Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σε όλους είμαι νέος στο φορουμ αν και το παρακολουθώ χρόνια με όσα κινητά έχω αλλάξει.

Τις τελετές μέρες χάθηκα και μπερδεύτηκα αρκετά, ανάμεσα στις σελίδες του myphone και του xda.

Ψάχνω πώς να μετατρέψω το κινητό από 4.0.4 που είναι σε 4.1.2, οι πιο ‘’καθαρές’’ οδηγίες που μπόρεσα να βρω είναι αυτές : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2302836

Το κινητό μου είναι ήδη στην έκδοση .54 και δεν έχω ιδέα πως να χρησιμοποιήσω το πρόγραμμα για flash και μου χρειάζεται αφού έχω ήδη την .54.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σε όλους είμαι νέος στο φορουμ αν και το παρακολουθώ χρόνια με όσα κινητά έχω αλλάξει.

Τις τελετές μέρες χάθηκα και μπερδεύτηκα αρκετά, ανάμεσα στις σελίδες του myphone και του xda.

Ψάχνω πώς να μετατρέψω το κινητό από 4.0.4 που είναι σε 4.1.2, οι πιο ‘’καθαρές’’ οδηγίες που μπόρεσα να βρω είναι αυτές : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2302836

Το κινητό μου είναι ήδη στην έκδοση .54 και δεν έχω ιδέα πως να χρησιμοποιήσω το πρόγραμμα για flash και μου χρειάζεται αφού έχω ήδη την .54.

Ευχαριστώ!

 

Δες εδώhttp://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092783#post4092783 οδηγίες για το flashtool.. Από το βήμα 9 και μετά!

Για CWM υπάρχει οδηγός στην πρώτη σελίδα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί απο το βήμα 9 και μετά? Επειδή εχει την .54?

 

Οι οδηγιες του kosmasgr (βήμα 9) που ειναι?

 

Δώστε μια βοήθεια για το install αυτου http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1945470

Edited by Jalouk
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ΑMag1, προσπαθω να κανω την αντιστοίχιση και για μενα, ελπιζω να πιασει.... :)

 

Αφου βρω βεβαια κανενα αξιοπιστο Rom :p

Link to comment
Share on other sites

Γιατί απο το βήμα 9 και μετά? Επειδή εχει την .54?

 

Οι οδηγιες του kosmasgr (βήμα 9) που ειναι?

 

Δώστε μια βοήθεια για το install αυτου http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1945470

 

Πού κολλάνε οι οδηγίες του Κοσμά? Από το βήμα 9 και κάτω γιατί πριν λέει πως να περάσεις τα αρχεία kernel άλλων κινητών..

 

Ευχαριστώ ΑMag1, προσπαθω να κανω την αντιστοίχιση και για μενα, ελπιζω να πιασει.... :)

 

Αφου βρω βεβαια κανενα αξιοπιστο Rom :p

 

Μην αγχώνεσαι δεν είναι τίποτα.. Σου λέει και το πρόγραμμα τί να κάνεις.. Εσύ απλά ανοίγεις το κινητό με το τρόπο που σου λέει και τα άλλα τα κάνει μόνο του..

Link to comment
Share on other sites

Aφου λέει ακολουθεις τις οδηγιες του kosmasgr για το RootwithrestorebyBinary κτλπ:O

 

Μιλάμε μάλλον για 2 διαφορετικά πράγματα.. Ο φίλος από πάνω ρώτησε πώς να χρησιμοποιείσει flashtool.. Δεν ρώτησε πώς να κάνεις ροοτ..

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ ρωτάω για το ροοτ:lol:

 

Ε ρώτα ξεκάθαρα βρε άνρθωπε.. Άλλο νόμιζα.. Όλες οι οδηγίες είναι στην πρώτη σελίδα.. Οι οδηγίες του Κοσμά είναι το λινκ που λέει για ροοτ στην .10!

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να γίνει κάποια ρύθμιση για φόρτιση με ασύρματο φορτιστη; Έχω του nexus άλλα τιποτα, ειτε με ανοιχτό το NFC είτε όχι.
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να γίνει κάποια ρύθμιση για φόρτιση με ασύρματο φορτιστη; Έχω του nexus άλλα τιποτα, ειτε με ανοιχτό το NFC είτε όχι.

 

Το NFC είναι για επικοινωνία μεταξυ συσκευών και οχι για φόρτιση, από όσο γνωρίζω. ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορεί να υποστηρίξει το κινητό μας ασύρματη φόρτιση.. Φαντάζομαι αν γινόταν θα υπήρχε κάτι στο xda..
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ...ΘΕΛΩ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ...ΕΧΩ ΤΟ XPERIA SOLA ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ROOT ΚΑΙ FLASHING ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝΤΟ ΛΕΩ ΚΑΛΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΥΩ ΤΗΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΗ ΔΟΝΗΣΗ ΟΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?:(

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι AIMag1, μήπως γνωρίζεις έναν τρόπο για να περάσω το κινητό απο Bootloader unlock allowed says Yes σε Νο χωρίς να το δηλώσω στη sony???
Link to comment
Share on other sites

από που το πήρες το κινητό...

σου λέει status allowed no ?

αν ναι δεν ξέρω τι να κάνεις...

 

αν θες να ξεκλειδώσεις χωρίς τη sony νομίζω δεν γίνεται, τουλάχιστον πριν κανα μήνα που το έψαξα δεν βρήκα κάτι..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι AIMag1, μήπως γνωρίζεις έναν τρόπο για να περάσω το κινητό απο Bootloader unlock allowed says Yes σε Νο χωρίς να το δηλώσω στη sony???

 

Το αν λέει yes ή no είναι αναλόγως αν είσαι ροοτ ή όχι.. Πάντως όχι δεν γίνεται να ξεκλειδώσεις bl χωρίς να το ξέρει η σονυ..

Link to comment
Share on other sites

πάντως σκεφτόμουν ότι η sony σου στέλνει απλά ένα serial βάση του IMEI του κινητού.. αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι εσύ θα το χρησιμοποιήσεις τελικά... εκτός αν αφήνει κάποιο σημάδι μέσα, που δεν αναιρείται με το κλείδωμα..
Link to comment
Share on other sites

Eκανα το φλασάρισμα μεσω flashtool για την .10 . ΔΕν μου βγάζει καποιο ερρορ αλλά στο κινητό ακόμα φαίνεται η .54..

Συνεχίζω κανονικα?:blink:

 

Να και το log

Device connected in flash mode
30/055/2013 14:55:19 - INFO  - Opening device for R/W
30/055/2013 14:55:19 - INFO  - Reading device information
30/055/2013 14:55:19 - INFO  - Phone ready for flashmode operations.
30/055/2013 14:55:19 - INFO  - Current device : MT27i - BX9031FBU3 - 1261-8237_R2G - 1254-4241_6.1.1.B.1.10 - WORLD_6.1.1.B.1.54
30/055/2013 14:55:19 - INFO  - Start Flashing
30/055/2013 14:55:19 - INFO  - Processing loader
30/055/2013 14:55:19 - INFO  -     Checking header
30/055/2013 14:55:19 - INFO  -     Flashing data
30/055/2013 14:55:20 - INFO  - Loader : S1_Root_3065 - Version : R5E006 / Bootloader status : ROOTABLE
30/055/2013 14:55:21 - INFO  - Processing kernel.sin
30/055/2013 14:55:21 - INFO  -     Checking header
30/055/2013 14:55:21 - INFO  -     Flashing data
30/055/2013 14:55:22 - INFO  - Ending flash session
30/055/2013 14:55:22 - INFO  - Flashing finished.
30/055/2013 14:55:22 - INFO  - Please unplug and start your phone
30/055/2013 14:55:22 - INFO  - For flashtool, Unknown Sources and Debugging must be checked in phone settings

Link to comment
Share on other sites

Ναι συνεχίζεις κανονικά!

 

Charlie νομίζω υπάρχει ένας μετρητής. Μόλις ξεκλειδώσεις τον bl, γίνεται 1 και αυτό δεν γίνεται να ξανα αλλάξει.. Έτσι τουλάχιστον είχα διαβάσει..

 

ερώτηση ακόμα και αν κάνω unlock θα μου δίνει η sony update και ενημερώσεις

 

Δεν πρόκειται να βγει άλλο update οπότε μην αγχώνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Γμτ ολο προβληματα !

Συνδεω το κινητο στο pc. Το βλεπει (εμφανιζεται στο my computer ) αλλα στο script του binary δεν το αναγνωρίζει!:lost::lost:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...