς και στην περίπτωση proprietary λογισμικού αν θες.

 

 

Γι αυτούς τους λόγους αν είσαι επαγγελματίας δίνοντας βάρος στην αξία κάθε δευτερολέπτου απο το χρόνο σου καθώς και στην αξιοπιστία του συστήματός με το οποίο δεν θα θες να πειραματίζεσαι αφού είναι η πηγή του εισοδήματός σου...

 

Γι αυτούς τους λόγους το proprietary είναι μονόδρομος.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Όλοι όσοι έχουμε ασχοληθεί με το Linux γνωρίζουμε:

 

Σε ένα λειτουργικό κλειστό και proprietary αν έχεις ένα πρόβλημα θα γράψεις ένα email, θα σου απαντήσουν και αν είναι πιο δύσκολο θα ασχολείται ένας μαζί σου μέχρι να βρείτε τη λύση.

 

Σε ένα λειτουργικό τύπου Linux θα αναλώσεις αρκετές ώρες googling και δεν θα έχεις κάποιον να ρωτήσεις - στην καλύτερη να βάλεις την ερώτηση σου σε ένα forum και θα παίρνεις αποσπασματικές απαντήσεις χωρίς (γενικά) να ασχολείται ένας αποκλειστικά με το πρόβλημά σου. Μετα θα αρχίσεις τους πειραματισμους στο σύστημα σου, μεγάλου ή μικρού βαθμού. Να μην αναφέρω εδω το χρόνο που θα πρέπει να δαπανήσεις να εντρυφήσεις σε άσχετες και αδιάφορες σε σένα και τη δουλειά σου, λεπτομέρειες των ενδότερων του συστήματός σου.

 

Φυσικά όλα τα παραπάνω τα κανείς και στην περίπτωση proprietary λογισμικού αν θες.

 

 

Γι αυτούς τους λόγους αν είσαι επαγγελματίας δίνοντας βάρος στην αξία κάθε δευτερολέπτου απο το χρόνο σου καθώς και στην αξιοπιστία του συστήματός με το οποίο δεν θα θες να πειραματίζεσαι αφού είναι η πηγή του εισοδήματός σου...

 

Γι αυτούς τους λόγους το proprietary είναι μονόδρομος.

 

Η ποιότητα της υποστήριξης έχει πρώτα να κάνει με το κόστος αυτής. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι όταν πληρώσεις αναμένεις καλύτερη υποστήριξη. Αλλά ποιος είπε ότι στο λίνουξ δεν μπορείς να αγορέσεις υποστήριξη; Η Red Hat αυτό ακριβώς κάνει.

Αν θες να είσαι δίκαιος με το δωρεάν open source λογισμικό σύγκρινε αντίστοιχα με ένα δωρεάν proprietary.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι όσοι έχουμε ασχοληθεί με το Linux γνωρίζουμε:

 

Σε ένα λειτουργικό κλειστό και proprietary αν έχεις ένα πρόβλημα θα γράψεις ένα email, θα σου απαντήσουν και αν είναι πιο δύσκολο θα ασχολείται ένας μαζί σου μέχρι να βρείτε τη λύση.

 

Σε ένα λειτουργικό τύπου Linux θα αναλώσεις αρκετές ώρες googling και δεν θα έχεις κάποιον να ρωτήσεις - στην καλύτερη να βάλεις την ερώτηση σου σε ένα forum και θα παίρνεις αποσπασματικές απαντήσεις χωρίς (γενικά) να ασχολείται ένας αποκλειστικά με το πρόβλημά σου. Μετα θα αρχίσεις τους πειραματισμους στο σύστημα σου, μεγάλου ή μικρού βαθμού. Να μην αναφέρω εδω το χρόνο που θα πρέπει να δαπανήσεις να εντρυφήσεις σε άσχετες και αδιάφορες σε σένα και τη δουλειά σου, λεπτομέρειες των ενδότερων του συστήματός σου.

 

Φυσικά όλα τα παραπάνω τα κανείς και στην περίπτωση proprietary λογισμικού αν θες.

 

 

Γι αυτούς τους λόγους αν είσαι επαγγελματίας δίνοντας βάρος στην αξία κάθε δευτερολέπτου απο το χρόνο σου καθώς και στην αξιοπιστία του συστήματός με το οποίο δεν θα θες να πειραματίζεσαι αφού είναι η πηγή του εισοδήματός σου...

 

Γι αυτούς τους λόγους το proprietary είναι μονόδρομος.

 

Αυτό που λες αναιρείται και μόνο κοιτώντας τα ποσοστά αλλά και το πελατολόγιο στους server που τρέχουν linux.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

μπορω να ρωτήσω?

φαγωθήκατε όλοι με τον κώδικα του android και τάχα μου ξέρω τι γίνεται στο κινητό μου, και έχω ελευθερία και μπορώ να κάνω ότι θέλω και και και

πόσοι απο εσάς είστε σε θέση να διαβάσετε-πόσο μάλλον να γράψετε, κώδικα?

πόσοι απο εσας έχουν συμβάλει στον κώδικα του android?

ελευθερία σημαίνει αλλάζω μια ρόμ?

και αν είσαι ελεύθερος γιατί κάποια android κινητά είναι κλειδωμένα απο τον κατασκευαστή? (άρα η μόνη μόντα που μπορείς να κάνεις είναι να κατεβασεις έναν launcher-σιγά το θέμα)

 

γενικά υπερ του open source και μακάρι όλα να ήταν έτσι.

απο τη στιγμή όμως που δεν ξέρω τι μου γίνεται απο κώδικες κτλ, δεν μου λέει και τιποτα ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

μπορω να ρωτήσω?

φαγωθήκατε όλοι με τον κώδικα του android και τάχα μου ξέρω τι γίνεται στο κινητό μου, και έχω ελευθερία και μπορώ να κάνω ότι θέλω και και και

πόσοι απο εσάς είστε σε θέση να διαβάσετε-πόσο μάλλον να γράψετε, κώδικα?

πόσοι απο εσας έχουν συμβάλει στον κώδικα του android?

ελευθερία σημαίνει αλλάζω μια ρόμ?

και αν είσαι ελεύθερος γιατί κάποια android κινητά είναι κλειδωμένα απο τον κατασκευαστή? (άρα η μόνη μόντα που μπορείς να κάνεις είναι να κατεβασεις έναν launcher-σιγά το θέμα)

 

γενικά υπερ του open source και μακάρι όλα να ήταν έτσι.

απο τη στιγμή όμως που δεν ξέρω τι μου γίνεται απο κώδικες κτλ, δεν μου λέει και τιποτα ιδιαίτερο.

 

Δεν χρειάζεται να ξέρεις από κώδικα για να συμμετέχεις στην ανάπτυξη ενός ανοιχτού λειτουργικού. Η δουλεία αυτή γίνεται μέσα από τις κοινότητες. Για παράδειγμα η πλήρης εκμετάλλευση των δυνατοτήτων του Nokia Ν900 έγινε μέσα από τη δουλειά της κοινότητας του maemo.org

Link to comment
Share on other sites

@tasulm

Android ...ούτε απέξω ε;

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ξέρεις από κώδικα για να συμμετέχεις στην ανάπτυξη ενός ανοιχτού λειτουργικού. Η δουλεία αυτή γίνεται μέσα από τις κοινότητες. Για παράδειγμα η πλήρης εκμετάλλευση των δυνατοτήτων του Nokia Ν900 έγινε μέσα από τη δουλειά της κοινότητας του maemo.org
πως δηλαδή συμμετέχεις? απλά ανήκωντας σε μια κοινότητα?

Δηλαδή στους XDA εννοείς οτι βοηθάω κι εγώ που μπαίνω και κατεβάζω μια ρομ ή που γράφω οτι με αυτή τη ρομ δεν μου ανοίγει ο φακός ή λαγκάρει το κινητό ή οτιδήποτε?

Δώσε ένα παράδειγμα πως μπορεί κάποιο μέλος οποιασδήποτε κοινότητας να βοηθήσει μη έχοντας γνώσεις για το αντικείμενό της.

 

@tasulm

Android ...ούτε απέξω ε;

Αν εννοείς αν το έχω δεί και το έχω ζήσει κάνεις λάθος, καθώς έχω ένα galaxy ace

θα μου πεις σπουδαίο κινητό, αλλά πέρα απο αυτό εγώ εστιάζω στο λειτουργικό και διαπιστώνω οτι το open source δεν με βοήθησε κάπου...

Δεν συγκρίνω android με οτιδήποτε... απλά δεν νιώθω να με βοηθάει το open source.Το αντίστοιχο βέβαια είχα αισθανθεί και με τα linux.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε ένα παράδειγμα πως μπορεί κάποιο μέλος οποιασδήποτε κοινότητας να βοηθήσει μη έχοντας γνώσεις για το αντικείμενό της.

 

με το να δοκιμαζεις alpha/beta εκδοσεις εφαρμογων ή αναβαθμισεων (αν θελεις),

να σχολιαζεις τι σου αρεσε και τι δεν σου αρεσε σε μια δουλεια (feedback δηλαδη, κατι που ειναι πολυτιμο)

με το να γραφεις τις προτασεις/εμπνευσεις σου για κατι που θα ηθελες να δεις

με το να βοηθας αυτους που ξερουν ακομα λιγοτερα απο εσενα

με το να δινεις δωρεες (οταν και ΑΝ εσυ θελησεις)

 

ολα αυτα αν δεν ξερεις πως να προγραμματισεις

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

πως δηλαδή συμμετέχεις? απλά ανήκωντας σε μια κοινότητα?

Δηλαδή στους XDA εννοείς οτι βοηθάω κι εγώ που μπαίνω και κατεβάζω μια ρομ ή που γράφω οτι με αυτή τη ρομ δεν μου ανοίγει ο φακός ή λαγκάρει το κινητό ή οτιδήποτε?

Δώσε ένα παράδειγμα πως μπορεί κάποιο μέλος οποιασδήποτε κοινότητας να βοηθήσει μη έχοντας γνώσεις για το αντικείμενό της.

 

Αν εννοείς αν το έχω δεί και το έχω ζήσει κάνεις λάθος, καθώς έχω ένα galaxy ace

θα μου πεις σπουδαίο κινητό, αλλά πέρα απο αυτό εγώ εστιάζω στο λειτουργικό και διαπιστώνω οτι το open source δεν με βοήθησε κάπου...

Δεν συγκρίνω android με οτιδήποτε... απλά δεν νιώθω να με βοηθάει το open source.Το αντίστοιχο βέβαια είχα αισθανθεί και με τα linux.

 

Επειδή γράφεις ότι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις Rom για εμφάνιση πιστεύω ότι δεν ασχολήθηκες ιδιαίτερα. Δε θα σου απαριθμήσω τι παραπάνω μπορείς να κάνεις. Η φαντασία και η περιέργεια σου είναι το όριο στο τι μπορείς να κάνεις...

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

με το να δοκιμαζεις alpha/beta εκδοσεις εφαρμογων ή αναβαθμισεων (αν θελεις),

να σχολιαζεις τι σου αρεσε και τι δεν σου αρεσε σε μια δουλεια (feedback δηλαδη, κατι που ειναι πολυτιμο)

με το να γραφεις τις προτασεις/εμπνευσεις σου για κατι που θα ηθελες να δεις

με το να βοηθας αυτους που ξερουν ακομα λιγοτερα απο εσενα

με το να δινεις δωρεες (οταν και ΑΝ εσυ θελησεις)

 

ολα αυτα αν δεν ξερεις πως να προγραμματισεις

συγνώμη ίσως δεν είμαι καλά ενημερωμένος...

1) μπορώ να γίνω beta tester και σε prorietary εφαρμογές για windows/osx/ios αν θέλω

2) μπορώ να βάλω τα windows 8 dev preview.. και μάλιστα δωρεάν, κι ας μην είναι open source. ομοίως για εκδόσεις ios beta (με μια μικρή χρηματική επιβάρυνση)

3) έχει η google κάπου να δώσω feedback για το android? (ΜΗΝ το συγχέετε με τους XDA γιατί εκεί δεν απευθύνεσαι στη Google)

4) ομοίως, έχει κάπου να γράψω για προτάσεις εμπνεύσεις? μήπως μπερδεύουμε το open source με τα φόρουμ? γιατί προτάσεις μπορώ να κάνω κι εγώ για devs που φτιάχνουν tweaks/themes κτλ σε windows... so what?

5) βοηθάω αυτόύς που ξέρουν λιγότερα από εμένα και για λειτουργικά που δεν είναι open source.

6) επίσης μπορώ να κάνω δωρεά για μια εφαρμογές/tweaks/themes bla bla bla για όλα τα λειτουργικά

 

@bouss ωραία μπορείς να κάνεις παπάδες...

αλλά πως έχει προκύψει ότι open source=μοντες κι αγιος ο θεός?

και τα open office είναι open source.. δε νομίζω να τα έχουμε συνδυάσει με μόντες!

Επιπρόσθετα, δε νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που τα θεωρεί καλύτερα από τη σουίτα της MS!

Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα μόνο θα σου πω. Το "απίστευτο" office της Microsoft στην έκδοση xp είχε μορφοποίηση και επεκτάσεις που δεν αναγνώριζαν ούτε καν οι προηγούμενες εκδόσεις μέχρι που ως και οι πέτρες αντέδρασαν για να γίνουν συμβατά. Θέλω να είμαι έρμαιο των διαθέσεων εταιριών που αύριο ξυπνάνε και αποφασίζουν ότι είμαι αναγκασμένος να δώσω 100+ ευρώ για να έχω τη σουίτα τους γιατί απλά δε θα με "καταλαβαίνει" αυτός που μπορεί να δίνει για πλάκα τα λεφτά του για να είναι ενημερωμένος; Εγώ όχι....
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Γεμισαμε επαναστατες που δεν θελουνε αλλα δουλευουνε σε κλειστα λειτουργικα γιατι το ανοιχτο δεν υποστηριζεται απο της εταιριες..

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

οσοι ειναι κολλημενοι και ψαχνονται στα smartphones θελουν να εχουν επιλογες και οχι να περιοριζονται βλεπε symbian ios. ειναι καιρος να εξελιχθουν κ αλλο τα πραγματα!
Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα μόνο θα σου πω. Το "απίστευτο" office της Microsoft στην έκδοση xp είχε μορφοποίηση και επεκτάσεις που δεν αναγνώριζαν ούτε καν οι προηγούμενες εκδόσεις μέχρι που ως και οι πέτρες αντέδρασαν για να γίνουν συμβατά. Θέλω να είμαι έρμαιο των διαθέσεων εταιριών που αύριο ξυπνάνε και αποφασίζουν ότι είμαι αναγκασμένος να δώσω 100+ ευρώ για να έχω τη σουίτα τους γιατί απλά δε θα με "καταλαβαίνει" αυτός που μπορεί να δίνει για πλάκα τα λεφτά του για να είναι ενημερωμένος; Εγώ όχι....
μα γιατί έχεις και έχετε όλοι συνδυάσει το ανοιχτό με το δωρεάν?????
Link to comment
Share on other sites

μα γιατί έχεις και έχετε όλοι συνδυάσει το ανοιχτό με το δωρεάν?????

 

Το θέμα δεν είναι το δωρεάν αλλά η δυνατότητα αυτού που έχει κλειστό κώδικα να κάνει ό,τι θέλει. Η Microsoft για παράδειγμα κάνει ό,τι θέλει με τα προγράμματα της κι επειδή είχε την τύχη να είναι σχεδόν μονοπώλιο αποφασίζει σύμφωνα με αυτό που τη βολεύει χωρίς να κοιτάει πρώτα τις ανάγκες των πελατών της. Αν θέλει να πηδήξεις η απάντηση σου είναι μόνο "πόσο ψηλά"...

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

αν και παλιό το θέμα πρέπει να πω ότι ευτυχώς οι περισσότεροι υποστηρίζουν το open source που σημαίνει ότι κάτι ξέρουν ή τουλάχιστον έχουν μία σωστή ιδεολογία όσον αφορά τα ανθρώπινα δικαιώματα. Από την άλλη δυστυχώς βλέπω ότι υπάρχουν αρκετοί που έχουν άγνοια για τo open source και την ιδεολογία του και γενικά για το τι είναι open source και ποια είναι τα ωφέλη του σε αντίθεση με ένα closed source...

 

To open source στηρίζεται στην ιδεολογία ότι όπως η μόρφωση και η γνώση πρέπει να είναι δωρεάν και ελεύθερη για τον καθέ άνθρωπο το ίδιο θα πρέπει να είναι και τα μέσα με την οποία διαδίδεται η γνώση και η μόρφωση. Για αυτό τον λόγο το open source είναι από την φύση του δωρεάν. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι o developer ή οι εκάστοτε εταιρείες δεν βρίσκουν τρόπο να βγάλουν κέρδος. Έχει καθιερωθεί οι εταιρίες να πουλάνε υποστήριξη σε όσους το επιθυμούν και αυτός είναι ο πιο συνηθισμένος τρόπος να βγάζουν χρήματα καθώς και με πώληση κάποιων προιόντων. Για κάποιον δηλαδή που θέλει να δουλέψει με open source λογισμικό μπορεί πανεύκολα να ζητήσει υποστήριξη από κάποια εταιρία όπως θα έκανε αντίστοιχα και με την microsoft ή με τη Apple και μάλιστα η υποστήριξη είναι συνήθως πολύ καλύτερη από αυτή των Ms και Apple.

Λόγο της παραπάνω ιδεολογίας στο open source λογισμικό είναι θεμελιώδης αρχή ο κώδικας( κώδικας =μορφή επικοινωνίας=γνώση και μόρφωση) να είναι προσβάσιμος σε όλους ώστε να μπορεί ο καθένας να διαβάσει , να μορφωθεί , να μάθει , να διαδώσει , να επωφεληθεί (πνευματικά και όχι κερδοσκοπικά) να αναδιανέμει και ασφαλώς να βελτιώσει τον συγκεκριμένο κώδικα.

Προφανώς όσοι δεν ενδιαφέρονται για να μάθουν να μορφωθούν , να διαδώσουν και να βελτιώσουν τον κώδικα , αλλά το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να χρησιμοποιούν το "υποτιθέμενο καλύτερο" λογισμικό τότε απλά δεν ασχολούνται με αυτό το περισσοτερο ιδεολογικό ζήτημα ούτε τους απασχολεί αν το λογισμικό που χρησιμοποιούν είναι open source ή όχι. Οι περισσότεροι από αυτούς μάλιστα κατακρίνουν το open source λογισμικό για εγωιστικούς και εγωκεντρικούς λόγους και στην καλύτερη των περιπτώσεων ούτε καν καταδέχονται να το χρησιμοποιήσουν χρησιμοποιώντας μάλιστα την δικαιολογία ότι για να είναι δωρεάν θα είναι και κάκιστο λογισμικό παρόλο που ουσιαστικά ισχύει το αντίθετο.

Τι γίνεται όμως με αυτούς που υπερασπίζονται την ιδεολογία του open source λογισμικού; Πολύ απλά κάνουν όλα τα παραπάνω. Δηλαδή διαβάζουν , μορφώνονται , διαδίδουν, επωφελούνται (πνευματικά πάντα) αναδιανέμουν και προφανώς βελτιώνουν και τον κώδικα.

Οι τρόποι που τον βελτιώνουν είναι αρκετοί. Καταρχήν όσοι γνωρίζουν προγραμματισμό γράφουν επιπλέον συμπληρωματικό κώδικα ή διορθώνουν τον υπάρχων ή απλά γράφουν μικρά patch. Όσοι δεν γνωρίζουν προγραμματισμό μπορούν να δοκιμάζουν τα προγράμματα και να αναφέρουν bugs(bugs = προβλήματα) να προτείνουν λύσεις και ιδέες , να κάνουν δωρεές, να προσφέρουν το hardware τους για δοκιμές, να κάνουν μετάφραση των προγραμμάτων , να φτιάχνουν οδηγούς (how to) , να βελτιώνουν την σχεδίαση με δικά τους σχέδια κλπ κλπ. Δεν υπάρχουν περιορισμοί. Ακόμη και ο πιο άσχετος από προγραμματισμό μπορεί να βοηθήσει στην βελτίωση ενός προγράμματος με πάρα πολλούς τρόπους. Βασική προυπόθεση σε όλα τα παραπάνω όπως αναδιανομή διάδοση βελτίωση κλπ. είναι να διασφαλίζεται ότι το λογισμικό θα παραμείνει open source...

Όλα τα παραπάνω έχουν πολύ σημαντικά ωφέλη στο open source λογισμικό σε σχέση με το αντίστοιχο κλειστού κώδικα. Καταρχήν το πλήθος των ανθρώπων που ασχολούνται με την διόρθωση και την ανάπτυξη του open source είναι τόσο μεγάλο σε σχέση με κάποιο αντίστοιχο κλειστού κώδικα και παρόλο που συνήθως ασχολούνται στον ελεύθερο τους χρόνο καταφέρνουν και αναπτύσουν και βελτιώνουν πολύ πιο γρήγορα το λογισμικό από ότι συμβαίνει στα κλειστού κώδικα προγράμματα τα οποία παρεπιπτόντως όλα στηρίζονται και έχουν σαν βάση κάποιο open source λογισμικό όπως το mac os το freebsd, το windows το dos και το x manager klp το adobe photoshop το gimp, το MS office το open office κλπ κλπ. Και ο μεγάλος πληθυσμός που ασχολειται με το open source έχει σαν αποτέλεσμα να υπάρχουν τόσα χιλιάδες προγράμματα στο ανοιχτό λογισμικό και στο linux.

Χαρακτηριστικά παραδείγματα που αποδεικνύουν ότι τα open source λογισμικά είναι τα πιο βελτιωμένα λογισμικά μπορώ να αναφέρω πάρα πολλά. Μερικά πιο χαρακτηριστικά παραδείγματα λογισμικού που είναι από τα κορυφαία στο είδος τους(και ταυτόχρονα τα γνωρίζεται και ίσως να τα χρησιμοποιήτε κιόλας) και είναι και open source είναι το mozilla και το chromium που είναι οι πιο εξελιγμένοι browsers που υπάρχουν και σε αντίθεση με όσα υποστηρίζεται εσείς οι fan του κλειστού λειτουργικού είναι και πιο σταθεροί από άλλους browsers με λιγότερα bugs, πιο γρήγοροι σε ταχύτητα, πιο ελαφριά σε απαιτήσεις λογισμικού , πιο παραμετροποιήσιμοι, τρέχουν σε όλες τις πλατφόρμες σχεδόν και είναι και εντελώς δωρεάν. Άλλο παράδειγμα open source

είναι το VLC

που είναι αυτή την στιγμή από τους καλύτερους media players και έχει και αυτός μερικά από τα ωραία χαρακτηριστικά όπως πχ δεν κολάει, είναι γρήγορος, υποστηρίζει όλες τις κωδικοποιήσεις (κοινώς παίζει τα πάντα) είναι ελαφρύς , παίζει στις περισσότερες πλατφόρμες και είναι και δωρεάν.

Σε επίπεδο λειτουργικών συστημάτων αξίζει να αναφέρουμε σαν χαρακτηριστικό παράδειγμα που αποδεικνύει ότι είναι πιο βελτιωμένα και πιο εξελιγμένα τα open source το linux. To linux παίζει παντού ,είναι αρκετά ελαφρύ , είναι πολύ πιο σταθερό από ότι τα windows και το mac os, δεν έχει ιούς και γενικά τα κενά ασφαλείας είναι πολύ λιγότερα και αυτό είναι αποτέλεσμα των αναφορών στα bugs που κάνει η κοινότητα του open source, είναι γρήγορο, υποστηρίζει από default όλους τους drivers , δεν χρειάζεται ανασυγκροτήσεις (εξαιτίας του ext file system σε αντίθεση με το ntfs), για αυτό και όλες οι μεγάλες εταιρείες όπως google, facebook (νομίζω ακόμη και η microsoft και η apple) κλπ χρησιμοποιούν στους servers τους linux. Για όσους δεν το ξέρουν πρέπει να μάθουν ότι όλη η Γαλλική αστυνομία η οποία μάλιστα φημίζεται για την αποδοτικότητα της χρησιμοποιεί από το 2008 και μετά linux και συγκεκριμένα ubuntu στους υπολογιστές της. Και πλέον έχει αρχίσει η μεταφορά από windows σε linux και στο γαλλικό αλλά και στο γερμανικό δημόσιο τομέα. Όλα αυτά αποδεικνύουν ότι το linux αν και δεν είναι ακόμη τόσο διαδεδομένο όσο τα άλλα λειτουργικά είναι όμως το πιο εξελιγμένο σε σχέση με τα υπόλοιπα.

 

Και για αυτούς που δεν κοιτάνε την ιδεολογία αλλά μόνο το αποτέλεσμα και τις επιδόσεις ορίστε και μερικά video να δουν τι αξίζει το linux.

Κάποιος ανάφερε πιο πριν ότι προτειμάει τα windows 7 και γενικά τo κλειστό λογισμικό.

Όσο για την σταθερότητα του κλειστού λογισμικού εδώ να δείτε γέλια...

http://www.youtube.com/watch?v=0-pMZd1fupw

 

Φανταστείτε αν κολάει τόσο εύκολα ένα απλός υπολογιστής ή ένα tablet πόσο επικύνδυνο είναι να κολήσει ο server και να πέσει όλο το σύστημα ασφαλείας μίας εταιρίας όπως θα ήταν μια τράπεζα για παράδειγμα και τι οικονομική ζημιά θα έκανε...

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...