Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαχχαχαχα με κάνες και γέλασα λίγο. Εντάξει δεν έκανα και κάτι. Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε
Link to comment
Share on other sites

οκ πάντως τώρα βρήκα στο κινητό την εξοικονόμηση ενέργειας...και τα έβαλα όλα ανενεργά...αν μπορείς να καταλάβεις τι λέω...θα δω αν αλλάξει κάτι...

ευχαριστώ και πάλι...

 

τις πρώτες μέρες η μπαταρία δεν έχει "στρώσει" ακόμα ,πρέπει να κάνεις 5-6 πλήρεις αν μπορείς φορτίσεις-αποφορτίσεις και σιγά σιγά θα δεις οτι θα κρατάει περισσότερο αλλά απο εκεί και πέρα βάλε και το power toggles έτσι ώστε να ανοίγεις wi-fi και 3g όποτε τα χρειάζεσαι + την φωτεινότητα ... άσε που είναι οι πρώτες μέρες και δεν το αφήνεις απο τα χέρια σου λογικό είναι να σου κρατάει τόσο. απο την άλλη όμως δεν είναι λογικό να τελειώνει η μπαταρία μέσα σε ένα βράδυ γιατί για παράδειγμα εμένα να πέσει 1-2% και αυτό μόνο αν έχω κατεβάσει τα ρολά που είναι απο αλουμίνιο και επηρεάζουν το σήμα

Link to comment
Share on other sites

Γράφει sole ή sola?

 

 

Sole γραφει, το αλλο το θεμα σχετικα που σερφαρω στο ιντερνετ και ξαφνικα μου χανει το δικτυο κινητης και μετα θελει επαννεκινηση συνεχιζεται,

Το εγκατεστησα απο την αρχη με καθαρο clean αλλα παλι τα ιδια, εχω το blackmart εγκατεστημενο μηπως φταιει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς custom ROM; Έχετε να προτείνετε κάποια;; Μου φαίνεται χάλια το λογισμικό με τις @@@ της Sony, είχα το Blade με Cyanogen και πετούσε! Ρίχτε να φώτα σας!
www.pc-maniacs.com
Link to comment
Share on other sites

Sole γραφει, το αλλο το θεμα σχετικα που σερφαρω στο ιντερνετ και ξαφνικα μου χανει το δικτυο κινητης και μετα θελει επαννεκινηση συνεχιζεται,

Το εγκατεστησα απο την αρχη με καθαρο clean αλλα παλι τα ιδια, εχω το blackmart εγκατεστημενο μηπως φταιει αυτο?

 

κανε clean install και μην φορτωσεις για λιγο εφαρμογες να δεις αν το κανει παλι. αν οχι, τοτε φταιει καποια εφαρμογή σου, οπότε πας να βρεις ποια είναι, βάζοντας τες σιγά σιγά και κάθε φορά ελέγχεις. αν το κάνει το η λογική λέει ότι ειναι θέμα hardware και θα πρότεινα να το πας για service, τονίζοντας ότι έχεις κάνει διόρθωση από το pc companion, χωρίς να φτάξει (για να μην σου κάνουν απλά ένα reset το τηλέφωνο και θεωρήσουν ότι είναι οκ)

 

Έχει βάλει κανείς custom ROM; Έχετε να προτείνετε κάποια;; Μου φαίνεται χάλια το λογισμικό με τις @@@ της Sony, είχα το Blade με Cyanogen και πετούσε! Ρίχτε να φώτα σας!

 

έχω δοκιμάσει xICS Hybrid και Ultimate Sola V2 (με αυτή είμαι τώρα)

και οι δύο πολύ καλές. η πρώτη μάλλον είχε θέμα με το gps (ο Almag1 είχε πει ότι δεν έβρισκε τοποθεσία μέσω δικτύων)

η ultimate δεν φαίνεται να έχει κάποιο bug..

εχω δαβάσει καλά λόγια και για την Infinity και λέω μετά την εξεταστική να την δοκιμάσω και αυτή..

Link to comment
Share on other sites

κανε clean install και μην φορτωσεις για λιγο εφαρμογες να δεις αν το κανει παλι. αν οχι, τοτε φταιει καποια εφαρμογή σου, οπότε πας να βρεις ποια είναι, βάζοντας τες σιγά σιγά και κάθε φορά ελέγχεις. αν το κάνει το η λογική λέει ότι ειναι θέμα hardware και θα πρότεινα να το πας για service, τονίζοντας ότι έχεις κάνει διόρθωση από το pc companion, χωρίς να φτάξει (για να μην σου κάνουν απλά ένα reset το τηλέφωνο και θεωρήσουν ότι είναι οκ)

 

 

 

Δε μου απαντησες αν ειναι παραεισαγωγης το κινητο μου, λογικα καποια εφαρμογη το χτυπαει, αν απενεργοποιησω τα μνμτα για να μην μου ερχινται διπλα τα μνμτα εχει πριβλημα?

Εχω handset για αυτο, υποψιαζομαι οτι μπορει να το κανει αυτο το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

λογικά είναι ελληνικό, εφόσον γράφει sole και el στο κουτι.. βεβαια δεν ξερω γιατι δεν ειχε 160 by default... ίσως είναι ιταλικό.. μικρή σημασία έχει ;)

 

δεν νομίζω να φταίει το handcent, το χρησιμοποιω 2,5 χρόνια τώρα σε 2 διαφορετικές συσκευές..

δεν υπαρχει προβλημα να απενεργοποιησεις τις ειδοποιήσεις από κάποια εφαρμογή..

δεν θα πρότεινα να διαγράψεις ή να κάνεις freeze την στοκ εφαρμογή μηνυματων, δεν ξερω τι παρενεργειες θα εχεις.

Link to comment
Share on other sites

λογικά είναι ελληνικό, εφόσον γράφει sole και el στο κουτι.. βεβαια δεν ξερω γιατι δεν ειχε 160 by default... ίσως είναι ιταλικό.. μικρή σημασία έχει ;)

 

δεν νομίζω να φταίει το handcent, το χρησιμοποιω 2,5 χρόνια τώρα σε 2 διαφορετικές συσκευές..

δεν υπαρχει προβλημα να απενεργοποιησεις τις ειδοποιήσεις από κάποια εφαρμογή..

δεν θα πρότεινα να διαγράψεις ή να κάνεις freeze την στοκ εφαρμογή μηνυματων, δεν ξερω τι παρενεργειες θα εχεις.

Νομιζω απο τοτε που το εκανα freeze τοτε μου το εκανε οσο για το αν ειναι ελληνικο μαλλον ιταλικο ςχεις δικιο γιατι θυμαμαι ειχε ιταλικη γλωσσα αρχικα, οκ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

όταν πήρα το κινητό είχε μέγιστο επιτρεπόμενο όριο γραμμάτων 70, επειδή δεν στέλνω συχνά μηνύματα δεν το είχα ψάξει, όταν έκανα αναβάθμιση σε ics ασχολήθηκα περισσότερο με το κινητό και είπα να ψάξω τον λόγο που δεν έχω τους 160 χαρακτήρες, οπότε μπήκα μέσα στα μηνύματα--> ρυθμίσεις και επέλεξα την επιλογή εξοικονόμηση μηνυμάτων, το αποτέλεσμα ήταν ότι λύθηκε το πρόβλημα που νόμιζα ότι είχα! δεν ξέρω αν το κινητό ήταν παραεισαγωγής (στο κουτί όλα τα στοιχεία δείχνουν ότι είναι Ελληνικό) και με την αναβάθμιση σε ics διορθώθηκε, γιατί δεν θυμάμαι στην προηγούμενη έκδοση αν είχε την επιλογή 70 ή 160 χαρακτήρες, δεν το είχα ψάξει!

απλά σας γράφω την εμπειρία μου για το θέμα των 160 χαρακτήρων!

Edited by John84

John... John Saban!

για τους φίλους Γιάννης ;)

Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχετε lag στην ICS αλλά και όσοι δεν έχετε δοκιμάστε να αλλάξετε το Transition Animation Scale. Πηγαίνετε Settings / Developer Options / Transition Animation Scale και αλλάξτε το από 1 στο .5 δηλαδή 0.5

Σίγουρα θα δείτε διαφορά στην απόκριση ;)

Edited by kosmasgr
Link to comment
Share on other sites

όταν πείρα το κινητό είχε μέγιστο επιτρεπόμενο όριο γραμμάτων 70, επειδή δεν στέλνω συχνά μηνύματα δεν το είχα ψάξει, όταν έκανα αναβάθμιση σε ics ασχολήθηκα περισσότερο με το κινητό και είπα να ψάξω τον λόγο που δεν έχω τους 160 χαρακτήρες, οπότε μπήκα μέσα στα μηνύματα--> ρυθμίσεις και επέλεξα την επιλογή εξοικονόμηση μηνυμάτων, το αποτέλεσμα ήταν ότι λύθηκε το πρόβλημα που νόμιζα ότι είχα! δεν ξέρω αν το κινητό ήταν παραεισαγωγής (στο κουτί όλα τα στοιχεία δείχνουν ότι είναι Ελληνικό) και με την αναβάθμιση σε ics διορθώθηκε, γιατί δεν θυμάμαι στην προηγούμενη έκδοση αν είχε την επιλογή 70 ή 160 χαρακτήρες, δεν το είχα ψάξει!

απλά σας γράφω την εμπειρία μου για το θέμα των 160 χαρακτήρων!

Αφού έβλεπες αυτή την επιλογή στο μενού δεν ήταν παραεισαγωγής.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αφού έβλεπες αυτή την επιλογή στο μενού δεν ήταν παραεισαγωγής.

 

ναι έχεις δίκιο και εγώ αυτό έλεγα, απλά το αναφέρω για να το ψάξουν κι άλλα παιδιά που ίσως τους έχει διαφύγει αυτή ή ρύθμιση!

Edited by John84

John... John Saban!

για τους φίλους Γιάννης ;)

Link to comment
Share on other sites

μετα απο προσπαθειες καταφερα να το κανω ροοτ... 8ελω να εγκαταστησω ρομ και για το cwm πρεπει οταν κανω reboot να πατω καποιο κουμπι... δοκιμασα το vol down , vol up τα δοκιμασα και παρατεταμενα αλλα τπτ 3ερει κανεις τι παιζει εδω ???
Link to comment
Share on other sites

μετα απο προσπαθειες καταφερα να το κανω ροοτ... 8ελω να εγκαταστησω ρομ και για το cwm πρεπει οταν κανω reboot να πατω καποιο κουμπι... δοκιμασα το vol down , vol up τα δοκιμασα και παρατεταμενα αλλα τπτ 3ερει κανεις τι παιζει εδω ???

 

Μόλις εμφανιστεί το SONY logo πατάς πολλές φορές το volume down μέχρι να εμφανιστεί το menu του CWM

 

Πρόγραμμα για διάρκεια μπαταρίας; Battery calibration?

 

Μόνο όταν εναλλάσεις rom , αλλιώς δε χρειάζεται.

 

 

Επίσης να ενημερώσω οτι πλέον έχει γίνει Port ο launcher απο το τούμπανο XPERIA Z

Σχετικό θέμα εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2102397

 

Αν κάποιος το βάλει ας ενημερώσει σχετικά με το battery drain καθώς με αντίστοιχο launcher απο το T η μπαταρία έπεφτε για πλάκα.

Edited by kosmasgr
Link to comment
Share on other sites

Μόλις εμφανιστεί το SONY logo πατάς πολλές φορές το volume down μέχρι να εμφανιστεί το menu του CWM

 

kosmas εξακολου8ει να μην αλλαζει κατι...

Link to comment
Share on other sites

Πιο ακριβώς CWM έβαλες ? Μπορείς να μου στείλεις το Link να το δω ? Δοκίμασε αντι για volume down να κάνεις πολλά συνεχόμενα πατήματα στην οθόνη με το δάχτυλο σου
Link to comment
Share on other sites

φιλε ειληκρινα ουτε εγω ξερω τι εκανα δοκιμασα 2-3 διαφορετικους τροπους (δεν εγινε τπτ) και στο τελος ανοιξα ενα αρχειο binaries ( καπως ετσι ) και εγινε.... τι να κανω τωρα ???
Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς να μην έβαλες CWM. Σε τι κατάσταση ειναι τώρα το κινητό σου ? Εισαι με locked ή unlocked bootloader ? Εχεις κάνεις root ή οχι ? και τέλος σε ποια έκδοση ICS βρίσκεσαι.
Link to comment
Share on other sites

4.0.4 , τον bootloader δν τον πειραξα λογικα locked, ροοτ πρεπει να ειμαι το εξακριβωσα με ροοτ checker , επισης εχω στο κινητο το rom manager v5.5.1.5 αν βοη8αει...
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον εισαι locked εγκαθιστάς CWM αναίμακτα από το παρακάτω Link http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2020893

 

Install:

 

Download the zip package

Extract the folder

Connect your phone to the pc with USB debugging

Click on install.bat

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα ... στο rom manager παταω στο flash cwm recovery , μου γραφει device not listed abovem παταω παλι μ λεει ,,, mt27i does not have an official supported cwm recovery yet .. have you installed cwm based recovery manualy yes ] no .... sto no λεει δν ειν δια8εσιμο κ αν πατησω yes εχω 2 επιλογες ... cwm 2.x ή cwm 3.x + ?????? καποια βοη8εια ???
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...