Jump to content

Huawei Ascend P1


basilise
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι ναι, καινούριο.

Σήμερα θα πάει arvato.

 

Δεν διαβάζει την SIM. Οποιαδήποτε SIM. Μπορεί να την διαβάσει για 2 με 5 λεπτά και μετά καπούτ.

 

Κι έλεγα να το παραγγειλω κι εγώ αύριο πρωί από expansys

--->.......HTC Desire, Huawei Ascend P1, Sony Z2, Huawei Mate 10 lite
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

"Έλεγες"?? Άλλαξες γνώμη?

 

Απλά προβληματίζομαι με το θέμα σου, φοβάμαι μη μου τύχει κάτι παρομοιο αν και το συγκεκριμένο κινητό μ αρέσει πολυ.

--->.......HTC Desire, Huawei Ascend P1, Sony Z2, Huawei Mate 10 lite
Link to comment
Share on other sites

Απλά προβληματίζομαι με το θέμα σου, φοβάμαι μη μου τύχει κάτι παρομοιο αν και το συγκεκριμένο κινητό μ αρέσει πολυ.

 

Φιλε εγω εχω το κινητο 3 μηνες περιπου απο expansys και το μονο θεμα που εχει ειναι καποιες επανεκκινησεις. Η ειρωνεια ειναι οτι σημερα ειναι η πρωτη μερα που εγιναν ενοχλητικες καθως δεν μπορεσα να χρησιμοποιησω το gps. Μολις φορτωνε και κλειδωνε σημα εκλεινε. Μου το κανε αλλες 2 μεχρι το βραδυ. Εχει αναφερει και μια κοπελα το προβλημα στο γκρουπ της huawei στο facebook παλι αγορασμενο απο expansys σε κοντινη χρονικη περιοδο. Αλλος φιλος με παραλαβη ενα μηνα νωριτερα δεν εχει κανενα θεμα. Ισως φταιει η πρωιμη Β102 που φοραει το κινητο ή ειχε καποιο μικροελαττωμα η παρτιδα. Κατα τ αλλα μια χαρα ειναι το κινητο. Εχω παρατηρησει οτι το κανει οταν βγαζει αναβαθμισεις για εφαρμογες, λογικα ειναι θεμα software. Αν γλιτωνεις πανω απο 50 ευρω σε σχεση με το σκρουτζ αξιζει παντως.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω εχω το κινητο 3 μηνες περιπου απο expansys και το μονο θεμα που εχει ειναι καποιες επανεκκινησεις. Η ειρωνεια ειναι οτι σημερα ειναι η πρωτη μερα που εγιναν ενοχλητικες καθως δεν μπορεσα να χρησιμοποιησω το gps. Μολις φορτωνε και κλειδωνε σημα εκλεινε. Μου το κανε αλλες 2 μεχρι το βραδυ. Εχει αναφερει και μια κοπελα το προβλημα στο γκρουπ της huawei στο facebook παλι αγορασμενο απο expansys σε κοντινη χρονικη περιοδο. Αλλος φιλος με παραλαβη ενα μηνα νωριτερα δεν εχει κανενα θεμα. Ισως φταιει η πρωιμη Β102 που φοραει το κινητο ή ειχε καποιο μικροελαττωμα η παρτιδα. Κατα τ αλλα μια χαρα ειναι το κινητο. Εχω παρατηρησει οτι το κανει οταν βγαζει αναβαθμισεις για εφαρμογες, λογικα ειναι θεμα software. Αν γλιτωνεις πανω απο 50 ευρω σε σχεση με το σκρουτζ αξιζει παντως.

 

Το θέμα δεν είναι μόνο να γλιτώσεις κάποια χρήματα αλλά να πληρώσεις για κάτι που θα δουλευει απροβλημάτιστα. Για παράδειγμα το HTC Desire που έχω σχεδόν 3 χρόνια .. ζήτημα να μου έχει κάνει επανεκκίνηση 3 φορές.

Λογικά το δικό σου θέμα δε λύνεται με κάποια αναβάθμιση λογισμικού?

--->.......HTC Desire, Huawei Ascend P1, Sony Z2, Huawei Mate 10 lite
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το είχα από τον Ιανουάριο. Δούλεψε για λίγο με την Β102 της μαμάς του. Μετά πήγα σε Β229 και για τον συντριπτικά περισσότερο καιρό δούλευε με CM10.1. Δεν μου έκανε ποτέ επανεκκίνηση και η μπαταρία του κρατούσε 2 μέρες το λιγότερο. Γενικά από τη χρήση του κινητού δεν είχα κανένα παράπονο και για τα 240ευρώ που το πήρα άξιζε κάθε ένα από αυτά.

Το πρόβλημα παρουσιάστηκε καθαρά από δική μου βλακεία - απροσεξία. Τώρα αν σε ένα πιο ποιοτικό κινητό θα παρουσιάζονταν το ίδιο πρόβλημα πιο δύσκολα δεν ξέρω. Εγώ είδα πως το ίδιο πρόβλημα το βγάζουν συχνά και τα iPhone (δες εδώ).

Ένα άλλο θέμα είναι το κόστος επισκευής αυτού του προβλήματος. 211 ευρώ για επισκευή κινητού που κοστίζει 240, είναι απλά αστείο. Ειδικά όταν μου λενε πως πρέπει να αλλαχθεί όλη η πλακέτα-μητρική. Το κινητό δουλεύει κανονικά απλά δεν διαβάζει τη SIM. Δεν ξέρω αν είναι πολιτική της Huawei ή της Arvato αυτό το γεγονός. Εν πάση περιπτώσει μιας και το official service μου έβγαλε το κινητό off, θα δοκιμάσω και μόνος μου να δω τι θα γίνει. Αλλά θα επαναλάβω πως τέτοιου είδους παράπονα για την Arvato διάβασα αρκετά (σημ. η Arvato έχει το service πολλών κινητών μεταξύ αυτών και iPhone HTC etc.)

Σε καμιά περίπτωση δεν προσπαθώ να σε πείσω να πάρεις τελικά το κινητό. Αυτό είναι δικό σου θέμα. Απλά για να μην δωθεί λάθος εντύπωση, εγώ το κινητό το καταχάρηκα και το ότι παρουσίασε πρόβλημα είναι καθαρά δική μου απροσεξία.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το είχα από τον Ιανουάριο. Δούλεψε για λίγο με την Β102 της μαμάς του. Μετά πήγα σε Β229 και για τον συντριπτικά περισσότερο καιρό δούλευε με CM10.1. Δεν μου έκανε ποτέ επανεκκίνηση και η μπαταρία του κρατούσε 2 μέρες το λιγότερο. Γενικά από τη χρήση του κινητού δεν είχα κανένα παράπονο και για τα 240ευρώ που το πήρα άξιζε κάθε ένα από αυτά.

Το πρόβλημα παρουσιάστηκε καθαρά από δική μου βλακεία - απροσεξία. Τώρα αν σε ένα πιο ποιοτικό κινητό θα παρουσιάζονταν το ίδιο πρόβλημα πιο δύσκολα δεν ξέρω. Εγώ είδα πως το ίδιο πρόβλημα το βγάζουν συχνά και τα iPhone (δες εδώ).

Ένα άλλο θέμα είναι το κόστος επισκευής αυτού του προβλήματος. 211 ευρώ για επισκευή κινητού που κοστίζει 240, είναι απλά αστείο. Ειδικά όταν μου λενε πως πρέπει να αλλαχθεί όλη η πλακέτα-μητρική. Το κινητό δουλεύει κανονικά απλά δεν διαβάζει τη SIM. Δεν ξέρω αν είναι πολιτική της Huawei ή της Arvato αυτό το γεγονός. Εν πάση περιπτώσει μιας και το official service μου έβγαλε το κινητό off, θα δοκιμάσω και μόνος μου να δω τι θα γίνει. Αλλά θα επαναλάβω πως τέτοιου είδους παράπονα για την Arvato διάβασα αρκετά (σημ. η Arvato έχει το service πολλών κινητών μεταξύ αυτών και iPhone HTC etc.)

Σε καμιά περίπτωση δεν προσπαθώ να σε πείσω να πάρεις τελικά το κινητό. Αυτό είναι δικό σου θέμα. Απλά για να μην δωθεί λάθος εντύπωση, εγώ το κινητό το καταχάρηκα και το ότι παρουσίασε πρόβλημα είναι καθαρά δική μου απροσεξία.

 

ΟΚ, Σ'ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις. Ήσουν ιδιαίτερα κατατοπιστικός.

--->.......HTC Desire, Huawei Ascend P1, Sony Z2, Huawei Mate 10 lite
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με την αναβάθμιση που περιμένουμε υπάρχει κάτι νεώτερο ή όχι;

Άδραξε τη μέρα

Huawei Ascend P1, Neo N003 2/32

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. ο συγκατοικος μου εχει το συγκεκριμενο φανταστικο κινητο. Το πηρε μεταχειρισμενο και θελω να του περασω την τελευταια αναβαθμιση. Το κινητο εχει cwm recovery. Επειδη δεν ειμαι πολυ εμπειρος σε αυτα, μπορειτε να μου πειτε εναν οδηγο πως να το αναβαθμισω??

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Σορρυ που πριζω, αλλα καμια ιδεα σε αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που πριζω, αλλα καμια ιδεα σε αυτο???

 

Official αναβάθμιση θέλει να περάσει?? Ποιά έκδοση φοράει τώρα??? (Ή αν δεν ξέρεις ακριβώς, είναι official ή όχι?)

Edited by Nyo_One
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι μόνο να γλιτώσεις κάποια χρήματα αλλά να πληρώσεις για κάτι που θα δουλευει απροβλημάτιστα. Για παράδειγμα το HTC Desire που έχω σχεδόν 3 χρόνια .. ζήτημα να μου έχει κάνει επανεκκίνηση 3 φορές.

Λογικά το δικό σου θέμα δε λύνεται με κάποια αναβάθμιση λογισμικού?

 

Ναι έτσι πιστεύω κι εγώ ότι είναι καθαρά θέμα λογισμικού. Δεν θέλω να το αναβαθμίσω ακόμα και αν το κάνω αργότερα θα το κάνω μόνο για την Β229. Μου αρέσει το stock android. Πάντως κατά τ' άλλα το κινητό είναι φοβερό. Είμαι λάτρης της εταιρείας, αν βελτιώσει και λίγο τις αναβαθμίσεις της θα χτυπήσει στα ίσα τους κολοσσούς. Στο expansys είδα το έχει 200 ευρώ, θα σε συμβούλευα να δεις και το htc one s που έχει πέσει σχεδόν στα 250 στο σκρουτζ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι πιστεύω κι εγώ ότι είναι καθαρά θέμα λογισμικού. Δεν θέλω να το αναβαθμίσω ακόμα και αν το κάνω αργότερα θα το κάνω μόνο για την Β229. Μου αρέσει το stock android. Πάντως κατά τ' άλλα το κινητό είναι φοβερό. Είμαι λάτρης της εταιρείας, αν βελτιώσει και λίγο τις αναβαθμίσεις της θα χτυπήσει στα ίσα τους κολοσσούς. Στο expansys είδα το έχει 200 ευρώ, θα σε συμβούλευα να δεις και το htc one s που έχει πέσει σχεδόν στα 250 στο σκρουτζ.

 

Απ το expansys έλεγα να το παραγγείλω. Το htc one s ήταν κι αυτό στις επιλογές μου και παίζει ακόμη ειδικά αν το βρω με τον s4 επεξεργαστή.

--->.......HTC Desire, Huawei Ascend P1, Sony Z2, Huawei Mate 10 lite
Link to comment
Share on other sites

Κι έλεγα να το παραγγειλω κι εγώ αύριο πρωί από expansys

 

Μην αγχώνεσαι φίλε.. 5 (πέντε) Ascend P1 έχουν πολύ κοντινά μου άτομα, 2 από wind και 3 από expansys. Μόνο το ένα από αυτά παρουσίασε το συγκεκριμένο πρόβλημα. Το δικό μου κλείνει αισίως τον Αύγουστο ένα χρόνο, απροβλημάτιστης λειτουργίας. Αν θα το άλλαζα, θα ήταν με το P6 :D

Link to comment
Share on other sites

τα παντα ειναι official, εκτος του recovery μια και εκανε ρομ. Και οfficial θελει να περασει.

Ωραία... Το επόμενο βήμα είναι ποια έκδοση θέλει να περάσει... Αρχικά ας δοκιάσει να την κατεβασει από το site της Huawei και να την περάσει όπως προβλέπεται από την εταιρία(Οδηγίες εδώ method 1 και 2 βήμα 7 και κάτω).

Αν δεν δουλέψει πρέπει να γίνει root το κινητό ώστε να "πειραχτεί" το build.prop. Για να γίνει root (μιας κ ήδη έχει cmw recovery) κατεβάζεις και φλασάρεις αυτό το αρχείο. Για την αλλαγή του build.prop δες εδώ.

Τρίτος τρόπος (δεν χρειάζεται root) είναι να βρει flashable original version (ωστε να γίνει το update μέσω cmw). Ενδεικτικά η B229 μπορείς να τη βρεις εδώ (μέσω του xda)

Link to comment
Share on other sites

Τις πρωτες μεθοδους τις εχω δοκιμασει, αλλα το προβλημα ειναι οτι οταν το κινητο κανει restart ξεκιναει η cmw recovery με αποτελεσμα να σταματαει εκει το update. θα δοκιμασω την τριτη μεθοδο και θα επανελθω. Μηπως εχεις ενα link για ολες τις flashable original?
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το thread του xda που έχει κάποιες flashable original.

Μία άλλη λύση, είναι να κατεβάσεις original recovery, να τη flasharεις, να κάνεις κανονικά την αναβάθμισή σου και μετά (αν θέλεις) ξαναπερνάς την cmw. Είναι γενικά λίγο μανίκι να περάσεις official roms...........

Link to comment
Share on other sites

thanx, θα προσπαθησω να βαλω την original recovery. Για να την εγκαταστησω, το κανω απο την cmw??

 

Ναι... Κατεβάζεις το zip, το περνάς στην microSD, bootαρεις σε recovery και πας Install update from sd card.....

Link to comment
Share on other sites

απολυτως τιποτα. Το αρχειο ειναι σε .rar και δεν το διαβαζει. το εκανα zip και ενω ξεκιναει μετα αμεσως μου γραφει installation aborted. Το ιδιο και με το firmware που μου δινεις πιο πανω. τα νευρα μου :(
Link to comment
Share on other sites

Ουπς! Τώρα είδα οτι ειναι rar. Μέσα το rar έχει ένα αρχειο recovery.img. Αυτό πρέπει να φλασάρεις... Αλλά δεν νομίζω να γίνεται απευθείας από την cmw και χρειάζεται μέσω adb και fastboot. Περισσότερες πληροφορίες εδώ.....
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε προλαβα. τελικα οκ, εβαλα μεσω adb την γνησια recovery. Τωρα ψαχνω την γνησια ρομ jelly bean, αλλα στο site thw huawei δεν βλεπω τπτ. καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως σκέτη jelly bean δεν έχει βγει.. Μονο με το emotionUI μπορείς να τη βρεις εδω..Δεν έχω ασχοληθεί με τις official οποτε δεν ξέρω αν αυτό που λέω είναι σωστο...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend P1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...