Jump to content

Μεταπτυχιακές σπουδές


zaza
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα ενδιαφερομαι για Διευθνων και Ευρωπαικων σπουδων . Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι θα χρειαστω για να φυγω στο εξωτερικο μετα το τελος των σπουδων μου .

Ειμαι πρωτη λυκειου και το ψαχνω απο τωρα Ευχαριστωωω

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως να ρώταγες σε 7 χρόνια ?

Εδώ μιλάμε για μεταπτυχιακές σπουδές και εσύ ακόμα δεν ξεκίνησες τις βασικές.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω παιδια εδω μου μετεφεραν το μηνυμα :s

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

εδώ στο μετέφεραν, γιατί η ίδια μιλάς για ''μετά τις σπουδές σου''....μετά τις σπουδές=μεταπτυχιακά...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά....

σίγουρα έχω γίνει κουραστική...αλλα μπορεί να μου πει κάποιος λεπτομέρεις για το μεταπτυχιακό της Ιατρικής Πληροφορικής?? Αξίζει?? Το παρακολουθεί κάποιος??? Που εργάζεται κάποιος μετά με αυτό???

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά....

Link to comment
Share on other sites

Εμ αγορι ειμαι :P ναι οκευ εγω απλα ψαχνομαι κακο ειναι και μιας και υπαρχει αναλογο θεματακι γιατι να μην ρωτησω ? :D

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να κάνω μεταπτυχιακό στο Πανεπιστήμιό μου.Βέβαια στην πρώτη εξεταστική τα πέρασα όλα τα μαθήματα αλλά με βαθμούς από 5 ως 7 και μόνο ένα 8.Για μεταπτυχιακό θέλει πάνω από 7.5 και να έχω πάρει το Proficiency μέχρι τότε.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να κάνω μεταπτυχιακό στο Πανεπιστήμιό μου.Βέβαια στην πρώτη εξεταστική τα πέρασα όλα τα μαθήματα αλλά με βαθμούς από 5 ως 7 και μόνο ένα 8.Για μεταπτυχιακό θέλει πάνω από 7.5 και να έχω πάρει το Proficiency μέχρι τότε.

 

Θα υπάρχουν και άλλα μεταπτυχιακά σε άλλα πανεπιστήμια με λιγώτερες απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ήθελα να ρωτήσω, οποιος μπορεί να έχει άποψη, ποιο απο τα 2 παρακάτω part time θα προτιμούσατε και γιατι:

 

α. Χρηματοοικονομική Ανάλυση για Στελέχη, Πα.Πει

 

β. Εφαρμοσμένα Οικονομικά και Χρηματοοικοκονομικά, ΑΣΟΕΕ

 

Ευχαριστώ

Kai to kinito thelei ton Giovanni tou
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω, οποιος μπορεί να έχει άποψη, ποιο απο τα 2 παρακάτω part time θα προτιμούσατε και γιατι:

 

α. Χρηματοοικονομική Ανάλυση για Στελέχη, Πα.Πει

 

β. Εφαρμοσμένα Οικονομικά και Χρηματοοικοκονομικά, ΑΣΟΕΕ

 

Ευχαριστώ

 

επειδη ειμαι στο προπτυχιακο τμημα οσων αφορα την πρωτη σου επιλογη, εχω να σου πω οτι ειναι απο τα καλυτερα της ελλαδας στο χωρο του (απο οσα εχω ακουσει)

επιπλεον και οι καθηγητες (μιας και τους περισσοτερους ηδη τους ξερω) που διδασκουν ειναι υψηλου επιπεδου και αρκετοι ειναι καταξιωμενοι επαγγελματικα (κορυφαιες θεσεις σε τραπεζες)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε. Ναι εχω ακουσει κ γω πολυ καλα λογια για το finance του Πειραιά, τοσο για το το διδακτικο προσωπικο του (Γκικας κλπ) οσο κ για τις διασυνδεσεις για ανελιξη στον τραπεζικο κλαδο. Απο την αλλη το ονομα της Ασοεε γενικα ειναι ενα κλικ πιο πανω στα rankings. Δυσκολη επιλογη
Kai to kinito thelei ton Giovanni tou
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
καλησπέρα παιδιά! θα μου πάρουν συνέντευξη για ένα μεταπτυχιακό που με ενδιαφέρει αλλά έχω καταγχωθεί!καταρχήν ντρέπομαι! δεύτερον μπορεί κάποιος να μου πει τι περιμένουν να ακούσουν όταν κάνουν την ερώτηση <<γιατί επιλέξατε αυτό το μεταπτυχιακό;>>;; αν πεις γιατί με ενδιέφεραν στη σχολή μαθήματα τέτοιου τύπου και γιατί θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά είναι καλά;; ελπίζω να μη τα κάνω θάλασσα! θα ήθελα να ακούσω γνώμες και ιδέες αν είναι εύκολο!:O ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Relax καταρχήν...

Δεν υπάρχει λόγος να αγχωνεσαι!

Τώρα η ακούς γνώμες και αποφασιζεις η πας και τα λες χυμα. Προσωπικά θα επέλεγα το 2ο :)

 

Sent from my HTC Vision using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ότι σου ρθει εκεινη την ώρα και ότι πιστεύεις ΕΣΥ ότι είναι το σωστό!

αυτής της άποψης είμαι :)

Link to comment
Share on other sites

ίσως έχεις δίκιο! ίσως πρέπει να πεις τους λόγους που σε ενδιαφέρει! ευχαριστώ για τη συμβουλη!:) ο Θεός βοηθός! να είσαι καλά!
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως θα έκανα αυτό που σε είπα. τώρα καλό είναι, κακό, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω! ότα με το καλό βρέθω στη θέση σου ή θα με δεχτούν ή θα με διώξουν κλωτσιδών :lol:

 

καλή σου επιτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Θέλω να μου πείτε κάτι πολύ χοντρικά και εννοείται ότι θα το ψάξω κι εγώ αργότερα πολύ αναλυτικά.

Βρίσκομαι στο 4ο έτος της ΑΣΟΕΕ (οικονομικό πανεπιστήμιο αθηνών) στο τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων.. Μου έχουν μείνει αρκετά αλλά φέτος έχω στρωθεί για τα καλά γιατί θέλω να τελειώνω οπότε ευελπιστώ μήπως τελειώνω του χρόνου...

Θέλω να κάνω μεταπτυχιακό.. ακόμα δεν είμαι τελείως σίγουρος βέβαια σε ποιον τομέα.. κοιτάω για mba ή προς χρηματοοικονομικά. Για πανεπιστήμιο σκέφτομαι στην Αγγλία η Αμερική. Γενικά, για οικονομικά τι λέτε? Υπάρχει καλή φήμη σε κάποια συγκεκριμένη χώρα? Εντάξει ξέρω ότι στις ΗΠΑ πχ υπάρχουν πάρα πολλά και εξαρτάται και την πόλη κτλ.. Αλλά γενικά θεωρειται καλή επιλογή? Αξίζει κάτι τέτοιο? Από τιμές θα είναι εξωφρενικά και χρειάζεται δάνειο? Μπορεί κάποιος από οικογένεια μέσης τάξης πχ να τα καταφέρει?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα παιδια! Αποφοιτος 2 χρονια πλεον τει Αθηνων, τμ Διοικ. επιχειρησεων με βαθμο 7,20

 

Σκεφτομουν για καποιο μεταπτυχιακο. Ξεκαθαριζω οτι λογω υποχρεωσεων εχω χασει ολες τις προθεσμιες για καποιο MSc σε ελληνικο ΑΕΙ π.χ. ΑΣΟΕΕ, ΠΑΠΕΙ.

Ενδιαφερομουν για:

1. MSc in Marketing

 

2. MSc in Tourism Management

 

3. MSc στο ναυτιλιακο τμημα του παν.πειραια.

Θεωρω τα 2. και 3. εξειδικευμενα προγραμματα ενω το marketing ειναι εξειδικευμενο αλλα οχι συγκριτικα των αλλων δυο.

Ισχυει η φημη οτι στην ΑΣΟΕΕ δυσκολα δεχονται αποφοιτους ΤΕΙ;

 

Επειδη λοιπον σκεφτομαι να μην παει αλλη μια χρονια χαμενη εστρεψα τη ματια μου στα κολλεγια της Αθηνας. Στο alba για το MSc in Marketing ζητανε 12.500, ενω σημερα επισκεφθηκα το mediterranean college στο οποιο με σχετικη εκπτωση, το part time θα μου κοστισει περι τα 9300. Βεβαια πανω στο Marketing. Για αποκτηση MBA δεν το σκεφτομαι καν μιας και οπως ειπα κ πριν ειμαι αποφοιτος διοικ. επιχειρησεων. Ποσο απαιτητικες ειναι οι διαλεξεις σε αγγλικα; Γενικοτερα εχω ακουσει καλα λογια για το ALBA, αν κ οι καιροι ειναι δυσκολοι. Το mediterranean college συνεργαζεται με το university of Derby στην αγγλια. Γνωριζει καποιος επ αυτου κατι; Ασχετα αλλα σημερα εκει μου εταξαν λαγους με πετραχηλια και σιγουρη δουλεια:P

 

Επισης τι παιζει με το ICON;

 

Υπαρχει επισης απο Μαρτη 2013 μεταπτυχιακο στη Διοικ. υπηρεσιων στην Ασοεε και μετα εξειδικευση σε διαφορους τομεις, τι λετε;;

 

Για να μη μακρυγορησω λεω να ασχοληθω με το μαρκτινγκ και ιδιαιτερα με το digital marketing, μιας και η πτυχιακη εργασια μου ηταν πανω στα social media. Αντιστοιχο μεταπτυχιακο στην ελλαδα δεν εχω βρει ακριβως πανω σε αυτο, ενω και το κοστος για να φυγω εξωτερικο καθεται βαρια, και ιδιαιτερα οι λιρες ασηκωτες!! Αλλα επειδη πρεπει να ξεκινησω απο καπου νομιζω ενα MSc in Marketing ειναι καλη επιλογη..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπερα παιδια! Αποφοιτος 2 χρονια πλεον τει Αθηνων, τμ Διοικ. επιχειρησεων με βαθμο 7,20

 

Σκεφτομουν για καποιο μεταπτυχιακο. Ξεκαθαριζω οτι λογω υποχρεωσεων εχω χασει ολες τις προθεσμιες για καποιο MSc σε ελληνικο ΑΕΙ π.χ. ΑΣΟΕΕ, ΠΑΠΕΙ.

Ενδιαφερομουν για:

1. MSc in Marketing

 

2. MSc in Tourism Management

 

3. MSc στο ναυτιλιακο τμημα του παν.πειραια.

Θεωρω τα 2. και 3. εξειδικευμενα προγραμματα ενω το marketing ειναι εξειδικευμενο αλλα οχι συγκριτικα των αλλων δυο.

Ισχυει η φημη οτι στην ΑΣΟΕΕ δυσκολα δεχονται αποφοιτους ΤΕΙ;

 

Επειδη λοιπον σκεφτομαι να μην παει αλλη μια χρονια χαμενη εστρεψα τη ματια μου στα κολλεγια της Αθηνας. Στο alba για το MSc in Marketing ζητανε 12.500, ενω σημερα επισκεφθηκα το mediterranean college στο οποιο με σχετικη εκπτωση, το part time θα μου κοστισει περι τα 9300. Βεβαια πανω στο Marketing. Για αποκτηση MBA δεν το σκεφτομαι καν μιας και οπως ειπα κ πριν ειμαι αποφοιτος διοικ. επιχειρησεων. Ποσο απαιτητικες ειναι οι διαλεξεις σε αγγλικα; Γενικοτερα εχω ακουσει καλα λογια για το ALBA, αν κ οι καιροι ειναι δυσκολοι. Το mediterranean college συνεργαζεται με το university of Derby στην αγγλια. Γνωριζει καποιος επ αυτου κατι; Ασχετα αλλα σημερα εκει μου εταξαν λαγους με πετραχηλια και σιγουρη δουλεια:P

 

Επισης τι παιζει με το ICON;

 

Υπαρχει επισης απο Μαρτη 2013 μεταπτυχιακο στη Διοικ. υπηρεσιων στην Ασοεε και μετα εξειδικευση σε διαφορους τομεις, τι λετε;;

 

Για να μη μακρυγορησω λεω να ασχοληθω με το μαρκτινγκ και ιδιαιτερα με το digital marketing, μιας και η πτυχιακη εργασια μου ηταν πανω στα social media. Αντιστοιχο μεταπτυχιακο στην ελλαδα δεν εχω βρει ακριβως πανω σε αυτο, ενω και το κοστος για να φυγω εξωτερικο καθεται βαρια, και ιδιαιτερα οι λιρες ασηκωτες!! Αλλα επειδη πρεπει να ξεκινησω απο καπου νομιζω ενα MSc in Marketing ειναι καλη επιλογη..

 

Δες αυτό: http://apofoitos.com/index.php/postgrad/

Ίσως σου λύσει κάποιες απορίες σου!

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό: http://apofoitos.com/index.php/postgrad/

Ίσως σου λύσει κάποιες απορίες σου!

 

Είναι μόνο για Ελλάδα και Κύπρο; Υπάρχει κάποιο αντιστοιχο site που να είναι για όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου;

Link to comment
Share on other sites

Είναι μόνο για Ελλάδα και Κύπρο; Υπάρχει κάποιο αντιστοιχο site που να είναι για όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου;

 

Έχεις δίκιο, τώρα το είδα. Αν και είμαι σίγουρη ότι κάπου είχα δει και για άλλες χώρες!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ο αδερφός μου πήγε για μεταπτυχιακό στην Καρλσρούη και ενώ το πρόγραμμα έλεγε 2ος χρόνος στο Πανεπιστήμιο της Στοκχόλμης αναιρέθηκε . Πως μπορείς να κινηθείς εναντίον τους σε τέτοιες περιπτώσεις;
Link to comment
Share on other sites

Ο αδερφός μου πήγε για μεταπτυχιακό στην Καρλσρούη και ενώ το πρόγραμμα έλεγε 2ος χρόνος στο Πανεπιστήμιο της Στοκχόλμης αναιρέθηκε . Πως μπορείς να κινηθείς εναντίον τους σε τέτοιες περιπτώσεις;

 

Ψάχνεις για Γερμανό δικηγόρο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια σκεπτομαι να κανω μεταπτυχιακο εδω και καποιο διαστημα. Εχω τελειωσει τει Αθηνας Διοικ. Επιχειρ. και θα με ενδιεφερε κατι σχετικο στο MSc in Marketing, μιας και τα λογιστικα-τραπεζικα δεν θα ελεγα οτι ειναι το δυνατο μου σημειο. Λογω καποιων προβληματων το περασμενο ετος, εχασα προθεσμιες αιτησεων το καλοκαιρι σε ελληνικα πσνεπιστημια, και για να μην αφησω αλλον ενα χρονο να παει χαμενος και με δεδομενο οτι ΔΕΝ εχω μικρες σκεψεις να παρακολουθησω καποιο προγραμμα μεταβαινοντας στο εξωτερικο, ακουσα τη μεθοδο Distance learning. H Μεθοδος αυτη ειναι ουσιαστικα ιδια με αυτη που ακολουθειται στα βρεταννικα (κι οχι μονο) πανεπιστημια καθως αποκτας προσβαση σε ολο το υλικο, βιβλιοθηκη ιδρυματος και βιντεο υλικο, ενω και το αντιστοιχο πτυχιο ειναι του πανεπιστημιου αυτουσιο. Το κοστος μειωνεται σημαντικα. Συγκεκριμενα μου ειπαν γυρω στις 6,500 € (λογω βαθμου προπτυχιακου πανω απο 7 εχω υποτροφια) για το University of Leicester/ Λεστερ.

 

Επισης στον οργανισμο που συνεργαζεται με τα βρετανικα πανεπιστημια εχω σαν αναλλακτικη επιλογη του Εδιμβουργου στη Σκωτια. Με κοστος γυρω στα 8000.

 

Για MBA δεν το συζητω, μιας και το προπτυχιακο μου ειναι σχεδον παρεμφερες.

 

Όλα αυτα μετα μια συναντηση που ειχα με εναν οργανισμο ονοματι iCon, φορεας που, οπως προειπα συνεργαζεται με τα βρετανικα πανεπιστημια. Μας ενημερωσαν οτι θα εχουμε πληρη υποστηριξη και καλυψη εδω χωρις να χρειαζεται η μετακινηση μας στο εκει πανεπιστημιο. Το προγραμμα σπουδων προσαρμοζεται στα μετρα μας και η διαρκεια σπουδων ειναι ως 5 χρονια, με το σκεπτικο οτι καποιος μπορει να "παγωσει" για ορισμενο χρονικο διαστημα τα μαθηματα και να συνεχισει μετα..

 

Ποια ειναι η γνωμη σας για το Distance Learning;..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...