Jump to content

Huawei Ascend P1


basilise
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

ROOT σε Β229 (Windows 7 tested)

 

1) Πηγαίνουμε στον φάκελο Android που βαλαμε στον C:

2) Bάζουμε το Zip αρχειο SuperSU-Busybox-Installer όπως είναι στην εξωτερικη SD του κινητου.

3) Συνδέουμε το κινητό με USB και με ενεργοποιημένο τον Εντοπισμό Σφαλμάτων

4) Πατάμε στο πληκτρολόγιο “start+r” για να ανοίξει το παράθυρο της εκτέλεσης. Εναλλακτικά πάμε «Έναρξη» και μετά Εκτέλεση.

5) Στο παράθυρο της Εκτέλεσης γράφουμε cmd για να ανοίξει το παράθυρο της γραμμής εντολών και Πηγαίνουμε στον φάκελο (c:\Android)

6) Γράφουμε adb devices. Πρέπει να μας βγάλει μια συσκευή.

http://dc617.4shared.com/img/nSTqrGns/s7/0.6243181031955786/android-sdk-tutorial-07_zpsb1b.jpg

7) Μετά γράφουμε adb reboot bootloader και το τηλέφωνο κάνει επανεκκίνηση και μένει κολλημένο στο λογότυπο της Huawei. Tα Windows εντοπίζουν μια συσκευή BLAZE και δεν μπορούν να την εγκαταστήσουν. Πάμε να το εγκαταστήσουμε χειροκίνητα

- Πατάμε αναζήτηση λογισμικού προγράμματος οδήγησης στον υπολογιστή μου.

- Επιλογή από μια λίστα προγραμμάτων οδήγησης συσκευών στον υπολογιστή μου

8) Μετά πατάμε κάτω δεξιά που λέει «Από δίσκο…» και επιλέγουμε το φάκελο C:\andoid\usb_driver

9) Από τις 3 επιλογές επιλέγουμε την πρώτη που λέει “ADB driver” κ περιμένουμε να γίνει η εγκατάσταση.

10) Όταν τελειώσει επιστρέφουμε στη γραμμή εντολών και γράφουμε fastboot devices. Πρέπει πάλι να μας γράφει μια συσκευή.

http://dc617.4shared.com/img/fGMBEsq1/s7/0.23107225532115683/android-sdk-tutorial-08_zps2eb.png

11) Γράφουμε fastboot boot cwm_touch_recovery_viva_beta.img . Το κινητό κάνει reboot και μπαίνει πλέον σε recovery mode. Η recovery είναι όμοια με την CW απλά λειτουργεί με touchscreen.

12) Πατάμε “Flash zip from External SD Card κ επιλεγούμε το SuperSU-Busybox-Installer.zip

13) Μόλις τελειώσει, με το κουμπι "πισω" παμε ενα επιπεδο πίσω και επιλέγουμε reboot now.

Μολις δειτε στο μενου σας το εικονιδιο που θα γραφει SuperSU ή Διαχειριστής , τo τηλέφωνο είναι root.

 

 

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

Σε περίπτωση που έχετε πρόβλημα στο βήμα 8 με τον Driver.

Πάτε μέσα στο φάκελο C:\android\usb_driver\

Εκεί θα δείτε 2 αρχεια zip - android_winusb64 & android_winusb86

Αποσυμπιέζεται κ αντικαθιστάτε το αρχείο που περιέχει ανάλογα το Λειτουργικού σας 64 or 32bit στο φάκελο C:\android\usb_driver & προσπαθείτε ξανά.

 

Καλη Επιτυχια & Ελπίζω να βοήθησα.

 

 

Credit goes to Nyo_one & atsimeri

 

Λιγη βοηθεια για το πως θα ρουταρω την B229 ειδα τον οδηγο του PanosXar αλλα κολλαω στο 6 δεν μου βγαζει τη συσκευη δεν δεχεται την εντολη adb devices στο cmd

Edited by stathisso
http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λιγη βοηθεια για το πως θα ρουταρω την B229 ειδα τον οδηγο του PanosXar αλλα κολλαω στο 6 δεν μου βγαζει τη συσκευη δεν δεχεται την εντολη adb devices στο cmd

 

Stathisso θα γράψεις στο cmd την διαδρομή του φακέλου όπου περιέχει το Android πχ στο στον σκληρό δίσκο 'C' (C:\Android\adb device)Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

10) Όταν τελειώσει επιστρέφουμε στη γραμμή εντολών και γράφουμε fastboot devices. Πρέπει πάλι να μας γράφει μια συσκευή.

 

το γραφω αλλα δεν βγαζει (δεχεται ομως την εντολη)

http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

10) Όταν τελειώσει επιστρέφουμε στη γραμμή εντολών και γράφουμε fastboot devices. Πρέπει πάλι να μας γράφει μια συσκευή.

 

το γραφω αλλα δεν βγαζει (δεχεται ομως την εντολη)

 

Λογικά δεν εχεις εγκαταστήσει σωστα τον driver....

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει πρόβλημα κρατα το power button για 10 δευτερα ωστε να κλείσει το κινητο... Μετα ξανανοιξε το κ ξεκίνα από την αρχή...

το ξανα αρχιζω απο την αρχη

 

http://i.imgur.com/YNIkvbz.png

 

τι φταιει;

 

στην Διαχειριση Συσκευών μου εμφανιζει το κινητο ως Android ADB Interface και οχι ADB device

Edited by stathisso
συνεχόμενα posts
http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

Τοση ωρα το παλευω ο,τι και να κανω ενω φαινεται αυτη τη στιγμη οτι ο driver εχει εγκατασταθει σωστα στην εντολη fastboot devices δεν εμφανιζεται η συσκευη...

 

http://i.imgur.com/xZmWyUa.png

 

Οποιος εχει καμια ιδεα ας την πει :)

Edited by stathisso
http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερα επιτέλους!!!

Με είχε φέρει στο αμήν η όλη διαδικασία τελικά Ο επιμένων νικα! :) :up:

http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

Για πες μας και εμας φιλε τι έκανες, γιατι σήμερα το πρωι ειχε κλεισει απο μόνο του, και δεν δούλεψε το ξυπνητήρι και άργησα να πάω στη δουλειά.. Μου το έχει κάνει άλλη μια φορά και σκεφτόμουν hard reset, αλλα σκέφτομαι όλα τα apps που πρέπει να ξαναβάλω και κολώνω..

 

 

Εμένα έδειχνε κλειστό το κιν και δεν ανταποκρινόταν σε ΤΙΠΟΤΑ, όπως γράφω κ στο προηγούμενο πόστ. Πάτησα ταυτόχρονα τα 2 κουμπιά της έντασης του ήχου και το κάτω αριστερά κουμπί για 3-4 δευτερόλεπτα και αντέδρασε, έκανε ρεστάρτ κανονικά και από τότε κανένα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

μέσα στον ιούλιο θα βγει καινούρια ενημέρωση για το κινητό διάβασα στο facebook
Nokia 6300--> Sony Xperia x10 Mini Pro--> Sony Xperia Mini Pro--> Sony Xperia Sole--> Huawei Ascend P1--> Honor 6--> Honor 8--> Honor V9-->Honor View 20
Link to comment
Share on other sites

μέσα στον ιούλιο θα βγει καινούρια ενημέρωση για το κινητό διάβασα στο facebook

 

Που ακριβως το διαβασες;

http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

Που ακριβως το διαβασες;

 

εδώ https://www.facebook.com/Huaweiemui άμα διαβάσεις στα τελευταία σχόλια θα το βρεις

Nokia 6300--> Sony Xperia x10 Mini Pro--> Sony Xperia Mini Pro--> Sony Xperia Sole--> Huawei Ascend P1--> Honor 6--> Honor 8--> Honor V9-->Honor View 20
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Για να εγκαταστησουμε την jelly EMOTIONUI η διαδικασια πως γινεται??(τωρα φοραω την EMOTIONUI 1.0)
Παιδιά με λένε Σταύρο και είμαι πολύ καλά :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

γραψτε ακυρο το εκανα

 

παιδια αξιζη το κινητο ειχα το xperia t ηταν πολυ καλο και πολυ γρηγορο αλα απολεσθη δινο μεγαλη εμφαση στην καμερα εαν μπορη καποιος που ειχε το τ να μου πη εαν ειναι το p1 στα ιδια επιπεδα με το τ στην καμερα και ποια ειναι η τελευταια επισημη εκδοση λογισμικου και εαν υπαρχη επισημος οδηγος ενημερωσης αναβαθμησης απο το pc ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σας είχα υποσχεθεί ένα οδηγό εγκατάστασης custom rom στην συσκευή μας.Βρήκα λοιπόν το χρόνο και σας τον παραδίδω.Κατ'αρχήν η συσκευή μας πρέπει να είναι root και πρέπει να έχει εγκατεστημένο το cwm recovery.Οδηγίες για αυτά θα βρείτε εδώ.

Οτι κάνουμε από δω και πέρα,θα πρέπει να γίνει με την συσκευή μας φορτισμένη (τουλάχιστον άνω του 70%).

- Αντιγράφουμε στην sdcard την rom και τα gapps που έχουμε κατεβάσει και κλείνουμε την συσκευή μας.

- Με κλειστό το κινητό πατάμε ταυτόχρονα Volume Up + Power (για να μπούμε στο recovery)

- Μόλις εμφανιστεί το σήμα της huawei αφήνουμε το Power και κρατάμε πατημένο το Volume Up.

- Επιλέγουμε backup and restore

- Επιλέγουμε backup to external card (Με αυτόν τον τρόπο παίρνουμε backup)

- Παμε με back στο αρχικό μενού και εκτελούμε κατά σειρά (Wipe data/factory reset - Wipe cache partition)

- Επιλέγουμε advanced και wipe dalvic cache

- Επιλέγουμε install from sdcard

- Επιλέγουμε choose from external card

- Αναζητούμε το zip αρχείο της rom που κατεβάσαμε και κάνουμε install

- Ξανά install from sdcard - choose from external card

- Αναζητούμε το zip αρχείο του gapps που έχουμε κατεβάσει.

- Κάνουμε reboot

Απολαμβάνουμε την νέα μας rom εφόσον δεν αντιμετωπίσαμε κάποιο πρόβλημα.Η διαδικασία περιγράφει με χρήση εξωτερικής κάρτας, η ίδια ακριβως γίνεται και με την εσωτερική απλά επιλέγουμε choose from sdcard.

 

Καλή επιτυχία!!!

 

καμιά ιδέα γιατί δεν έχει ήχο από το ηχείο (από ακουστικά έχει), όλα τα υπόλοιπα δείχνουν να λειτουργούν κανονικά.:up:

Link to comment
Share on other sites

καμιά ιδέα γιατί δεν έχει ήχο από το ηχείο (από ακουστικά έχει), όλα τα υπόλοιπα δείχνουν να λειτουργούν κανονικά.:up:

 

Ετοιμάζω νέο build που διορθώνεται το πρόβλημα.Θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα από expansys. Εϊναι με αγγλικό φορτιστή αλλά έχουν βάλει μέσα και έναν φορτιστή για το δικό μας δίκτυο της ΔΕΗ. Με μια πρώτη ματιά το τηλέφωνο είναι πάρα πολύ όμορφο, πανάλαφρο και πολύ καλή κατασκευή. Νομίζω ότι οι φωτογραφίες τοι αδικούν. Ξεκινάω σετάρισμα κλπ.

Καλημέρα

--->.......HTC Desire, Huawei Ascend P1, Sony Z2, Huawei Mate 10 lite
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Θα μπορούσε κάποιο μέλος να βοηθήσει ....

από που κατεβάζω την Β226 ? (Το κινητό ήρθε με περασμένη τη Β102 Gbr μεγάλης βρετανίας προφανώς)

Χρειάζεται root για να την περάσω ή απλά κάνω αναβάθμιση μέσω sd?

Ευχαριστώ

--->.......HTC Desire, Huawei Ascend P1, Sony Z2, Huawei Mate 10 lite
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε ολα αυτα που ζητας ειναι σε αυτη την σελιδα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=325082&page=26 Ετσι εκανα και εγω το κιν και πεταει
Παιδιά με λένε Σταύρο και είμαι πολύ καλά :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε ολα αυτα που ζητας ειναι σε αυτη την σελιδα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=325082&page=26 Ετσι εκανα και εγω το κιν και πεταει

 

Αν και στο Desire που είχα, είχα κάνει πολύ εύκολα root, αλλαγή roms, επιστροφή σε custom rom κλπ... αυτό μου φαίνεται κάπως πολύπλοκο αν αναφέρεσαι στο post 385 του Nyo_One.

Δλδ πρέπει να κάνω το τηλ root έτσι κι αλλιώς για να περάσω την Β226 από Β102 που είμαι τώρα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

ps : Έχεις δοκιμάσει μήπως τη JB rom με το EmotionUI?

--->.......HTC Desire, Huawei Ascend P1, Sony Z2, Huawei Mate 10 lite
Link to comment
Share on other sites

Αν και στο Desire που είχα, είχα κάνει πολύ εύκολα root, αλλαγή roms, επιστροφή σε custom rom κλπ... αυτό μου φαίνεται κάπως πολύπλοκο αν αναφέρεσαι στο post 385 του Nyo_One.

Δλδ πρέπει να κάνω το τηλ root έτσι κι αλλιώς για να περάσω την Β226 από Β102 που είμαι τώρα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

ps : Έχεις δοκιμάσει μήπως τη JB rom με το EmotionUI?

 

Η διαδικασία είναι όντως πιο πολύπλοκη από τα άλλα android κινητά. To root πρέπει να γίνει για να αλλάξεις το build.prop. Αλλιώς δε θα σε αφήσει να περασεις την B226 (ή τη B229).

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι όντως πιο πολύπλοκη από τα άλλα android κινητά. To root πρέπει να γίνει για να αλλάξεις το build.prop. Αλλιώς δε θα σε αφήσει να περασεις την B226 (ή τη B229).

 

To αρχείο rar δε μπορώ να το κατεβάσω. Αν θα μπορούσες να μου το στείλεις. Επιπλέον ειναι σταθερή η Β229? Αξίζει η αλλαγή?

--->.......HTC Desire, Huawei Ascend P1, Sony Z2, Huawei Mate 10 lite
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εδω και 2 μέρες που έχω το τηλέφωνο μου έχει κρασσάρει 2 φορές...:( τόσο πολύ που μόνο με restart ξεκόλλησε. Τη μια φορά το έκανε στη γκαλερι φωτογραφιών και τη μία στη φωτογραφική μηχανή. Κόλλησε τόσο που δε μπορούσε να κάνει ούτε scroll από οθόνη σε οθόνη και όλα δουλεύανε σε αργη κίνηση.

Πιθανόν να συνέβη μετά την εγκατάσταση μιας εφαρμογής (audico) που έκανε κάποιος φίλος. Αφού την απεγκατέστησα και δούλευε κανονικά μου κόλλησε τότε για δεύτερη φορά. Τώρα έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, format της SD ( Sandisk 16gb, class 10) και θα το παρατηρήσω.

Ποια είναι η γνώμη σας? Να ανησυχήσω? Μπορεί να είναι hardawre problem?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Έκδοση Android : 4.0.3

Kernel : 3.0.8 android@localhost#1

Αριθμός έκδοσης : U9200-1V00R001GBRC00B102

 

ps : αν μπορεί κάποιος να ανεβάσει τα αρχεία για το root (όχι τις rom βέβαια) γιατί το link που ακολουθώ από το 4shared για το Huaweiroot.rar δε δουλεύει.

--->.......HTC Desire, Huawei Ascend P1, Sony Z2, Huawei Mate 10 lite
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εδω και 2 μέρες που έχω το τηλέφωνο μου έχει κρασσάρει 2 φορές...:( τόσο πολύ που μόνο με restart ξεκόλλησε. Τη μια φορά το έκανε στη γκαλερι φωτογραφιών και τη μία στη φωτογραφική μηχανή. Κόλλησε τόσο που δε μπορούσε να κάνει ούτε scroll από οθόνη σε οθόνη και όλα δουλεύανε σε αργη κίνηση.

Πιθανόν να συνέβη μετά την εγκατάσταση μιας εφαρμογής (audico) που έκανε κάποιος φίλος. Αφού την απεγκατέστησα και δούλευε κανονικά μου κόλλησε τότε για δεύτερη φορά. Τώρα έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, format της SD ( Sandisk 16gb, class 10) και θα το παρατηρήσω.

Ποια είναι η γνώμη σας? Να ανησυχήσω? Μπορεί να είναι hardawre problem?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Έκδοση Android : 4.0.3

Kernel : 3.0.8 android@localhost#1

Αριθμός έκδοσης : U9200-1V00R001GBRC00B102

 

ps : αν μπορεί κάποιος να ανεβάσει τα αρχεία για το root (όχι τις rom βέβαια) γιατί το link που ακολουθώ από το 4shared για το Huaweiroot.rar δε δουλεύει.

 

Φιλαρακι και εγω ειχα θεμα με την Β102 περασα την Β229 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο μπαταρια μεχρι ταχυτητα.Αλλα εκανα την εξης βλακεια,πηγα περασα με τα απο λιγο καιρο ΕmOTION UI και ειχα πολλα προβληματα και αναγκάστηκα και γυρισα παλι στην Β229 οπου δεν προκειται να την αλλαξω..

Παιδιά με λένε Σταύρο και είμαι πολύ καλά :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εδω και 2 μέρες που έχω το τηλέφωνο μου έχει κρασσάρει 2 φορές...:( τόσο πολύ που μόνο με restart ξεκόλλησε. Τη μια φορά το έκανε στη γκαλερι φωτογραφιών και τη μία στη φωτογραφική μηχανή. Κόλλησε τόσο που δε μπορούσε να κάνει ούτε scroll από οθόνη σε οθόνη και όλα δουλεύανε σε αργη κίνηση.

Πιθανόν να συνέβη μετά την εγκατάσταση μιας εφαρμογής (audico) που έκανε κάποιος φίλος. Αφού την απεγκατέστησα και δούλευε κανονικά μου κόλλησε τότε για δεύτερη φορά. Τώρα έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, format της SD ( Sandisk 16gb, class 10) και θα το παρατηρήσω.

Ποια είναι η γνώμη σας? Να ανησυχήσω? Μπορεί να είναι hardawre problem?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Έκδοση Android : 4.0.3

Kernel : 3.0.8 android@localhost#1

Αριθμός έκδοσης : U9200-1V00R001GBRC00B102

 

ps : αν μπορεί κάποιος να ανεβάσει τα αρχεία για το root (όχι τις rom βέβαια) γιατί το link που ακολουθώ από το 4shared για το Huaweiroot.rar δε δουλεύει.

 

 

 

ΠΕΤΑ τη ρημάδα την SanDisk και κατα 95 % ως δια μαγείας θα λυθεί το πρόβλημά σου...

Είχα το ίδιο θέμα, με την ακριβώς ίδια κάρτα. Ή είναι ελαττωματική ή γενικά έχουν ασυμβατότητα.

Έβαλα μια 32gb της ADATA και δουλεύει ρολόι

 

 

ασχετο...........Τελικά υπάρχει περίπτωση να βγεί επίσημη αναβάθμιση 4.1.1 ??? γνωρίζουμε κατι??

Edited by Geo_SV
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend P1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...