Jump to content

Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 819
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Δεν ξέρω αν είναι off-topic αλλά στο bestprice.gr έχει τη δυνατότητα να βάζεις ειδοποίηση για όταν πέσει η τιμή ενός προϊόντος, οπότε αν έχω νέα θα σας πώ:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
"Παίζοντας" ;) με τις δυνατότητες του link2sd αφαίρεσα το Samsung apps. Προσπάθησα να το ξαναβάλω αλλά δεν τα κατάφερα. Στο google play λέει ότι η εφαρμογή δεν είναι συμβατή με την συσκευή σας. Πάντως υπήρχε ως εφαρμογή συστήματος. Καμμιά ιδέα; Μήπως επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων; Και αν ναι, επηρεάζει το root το partition κλπ; Thx:happy:
Link to comment
Share on other sites

"Παίζοντας" ;) με τις δυνατότητες του link2sd αφαίρεσα το Samsung apps. Προσπάθησα να το ξαναβάλω αλλά δεν τα κατάφερα. Στο google play λέει ότι η εφαρμογή δεν είναι συμβατή με την συσκευή σας. Πάντως υπήρχε ως εφαρμογή συστήματος. Καμμιά ιδέα; Μήπως επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων; Και αν ναι, επηρεάζει το root το partition κλπ; Thx:happy:

 

Αυτή η εφαρμογή μεταφέρει αυτά που έχεις στην κάρτα; Γιατί έχω θεματάκι με τις εφαρμογές που ζητούν να κάνουν update και σταματούν λόγο χώρου.

Link to comment
Share on other sites

sv2evs, Προφανώς αναφέρεσαι στην εφαρμογή link2sd. Ναι έχει σχέση με την μεταφορά αρχείων στην κάρτα. Αν ενδιαφέρεσαι, στην πρώτη σελίδα του τελεφώνου: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330722

Ως προς το samsung apps τώρα, έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά δεν επανήλθε. Στο μάρκετ δεν στην ξαναδίνει γιατί λέει δεν είναι συμβατή με το GT-B5512. Τελικά βρήκα τρόπο:p Στο Google βρήκα συμβουλές πώς μπορείτε να βάλετε αρχεία android κατ' ευθείαν από το PC στην κάρτα http://www.xinotes.org/notes/note/1448/ παρακάμπτοντας το market (Έχει και άλλα sites με τέτοιες οδηγίες.) Ζήτησα λοιπόν στο google την εφαρμογή samsung apps (έκδοση τάδε) apk. από διάφορες πηγές εκτός market (επιλέγετε να δέχεται η συσκευή εφαρμογές από άγνωστες πηγές) κάπου την βρήκα, την κατέβασα στο pc ως αρχείο .apk την μετέφερα στο κινητό την εγκατέστησα και τέλος. Επίσης με τον ίδιο τρόπο εγκατέστησα και λεξικά collins κλπ που παρ' όλο που είναι δωρεάν, δεν τα κατεβάζεις από το market δήθεν δεν έχεις χώρο και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

sv2evs, Προφανώς αναφέρεσαι στην εφαρμογή link2sd. Ναι έχει σχέση με την μεταφορά αρχείων στην κάρτα. Αν ενδιαφέρεσαι, στην πρώτη σελίδα του τελεφώνου: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=330722

Ως προς το samsung apps τώρα, έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά δεν επανήλθε. Στο μάρκετ δεν στην ξαναδίνει γιατί λέει δεν είναι συμβατή με το GT-B5512. Τελικά βρήκα τρόπο:p Στο Google βρήκα συμβουλές πώς μπορείτε να βάλετε αρχεία android κατ' ευθείαν από το PC στην κάρτα http://www.xinotes.org/notes/note/1448/ παρακάμπτοντας το market (Έχει και άλλα sites με τέτοιες οδηγίες.) Ζήτησα λοιπόν στο google την εφαρμογή samsung apps (έκδοση τάδε) apk. από διάφορες πηγές εκτός market (επιλέγετε να δέχεται η συσκευή εφαρμογές από άγνωστες πηγές) κάπου την βρήκα, την κατέβασα στο pc ως αρχείο .apk την μετέφερα στο κινητό την εγκατέστησα και τέλος. Επίσης με τον ίδιο τρόπο εγκατέστησα και λεξικά collins κλπ που παρ' όλο που είναι δωρεάν, δεν τα κατεβάζεις από το market δήθεν δεν έχεις χώρο και τέτοια.

βλέπω ότι αυτό έχει να κάνει με το root του κινητού. Θα το έχω υπόψην, αλλά για την ώρα δεν θέλω να μπω σε αυτή την διαδικασία...είμαι πολύ νέος...και ψαρωμένος εν μέρει. Θα το έχω υπόψην όμως για αργότερα. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Και ναι το κινητό μας (βασικά το αδερφάκι του Y pro) είναι στα 15 καλύτερα android σε διαχείριση μπαταρίας (και άρα αυτονομίας) και αυτό επιβεβαιώνεται και από εμας. (από κινητά το 2ο καλύτερο)

http://www.insomnia.gr/uploads/7d7127309130621c3b91482b3f07086e.png

 

Περισσότερα εδω

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! έχω και εγώ το samsung galaxy pro duos και μου βγάζει το εξής πρόβλημα κλείνει το κινητό από μόνο του. Την πρώτη φορά που πήγα να μου το φτιάξουν μου κάναν αναβάθμιση, και ξανά έκανε τα ίδια. Την δεύτερη φορά, μου περάσανε από την αρχή το λογισμικό, χθες το πήρα από το τεχνικό και πάλι σβήνει. τι άλλο μπορώ να κάνω? το έχει πάθει κανένας άλλος???? :(
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! έχω και εγώ το samsung galaxy pro duos και μου βγάζει το εξής πρόβλημα κλείνει το κινητό από μόνο του. Την πρώτη φορά που πήγα να μου το φτιάξουν μου κάναν αναβάθμιση, και ξανά έκανε τα ίδια. Την δεύτερη φορά, μου περάσανε από την αρχή το λογισμικό, χθες το πήρα από το τεχνικό και πάλι σβήνει. τι άλλο μπορώ να κάνω? το έχει πάθει κανένας άλλος???? :(

Αν δεν φταίει η μπαταρία (έχει χαλάσει) φαίνεται να είναι πρόβλημα υλικού. Ας το αντικαταστήσουν με νεο..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν φταίει η μπαταρία (έχει χαλάσει) φαίνεται να είναι πρόβλημα υλικού. Ας το αντικαταστήσουν με νεο..

Θυμάσαι τη φάση πριν 2-3 μήνες που μου είχε πέσει στο νερό και τελικά δούλεψε μια χαρά; Χτες το πήγα στο service γιατί δεν χτυπούσε ο ήχος κλήσης. Σίγουρος ότι θα το καταλάβαιναν ότι είχε πάρει νερό, λόγω άσπρης ταινίας που γίνεται κόκκινη όταν πάρει νερό κλπ, είπα στην κοπέλα στη ρεσεψιόν τα καθέκαστα. Πέρασα μετά μισή ώρα και μου είπαν ότι είναι εντάξει, ήθελε μια αναβάθμιση (!!) και για να μην πληρώσω να τους πάω την απόδειξη αγοράς, πράγμα που έκανα και δεν πλήρωσα. Ρωτώ την κοπέλα οταν το παραλάμβανα: "Τα δεδομένα χάθηκαν;" "Ναι" μου λέει, "εφ΄όσον έκανε ανάθμιση ο τεχνικός". Τέλος πάντων έφυγα. Τελικά ούτε δεδομένα χάθηκαν ούτε τίποτα. Το τηλέφωνο ήταν root με δεύτερο παρτίσιον liknk2sd κλπ. Τελικά μήπως δεν το ανοιξε καθόλου και απλά έπαιξε λίγο με το software και τελείωσε;

Απλά έχω περιέργεια πώς την σκαπουλάρισα έτσι !!!:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! έχω και εγώ το samsung galaxy pro duos και μου βγάζει το εξής πρόβλημα κλείνει το κινητό από μόνο του. Την πρώτη φορά που πήγα να μου το φτιάξουν μου κάναν αναβάθμιση, και ξανά έκανε τα ίδια. Την δεύτερη φορά, μου περάσανε από την αρχή το λογισμικό, χθες το πήρα από το τεχνικό και πάλι σβήνει. τι άλλο μπορώ να κάνω? το έχει πάθει κανένας άλλος???? :(

 

Εμένα πάντως κουνιόταν η μπαταρία και έσβηνε...έβαλα ένα χαρτάκι ανάμεσα στη μπαταρία και το καπάκι(ένα εισητήριο διπλωμένο στα δύο) και τώρα είμαι άρχοντας!:lol::lol::lol:

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.

Θέλω να αφαιρέσω την 4άρα κάρτα που έχω και να βάλω 16άρα. Θα χρειαστεί να κάνω κάτι για να μην τα παίξει το κινητό ([εχω root και link2sd)? Επίσης σαν να έχασε σήμερα από μόνο του το Playstore. Καμιά ιδέα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Καλή Χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

σε ολα τα ndroid μπορεις να περάσεις ΟΠΟΙΟΝ ηχο θες αρκεί να τον γράψεις σε ειδικούς φακέλους που πρέπει να δημηιουργίσεις στην SD καρτα.

Οτι γράψεις στου παρακάτω φακέλους εμφανίζεται στανα αντιστοιχα ringtones

 

/sdcard/media/alarms OR /sdcard/Alarms

/sdcard/media/notifications OR /sdcard/notifications

/sdcard/media/ringtones OR /sdcard/ringtones

/sdcard/media/ui OR /sdcard/ui

 

alarms ξυπνητήρια, notifications τα sms, ringtones οι ηχοι κλησεις. Οτι βαλεις εκέι μεσα (mp3, wav) εμφανίζεται μετά στους αντίστοιχους ήχους.

 

Αν και το εκαναν νομίζω τελικά δεν μου επιλέγει ακριβώς αυτό που θελω το ψαχνω λιγο. Αλλιώς μπορείς με κάποιο από τα πολλά APPs. δειτε ενα άρθο

 

ευχαριστώ για το post...το έψαχνα...και με αναζήτηση βρήκα αυτό που έχεις γράψει και φυσικά δούλεψε. Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας.ενας φιλος εχει το y pro duos με ροοτ,εσβησε καποιο αρχειο κ του εχει κολλησει στο λογοτυπο της σαμσουνγκ. υπαρχει καποιος τροπος να το επαναφερουμε?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

Ερωτηση ....

η επιλογη της σιμ που θελεις να καλεσεις πως γινεται?Σε ρωταει μετα την πληκτρογοληση του αριθμου ποια σιμ θελεις να καλεσει?Σε ενα κινεζο που εχω εχει δυο διαφορετικα κουμπια κλησης L1 & L2.Επισης μπορεις να δεις ξεχωριστα εισερχομενες σε sim 1 και sim 2 ??

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

Ερωτηση ....

η επιλογη της σιμ που θελεις να καλεσεις πως γινεται?Σε ρωταει μετα την πληκτρογοληση του αριθμου ποια σιμ θελεις να καλεσει?Σε ενα κινεζο που εχω εχει δυο διαφορετικα κουμπια κλησης L1 & L2.Επισης μπορεις να δεις ξεχωριστα εισερχομενες σε sim 1 και sim 2 ??

αν δεις photos του κινητού θα δεις ότι υπάρχει ένα κουμπάκι κατω δεξια (2ο απο δεξια) που αλλαζεις κάρτα sim. Ανα πάσα στιγμή! Πας σε μια επαφή, και καλείς η κλήση βγαίνει με την τρεχουσα ενεργή. Αν θες την άλλη σιμ πριν καλέσεις πατάς το κουμπάκι σιμ ώστε η σιμ να αλλαξει.

 

Ναι μπορείς να δεις ξεχωριστά τις εισερχομενες ανα σιμ ή ολες μαζί (αλλάζει και το εικονίδιο (που αναφέρεται στην σιμ) στη λίστα κλήσεων άλλωστε).

 

δες εδώ

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

:thanks:

πολυ καλο review!!!

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια συμβουλη. εχω το 5722 εδω και 2 χρονια μου εχει βγει σκυλος αλλα σκεφτομαι να αλλαξω ,και σκεφτομαι το pro y duos που κουβεντιαζουμε εδω , αλλα εχω καποιες σημαντικες αποριες.

1. το ξυπνητηρη χτυπαει οταν ειναι κλειστο?

2. το wifi δουλευει καλα με το ιντερνετ? (μονο για mail και να διαβαζω facebook και καμια απλη σελιδα)

3.το gps ειναι ελευθερο ? δλδ μπορω να βαλω καποιο προγραμμα και να μην με χρεωνει με a-gps ?κλειδωνει σωστα?

4. η καμερα εχει φλας?

5. με την δευτερη καμερα μπορω να κανω κλησεις skype?

6. με handsfree θα ακουγεται ο εξωτερικος ηχος κλησης ?

7. οταν με καουνε στη δευτερη σιμ στελνει μηνυμα μονο ? δεν εχει αναμονη?

8.αναβαθμιση σε ποιο μελλοντικο android γινετε?

...και γενικα που μπορω να το βρω ,γιατι απο οτι εψαξα στο ιντερνετ υπαρχει ελλειψη σε ελληνικα sites (μονο ενα βρηκα στα 145€...αξιζει?)

 

αξιζει γενικα η να παω σε κανενα κινεζικο μα τα ιδια λεφτα?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

1. όχι - σε κανένα smartphone ανεξαρτήτως λειτουργικού δεν χτυπάει αν είναι κλειστό το κινητό

2. μια χαρά

3. από το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις εξαρτάται αν θα θέλει internet ή όχι

4. όχι

5. όχι

6. (δεν το έχω δοκιμάσει)

7. δεν έχει αναμονή - έρχεται sms εφόσον έχεις ενεργοποιημένη τέτοια υπηρεσία από τον πάροχό σου

8. σε κανένα μέχρι στιγμής και μάλλον δεν θα γίνει καμιά αναβάθμιση έκδοσης android

 

γνώμη μου είναι ότι αξίζει

που θα το βρεις δεν γνωρίζω

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

και από μένα..

6. ναι, χτυπάει κανονικά από το εξ. ηχείο και στα ακουστικά (και τα δύο)

7. ενεργοποιείς προθήσεις από την μια σιμ στην άλλη και λύνεις (μερικώς) το πρόβλημα. Σου έρχεται σαν δεύτερη κλήση αλλα αν απαντήσεις χρεώνεσαι. Απλά ξέρεις πιο σε πήρε. Μπορείς να το κάνει με παρόμοιο κόλπο ο άλλον να λαμβάνει busy. Δες προηγούμενα posts.

8. σε 2.3.ΧΧ μπορεί κατι να πάρει αν και είναι αψογο (σπανιότατα κωλάει)

θα το βρείς στην wind νομίζω.

Αν δεν το βρίσκεις παίζει σε προσφορά σε κάποιο κατάστημα (skroutz) και το S duos στα 199€ αν ψήνεσαι.. (4'', 5mp led light, android 4 -> 4.1)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

offtopic!

 

το S DUOS είναι dual active?

 

δες τι λέει εδώ

Μπορείτε να λαμβάνετε τηλεφωνήματα από την SIM2 ενώ είστε στο τηλέφωνο μέσω της SIM 1 και ασφαλώς να διατηρείτε ξεχωριστούς λογαριασμούς.

 

http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10107780

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

και από μένα..

6. ναι, χτυπάει κανονικά από το εξ. ηχείο και στα ακουστικά (και τα δύο)

7. ενεργοποιείς προθήσεις από την μια σιμ στην άλλη και λύνεις (μερικώς) το πρόβλημα. Σου έρχεται σαν δεύτερη κλήση αλλα αν απαντήσεις χρεώνεσαι. Απλά ξέρεις πιο σε πήρε. Μπορείς να το κάνει με παρόμοιο κόλπο ο άλλον να λαμβάνει busy. Δες προηγούμενα posts.

8. σε 2.3.ΧΧ μπορεί κατι να πάρει αν και είναι αψογο (σπανιότατα κωλάει)

θα το βρείς στην wind νομίζω.

Αν δεν το βρίσκεις παίζει σε προσφορά σε κάποιο κατάστημα (skroutz) και το S duos στα 199€ αν ψήνεσαι.. (4'', 5mp led light, android 4 -> 4.1)

 

eυχαριστω για τια αμεσες απαντησεις. ολα καλα , αλλα να πω την αληθεια με ενοχλει που (κανενα smartphone) δεν εχει ξυπνητηρι οταν ειναι κλειστο. Γιατι ειναι πολυ βολικο σε κινητο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

eυχαριστω για τια αμεσες απαντησεις. ολα καλα , αλλα να πω την αληθεια με ενοχλει που (κανενα smartphone) δεν εχει ξυπνητηρι οταν ειναι κλειστο. Γιατι ειναι πολυ βολικο σε κινητο αυτο.

Είναι σαν τα PC. αν είναι κλειστά δεν λειτουργεί η εφαρμογή ξυπνητήρι να σε ξυπνήσει. Πάντως τα symbian smartphone κινητά (nokia N8, 808) λειτουργεί το ξυπνητήρι όταν είναι κλειστά αλλά είναι symbian (η νοκια τα έχει ψιλο εγκαταλείψει).

 

Εμείς με android απλά τα άζουμε σε λειτουργία πτήσης. Σαν κλειστά καθώς οι κάρτες sim δεν λειτουργούν οι εφαρμογές όμως κανονικά. Αυτό δεν σου κάνει?

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως επειδή είμαι πολύ ξεχασιάρης έχω και ένα παληό μικρό sonyericsson Κ520i, όπου βάζω και τα ραντεβού κλπ. Το έχω πάντα επάνω μου κλειστό γιατί ακόμα κι έτσι "ξυπνάει" και ειδοποιεί. Τα smartphone είναι απογοητευτικά σ' αυτόν τον τομέα. Ίσως κάποια στιγμή η τεχνολογία θα το επιλύσει. Καλή η φάση με την λειτουργία πτήσης αλλά η μπαταρία τους δεν σηκώνει πολλά πολλά. Όσοι έχετε παληά τηλέφωνα που υποστηρίζουν ειδοποίηση ακόμα και κλειστά, βγάλτε τα απ' τη ναφθαλίνη;)

Τώρα θέλω να ρωτήσω κάτι για το συγκεκριμένο κινητό. Ως γνωστόν μέσω Kies δεν υποστηρίζεται η συσκευή για να κατεβάσουμε samsung apps. Κατεβαίνουν όμως από το τηλέφωνο κατ' ευθείαν, πλην ωρισμένων, όπως το λεξικό Collins Greek (το free) που βγάζει μήνυμα "υπηρεσία μη διαθέσιμη (1000)". Η πλάκα είναι ότι σε ένα κινητό b-5512 μου το πέρασε χωρίς πρόβλημα ενώ στο άλλο, ίδιο, αρνείται. Το βρήκα σε διάφορους άλλους τόπους ως εφαρμογή app. Δεν μπαίνει έτσι, πρέπει να είναι apk. Καμμιά άποψη;

Link to comment
Share on other sites

Καλή η φάση με την λειτουργία πτήσης αλλά η μπαταρία τους δεν σηκώνει πολλά πολλά. Όσοι έχετε παληά τηλέφωνα που υποστηρίζουν ειδοποίηση ακόμα και κλειστά, βγάλτε τα απ' τη ναφθαλίνη;)

Σε λειτουργία πτήσης η οικονομία μπαταρίας είναι πολύ μεγαλύτερη (δεν λειτουργεί κανένανς πομποδέκτης). Άλλωστε το συγκεκριμένο κινητό είπαμε μου κρατάει 4-5 μέρες με κανονική χρηση ως τηλέφωνο, και 7 έχω πιάσει (ναι επτά μερες, έχω screen shots) :D

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...