Jump to content

Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πατατηρησα οτι οταν κλεινω το κινητο και το ανοιγω τα εικονιδια εχουν αλλαξει θεση π.χ. το "Ρυθμισεις" εκει που ηταν στην σελιδα 1 του μενου εχει παει στην 3 κτλ, ακομη υπαρχουν εφαρμογες τις οποιες εχω κατεβασει αλλα δεν υπαρχουν στο μενου και τελος αν μπορω να κανω φακελους στο μενου για να μην εχω πολλες σελιδες, ευχαριστω :/ Edited by some1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 819
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτό εδώ είναι για να κάνεις root το τηλέφωνο? (update.zip) πως το τρέχω στο κινητό?

 

Περνάς το αρχείο στη sd με κλειστό το κινητό πατάς το volume up το home (το κουμπάκι που έχει ένα σπίτι πάνω ότι το κεντρικό) και το Power. Η συσκευή ανοίγει σε ένα μενού. Πατάς update from sd cart επιλέγεις το αρχείο και έτοιμος :)

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει κανεις αλλα ακουστικα απο τα ασπρα που ειχε μεσα η συσκευασια;εγω που δοκιμασα 3 διαφορετικα σετ 3,5mm καποιο δεν παιζει και καποιο ακουγεται πολυ χαμηλα,γιατι γινεται αυτο ξερει καποιος;
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

Έχω διαβάσει τις περισσότερες αναρτήσεις για αυτό το κινητό και μπορώ να πω ότι με ενδιαφέρει πάρα πολύ.

Όμως η αυτονομία του κινητού είναι αρκετά βασικό θέμα για εμένα.

Μερικές ερωτήσεις:

1) Επειδή ακούω καλά λόγια για την μπαταρία, με μια χρήση του τύπου: καμία ώρα τηλεφωνήματα την ημέρα, μερικά mail και λίγο σερφάρισμα πόσο θα κρατήσει η μπαταρία?,

2) Έχει κάποιο led για αναπάντητες κλήσεις, μηνύματα κτλ ή θα πρέπει να βάλεις εφαρμογή τύπου noLed?

3) Το ακουστικό έχει καλό ήχο, ακούς καθαρά τον συνομιλητή σου? (με μερικά παλιά -πολύ άπλα- κινητά της samsung άκουγες τον άλλον σαν να μίλαγε απο "πηγάδι"!!)

4) θα πάρει αναβάθμιση σε ICS?

5) Να περιμένω να πέσει η τιμή του μιας και ανακοινώθηκαν πάρα πολλά νέα android τηλέφωνα?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1. πιστεύω 3 μερες. Εμενα μου κρατάει περι τις 5 μερες (λιγο wifi, 30 λεπτά ομιλία την μερα, μονο 2G, οχι αυτόματη περιστροφή)

2. δεν εχει λεντ

3. ειναι καθαρός ο ήχος, αλλα όχι πολύ δυνατός. Το ίδιο και το εξ. ηχείο. (ήχοι κλίσεων οχι πολύ δυνατοί)

4. ποιος ξερει

5. δεν υπάρχει περίπτωση! το y pro I (1 sim) κανει ακόμα 169€ στους "αλλους". Το duos μονο η wind το φέρνει 139€, το multirama το έχει αρκετά παραπάνω και το ίδιο και στο εξωτερικό..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση keysmith, μόλις είδα στο φυλλάδιο της wind ότι το δίνει και με 12 άτοκες δόσεις (11,58/μήνα!!!), όσο δηλαδή 2,5 καφέδες το μήνα!! Η επιδότηση μου είναι 60€ για 18μηνό συμβόλαιο οπότε μάλλον δεν με βλέπω να το ανανεώνω και έτσι όπως πάμε μάλλον για επιστροφή στην καρτοκινητή μας βλέπω:worry: !

Το ότι δεν έχει led ειδοποιήσεως είναι ένα θέμα για εμένα, αλλά με την εφαρμογή noLed όλο και κάτι γίνεται :)

Η μπαταρία του όμως είναι σημαντικό θέμα για εμένα. Τη δευτέρα πάω να το αγοράσω, οπότε θα πώ και εγώ ένα εμπειρικό review.

Μετά μόνο λίγη βοήθεια για root θα θέλω :help:

:thanks:

Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει κανεις αλλα ακουστικα απο τα ασπρα που ειχε μεσα η συσκευασια;εγω που δοκιμασα 3 διαφορετικα σετ 3,5mm καποιο δεν παιζει και καποιο ακουγεται πολυ χαμηλα,γιατι γινεται αυτο ξερει καποιος;

 

 

Γιατί μάλλον δεν πατάνε καλά στα jack εμένα πάντως με ένα δυο που το δοκίμασα μια χαρά δουλεύει.

 

4) θα πάρει αναβάθμιση σε ICS?

Ευχαριστώ

 

Επίσημα χλωμό δεν έχει τα απαραίτητα χαρακτηριστικά (Επεξεργαστή 1Ghz μνήμη 512) αν βγει καμιά μαγειρεμένη...

Edited by DeathAngel

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω κατεβάσει μερικά free προγραμματάκια όπως παιχνίδια κλπ 20-30 περίπου και μου βγάζει τώρα "Δεν υπάρχει επαρκής διαθέσιμος αποθηκευτικός χώρος".

Τι πρέπει να κάνω; Τα προγράμματα που κατεβάζω απ'ότι έχω καταλάβει αποθηκεύονται στην εξωτερική κάρτα των 4 gb που του έχω. Γιατί λοιπόν γράφει οτι δεν επαρκεί ο χώρος; Και κάτι άλλο. Διαθέσιμος χώρος στην αποθήκευση συστήματος(εσωτερική μνήμη) μου λέει 12,75mb μόνο!!! Πως μπορώ να στείλω αρχεία στην εξωτερική κάρτα ώστε να ελευθερώσω μνήμη;

 

Κανείς δεν θέλει να μου απαντήσει; Εκτός κι αν εγώ μόνο κατέβασα πολλές εφαρμογές απ'το Α market!!!

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

πρωτα θα κανεις ροοτ το τηλ....κ μετα θα κατεβασεις το link2sd ..its free

και μετα λιγο διαβασμα

http://www.madteam.co/2011/09/30/link2sd-guide-and-usage-tutorial/

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1432459

 

και θα δεις οτι θα κερδισεις πολυ μνημη

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μου πει κάποιος που έχει το κινητό τα data χρησιμοποιούν μια συγκεκριμένη sim ή όποια είναι επιλεγμένη εκείνη τη στιγμή?

δηλαδή χρειάζεται να κάνουμε data plan και στις δύο sim?

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μου πει κάποιος που έχει το κινητό τα data χρησιμοποιούν μια συγκεκριμένη sim ή όποια είναι επιλεγμένη εκείνη τη στιγμή?

δηλαδή χρειάζεται να κάνουμε data plan και στις δύο sim?

 

Αν και δεν το εχω χρησιμοποιήσει από ότι είδα από το μενού, η data sim είναι ανεξερτητη από την ενεργή που μιλάς. Δλδ μπορεί πάντα να χρησιμοποιείς πχ την sim 2 και ας μιλάς από όποια θέλεις εκείνη τη στιγμή.

 

Τοτε όμως το 3G δεν θα λειτουργεί για την ΑΛΛΗ σιμ αν δεν είναι ίδια αυτή που μιλας με αυτή που έχεις για data

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το εχω χρησιμοποιήσει από ότι είδα από το μενού, η data sim είναι ανεξερτητη από την ενεργή που μιλάς. Δλδ μπορεί πάντα να χρησιμοποιείς πχ την sim 2 και ας μιλάς από όποια θέλεις εκείνη τη στιγμή.

 

Τοτε όμως το 3G δεν θα λειτουργεί για την ΑΛΛΗ σιμ αν δεν είναι ίδια αυτή που μιλας με αυτή που έχεις για data

ενδιαφέρον! οπότε κάνεις data plan μόνο στη μια από τις δύο sim.

σχετικά με αυτό που λες για το 3G έτσι κι αλλιώς το 3G μόνο για data και βιντεοκλήσεις χρησιμοποιείται κι εγώ βιντεοκλήσεις δεν κάνω καθόλου οπότε δεν πειράζει αν το 3G είναι διαθέσιμο μόνο στη μια SIM

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

πρωτα θα κανεις ροοτ το τηλ....κ μετα θα κατεβασεις το link2sd ..its free

και μετα λιγο διαβασμα

http://www.madteam.co/2011/09/30/link2sd-guide-and-usage-tutorial/

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1432459

 

και θα δεις οτι θα κερδισεις πολυ μνημη

 

Το Link2sd από 2.3.Χ και μετά δεν δούλευε και το είχα παρατήσει, τώρα βλέπω ότι δουλεύει μια χαρά για μετακίνηση μόνο θα κάνω και παρτίσιον να δω αν θα δουλέψει όπως παλιά :)

 

EDIT: Δουλεύει σούπερ πολύ χάρηκα είναι ότι καλύτερο σ αυτό το είδος.

Edited by DeathAngel
Λαθός

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να στείλω MMS ή e-mail με συνημμένο αρχείο ήχου. Λέει ότι το αρχείο είναι πολύ μεγάλο!! Η βοήθειοα του g-mail λέει ότι στέλνει μόνο αρχεία που είναι στο φάκελλο "συλλογή", μόνο φωτο δλδ. Μήπως έχει να κάνει ότι δεν το έχω ρουτάρει;
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να στείλω MMS ή e-mail με συνημμένο αρχείο ήχου. Λέει ότι το αρχείο είναι πολύ μεγάλο!! Η βοήθειοα του g-mail λέει ότι στέλνει μόνο αρχεία που είναι στο φάκελλο "συλλογή", μόνο φωτο δλδ. Μήπως έχει να κάνει ότι δεν το έχω ρουτάρει;

 

Τι μέγεθος έχει το αρχείο;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους

 

Έχω διαβάσει για αυτό το κινητό και μπορώ να πω ότι με ενδιαφέρει πάρα πολύ.

Βασικά το χρειάζομαι γιατί πηγαινοέρχομαι Κύπρο και θέλω δύο κάρτες μια Ελληνική και μία Κυπριακή

Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι αν απενεργοποιείται η μία κάρτα ώστε να μη δέχεται τηλεφωνήματα

ενώ βρίσκεται πάνω στο κινητό

 

ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους

 

Έχω διαβάσει για αυτό το κινητό και μπορώ να πω ότι με ενδιαφέρει πάρα πολύ.

Βασικά το χρειάζομαι γιατί πηγαινοέρχομαι Κύπρο και θέλω δύο κάρτες μια Ελληνική και μία Κυπριακή

Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι αν απενεργοποιείται η μία κάρτα ώστε να μη δέχεται τηλεφωνήματα

ενώ βρίσκεται πάνω στο κινητό

 

ευχαριστώ!!

 

Ναι απενεργοποιείται.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα με τοση χρηση θα "επρεπε" να κοιτας την οθονη και οχι το πληκτρολογιο. Η τουλαχιστον με το που ξεκινησεις να γραφεις δεν γινεται να κοιτας με την μια το πληκτρολογιο, κοιτας την οθονη να βεβαιωθεις οτι γραφεις και οτι δεν πατας πληκτρα στον αερα και μετα συνεχιζεις.

 

Παντως οσο περναει ο καιρος ( το ΠΟΛΥ μια βδομαδα ), με την χρηση, το πιθανοτερο + λογικοτερο ειναι οταν πληκτρολογεις να μην κοιτας καν τα πληκτρα αλλα κατευθειαν την οθονη, τυφλο συστημα με λιγα λογια. Ειναι πανευκολο ειδικα σε κινητα οπως αυτο που εχει hardware qwerty.

 

Γράφω τα πάντα μόνο στα αγγλικά, και πραγματικά και την οθόνη να κοιτάω είναι αρκετά μπέρδεμα ότι ''γυρίζει '' μόνο του στα ελληνικά με το κλείσω μια εφαρμογή. ακόμα και στην αναζήτηση επαφής ή στο εμαιηλ ή μήνυμα σε οτιδήποτε γυρίζει μόνο του. και φυσικά κοιτώντας την οθόνη με το που δω τα ελληνικά μπορώ να πατήσω μπακσπεης να τα σβήσω να πατήσω μετά το ειδικό πλήκτρο για να το γυρίσω στα αγγλικά και να επαναλάβω το κείμενό μου αλλά γιατί να συνηθίσω μια σαφώς πιο χρονοβόρα και διαρκώς πιο ενοχλητική διαδικασία απο το να ''διορθώσω'' αυτήν την παράλειψη- αβλεψία της ΣΑΜΣΟΥΝΚ?:blink::worry:

Και γιαυτό θα επαναλάβω το αίτημά μου : αν κάποιος πιο χάκερ εδώ μέσα σκεφτεί κάποιον τρόπο (αλλάζοντας κάποοιο αρχειάκι ή την επέκτασή του) να βάλλω ντιφολτ γλώσσα τα αγγλικά , θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα!!

αν η μόνη λύση είναι η αλλαγή φιρμγουερ, έψαξα άλλα δεν βρήκα κάπου το αμερικάνικο.. καμιά πρόταση?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@ giannakou

τυχαία έπεσα πάνω του: δεν ξέρω αν πρέπει να κάνεις ρετζιστερ

http://www.mod2xtreme.com/showthread.php?t=11688

http://www.mod2xtreme.com/forumdisplay.php?daysprune=&f=425

αν βοηθήσει πες μου:)

Edited by alieus
Link to comment
Share on other sites

πρωτα θα κανεις ροοτ το τηλ....κ μετα θα κατεβασεις το link2sd ..its free

και μετα λιγο διαβασμα

http://www.madteam.co/2011/09/30/link2sd-guide-and-usage-tutorial/

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1432459

 

και θα δεις οτι θα κερδισεις πολυ μνημη

Τρέχα γύρευε. Την πάτησα για καλά. Αυτά που μου γράφεις μου μοιάζουν...... "κινέζικα"!

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

@ giannakou

τυχαία έπεσα πάνω του: δεν ξέρω αν πρέπει να κάνεις ρετζιστερ

http://www.mod2xtreme.com/showthread.php?t=11688

http://www.mod2xtreme.com/forumdisplay.php?daysprune=&f=425

αν βοηθήσει πες μου:)

 

δεν το δοκιμάζω γιατί δεν έχει usa...περού, βραζιλία και ευρώπη μόνο...οπότε καταλαβαίνεις τι προεπιλογή θα έχει για γλώσσα..!:blink::):)

σευχαριστώ πάντως για την προσπάθεια!!! καμιά άλλη λύση παίδες??:O:O:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...