Jump to content

Huawei Ascend P1


basilise
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από 5μιση μέρες είπα να το φορτίσω για τέταρτη φορά κι ας ήταν στο 12% η μπαταρία :p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά από 5μιση μέρες είπα να το φορτίσω για τέταρτη φορά κι ας ήταν στο 12% η μπαταρία :p

 

η οθονη ποση ωρα ανοιχτη?

 

Εμενα αντεξε 2 μερες με 4 ωρες ανοιχτη οθονη (wifi,κανα παιχνιδι) :)


Εχει καλη εξοικονομιση οταν ειναι αδρανες κανει deep sleep αμεσως και αυτο ειναι πολυ θετικο

 

edit:2+ ωρες κανει και σε εσας να φορτιστει η μπαταρια?

Edited by stathisso
http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

η οθονη ποση ωρα ανοιχτη?

 

Εμενα αντεξε 2 μερες με 4 ωρες ανοιχτη οθονη (wifi,κανα παιχνιδι) :)


Εχει καλη εξοικονομιση οταν ειναι αδρανες κανει deep sleep αμεσως και αυτο ειναι πολυ θετικο

 

edit:2+ ωρες κανει και σε εσας να φορτιστει η μπαταρια?

 

Η οθόνη γύρω στις 5μιση ώρες..και για φόρτιση κάνει 2 ώρες πάνω κάτω..

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη γύρω στις 5μιση ώρες..και για φόρτιση κάνει 2 ώρες πάνω κάτω..

 

Ποια εκδοση εχεις περασμενη?,29% απο τη μπαταρια εχει η οθονη και ειναι ανοιχτη 5 ωρες :rolleyes:

http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Αγόρασα και εγώ το P1 και η πρώτη επαφή είναι σοκαριστική! Θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να κάνω κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις για πρώτη φορά στο κινητό. Ξέρετε, έναν μπούσουλα για την πρώτη φορά. Προς το... παρόν δεν ψήνομαι για root και σχετικά κόλπα. Αξίζει να πάρω από αυτές τις θήκες σιλικόνης (http://www.mobilecenter.gr//index.php?target=products&product_id=35160) ή θα δημιουργήσει προβλήματα; Ευχαριστώ.

Θήκη για το κινητό δίνει και η ίδια η Huawei και μάλιστα δωρεάν. Για φωτογραφίες από αυτές τις θήκες βλ. εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=325082&page=13 (το μήνυμα #186). Για αρχικές ρυθμίσεις βλ. εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085.

Link to comment
Share on other sites

Ποια εκδοση εχεις περασμενη?,29% απο τη μπαταρια εχει η οθονη και ειναι ανοιχτη 5 ωρες :rolleyes:

 

Την Β104 ..απείραχτο το έχω..5μιση ώρες ανοιχτή οθόνη εννοώ μέχρι να αδειάσει εντελώς..

Link to comment
Share on other sites

παίδες επειδή αρχίζω να ανησυχό... θα ναι διαθέσιμο το κινητό μέχρι τα μέσα απρίλη που σκοπεύω να το πάρω; γτ τώρα δεν έχω τα χρήματα

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

παίδες επειδή αρχίζω να ανησυχό... θα ναι διαθέσιμο το κινητό μέχρι τα μέσα απρίλη που σκοπεύω να το πάρω; γτ τώρα δεν έχω τα χρήματα

 

Λιγο δυσκολο το βλεπω σχεδον οτι εξαντληται και απο τα σκουρτζομαγαζα..ασε που το εχουν και 300

http://www.skroutz.gr/s/2149876/Huawei-Ascend-P1.html

Edited by geor106
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση στις ρυθμισεις αναμεσα απο το επιλογες προγραμματιστων και σχετικα με το τηλεφωνο υπαρχει αλλη μια ρυθμιση που εχει ενα συμβολο κυκλο με μια καθετη γραμμη και αυτο ενεργοποιειται και απενεργοποιειται τι ειναι αυτο?Αλλη ενα θεμα ειναι λεει οτι εχει 4gb rom αλλα εμενα βλεπει μονο 2,36gb τι να συμβαινει? Edited by geor106
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση στις ρυθμισεις αναμεσα απο το επιλογες προγραμματιστων και σχετικα με το τηλεφωνο υπαρχει αλλη μια ρυθμιση που εχει ενα συμβολο κυκλο με μια καθετη γραμμη και αυτο ενεργοποιειται και απενεργοποιειται τι ειναι αυτο?Αλλη ενα θεμα ειναι λεει οτι εχει 4gb rom αλλα εμενα βλεπει μονο 2,36gb τι να συμβαινει?

 

 

Ειναι για να κανει γρήγορη επανεκκινηση το τηλεφωνο οταν κανεις επανεκκινηση,σε ολους 2.36gb ειναι διαθεσιμα προς χρηση.

http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούμε να ξαναπεράσουμε τη stock rom του κινητού;

Στον οδηγό για να περάσουμε την Β229 λέει να ανοίξουμε με τον es explorer το φάκελο /system. Εγκατέστησα το es explorer αλλά φάκελο system δεν βρήκα. Τι κάνω λάθος;

Edited by ambientc

Άδραξε τη μέρα

Huawei Ascend P1, Neo N003 2/32

Link to comment
Share on other sites

Ειναι για να κανει γρήγορη επανεκκινηση το τηλεφωνο οταν κανεις επανεκκινηση,σε ολους 2.36gb ειναι διαθεσιμα προς χρηση.

 

Άρα τι είναι ορθότερο; Να το έχουμε ενεργοποιημένο ή απενεργοποιημένο;

Link to comment
Share on other sites

Άρα τι είναι ορθότερο; Να το έχουμε ενεργοποιημένο ή απενεργοποιημένο;

 

καλυτερα απενεργοποιημενο :)

http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούμε να ξαναπεράσουμε τη stock rom του κινητού;

Στον οδηγό για να περάσουμε την Β229 λέει να ανοίξουμε με τον es explorer το φάκελο /system. Εγκατέστησα το es explorer αλλά φάκελο system δεν βρήκα. Τι κάνω λάθος;

 

 

Προφανώς δεν έχεις rootarei την Β229... Προχώρησε σε root...

Link to comment
Share on other sites

Στον Es File explorer Πρέπει να πάτε στης ρυθμίσεις και να Tickάρετε την επιλογή "Εξερευνητής Root" στης "Επιλογές Root"
Perfection has no age.....
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχεις rootarei την Β229... Προχώρησε σε root...

Δεν έχω την Β229 έχω τη Β102 αλλά μετά το root ένας φίλος μου έβγαλε κάποια πράγματα από το κινητό και το κινητό δουλεύει μεν όχι τόσο καλά δε.

 

Στον Es File explorer Πρέπει να πάτε στης ρυθμίσεις και να Tickάρετε την επιλογή "Εξερευνητής Root" στης "Επιλογές Root"

Αυτό το έκανα αλλά δεν βρίσκω μετά το "Πηγαίνουμε στο φάκελο /system και βρίσκουμε το αρχείο build.prop" αυτό το build.prop που είναι; Πως πάμε στο φάκελο system είναι η απορία μου.

Άκυρο το βρήκα από το εικονίδιο αγαπημένα στον es explorer ήταν προεπιλογή η κάρτα το άλλαξα σε τηλέφωνο και τα βρήκα.

Η ερώτηση είναι η εξής: βάζω την Β229(η αλήθεια είναι ότι ψήνομαι για τη Β229 μιας και άκουσα πολύ καλά σχόλια αλλά αν βγάλει επίσημη αναβάθμιση η Huawei θα την πάρει ή θα θέλει επαναφορές σε stock firmware πρώτα; ) ή την stock B103 ή Β105 που βρήκα στο διαδίκτυο. Είναι η πρώτη μου συσκευή Android και δεν είμαι εξοικειωμένος με το σπορ.

Τις επαφές τις έχω backup τα μηνύματα δεν με ενδιαφέρουν χρειάζεται να πάρω κάτι άλλο;

Σε περίπτωση που τελικά περάσω την Β229 αυτό "B229 ---> FlashPack - (Περιεχει build.prop, recovery.img and boot.img) Thanks to o-l-a-v (xdadevelopers)" που υπάρχει στον οδηγό τι ακριβώς είναι και που χρειάζεται;

Edited by ambientc

Άδραξε τη μέρα

Huawei Ascend P1, Neo N003 2/32

Link to comment
Share on other sites

η b229 είναι μια international έκδοση ,και για αυτόν τον λόγο η εταιρία μιας και αφορά ένα μεγάλο μέρος συσκευών που κυκλοφορούν ανά τον κόσμο , έχει βγάλει περισσότερες βελτιώσεις - αναβαθμίσεις

να ξέρεις πως περνώντας την b229 είναι στοκ firmware και όταν βγει νεότερη international αναβάθμιση (πολύ πιθανό) την παίρνει κανονικά . ωστόσο εάν θέλεις μετά την κάνεις root ,προσωπική άποψη δεν υπάρχει λόγος !

Link to comment
Share on other sites

Όσοι αναβαθμίσατε το κινητό σας στη B229 παρατηρήσατε τα εξής:

1) Λείπουν τα Boot animations κατα το Poweron και poweroff του κινητού. Απλά γραφει android

2) Λείπει το ραδιόφωνο από τις εφαρμογές (δεν είναι προεγκατεστημένο)

3) Λείπει το PolarisOffice, το παιχνίδι Riptide, το Facebook και το Twitter

4) Λείπει η γραμμή συντομεύσεων (WiFi, Bluetooth, GPS, Data, Περιστροφή Οθόνης) από το pull down menu.

5) Όταν κρατάμε παρατεταμένα το δάκτυλό μας στην οθόνη και βγαίνει το Menu για αλλαγή ταπετσαρίας έχει μονο 2 επιλογές: Ζωντανές Ταπετσαρίες και Συλλογή. Λείπει η τρίτη επιλογή δλδ η ενσωματωμένη εφαρμογή της Huawei για επιλογή ενός από τα εργοστασιακα Wallpapers με το όνομα "Ταπετσαρίες".

 

Για όσους θέλουν όλα τα παραπάνω στην έκδοση B229 και έχουν ROOT access καντε τα εξής βήματα:

- Ανοίξτε έναν File explorer (π.χ. ES File Explorer) και πηγαινετε στον Root φάκελο (/)

- εκεί θα βρείτε ένα φάκελο με το όνομα cust

- ανοίξτε τον και ακολούθως τους φακέλους hw και default

- επιλέξτε ΟΛΟΥΣ τους φακελους μεσα στον default, Καντε copy

- μεταβειτε παλι στο root φακελο και κατοπιν στον data

- δημιουργηστε ενα φακελο cust

- καντε επικολληση οτι αντιγραψατε πριν

- Οταν τελειωσει η διαδικασια καντε reboot.

 

Για το βημα 3 (Λείπει το PolarisOffice, το παιχνίδι Riptide, το Facebook και το Twitter) πρέπει να τα εγκαταστήσετε χειροκίνητα βρίσκονται μέσα στον φάκελο /cust/hw/default/delapp.

 

 

Τέλος υπάρχει ένα πρόβλημα με την αυτόματη φωτεινότητα της οθόνης και δεν ξέρω αν αφορά μονο την B229. Οταν επιλέγω αυτόματη φωτεινότητα δεν απενεργοποιεί το slide bar ρύθμισης φωτεινότητας και ενω εχω επιλεγμένη αυτοματη φωτεινοτητα ταυτόχρονα ρυθμίζω χειροκίνητα όσο θέλω. Μοιάζει με Bug. Όποιος ξέρει κατι ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι αναβαθμίσατε το κινητό σας στη B229 παρατηρήσατε τα εξής:

1) Λείπουν τα Boot animations κατα το Poweron και poweroff του κινητού. Απλά γραφει android

2) Λείπει το ραδιόφωνο από τις εφαρμογές (δεν είναι προεγκατεστημένο)

3) Λείπει το PolarisOffice, το παιχνίδι Riptide, το Facebook και το Twitter

4) Λείπει η γραμμή συντομεύσεων (WiFi, Bluetooth, GPS, Data, Περιστροφή Οθόνης) από το pull down menu.

5) Όταν κρατάμε παρατεταμένα το δάκτυλό μας στην οθόνη και βγαίνει το Menu για αλλαγή ταπετσαρίας έχει μονο 2 επιλογές: Ζωντανές Ταπετσαρίες και Συλλογή. Λείπει η τρίτη επιλογή δλδ η ενσωματωμένη εφαρμογή της Huawei για επιλογή ενός από τα εργοστασιακα Wallpapers με το όνομα "Ταπετσαρίες".

 

Για όσους θέλουν όλα τα παραπάνω στην έκδοση B229 και έχουν ROOT access καντε τα εξής βήματα:

- Ανοίξτε έναν File explorer (π.χ. ES File Explorer) και πηγαινετε στον Root φάκελο (/)

- εκεί θα βρείτε ένα φάκελο με το όνομα cust

- ανοίξτε τον και ακολούθως τους φακέλους hw και default

- επιλέξτε ΟΛΟΥΣ τους φακελους μεσα στον default, Καντε copy

- μεταβειτε παλι στο root φακελο και κατοπιν στον data

- δημιουργηστε ενα φακελο cust

- καντε επικολληση οτι αντιγραψατε πριν

- Οταν τελειωσει η διαδικασια καντε reboot.

 

Για το βημα 3 (Λείπει το PolarisOffice, το παιχνίδι Riptide, το Facebook και το Twitter) πρέπει να τα εγκαταστήσετε χειροκίνητα βρίσκονται μέσα στον φάκελο /cust/hw/default/delapp.

 

:up:

 

 

Τέλος υπάρχει ένα πρόβλημα με την αυτόματη φωτεινότητα της οθόνης και δεν ξέρω αν αφορά μονο την B229. Οταν επιλέγω αυτόματη φωτεινότητα δεν απενεργοποιεί το slide bar ρύθμισης φωτεινότητας και ενω εχω επιλεγμένη αυτοματη φωτεινοτητα ταυτόχρονα ρυθμίζω χειροκίνητα όσο θέλω. Μοιάζει με Bug. Όποιος ξέρει κατι ας βοηθήσει.

 

 

 

 

Δεν ξέρω εάν είναι bug αλλά εμένα με βολεύει καλύτερα έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Λιγο δυσκολο το βλεπω σχεδον οτι εξαντληται και απο τα σκουρτζομαγαζα..ασε που το εχουν και 300

http://www.skroutz.gr/s/2149876/Huawei-Ascend-P1.html

 

ένα τελευταίο κομμάτι και σε μαύρο έχει μείνει στο κατάστημα wind στην οδό μητροπόλεως στη θεσσαλονίκη

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα με το ακουστικο εχω την εντυπωση οτι παραμορφωνει στις συνομιλιες και ειδικα οταν ειναι στο τερμα. Εχει διαπιστωσει κανεις αλλος τετοιο προβλημα .
Link to comment
Share on other sites

Για την θήκη που δίνει δωρεάν η Huawei, για όσους είναι εκτός Αθήνας, χρεώνονται με μεταφορικά..σωστά?Εγώ που μένω σε ένα χωριό της Καβάλας, σύμφωνα με τα μεταφορικά που θα χρεωθώ, αξίζει η θήκη?Έχει κάποιος κάποια άποψη γι αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου, σ'ευχαριστώ.

 

Για το φιλο atsimeri ειναι οι ευχαριστιες.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend P1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...