Jump to content

Alcatel OT-995


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια πειτε μου την πιο stable rom για να την φλασαρω σε ενως φιλου την συσκευη,,επισης cwm recovery πως μπαινει ρε παιδια..?μονο root του εκανα..
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε μου σε ευχαριστώ παρα πολύ.Το έκανα.Να σαι καλά για τον χρόνο σου.Ευχαριστώ πολυ..

 

Όλα καλά λοιπόν?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα όμως εγω ειχα κανει backup με το προγραμμα που ειχε το τηλεφωνο μεσα το cloud backup.Τωρα αυτο το προγραμμα δεν υπαρχει και δεν το βρηκα και να το κατεβασω.Τι κανουμε παιδια?Κατεβασα κανα 2 αλλα και τιποτα δεν εβγαλα ακρη.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα όμως εγω ειχα κανει backup με το προγραμμα που ειχε το τηλεφωνο μεσα το cloud backup.Τωρα αυτο το προγραμμα δεν υπαρχει και δεν το βρηκα και να το κατεβασω.Τι κανουμε παιδια?Κατεβασα κανα 2 αλλα και τιποτα δεν εβγαλα ακρη.

 

Κανε check στο inbox σου :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σας παρακαλώ τα φώτα σας.

Φαγώθηκε ο ανηψιός μου να του δανείσω το κινητό μου για 2-3 μέρες και σήμερα που πήγα να το πάρω, διαπίστωσα πως το τηλέφωνο είναι σχεδόν νεκρό!

Μου ομολόγησε ότι πήγε να περάσει μια rom που βρήκε και προφανώς κάπου έκανε λάθος, με αποτέλεσμα το κινητό να έχει κολλήσει.

 

Τέλος πάντων, η συσκευή ανάβει και μπαίνει στο μενού των πρώτων ρυθμίσεων, μέχρι του σημείου που το λειτουργικό ζητάει να συγχρονήσει με τους διακομιστές της Google, όπου βγάζει σφάλμα και μένει εκεί.

 

Επειδή δεν είχα σκοπό να το αναβαθμίσω, λογικό ήταν να μην κρατήσω backup και ουσιαστικά έχω μείνει εντελώς ξεκρέμαστος.

Αφού έχουν γίνει έτσι τα πράγματα, θεωρώ πως πρέπει να εμπιστευτώ τη rom του tsicrete, αλλά παρόλο που ακολουθώ τη διαδικασία

κατά γράμμα, δεν μου βρίσκει το αρχείο στην κάρτα μνήμης.

Τι μπορώ να κάνω έτσι ώστε να επαναφέρω το τηλεφωνάκι μου;

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μπορεί να με διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Κανε check στο inbox σου :)

 

Ευχαριστώ, ε ;;;

 

 

Παιδιά, σας παρακαλώ τα φώτα σας.

Φαγώθηκε ο ανηψιός μου να του δανείσω το κινητό μου για 2-3 μέρες και σήμερα που πήγα να το πάρω, διαπίστωσα πως το τηλέφωνο είναι σχεδόν νεκρό!

Μου ομολόγησε ότι πήγε να περάσει μια rom που βρήκε και προφανώς κάπου έκανε λάθος, με αποτέλεσμα το κινητό να έχει κολλήσει.

 

Τέλος πάντων, η συσκευή ανάβει και μπαίνει στο μενού των πρώτων ρυθμίσεων, μέχρι του σημείου που το λειτουργικό ζητάει να συγχρονήσει με τους διακομιστές της Google, όπου βγάζει σφάλμα και μένει εκεί.

 

Επειδή δεν είχα σκοπό να το αναβαθμίσω, λογικό ήταν να μην κρατήσω backup και ουσιαστικά έχω μείνει εντελώς ξεκρέμαστος.

Αφού έχουν γίνει έτσι τα πράγματα, θεωρώ πως πρέπει να εμπιστευτώ τη rom του tsicrete, αλλά παρόλο που ακολουθώ τη διαδικασία

κατά γράμμα, δεν μου βρίσκει το αρχείο στην κάρτα μνήμης.

Τι μπορώ να κάνω έτσι ώστε να επαναφέρω το τηλεφωνάκι μου;

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μπορεί να με διαφωτίσει.

 

Αφου δεν ανοιγει, πως καταφερες να περασεις το .zip στην καρτα μνημης; Να υποθεσω με card reader?

 

Μπες στο recovery menu, μετα mounts & storage και επελεξε Mount as USB storage (η κατι παρόμοιο). Θα εμφανιστεί η κάρτα μνήμης στο PC σαν στικακι, πέρνα τη rom και προσπάθησε ξανά

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν ανοιγει, πως καταφερες να περασεις το .zip στην καρτα μνημης; Να υποθεσω με card reader?

 

Μπες στο recovery menu, μετα mounts & storage και επελεξε Mount as USB storage (η κατι παρόμοιο). Θα εμφανιστεί η κάρτα μνήμης στο PC σαν στικακι, πέρνα τη rom και προσπάθησε ξανά

 

Καταρχήν, σ' ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες.

Βρήκα λύση, κατεβάζοντας το one touch upgrade και μου πέρασε την original κανονικά.

 

Το θέμα όμως είναι πως τώρα με τρώει να τη δοκιμάσω αυτήν που ανέβασες...:lol:

 

Πέρασα τη rom σου μετά από σύνδεση του κινητού με τον υπολογιστή, απλά μπαίνοντας στο bootloader, δεν μ' αφήνει ούτε να κάνω backup, αλλά ούτε και τη βρίσκει, ενώ βρίσκεται κανονικά στην κάρτα.

Τέλος πάντων, προς το παρών δεν θέλω να σε κουράσω, αφού μπορώ να το επαναφέρω τόσο εύκολα, θα πειραματιστώ λίγο ακόμα

και αν τα βρω σκούρα, θα σ'ενοχλήσω.

Πάντως, παρόλο που το έχω δηλώσει πως δεν μ' απασχολεί ιδιαίτερα η αναβάθμιση σε ICS, ακούω τόσο θετικά σχόλια, κάτι που με κάνει να εμπιστευτώ τη δουλειά σου και να το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, σ' ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες.

Βρήκα λύση, κατεβάζοντας το one touch upgrade και μου πέρασε την original κανονικά.

 

Το θέμα όμως είναι πως τώρα με τρώει να τη δοκιμάσω αυτήν που ανέβασες...:lol:

 

Πέρασα τη rom σου μετά από σύνδεση του κινητού με τον υπολογιστή, απλά μπαίνοντας στο bootloader, δεν μ' αφήνει ούτε να κάνω backup, αλλά ούτε και τη βρίσκει, ενώ βρίσκεται κανονικά στην κάρτα.

Τέλος πάντων, προς το παρών δεν θέλω να σε κουράσω, αφού μπορώ να το επαναφέρω τόσο εύκολα, θα πειραματιστώ λίγο ακόμα

και αν τα βρω σκούρα, θα σ'ενοχλήσω.

Πάντως, παρόλο που το έχω δηλώσει πως δεν μ' απασχολεί ιδιαίτερα η αναβάθμιση σε ICS, ακούω τόσο θετικά σχόλια, κάτι που με κάνει να εμπιστευτώ τη δουλειά σου και να το δοκιμάσω.

πρεπει να το rootαρης...:D

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και για gb bootloader . Αν ψαξεις στα παρακατω ποστς θα το βρεις.

Ειναι η cm που ειχε βγει απλα ελαφρως πειραγμενη. Προτιμω την αρχικη γιατι μου κραταει την μπαταρια πιο πολυ και μου φαινεται πιο σταθερη.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και για gb bootloader . Αν ψαξεις στα παρακατω ποστς θα το βρεις.

Ειναι η cm που ειχε βγει απλα ελαφρως πειραγμενη. Προτιμω την αρχικη γιατι μου κραταει την μπαταρια πιο πολυ και μου φαινεται πιο σταθερη.

 

κι εγω την αρχικη ειχα αλλα δεν ειχα mms και μου ''ετριζε'' καπως το ακουστικο τωρα με αυτη δεν εχω δει ακομα καποιο bug...

Link to comment
Share on other sites

θα θελα πολύ και γώ να δοκιμάσω τη ρομ σου φίλε tsicrete μα θα περιμένω υπομονετικά ένα ολοκληρωμένο οδηγό βήμα βήμα φτιαγμένο για αρχάριους σα και του λόγου μου.

Πάντως μπράβο που κάθησες και ασχολήθηκες με το αλκατέλ...και για να μην διαβάζω μέρες τώρα κουσούρια,το έκανες σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ας γίνω και εγώ άλλος ένας που θα ήθελε ένα οδηγό για αρχάριους για το σωστό backup των μέχρι τώρα πραγμάτων του τηλεφώνου και το πέρασμα μετά της rom........σας παρακλώώώώώώώώώώώώώ
jimn
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά διαβάστε λίγο τις πίσω σελίδες, αμαρτία είναι να τα γράφω ξανά και ξανά

 

Από το forum του XDA

 

1. Copy ROM to SDcard

2. Download CWM recovery img, reboot phone to recovery (turn on phone in fastboot mode - power on+volume down + connect USB cable - then in command prompt run fastboot boot recovery_machfix-2012.06.09.img )

3. MAKE BACKUP if needed, all partitions will be wiped. (excl. SD card)

5. Install zip from sd card menu then select ROM and follow instructions

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι οτι στις πίσω σελίδες όλοι λένε απο κάτι και στο τέλος μπερδέυτηκα.

 

θα προσπαθήσω να ανακεφαλαιώσω οτι κατάλαβα και σείς ελέυθερα διορθώστε-συμπληρώστε με.

 

ΒΗΜΑΤΑ:

 

Α. Κατεβάζουμε ένα εργαλείο που λέγεται alcatel one touch upgrade που το βρίσκουμε στην ιστοσελίδα της alcatel και το εγκαθιστούμε στο pc μας.Θα μας χρειαστεί αργότερα.(http://www.alcatelonetouch.com/gr/support/download/ot-995.html)

Eπίσης κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε και το alcatel android manager απο την παραπάνω σελίδα.

 

Β. Χρειάζεται να κάνουμε root το κινητό για να αποκτήσουμε δικαιώματα διαχειριστή.Αυτό μας βοηθάει στο να σβήνουμε πράγματα που τρώνε μνήμη και δεν μας χρειάζονται απο το κινητό μας.

 

Γ. Για το root χρησιμοποιούμε ένα εργαλείο που λέγεται superoneclick και το κατεβάζουμε απο:http://www.mediafire.com/?6dloaixc31oggn2

(οδηγίες:

1. Download SuperOneClickv2.3.1

2. extract the SuperOneClickv2.3.1-ShortFuse.zip into a folder

3. Download the alcapwn.exe

4. copy alcapwn.exe to the folder SuperOneClickv2.3.1-ShortFuse/Exploits folder

5. On the phone, Settings->Application Settings->Development check the box for "USB Debugging" (it may be checked already)

6. Plug in the phone to the PC via USB cable

7. On your PC Run SuperOneClick.exe in the extracted folder from the zip in (2)

8. Under the Exploit drop down box in the upper right, select alapwn

9. Click the "Root" button in the top right)

νομίζω στο παραπάνω λίνκ υπάρχει ήδη το alcapwn.exe οπότε πηδάμε το βήμα απο τις παραπάνω οδηγίες.

 

Δ. Πρίν ξεκινήσουμε οτιδήποτε και για να μην χάσουμε τπτ κάνουμε backup τις επαφές μας χρησιμοποιώντας το android manager της alcatel?Mήπως υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα γι αυτό?Προσωπικά δεν έχω τις επαφές μου συγχρονισμένες με gmail...είναι καλύτερα να τις συγχρονίσω?Μόλις το λύσουμε αυτό...πάμε στο επόμενο βήμα που είναι να περάσουμε τη νέα rom.

 

E. Εδώ νομίζω πως χρειαζόμαστε ένα προγραματάκι που λέγεται rom manager της ClockworkMod και το βρίσκουμε στο playstore της google,σωστά?Αν ναι,το κατεβάζουμε και το κάνουμε εγκατάσταση στο τηλέφωνο μας.

 

ΣΤ. Θα χρειαστούμε τη νέα ρομ.Μας την δίνει ο φίλος μας ο tsicrete και τη κατεβάζουμε απο εδώ:

http://d-h.st/yrA

 

Ζ. Τώρα κλέβω λίγο και αντιγράφω οδηγίες απο τον κύριο mistercheese μεταφρασμένες άριστα απο τον φίλο shadowjump...και διορθώστε με αν δεν πρέπει ή είναι λάθος.

 

1. Κατεβαζουμε τη ρομ σε zip αρχείο του tsicrete απο πιο πάνω που λογικά μέσα περιέχει και το OT995_CWM.zip

2. Κανουμε extract το zip στο pc μας και βαζουμε τον φακελο στην sd του κινητού: sdcard/clockworkmod/backup/ (δημιουργουμε δηλαδη φακελο clockworkmod στην SD και μετα μεσα σε αυτον δημιουργουμε αλλον εναν φακελο backup)

3. Οποτε εχουμε αυτην την σειρα: sdcard/clockworkmod/backup/το αρχείο ρομ του tsicrete

4. Μετα κανουμε extract τον φακελο OT995_CWM.zip (οπουδηποτε στο PC)

5. Αφου τα κανουμε αυτα κλεινουμε το κινητο, περιμενουμε λιγο να κλεισει και κανουμε boot στον bootloader. Παταμε το πληκτρο εντασης ηχου προς τα κατω ταυτοχρονα με το πληκτρο ενεργοποιησης/απενεργοποιησης. Θα καταλαβουμε οτι μπένουμε στον bootloader γιατι το τηλεφωνο θα μεινει στην ασπρη οθονη που λεει Alcalel One Touch.

Συνδεουμε το κινητο με USB. Θα βρει αυτοματα τους Drivers για το κινητο και θα τους κατεβασει μεσω internet/Windows. Αν δεν τους βρει, περναμε τους drivers που ειναι μεσα στο φακελο usb_driver.

6. Μετα τρεχουμε το Install Or Boot CWM-Recovery.bat (μεσα στον φακελο ΟΤ995_CWM)

7. Μας λεει να γραψουμε boot ή flash. Γραφουμε boot και παταμε Enter.

8. Επειτα αφου μας βγαλει στο μενου του clockworkmod χρησιμοποιουμε τα κουμπια εντασης ηχου για πανω-κατω και το κουμπι ενεργοποιησης/απενεργοποιησης για να επιλεξουμε την επιλογη μας.

9. Παμε στο backup/restore και επιλεγουμε backup για να κρατησουμε την εκδοση 2.3.6 του κινητου μας.

10. Αφου τελειωσει παμε παλι στο backup/restore και επιλεγουμε restore και μετα τον φακελο με τη ρομ του tsicrete

11. Οταν τελειωσει παμε στο wipe data/factory reset και το επιλεγουμε

12. Τελος, οταν τελειωσει το wipe data/factory reset επιλεγουμε restart. Κανει restart και εχουμε την tsicrete ICS!

 

H. Τώρα λογικά με την ίδια διαδικασία ξαναβάζουμε πίσω την παλιά ρομ αν δεν πάει κάτι καλά.

 

Θ. Ήρθε η ώρα να ξαναβάλουμε τις επαφές μας στο τηλέφωνο...για πείτε πώς.:O

 

Ι. Κάτι βασικό για μένα που δεν καταλαβαίνω...ερώτηση...

η sd μου είναι γεμάτη απομεινάρια απο εφαρμογές παλιές που απεγκατέστησα γιατί δεν μου άρεσαν κτλπ και λογικά μου πιάνουν χώρο.Είναι καλό πριν ξεκινήσουμε με τα πειράματα πιο πάνω να κάνουμε φορμάτ στην κάρτα μας...αφού σώσουμε βίντεο-φωτό και αρχεία...και μετά αφού σώσουμε και τις επαφές με όποιο τρόπο μας πείτε,να κάνουμε ένα factory reset στο τηλ. και μετά format/διαμόρφωση FAT32 στη κάρτα ωστε να είναι καθαρή και ξάστερη για να δεχτεί backups και ιστορίες με τους πειραματισμούς μας...ή δεν χρειάζεται να κάνουμε τπτ απ όσα περιγράφω?:blink:

Επίσης δεν ξέρω αν το root είναι αναγκαίο για όλα αυτά...εννοώ για να περάσεις τη ρομ του tsicrete.

 

δεν ξέρω αν τα πήγα καλά...δεν πειράζει αν γελάτε...μπορείτε να με κράξετε άφοβα,να με συμπληρώσετε και οτι άλλο θέλετε ελέυθερα.Εξάλλου αυτό το κινητό έχουμε...με αυτό θα πορευτούμε για καιρό,ας το κάνουμε να πετάει με λίγο βοήθεια.:wacko:

Edited by strada
Link to comment
Share on other sites

κάπου πρέπει να το χασα εκεί με την αποσυμπίεση του αρχείου του tsicrete...ίσως πρέπει να αντιγραφεί ολόκληρο το zip στην κάρτα τώρα που ξαναδιαβάζω...

εδώ μπερδεύομαι τελικά...με το CWM recovery img...το κατεβάζω έξτρα απο κάπου...βρήκα αυτό.......http://d-h.st/foT

ενιγουέι θα περιμένω επεξήγηση για στραβάδια...

Link to comment
Share on other sites

βημα1:κατεβαζουμε και κανουμε εγκατασταση το one touch upgrade απο εδω:http://www.alcatelonetouch.com/global-en/downloads/otu/one-touch-upgrade-q-2-5-8-setup.exe

βημα2: ροοταρουμε το τηλ με αυτο:http://www.mediafire.com/?6dloaixc31oggn2 και αφου κατεβει το ξεζιπαρουμε

βημα3:κατεβαζουμε τη ρομ απο εδω:http://d-h.st/yrA και την βαζουμε στην sdcard μας

βημα 4:κατεβαζουμε το cwm απο εδω:http://d-h.st/jpI αν εχουμε επισημη αναβαθμιση GB(που εχουν οι περισοτεροι) ή αυτο εδω:http://d-h.st/w2k αν εχουμε επισημη αναβαθμιση ics και το ξεζιπαρουμε

ΞΕΚΙΝΑΜΕ: αφου κανουμε εγκατασταση το one touch upgrade στο pc μας συνδεουμε το τηλ μας με το pc αφου πρωτα εχουμε ενεργοποιηση το usb debug και μετα ανοιγουμε τον φακελο του super one click και παταμε την εφαρμογη(το κοκινοπρασινο ανθρωπακι) και παταμε root. αφου τελειωσει με το ροοταρισμα κλεινουμε το τηλ μας αφου εχουμε αποθηκευση τη ρομ μεσα στην sdcard μας. οταν κλεισει το τηλ παταμε το πληκτρο μειωσης της εντασης και το power πανω απο 2 δευτερολεπτα αφου ανοιξει η οθονη.ειμαστε σε bootloader. συνδεουμε το τηλ μας μεσω usb, ανοιγουμε το cwm που εχουμε ξεζιπαρει και παταμε το αρχειo δεσμης:fastboot load, μπηκαμε σε recowery.. (με τα πληκτρα πανω και κατω μεταφερομαστε και με το πληκτρο power επιλεγουμε).παμε στο backup and restore και κανουμε backup την rom μας (αν θελουμε) οταν τελειωσει παταμε wipe data factory reset, wipe cache partision και στο φακελο advanced, wipe davlic cache παμε πισω και επιλεγουμε install zip from sdcard, chooze zip from sdcard, βρισκουμε το zip που εχουμε αποθηκευση και παταμε install. ακολουθουμε τις οδηγιες και οταν τελειωσει reboot system now και ειμαστε ετοιμοι...

τωρα για το backup επαφων το πιο απλο ειναι να τις αποθηκευσουμε στην sdcard μας σαν vcf αρχειο. παμε επαφες μενου και εισαγωγη στην sdcard.. τα sms κατεβαζετε απο το play store αυτο:https://play.google.com/store/apps/details?id=com.riteshsahu.SMSBackupRestore&hl=el τα κανετε backup και οταν περασετε τη νεα rom το ξανακατεβαζετε και κανετε επαναφορα.....

αυτα.... πιστευω να σας βοηθησα αρκετα... οτιδηποτε αποριες εδω ειμαστε ολοι να βοηθησουμε

Link to comment
Share on other sites

Xρηστάρα αδερφέ έγραψες...

 

αυριο που θα χω pc σταθερό το δοκιμάζω.

 

αυτό το αρχείο μόνο...που σώσεις τις επαφές σου,δεν κατάλαβα πώς τις επαναφέρεις μετά χωρίς να τις περνάς μια μια...

 

και κάτι τελευταίο,τώρα που σε έχω ζεστό...:O...διάβασε λίγο πιο πάνω που γράφω για την sd μου που μάλλον έχει σκουπίδια μπόλικα...χρειάζεται πρώτα διαμόρφωση,ή οχι?

 

να στε καλά όλοι παιδιά για το χρόνο σας:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε καταρχήν για τον κόπο που κάνετε για να μας βοηθήσετε με όσο το δυνατόν πιο αναλυτικό τρόπο.

 

Εγώ δυστυχώς είμαι έτοιμος να εγκαταλείψω πάντως την προσπάθεια, αφού το κινητό μου αρνείται πεισματικά να εγκαταστήσει την αναβάθμιση.

Θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια να αναφέρω το πρόβλημα που δημιουργείται στη δική μου συσκευή και αν βρεθεί κάποια λύση, πολύ ευχαρίστως να εγκαταστήσω το παγωτάκι.

 

Ακολουθώ τα βήματα κατά γράμμα (εκτός του root, που το έχω κάνει ήδη) και φτάνω στο σημείο της φόρτωσης του bootloader χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Εδώ ξεκινούν τα προβλήματα:

 

1) Πηγαίνω στην επιλογή backup and restore και επιλέγω backup.

Μου βγάζει σφάλμα: Can't mount backup path.

 

2) Θεωρώντας πως δεν βρίσκει την κάρτα μνήμης, ακολουθώ την επιλογή mounts and storage και δοκιμάζω "mount sdcard.

Σ' αυτή την περίπτωση, μου βγάζει το εξής: Error mounting /sdcard

Στην περίπτωση που δοκιμάσω "mount USB storage, μου βγάζει "Unable to write to ums lunfile (No such file or directory)

 

Αν το έχει αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος και βρήκε τελικά τη λύση, ας το μοιραστεί μαζί μου.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

κάπου πρέπει να το χασα εκεί με την αποσυμπίεση του αρχείου του tsicrete...ίσως πρέπει να αντιγραφεί ολόκληρο το zip στην κάρτα τώρα που ξαναδιαβάζω...

εδώ μπερδεύομαι τελικά...με το CWM recovery img...το κατεβάζω έξτρα απο κάπου...βρήκα αυτό.......http://d-h.st/foT

ενιγουέι θα περιμένω επεξήγηση για στραβάδια...

 

Δεν ξεζιπαρεις τη ROM

Η recovery που γραφεις ειναι λαθος, χρειάζεσαι την v5 http://d-h.st/jpI

 

Θα χρειαστεί και το Android Manager καθώς εγκαθιστά απαραίτητους drivers

 

Error mounting /sdcard

Στην περίπτωση που δοκιμάσω "mount USB storage, μου βγάζει "Unable to write to ums lunfile (No such file or directory)

 

Μάλλον πρόβλημα με την κάρτα μνήμης. Κάνε ένα format και βεβαιώσου ότι χρησιμοποιείς τη σωστή έκδοση recovery

Link to comment
Share on other sites

οταν πας επαφες πατας μενου και επιλεγεις ''εξαγωγη στον χωρο αποθ.'' σου λεει ''η λιστα επεφων σας θα εξαχθει στο αρχειο /mnt/sdcard/000001.vcf.'' επιλεγεις ''ok''

τωρα οταν κενεις την αναβαθμιση πας παλι επαφες, μενου,εισαγωγη απο τον χωρο αποθ. ψαχνει για δεδομενα vcard και οταν τα βρει επιλεγεις εισαγωγη ενος αρχειου vcard και επιλεγεις αυτο που εχεις αποθηκευση..:):)

 

2) Θεωρώντας πως δεν βρίσκει την κάρτα μνήμης, ακολουθώ την επιλογή mounts and storage και δοκιμάζω "mount sdcard.

Σ' αυτή την περίπτωση, μου βγάζει το εξής: Error mounting /sdcard

Στην περίπτωση που δοκιμάσω "mount USB storage, μου βγάζει "Unable to write to ums lunfile (No such file or directory)

 

Αν το έχει αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος και βρήκε τελικά τη λύση, ας το μοιραστεί μαζί μου.

 

 

μηπως εχει κανα θεμα το root? αν το ξαναρουταρες?

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Xρήστο και Tsicrete σας ευχαριστώ πάρα πολύ...νομίζω οτι το έχω πλέον.Απλά και κατανοητά τα όσα γράψατε...:up:

 

μόνο μια απάντηση περιμένω...σας έπρηξα δηλ...:D...τη κάρτα να την διαμορφώσω ή όχι?

γενικά...

έτσι πως μπάινουν τα αρχεία ρε παιδάκι μου με το android μέσα στη κάρτα...δεν ξέρεις τι να κρατήσεις και τι μπορείς να σβήσεις...π.χ

τη ρομ αφού τη βάλεις στη κάρτα...και μετά κάνεις την εγκατάσταση κτλ...μετά το πετάς το zip...όπως στα αρχεία apk που βάζεις εκτός playstore...αφού τα εγκαταστήσεις μετά μπορείς να τα σβήσεις να μη σου τρώνε χώρο.Οι εφαρμογές που δεν σου άρεσαν...τις κάνεις απεγκατάσταση και αφήνουν τα συντρίμμια τους στη κάρτα σου,πώς τα πετάς χωρίς να κάνεις πατάτα?

αυτιά...ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-995

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...