Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω, θέλω απ τους κατόχους του και όχι απ αυτά που βλέπουμε στα τεχνικά χαρακτηριστικά, να μου πούνε αν αξίζει τα λεφτά του... Δεν είμαι σε θέση αν πάρω αυτή τη συσκευή μετά από 1-2 χρόνια να την αλλάξω.Θα αντέξει λέτε;

Είστε ευχαριστημένοι απ την απόδοση, αντοχή μπαταρίας; Να το πάρω ή να περιμένω κάτι καλύτερο(βγαίνουν νέα κινητά τόσο σύντομα πλέον)

 

Η μπαταρία τα σπάει κυριολεκτικά, έχει μία από τις καλύτερες αυτονομίες σε android συσκευές. Χθές έκλεισα νομίζω γύρω στις 39 ώρες άν θυμάμαι καλά , ίσως ανεβάσω το screenshot κάποια στιγμή γιατί βαριέμαι τώρα. Βέβαια είχε αρκετή αναμονή, αλλά μέσο όρο έχω 16-21 ώρες χαλαρά με πάρα πολύ ομιλία, μόνιμα ανοιχτό bluetooth και wifi περίπου 1,5-2 ώρες στο σύνολο της ημέρας και κάμποσο σκάλισμα και χάζι φωτό και βίντεο.

Σαν συσκευή είναι πολύ τίμια και κομψή, κάθεται εκπληκτικά στο χέρι και είναι πανάλαφρηηηηηη, επιτέλους ένα τηλέφωνο που δεν μου κρεμάει την κωλότσεπη και να με κάνει να τρέχω σαν γκόμενα με το ένα χέρι στην τσέπη μην τυχόν και φύγει. :p

Το μονο που δεν με ικανοποίησε στο 100% είναι η λήψη βίντεο στις στιγμές που αλλάζεις πλάνο. Αυτό μόνο για 1 εβδομάδα συμβίωσης. Ελπίζω να σε κάλυψα σε κάποιες από τις απορίες σου.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με την ποιότητα του βίντεο. Πιξελιάζει κάργα :(

 

Οντως. Στην οθονη του κινητου φαινεται μια χαρα αλλα αμα το δεις στο pc, μονο 720p ποιοτητα δεν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία τα σπάει κυριολεκτικά, έχει μία από τις καλύτερες αυτονομίες σε android συσκευές. Χθές έκλεισα νομίζω γύρω στις 39 ώρες άν θυμάμαι καλά ,)

 

πολύ καλή αυτονομία για smartphone. για να πιάσω εγώ τόσες ώρες με το nexus θα πρέπει να μην το λειτουργώ καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία τα σπάει κυριολεκτικά, έχει μία από τις καλύτερες αυτονομίες σε android συσκευές. Χθές έκλεισα νομίζω γύρω στις 39 ώρες άν θυμάμαι καλά , ίσως ανεβάσω το screenshot κάποια στιγμή γιατί βαριέμαι τώρα. Βέβαια είχε αρκετή αναμονή, αλλά μέσο όρο έχω 16-21 ώρες χαλαρά με πάρα πολύ ομιλία, μόνιμα ανοιχτό bluetooth και wifi περίπου 1,5-2 ώρες στο σύνολο της ημέρας και κάμποσο σκάλισμα και χάζι φωτό και βίντεο.

Σαν συσκευή είναι πολύ τίμια και κομψή, κάθεται εκπληκτικά στο χέρι και είναι πανάλαφρηηηηηη, επιτέλους ένα τηλέφωνο που δεν μου κρεμάει την κωλότσεπη και να με κάνει να τρέχω σαν γκόμενα με το ένα χέρι στην τσέπη μην τυχόν και φύγει. :p

Το μονο που δεν με ικανοποίησε στο 100% είναι η λήψη βίντεο στις στιγμές που αλλάζεις πλάνο. Αυτό μόνο για 1 εβδομάδα συμβίωσης. Ελπίζω να σε κάλυψα σε κάποιες από τις απορίες σου.;)

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Το θέμα του βίντεο δεν με απασχολεί καθόλου να σου πω την αλήθεια, οπότε με κάλυψες και με το παραπάνω με αυτά που μου είπες.Ευχαριστώ και πάλι :D

Link to comment
Share on other sites

Οντως. Στην οθονη του κινητου φαινεται μια χαρα αλλα αμα το δεις στο pc, μονο 720p ποιοτητα δεν ειναι.

 

βαλε το lgcamera απο το μαρκετ και βαλε bitrate 15mbps και θα δεις απιστευτο βιντεο!!

Link to comment
Share on other sites

βαλε το lgcamera απο το μαρκετ και βαλε bitrate 15mbps και θα δεις απιστευτο βιντεο!!

 

Αυτο δεν το ξερα.για πες.φτιαχνει πολυ το βιντεο;γιατι συγκεκριμενα 15;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το ξερα.για πες.φτιαχνει πολυ το βιντεο;γιατι συγκεκριμενα 15;

αμα θελεισ βαζεις και λιγοτερα! αλλα 15 εχει πολυ καλη συμπιεση το βιντεο και πολυ καλη εικονα! ο διπυρηνος επεξεργαστιης σηκωνει ανετα αυτη τη συμπιεση

Link to comment
Share on other sites

ψηνομαι ασχημα να το παρω και εγω

σε λευκο λεω

εχετε παρατηρηση γδαρσιματα στο σωμα του κινητου?

root εχει βγει? ποτε αναμενεται να παρει ics??

Link to comment
Share on other sites

ψηνομαι ασχημα να το παρω και εγω

σε λευκο λεω

εχετε παρατηρηση γδαρσιματα στο σωμα του κινητου?

root εχει βγει? ποτε αναμενεται να παρει ics??

 

Στο θεμα εαν γδερνεται θα σου απαντησω εγω διοτι κανω σκληρη δουλεια,φιλε δεν μασαει τιποτα. Και επισης μου επεσε 2 φορες κατω και τιποτα ουτε γρατζουνια-ασε που καταλαθος μου επεσε και σε νερο και παλι τιποτα.

 

Εχω το μαυρο για λευκο δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

ψηνομαι ασχημα να το παρω και εγω

σε λευκο λεω

εχετε παρατηρηση γδαρσιματα στο σωμα του κινητου?

root εχει βγει? ποτε αναμενεται να παρει ics??

 

Το λευκό που έχω , δεν το βλέπω να τραβάει ζόρια το πλαστικό του με τίποτα πάντως.

Root έχει βγει, αλλά είναι ουσιαστικά με ρουταρισμένο kernel , οπότε για την ώρα προσωπικά επειδή θέλω τις επίσημες ενημερώσεις (λογικά αυτό θα σκαλώσει) δεν το περνάω.

Παγωτάκι λογικά μέσα στο 3μηνο που διανύουμε , αρχής γενομένης του Ιουνίου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Το λευκό που έχω , δεν το βλέπω να τραβάει ζόρια το πλαστικό του με τίποτα πάντως.

Root έχει βγει, αλλά είναι ουσιαστικά με ρουταρισμένο kernel , οπότε για την ώρα προσωπικά επειδή θέλω τις επίσημες ενημερώσεις (λογικά αυτό θα σκαλώσει) δεν το περνάω.

Παγωτάκι λογικά μέσα στο 3μηνο που διανύουμε , αρχής γενομένης του Ιουνίου.

ευχαριστω για την απαντηση.

κατι αλλο γιατι ειναι πιο φτηνο απο το xperia u που φενεται χειροτερο απο το sola?!!

screen protector φοραει απο την κουτα του?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

σήμερα το αγόρασα απο πλαίσιο, εκθεσιακό κομμάτι

το ενεργοποίησα και μου βγάζει

cant play the demo video the folder called demovideo is missng. Fund a new video file folder plus instructions at

http://www.sonyercsson.com/retaildemo

αυτό το κάνει αμέσως μετά απο οποιαδήποτε χρήση και μου γυρνάει απο τα ελληνικά στα αγγλικά το μενού

ξέρει κάποιος να μου πεί τι να ρυθμίσω.

Ευχαριστώ

Edited by takmos
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση.

κατι αλλο γιατι ειναι πιο φτηνο απο το xperia u που φενεται χειροτερο απο το sola?!!

screen protector φοραει απο την κουτα του?

 

Δεν είναι φθηνότερο, απλά στην Ελλάδα έχει έρθει προφανώς με κάποιου είδους προώθηση. Κανονικά η τιμή του έξω είναι γύρω στα 330-360 ευρώ άν θυμάμαι καλά.

Έχει ένα μαμίσιο, συμπαθητικό, για την ώρα δεν το αλλάζω μέχρι να δω τίποτα γρατζουνιές.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

σήμερα το αγόρασα απο πλαίσιο, εκθεσιακό κομμάτι

το ενεργοποίησα και μου βγάζει

cant play the demo video the folder called demovideo is missng. Fund a new video file folder plus instructions at

http://www.sonyercsson.com/retaildemo

αυτό το κάνει αμέσως μετά απο οποιαδήποτε χρήση και μου γυρνάει απο τα ελληνικά στα αγγλικά το μενού

ξέρει κάποιος να μου πεί τι να ρυθμίσω.

Ευχαριστώ

 

Εγώ θα σου έλεγα σε πρώτη φάση να του κάνεις μία επαναφορά εργοστασιακών ρυμίσεων μιας και δεν έχει ακόμη περάσει λογικά ένα κάρο εφαρμογές. Λογικά θα στρώσει, αλλιώς εδώ είμαστε ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα σε πρώτη φάση να του κάνεις μία επαναφορά εργοστασιακών ρυμίσεων μιας και δεν έχει ακόμη περάσει λογικά ένα κάρο εφαρμογές. Λογικά θα στρώσει, αλλιώς εδώ είμαστε ;)

πως γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

πως γίνεται;

 

Settings > Απόρρητο > Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

 

Απλά να ξέρεις πως θα διαγράψει τα πάντα και θα είναι το τηλέφωνο σαν να το αγόρασες τώρα μόλις. Οπότε άν έχεις κάτι μέσα, κάνε πρώτα ένα αντίγραφο ασφαλείας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Settings > Απόρρητο > Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

 

Απλά να ξέρεις πως θα διαγράψει τα πάντα και θα είναι το τηλέφωνο σαν να το αγόρασες τώρα μόλις. Οπότε άν έχεις κάτι μέσα, κάνε πρώτα ένα αντίγραφο ασφαλείας.

 

Αλλιώς καλώδιο κ επαναφορά με sus

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Settings > Απόρρητο > Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

 

Απλά να ξέρεις πως θα διαγράψει τα πάντα και θα είναι το τηλέφωνο σαν να το αγόρασες τώρα μόλις. Οπότε άν έχεις κάτι μέσα, κάνε πρώτα ένα αντίγραφο ασφαλείας.

ok

μια χαρά συμφορουμίστα ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παιδιά τι εμπειρία έχετε από το Scratch-resistant glass ? Διαβάζω πολλά παράπονα για γρατσουνιές με το παραμικρό στην οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παιδιά τι εμπειρία έχετε από το Scratch-resistant glass ? Διαβάζω πολλά παράπονα για γρατσουνιές με το παραμικρό στην οθόνη.

 

μέχρι τώρα αναφέρουν μόνο για το screen protector της οθόνης όχι για το γυαλί της

Link to comment
Share on other sites

το πηρα και εγω!!!

αριστες πρωτες εντυπωσεις!

μου εκανε εντυπωση που οι πιο πολλες εφαρμογες που ειχε τις διεγραψα χωρις να ειμαι ροοτ

οποτε ολοι η σαβουρα παει εφυγε!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

σήμερα το αγόρασα απο πλαίσιο, εκθεσιακό κομμάτι

το ενεργοποίησα και μου βγάζει

cant play the demo video the folder called demovideo is missng. Fund a new video file folder plus instructions at

http://www.sonyercsson.com/retaildemo

αυτό το κάνει αμέσως μετά απο οποιαδήποτε χρήση και μου γυρνάει απο τα ελληνικά στα αγγλικά το μενού

ξέρει κάποιος να μου πεί τι να ρυθμίσω.

Ευχαριστώ

 

Φίλε μου δεν ξέρω αν το έφτιαξες πάντως δεν χρειάζεται ούτε επαναφορά ούτε τίποτα.Απλώς θα ανοίξεις το τηλέφωνο (το εικονίδιο τηλέφωνο έτσι;)και θα πατήσεις *#*#73556673#*#* και αυτό ήταν όλο...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα σήμερα την lgcamera στο βίντεο(στα 15 bitframes όπως υπέδειξε ο φίλος μας ο Κων/νος),κάτι που δεν είχα δοκιμάσει μέχρι τώρα και ας είχα την εφαρμογή αγορασμένη εδώ και καιρο κι έχω την εντύπωση πως η διαφορά είναι εντυπωσιακή. Μένει απλά να την δοκιμάσω σε δυνατό ήλιο,γιατί εκεί τράβαγε τα χοντρά τα ζόρια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα σήμερα την lgcamera στο βίντεο(στα 15 bitframes όπως υπέδειξε ο φίλος μας ο Κων/νος),κάτι που δεν είχα δοκιμάσει μέχρι τώρα και ας είχα την εφαρμογή αγορασμένη εδώ και καιρο κι έχω την εντύπωση πως η διαφορά είναι εντυπωσιακή. Μένει απλά να την δοκιμάσω σε δυνατό ήλιο,γιατί εκεί τράβαγε τα χοντρά τα ζόρια.

 

Την pro εκδοση εχεις;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...