Jump to content

Huawei Ascend P1


basilise
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σου εβγαλε καποιο Σφαλμα? τι σου ειπε πως δεν εγινε?

 

Δοκιμασε να Ενεργοποίησες απο στο κινητο σου τον Εντοπισμο σφαλματων USB πριν συνδεσεις το κινητ σου στον υπολογιστη

Εψαξες για το εικονιδιο του Superuser - Διαχειριστή μηπως το εκανες κ δεν το ειδες?( λεω εγω τωρα)

 

Ακολουθω αυτη τη διαδικασια και δεν γινεται ροοτ εχω ενεργοποιημενο τον Εντοπισμο σφαλματων USB,δεν υπαρχει το εικονιδιο superUser-Διαχειριστή

 

Root στην αρχική έκδοση.

1)Κατεβάζουμε από εδώ το rar και το κάνουμε αποσυμπίεση στην επιφάνια εργασίας.

2)Συνδέουμε το κινητό με usb και ενεργοποιούμε την επιλογή “Εντοπισμός σφαλμάτων USB” (Ρυθμίσεις-επιλογές για προγραμματιστές).

3) Τρέχουμε το αρχείο hwadb.exe

4) Τρέχουμε το αρχείο ubl.exe (πατάμε το πρώτο κουτάκι που λέει ROOT, και μετά τα 2 Ok που θα εμφανιστούν)

5) Αποσυνδέουμε το καλώδιο USB και κάνουμε επανεκκίνηση του τηλεφώνου. Σιγουρευτείτε πως υπάρχει το εικονίδιο Superuser.

Το κινητό είναι root πλέον.

 

Το 3ο βημα δειαρκει 1-2 δευτερολεπτα και δεν μπορω να δω αν βγαζει καποιο ερρορ

 

ολα τα υπολοιπα μια χαρα.Τι μπορει να φταίει?

 

Εδιτ1: κατι με τους drivers πιστευω μπορει να παιζει..

 

Εδιτ2:κατεβασα το hisuite και ετσι μπηκαν οι drivers και εγινε ροοτ... :)

Edited by stathisso
http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στον Es File explorer Πρέπει να πάτε στης ρυθμίσεις και να Tickάρετε την επιλογή "Εξερευνητής Root" στης "Επιλογές Root"

 

Επίσης για πληκτρολόγιο εδώ απ τον browser του κινητού http://www.swype.com/ (μακράν το καλύτερο κατά την γνώμη μου)

 

το έκανα root με τις ποιο πάνω ρυθμίσεις ,δύστυχος πριν απαντηθεί το θέμα ,όποτε έψαξα λίγο για να το βρω !

τώρα όσων αφορά το πληκτρολόγιο ,έχει ελληνικά ! ,αλλά από default έχει επιλέξει πληκτρολόγιο android και όχι huawei ,

πατώντας το space bar παρατεταμένα σου βγάζει τις επιλογές για το ποιο πληκτρολόγιο θα χρησιμοποιήσεις, και επιλέγεις huawei

πάντως το κινητακι πετάει , bootαρει στο μισό χρόνο από ότι ένα xperia s της γυναίκας μου

Link to comment
Share on other sites

Η Διαδικασία είναι ίδια με του Nyo_one απλά όλα τα αρχεία που χρειάζονται είναι σε 1 zip με 2 φακέλους.

Κ ΑΝ το τονίζω ΑΝ, έχετε πρόβλημα με τους Usb drivers απλα δεν χρειάζεται να επεξεργαστείτε τίποτα, είναι 2 αρχεία ήδη επεξεργασμένα κ απλά διαλέγετε.

 

ROOT ΑΡΧΙΚΗΣ ΕΚΔΟΣΗ (B103-104) – UPDATE & ROOT Β229

 

Αρχικά

 

:!:***διαδικασία δούλεψε σε εμένα. Δεν φταίω αν κάτι πάει στραβά***:!:

 

Η μπαταρία του κινητού να είναι πάνω από 50% μη κλείσει κατά τη διάρκεια

Αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα κρατάμε το power button για 10 δευτέρα ώστε να κλείσει το κινητό. Μετά ξεκινάμε από την αρχή.

Κατεβάζουμε κ εγκαθιστούμε το HiSuite

Κατεβάζουμε από εδώ το αρχείο που θα πρέπει να περιέχει έναν φάκελο με όνομα Android & έναν με όνομα Β10Xroot

 

Root στην αρχική έκδοση.

1) Βάζουμε κ τους 2 φακέλους στον C:\.

2)Συνδέουμε το κινητό με usb και ενεργοποιούμε την επιλογή “Εντοπισμός σφαλμάτων USB” (Ρυθμίσεις-επιλογές για προγραμματιστές).

3) Πηγαίνουμε στο φάκελο Β10Xroot Τρέχουμε το αρχείο hwadb.exe

4) Τρέχουμε το αρχείο ubl.exe (πατάμε το πρώτο κουτάκι που λέει ROOT, και μετά τα 2 Ok που θα εμφανιστούν)

5) Αποσυνδέουμε το καλώδιο USB και κάνουμε επανεκκίνηση του τηλεφώνου. Σιγουρευτείτε πως υπάρχει το εικονίδιο Superuser ή Διαχειριστής (ελληνικά)

Αν ναι, Το κινητό είναι πλέον root

 

ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ B229

 

Αλλαγή του build.prop

1)Κατεβάζουμε κάποιον file explorer από Playstore με δυνατότητα να βλέπει το φάκελο root (π.χ. es explorer)

2) Ανοίγουμε Es Explorer, πάμε στις ρυθμίσεις και να Tickάρουμε την επιλογή "Εξερευνητής Root" στης "Επιλογές Root" μετα Πηγαίνουμε στο φάκελο /system και βρίσκουμε το αρχείο build.prop. Το ανοίγουμε ως κείμενο ώστε να το επεξεργαστούμε.

3) Αλλάζουμε τις τελευταίες γραμμές του build.prop ως εξής:

 

ro.product.board=U9200

ro.confg.hw_systemversion=U9200-1V100R001********_SYSTEM

ro.build.display.id=U9200-1V100R001******

ro.product.model=U9200

ro.product.brand=Huawei

ro.build.tags=ota-rel-keys,release-keys

ro.product.manufacturer=HUAWEI

ro.product.name=U9200

ro.product.device=hwu9200

ro.build.id=HuaweiU9200

ro.build.version.incremental=******

ro.build.description=U9200-user 4.0.3 HuaweiU9200 ******* ota-rel-keys,release-keys

ro.build.fingerprint=Huawei/U9200/hwu9200:4.0.3/HuaweiU9200/*******:user/ota-rel-keys,release-keys

 

όπου ***** ο αριθμός της rom (π.χ. για την B229 βάζουμε C00B229). Αποθηκεύουμε το build.prop

 

-- (Σε περίπτωση που ενώ δίνεται άδεια σαν Superuser για την αποθήκευση των αλλαγών σας βγάλει “Σφάλμα κατά την αποθήκευση του αρχείου, δεν θα αποθηκευτεί.” Πηγαίνουμε Playstore κατεβάζουμε το Rom Toolbox pro (Δωρεάν) ανοίγουμε ξανά Es Explorer κ πατάμε να ανοίξουμε το αρχείο με Rom Tools editor. Κάνουμε αλλαγές κ αποθηκεύουμε)

 

4) Κατεβάζουμε τη rom που θέλουμε κ την περνάμε στην εξωτερική sd card μέσα στο φάκελο dload

 

Β229 ---> http://download-c.huawei.com/tcpsdownload/downLoadCenter?category=&flay=software&downloadID=NDY4ODd=

B229 ---> FlashPack - (Περιεχει build.prop, recovery.img and boot.img) Thanks to o-l-a-v (xdadevelopers)

 

5) Πάμε Ρυθμίσεις-> Αποθηκευτικός Χώρος -> Αναβάθμιση λογισμικού-> Αναβάθμιση κάρτας SD

 

Το τηλέφωνο θα κάνει reboot και θα αρχίσει η διαδικασία αναβάθμισης.

 

 

ROOT σε Β229 (Windows 7 tested)

 

1) Πηγαίνουμε στον φάκελο Android που βαλαμε στον C:

2) Bάζουμε το Zip αρχειο SuperSU-Busybox-Installer όπως είναι στην εξωτερικη SD του κινητου.

3) Συνδέουμε το κινητό με USB και με ενεργοποιημένο τον Εντοπισμό Σφαλμάτων

4) Πατάμε στο πληκτρολόγιο “start+r” για να ανοίξει το παράθυρο της εκτέλεσης. Εναλλακτικά πάμε «Έναρξη» και μετά Εκτέλεση.

5) Στο παράθυρο της Εκτέλεσης γράφουμε cmd για να ανοίξει το παράθυρο της γραμμής εντολών και Πηγαίνουμε στον φάκελο (c:\Android)

6) Γράφουμε adb devices. Πρέπει να μας βγάλει μια συσκευή.

http://dc617.4shared.com/img/nSTqrGns/s7/0.6243181031955786/android-sdk-tutorial-07_zpsb1b.jpg

7) Μετά γράφουμε adb reboot bootloader και το τηλέφωνο κάνει επανεκκίνηση και μένει κολλημένο στο λογότυπο της Huawei. Tα Windows εντοπίζουν μια συσκευή BLAZE και δεν μπορούν να την εγκαταστήσουν. Πάμε να το εγκαταστήσουμε χειροκίνητα

- Πατάμε αναζήτηση λογισμικού προγράμματος οδήγησης στον υπολογιστή μου.

- Επιλογή από μια λίστα προγραμμάτων οδήγησης συσκευών στον υπολογιστή μου

8) Μετά πατάμε κάτω δεξιά που λέει «Από δίσκο…» και επιλέγουμε το φάκελο C:\andoid\usb_driver

9) Από τις 3 επιλογές επιλέγουμε την πρώτη που λέει “ADB driver” κ περιμένουμε να γίνει η εγκατάσταση.

10) Όταν τελειώσει επιστρέφουμε στη γραμμή εντολών και γράφουμε fastboot devices. Πρέπει πάλι να μας γράφει μια συσκευή.

http://dc617.4shared.com/img/fGMBEsq1/s7/0.23107225532115683/android-sdk-tutorial-08_zps2eb.png

11) Γράφουμε fastboot boot cwm_touch_recovery_viva_beta.img . Το κινητό κάνει reboot και μπαίνει πλέον σε recovery mode. Η recovery είναι όμοια με την CW απλά λειτουργεί με touchscreen.

12) Πατάμε “Flash zip from External SD Card κ επιλεγούμε το SuperSU-Busybox-Installer.zip

13) Μόλις τελειώσει, με το κουμπι "πισω" παμε ενα επιπεδο πίσω και επιλέγουμε reboot now.

Μολις δειτε στο μενου σας το εικονιδιο που θα γραφει SuperSU ή Διαχειριστής , τo τηλέφωνο είναι root.

 

 

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

Σε περίπτωση που έχετε πρόβλημα στο βήμα 8 με τον Driver.

Πάτε μέσα στο φάκελο C:\android\usb_driver\

Εκεί θα δείτε 2 αρχεια zip - android_winusb64 & android_winusb86

Αποσυμπιέζεται κ αντικαθιστάτε το αρχείο που περιέχει ανάλογα το Λειτουργικού σας 64 or 32bit στο φάκελο C:\android\usb_driver & προσπαθείτε ξανά.

 

Καλη Επιτυχια & Ελπίζω να βοήθησα.

 

 

Credit goes to Nyo_one & atsimeri

Edited by PanosXar
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενδιαφερομαι για την αγορα του κινητου απο expansys σε μαυρο χρωμα. Ειμαι αναμεσα σε αυτο και στο honor 2 απο κινεζικο ηλεκτρονικο καταστημα, καθως εχω το ideos x5 κι εχω μεινει ικανοποιημενος. Βγαινουν στα ιδια λεφτα περιπου, αλλα περισσοτερο λογω υποστηριξης καθως το honor 2 δεν εισαγεται στην ευρωπη και επειδη μου αρεσουν οι samoled τεινω προς το P1. Θα ηθελα την γνωμη σας γι αυτο το διλημμα μου, εχω ανοιξει και αντιστοιχο thread. Γλυκοκοιταζω λιγο και lg optimus true hd. Θα ηθελα να ρωτησω αν η οθονη του P1 πιξελιαζει ορατα λογω pentile και αν με τον καιρο εχετε παρατηρησει εξασθενηση των χρωματων.
Link to comment
Share on other sites

να μην το πάρεις από expansys ,εδώ έχει 269 και ορισμένα καταστήματα κάνουν άτοκες .

η οθόνη του σε σύγκριση με ένα xperia s που έχω έχει πολύ ποιο ζωντανά χρώματα , φυσικά λόγω amoled καθώς το μαύρο είναι όντως μαύρο και όχι γκρι , το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι στο δικό μου ,όπως ανέφερα σε προηγούμενο post κάτι σαν κάθετες αχνές γραμμές στο γκρι φόντο , και δεν ξέρω εάν είναι πρόβλημα της συγκεκριμένης συσκευής η αφορά όλα τα μοντέλα με super amoled

προσωπικά δεν με προβληματίζει ιδιαίτερα !

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο.. έχει διαφορες προς το καλύτερο η Β229 από την αρχική?Αξίζει ο κόπος και η διαδικασία ή να μείνω στην B104?

Με την Β104 είμαι απόλυτα ευχαριστημένος δεν έχω κάποιο πρόβλημα για αυτό ρωτάω :)

http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είδα ότι είναι λίγο δύσκολο για νέους χρηστές (ήταν κ σε εμένα) να πάνε μπρος πίσω στα ποστ κ να παρακολουθούν τις αλλαγές (& επειδή είχα κ ελεύθερο χρόνω :lol: )

είπα να κάνω ένα ποστ, όπως τα γράψατε εσείς να βοηθήσω κ εγώ όσο μπορώ τους νέους χρήστες.

Είναι ολα τα ποστ σε 1.

Ότι γράφω το έχω δοκιμάσει.

Η Διαδικασία είναι ίδια με του Nyo_one απλά όλα τα αρχεία που χρειάζονται είναι σε 1 zip με 2 φακέλους.

Κ ΑΝ το τονίζω ΑΝ, έχετε πρόβλημα με τους Usb drivers απλα δεν χρειάζεται να επεξεργαστείτε τίποτα, είναι 2 αρχεία ήδη επεξεργασμένα κ απλά διαλέγετε.

 

ROOT ΑΡΧΙΚΗΣ ΕΚΔΟΣΗ (B103-104) – UPDATE & ROOT Β229

 

Αρχικά

 

:!:***διαδικασία δούλεψε σε εμένα. Δεν φταίω αν κάτι πάει στραβά***:!:

 

Η μπαταρία του κινητού να είναι πάνω από 50% μη κλείσει κατά τη διάρκεια

Αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα κρατάμε το power button για 10 δευτέρα ώστε να κλείσει το κινητό. Μετά ξεκινάμε από την αρχή.

Κατεβάζουμε κ εγκαθιστούμε το HiSuite

Κατεβάζουμε από εδώ το αρχείο που θα πρέπει να περιέχει έναν φάκελο με όνομα Android & έναν με όνομα Β10Xroot

 

Root στην αρχική έκδοση.

1) Βάζουμε κ τους 2 φακέλους στον C:\.

2)Συνδέουμε το κινητό με usb και ενεργοποιούμε την επιλογή “Εντοπισμός σφαλμάτων USB” (Ρυθμίσεις-επιλογές για προγραμματιστές).

3) Πηγαίνουμε στο φάκελο Β10Xroot Τρέχουμε το αρχείο hwadb.exe

4) Τρέχουμε το αρχείο ubl.exe (πατάμε το πρώτο κουτάκι που λέει ROOT, και μετά τα 2 Ok που θα εμφανιστούν)

5) Αποσυνδέουμε το καλώδιο USB και κάνουμε επανεκκίνηση του τηλεφώνου. Σιγουρευτείτε πως υπάρχει το εικονίδιο Superuser ή Διαχειριστής (ελληνικά)

Αν ναι, Το κινητό είναι πλέον root

 

ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ B229

 

Αλλαγή του build.prop

1)Κατεβάζουμε κάποιον file explorer από Playstore με δυνατότητα να βλέπει το φάκελο root (π.χ. es explorer)

2) Ανοίγουμε Es Explorer, πάμε στις ρυθμίσεις και να Tickάρουμε την επιλογή "Εξερευνητής Root" στης "Επιλογές Root" μετα Πηγαίνουμε στο φάκελο /system και βρίσκουμε το αρχείο build.prop. Το ανοίγουμε ως κείμενο ώστε να το επεξεργαστούμε.

3) Αλλάζουμε τις τελευταίες γραμμές του build.prop ως εξής:

 

ro.product.board=U9200

ro.confg.hw_systemversion=U9200-1V100R001********_SYSTEM

ro.build.display.id=U9200-1V100R001******

ro.product.model=U9200

ro.product.brand=Huawei

ro.build.tags=ota-rel-keys,release-keys

ro.product.manufacturer=HUAWEI

ro.product.name=U9200

ro.product.device=hwu9200

ro.build.id=HuaweiU9200

ro.build.version.incremental=******

ro.build.description=U9200-user 4.0.3 HuaweiU9200 ******* ota-rel-keys,release-keys

ro.build.fingerprint=Huawei/U9200/hwu9200:4.0.3/HuaweiU9200/*******:user/ota-rel-keys,release-keys

 

όπου ***** ο αριθμός της rom (π.χ. για την B229 βάζουμε C00B229). Αποθηκεύουμε το build.prop

 

-- (Σε περίπτωση που ενώ δίνεται άδεια σαν Superuser για την αποθήκευση των αλλαγών σας βγάλει “Σφάλμα κατά την αποθήκευση του αρχείου, δεν θα αποθηκευτεί.” Πηγαίνουμε Playstore κατεβάζουμε το Rom Toolbox pro (Δωρεάν) ανοίγουμε ξανά Es Explorer κ πατάμε να ανοίξουμε το αρχείο με Rom Tools editor. Κάνουμε αλλαγές κ αποθηκεύουμε)

 

4) Κατεβάζουμε τη rom που θέλουμε κ την περνάμε στην εξωτερική sd card μέσα στο φάκελο dload

 

http://www.huaweidevice.com/worldwide/technicaIndex.do?method=gotoProductSupport&productId=3942&tb=0);

 

5) Πάμε Ρυθμίσεις-> Αποθηκευτικός Χώρος -> Αναβάθμιση λογισμικού-> Αναβάθμιση κάρτας SD

 

Το τηλέφωνο θα κάνει reboot και θα αρχίσει η διαδικασία αναβάθμισης.

 

 

ROOT σε Β229 (Windows 7 tested)

 

1) Πηγαίνουμε στον φάκελο Android που βαλαμε στον C:

2) Bάζουμε το Zip αρχειο SuperSU-Busybox-Installer όπως είναι στην εξωτερικη SD του κινητου.

3) Συνδέουμε το κινητό με USB και με ενεργοποιημένο τον Εντοπισμό Σφαλμάτων

4) Πατάμε στο πληκτρολόγιο “start+r” για να ανοίξει το παράθυρο της εκτέλεσης. Εναλλακτικά πάμε «Έναρξη» και μετά Εκτέλεση.

5) Στο παράθυρο της Εκτέλεσης γράφουμε cmd για να ανοίξει το παράθυρο της γραμμής εντολών και Πηγαίνουμε στον φάκελο (c:\Android)

6) 9) Γράφουμε adb devices. Πρέπει να μας βγάλει μια συσκευή.

7) Μετά γράφουμε adb reboot bootloader και το τηλέφωνο κάνει επανεκκίνηση και μένει κολλημένο στο λογότυπο της Huawei. Tα Windows εντοπίζουν μια συσκευή BLAZE και δεν μπορούν να την εγκαταστήσουν. Πάμε να το εγκαταστήσουμε χειροκίνητα

- Πατάμε αναζήτηση λογισμικού προγράμματος οδήγησης στον υπολογιστή μου.

- Επιλογή από μια λίστα προγραμμάτων οδήγησης συσκευών στον υπολογιστή μου

8) Μετά πατάμε κάτω δεξιά που λέει «Από δίσκο…» και επιλέγουμε το φάκελο C:\andoid\usb_driver

9) Από τις 3 επιλογές επιλέγουμε την πρώτη που λέει “ADB driver” κ περιμένουμε να γίνει η εγκατάσταση.

10) Όταν τελειώσει επιστρέφουμε στη γραμμή εντολών και γράφουμε fastboot devices. Πρέπει πάλι να μας γράφει μια συσκευή.

11) Γράφουμε fastboot boot cwm_touch_recovery_viva_beta.img . Το κινητό κάνει reboot και μπαίνει πλέον σε recovery mode. Η recovery είναι όμοια με την CW απλά λειτουργεί με touchscreen.

12) Πατάμε “Flash zip from External SD Card κ επιλεγούμε το SuperSU-Busybox-Installer.zip

13) Μόλις τελειώσει, με το power button πάμε προς τα πίσω και επιλέγουμε reboot now. To τηλέφωνο είναι root.

 

 

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

Σε περίπτωση που έχετε πρόβλημα στο βήμα 8 με τον Driver.

Πάτε μέσα στο φάκελο C:\android\usb_driver\

Εκεί θα δείτε 2 αρχεια zip - android_winusb64 & android_winusb86

Αποσυμπιέζεται κ αντικαθιστάτε το αρχείο που περιέχει ανάλογα το Λειτουργικού σας 64 or 32bit στο φάκελο C:\android\usb_driver & προσπαθείτε ξανά.

 

Καλη Επιτυχια & Ελπίζω να βοήθησα.

 

 

Credit goes to Nyo_one & atsimeri

 

Πωωωω εκατσες, εραψες, διορθωσες, προσθεσες.Μπραβο!

Παιδιά με λένε Σταύρο και είμαι πολύ καλά :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ..ερώτηση..τι μπορεί να φταίει που έβαλα να φορτίσει το κινητό και μετά από 8 ώρες που σηκώθηκα το πρωί ήταν στο 95% (και νομίζω ζεστό)?Σαν να κόλλησε κάπου ένα πράμα..Γενικά φορτίζει στις 2 ώρες..Τώρα το αφήνω να αδειάσει και θα δω εάν το ξανακάνει..
Link to comment
Share on other sites

Θήκες έχετε βρει κάπου? (ετκος απο τα γραφεια τους στο μαρουσι)

 

1) Απο ebay (http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=Huawei+Ascend+P1&_osacat=42428&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313&_nkw=Huawei+Ascend+P1&_sacat=0)

 

2)Υπαρχουν και στο σκρουτζ ,απο Ελλαδα αλλα μηδαμινά πραγματα και δεν συμφέρει (http://www.skroutz.gr/c/579/thikes-kinhtwn-thlefwnwn.html?from=catspan&keyphrase=Huawei+Ascend+P1 )

http://i.imgur.com/hIe7XW1.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως αγόρασα μια από e-click στα 7 ευρώ σε γκρι διάφανο σιλικόνης , δεν είχε λευκό ,αν και μου φαίνεται καλύτερο έτσι , πάντως φαίνεται να προστατεύει αρκετά καλά .

τώρα ψάχνομαι για κάρτα micro sd 32 gb class 10 έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη ?

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου πρότεινα να κανεις μια δοκιμη αν ειναι δυνατον με την 32αρα.εγω εβαλα μια κ το κινητο ετρωγε τρελο lag Κ μερικα κρεμασματα. Αλλαξα σε μια 8gb class 4 κ παει σφαιρα κ κανενα κρεμασμα.
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως αγόρασα μια από e-click στα 7 ευρώ σε γκρι διάφανο σιλικόνης , δεν είχε λευκό ,αν και μου φαίνεται καλύτερο έτσι , πάντως φαίνεται να προστατεύει αρκετά καλά .

τώρα ψάχνομαι για κάρτα micro sd 32 gb class 10 έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη ?

 

Καλησπερα φιλε μου!32αρα εχω στο τηλεφωνο class 10 κ λειτουργει κανονικα.Σου προτινω αυτη που εχω κ γω http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/accessories/memory-cards-kartes-mnimis/SanDisk-Ultra-MicroSDHC-Class-10-with-SDadapter-32GB-SDSDQU-032G-U46A-SDSDQ.htm

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Αντιμετωπίζω ενα προβλημα γιαυτο θελω να το μοιραστω μαζι σας. Τρώει γενικα μερικα κολληματακια.Εχω την εφαρμογή cam scanner την χρησιμοποιώ συχνά και γιαυτο θελω να με βοηθησετε αν γνωρίζετε. Οταν παω να βγαλω φωτογραφιες και να τις επεξεργαστω μετα απο 10-15 φωτο μου κολλαει για τα καλα και κανει επανεκκίνηση..Εχω την Β102 (δεν ξερω αν εχει προβλημα αυτη η έκδοση).
Παιδιά με λένε Σταύρο και είμαι πολύ καλά :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Αντιμετωπίζω ενα προβλημα γιαυτο θελω να το μοιραστω μαζι σας. Τρώει γενικα μερικα κολληματακια.Εχω την εφαρμογή cam scanner την χρησιμοποιώ συχνά και γιαυτο θελω να με βοηθησετε αν γνωρίζετε. Οταν παω να βγαλω φωτογραφιες και να τις επεξεργαστω μετα απο 10-15 φωτο μου κολλαει για τα καλα και κανει επανεκκίνηση..Εχω την Β102 (δεν ξερω αν εχει προβλημα αυτη η έκδοση).

 

Δεν την ξερω την εφαρμογη αλλα μηπως φταει η καρτα μνημης σου?Εννοω μηπως ειναι αργη κ κολλανε τα δεδομενα μετα απο ενα σημειο?Παντωε σου προτινω να περασεις την B229.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την ξερω την εφαρμογη αλλα μηπως φταει η καρτα μνημης σου?Εννοω μηπως ειναι αργη κ κολλανε τα δεδομενα μετα απο ενα σημειο?Παντωε σου προτινω να περασεις την B229.

 

Αγορινα μου δεν εχω βαλει καρτα ακομη..Η εφαρμογη ειναι παρα παρα πολυ καλη (μετατρεπει τις φωτο σε pdf )..Την ειχα στο παλιο μου κινητο και δεν μου εβγαλε καποιο προβλημα.Τωρα ομως σε αυτο το κιν αντιμετωπίζω προβλημααα ..Περιμενω την καρτα που εχω παραγγείλει και ξεκιναω την αναβαθμιση.Θα το καταλαβαιτε απο τις ερωτησεις που θα κανω συνεχεια χαχα..Η καρτα που εχω παραγγείλει ειναι αυτη http://www.amazon.co.uk/dp/B007JTKKOG/ref=pe_217191_31005151_dp_2 :O

Παιδιά με λένε Σταύρο και είμαι πολύ καλά :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζουμε από εδώ το αρχείο που θα πρέπει να περιέχει έναν φάκελο με όνομα Android & έναν με όνομα Β10Xroot

 

Root στην αρχική έκδοση.

1) Βάζουμε κ τους 2 φακέλους στον C:\.

2)Συνδέουμε το κινητό με usb και ενεργοποιούμε την επιλογή “Εντοπισμός σφαλμάτων USB” (Ρυθμίσεις-επιλογές για προγραμματιστές).

Κάποιες ερωτήσεις και μια παράκληση.

Την επιλογή εντοπισμός σφαλμάτων την έχουμε μόνιμα ενεργοποιημένη ή μόνο κατά τη διάρκεια του root. Έτρεξα το Hi Suite και μόνο με αυτή την επιλογή έκανε καλή διαχείρηση το πρόγραμμα στο τηλέφωνο.

Επειδή είμαι ψιλοάσχετος με root και αναβαθμίσεις και η αλήθεια είναι ότι το ψιλοφοβάμαι κιόλας, θεωρείτε ότι αξίζει τον κόπο η αναβάθμιση και αν ναι επιγραμματικά σε ποιά σημεία βελτιώνει τη χρήση του τηλεφώνου;

Κατέβασα την ρομ που έχει στο link και ενώ γράφει εξωτερικά Β229 όταν ανοίγεις το zip λέει Β226 είναι η σωστή ή όχι;

Επίσης θα παρακαλούσα κάποιον να ανεβάσει το zip αρχείο με τους φακέλους για το root σε κάποιον άλλο hoster μιας και προσπαθώντας να το κατεβάσω το antivirus μου βγάζει warning και δεν με αφήνει να το κατεβάσω.

Edited by ambientc

Άδραξε τη μέρα

Huawei Ascend P1, Neo N003 2/32

Link to comment
Share on other sites

@ambientc

 

Ναι εβαλα το λινκ απο το επισημο site για να μην υπαρξει καποιο προβλημα. αμα κατεβασες - HUAWEI Ascend P1 firmware(U9200-1,Android 4.0,V100R001C00B229,General Version) official release version αυτη ειναι. τωρα που λες οτι μεσα γραφει 226 μαλλον θα ειναι λαθος τους. Την κατεβαζω τωρα για επιβεβαιωση. αμα εχεις προβλημα με το αρχειο μπορεις να μου στειλεις σε προσωπικο μηνυμα το email σου να σου στειλω το αρχειο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. μολισ αγορασα κ εγω το huawei p1 και μου εμφανιζει μια κοκκινη λεζαντα περιμετρικα της οθονης συνηθως οταν ειναι στο net η οταν ανοιγω καποια εφαρμογη. εχω το android 4.0.3. μηπως υπαρχει καποιος με το ιδιο προβλημα? τι μπορει να φταιει? οποιοσ εχει καποια λυση ας μου την προτεινει.. μηπως γνωριζει κανεις αν θα γινει καποιο update για jelly bean?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. μολισ αγορασα κ εγω το huawei p1 και μου εμφανιζει μια κοκκινη λεζαντα περιμετρικα της οθονης συνηθως οταν ειναι στο net η οταν ανοιγω καποια εφαρμογη. εχω το android 4.0.3. μηπως υπαρχει καποιος με το ιδιο προβλημα? τι μπορει να φταιει? οποιοσ εχει καποια λυση ας μου την προτεινει.. μηπως γνωριζει κανεις αν θα γινει καποιο update για jelly bean?

 

Το εψαξα στο google αυτο που λες, αλλα δεν καταφερα να το εντοπίσω σαν προβλημα.

Δεν βρηκα καπου αλλου αναφορες. Δεν ξερω αν γνωριζει καποιος αλλος απο το forum αν οφείλεται σε ρύθμιση η κατι αλλο.

αλλα εμενα δεν εκανε ποτε κατι τετοιο, ημουν δεν ημουν online.

Αμα μπορεις να μας δωσεις ενα screenshot την ωρα που το κανει καλο θα ήταν. (πιεζεις συνεχομενα το κατω πληκτρο της εντασης κ το power Button)

 

Εχεις εγγυηση ε? :X

Link to comment
Share on other sites

@ambientc

 

Ναι εβαλα το λινκ απο το επισημο site για να μην υπαρξει καποιο προβλημα. αμα κατεβασες - HUAWEI Ascend P1 firmware(U9200-1,Android 4.0,V100R001C00B229,General Version) official release version αυτη ειναι. τωρα που λες οτι μεσα γραφει 226 μαλλον θα ειναι λαθος τους. Την κατεβαζω τωρα για επιβεβαιωση. αμα εχεις προβλημα με το αρχειο μπορεις να μου στειλεις σε προσωπικο μηνυμα το email σου να σου στειλω το αρχειο.

 

Tελικά σήμερα κυκλοφορήσε και η Β229 International. Tην κατεβάζω τώρα.

http://download-c.huawei.com/tcpsdownload/downLoadCenter?category=&flay=software&downloadID=NDY4ODd=

Βρήκα προς τα πίσω το link του haki με την πραγματική 229 την κατέβασα και όντως γράφει 229.

Πρέπει πρώτα (μετά το root) να περάσουμε την 226 και μετά την 229 ή κατευθείαν την 229.

Ευχαριστώ

Υ.Γ. Θα ξαναζητήσω τους divers για το root σε άλλο hoster για όποιον θέλει να με βοηθήσει και μπορεί.

Άδραξε τη μέρα

Huawei Ascend P1, Neo N003 2/32

Link to comment
Share on other sites

Εγω αγορασα αυτην την προηγούμενη εβδομάδα στο crazy sundays στα 22ε και δουλεύει τέλεια.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.331034

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. μολισ αγορασα κ εγω το huawei p1 και μου εμφανιζει μια κοκκινη λεζαντα περιμετρικα της οθονης συνηθως οταν ειναι στο net η οταν ανοιγω καποια εφαρμογη. εχω το android 4.0.3. μηπως υπαρχει καποιος με το ιδιο προβλημα? τι μπορει να φταιει? οποιοσ εχει καποια λυση ας μου την προτεινει.. μηπως γνωριζει κανεις αν θα γινει καποιο update για jelly bean?

 

Λογικα πηγαινε στις ρυθμισεις-επιλογες για προγραμματιστες και κοιτα το ενεργ. αυστ. λειτουργ. να ειναι ξετικαρισμενο

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος οδηγος για backup της rom κτλ? φοβαμαι θα κανω καμια χαζομαρα

 

Κ εχω κ ενα αλλο θεματακι, δεν ξερω αν συμβαινει κ σε εσας.

εχω βαλει τη λειτουργια του κινητου να παιζει μονο σε δικτυα 2G γιατι δεν ειχα σχεδον ποτε σημα αλλιως..

αλλα το σηματακι ειναι ΓΚΡΙ, αλλα οταν ανοιγω WIFI να συνδεθω γινεται ΜΠΛΕ.

 

By the Way Στις φωτο ειναι κ ποσο κρατησε κ η μπαταρια μαζι με το σημα που αλλαζει χρωμα :p

 

[ATTACH]29998[/ATTACH] [ATTACH]29999[/ATTACH]

 

όταν δεν χρησιμοποιείται για κάποιο χρονικό διάστημα η σύνδεση (είτε wifi, είτε μέσω τηλεφωνικής σύνδεσης (2g/3g/κλπ)), τότε πέφτει σε ένα 'inactive' mode κ γκριζάρει. εκείνη τη στιγμή είναι σαν να μην έχεις καθόλου σύνδεση, κ 'ξυπνάει' μόνο όταν χρειαστεί. το αν έχει κίνηση δεδομένων φαίνεται από τα βελάκια μέσα στο σήμα του wifi ή της κεραίας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend P1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...