Jump to content

Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μόνο η μια SIM μπορεί κάθε στιγμή να έχει ενεργοποιημένο 3G

 

για να αλλάξεις όμως το ποια θα έχει 3G και ποια όχι το κάνεις μέσα από τα settings και δε χρειάζεται να μετακινείς τις κάρτες

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 819
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ. Το παρήγγειλα κιόλας. Απ'ότι κατάλαβα στην κατηγορία αυτής της τιμής δε γινόταν να βρω dual-sim με ενεργές και τις 2 sim ταυτόχρονα για 3G σήμα
Link to comment
Share on other sites

συγκεκριμένα νομίζω δεν υπάρχει (ανεξαρτήτως τιμής) κανένα dual sim με 3G ταυτόχρονα και στις δύο κάρτες (δε ξέρω για κινέζικα μήπως)

 

ακόμα και το B7722 που είναι dual active και όχι dual standby όπως το Β5512 δεν υποστηρίζει 3G και στις δύο κάρτες μαζί

 

μπορείς πάντως να βάλεις προώθηση από τη μια κάρτα στην άλλη όταν δεν έχει σήμα οπότε να μην χάνεις κλήσεις

Edited by atrias
για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

-στη μια κάρτα θα εχω την σύνδεση vodafone και στην άλλη το whats up, μπορώ να ορίσω την πρώτη μονο για κλήσεις και δεδομένα και την δεύτερη μονο για μηνύματα ας πούμε..;

-το τηλέφωνο εχει επαρκή εσωτερική μνημη για εγκατάσταση εφαρμογών; (μου ειπαν οτι στα android που ειναι σε εκδοση κατω απο 4.0 δεν γίνεται μεταφορά τους στην καρτα μνήμης) δεν εχω βέβαια τρελές απαιτήσεις απλα τα βασικά messenger,facebook,live score,ενημέρωση-αθλητικά κλπ.

-επειδη ειχα καλομάθει με το iphone και το sbsettings, υπάρχει κατι αντίστοιχο; να υπάρχουν δηλαδή συγκεντρωμένοι στη homescreen οι διακόπτες για wifi/3G/data/airplane mode ή θα πρέπει να μπαίνω στο μενου και να τα ανοιγοκλείνω;

-ο τερματισμός των εφαρμογών πως γίνεται; για να μην τρέχουν στο παρασκήνιο και καταναλώνεται μπαταρία

-οσον αφορά τη συσκευή, με 1 ωρα ομιλια την ημέρα και αλλο τοσο σερφαρισμα, αντέχει μια μερα η μπαταρία;

προς το παρον αυτα, οταν παραλάβω θα εχω νεότερα και θα σας ξαναχρειαστω σίγουρα:rolleyes:

 

1) μόνο για data μπορείς να ορίσεις συγκεκριμένη κάρτα. για κλήσεις, sms, κλπ πρέπει να επιλέγεις κάθε φορά ποια sim θα χρησιμοποιηθεί

 

2) έχει αρκετή μνήμη αλλά και από android 2.3 και πάνω μπορείς να μεταφέρεις τμήματα εφαρμογών στην κάρτα για να ελευθερώσεις μνήμη

 

3) υπάρχει widget σε όλα τα android για wifi/bluetooth/gps/syncing/φωτεινότητα. airplane mode μπαίνει με το power button. για το 3G και τα data μπορείς να βάλεις widgets ή αλλιώς μέσα από τα settings

 

4) μέσα από τα settings ή αλλιώς με εφαρμογές

 

5) πιστεύω θα αντέχει περισσότερο από μια μέρα για αυτά που λες

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

1) μόνο για data μπορείς να ορίσεις συγκεκριμένη κάρτα. για κλήσεις, sms, κλπ πρέπει να επιλέγεις κάθε φορά ποια sim θα χρησιμοποιηθεί

 

2) έχει αρκετή μνήμη αλλά και από android 2.3 και πάνω μπορείς να μεταφέρεις τμήματα εφαρμογών στην κάρτα για να ελευθερώσεις μνήμη

 

3) υπάρχει widget σε όλα τα android για wifi/bluetooth/gps/syncing/φωτεινότητα. airplane mode μπαίνει με το power button. για το 3G και τα data μπορείς να βάλεις widgets ή αλλιώς μέσα από τα settings

 

4) μέσα από τα settings ή αλλιώς με εφαρμογές

 

5) πιστεύω θα αντέχει περισσότερο από μια μέρα για αυτά που λες

ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες..οσον αφορά το 2) για να το κανω αυτο χρειάζεται να επέμβω στο λογισμικό της συσκευής με κάποιο 'σπάσιμο'..;

Link to comment
Share on other sites

όχι γίνεται χωρίς να θέλει τίποτα από το menu

settings - applications - manage applications - on sd card

όπου επιλέγεις ποιες θέλεις να είναι στην κάρτα

(δε μεταφέρεται όλος ο όγκος της εφαρμογής αλλά από το τίποτα κάτι είναι και αυτό)

Edited by atrias
για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εγ΄ψ έχω πρόβλημα με το 3G όταν έχω και τις δύο κάρτες στο κινητό. Δεν παίζει σωστά, με αποτέλεσμα να αναγκάζομαι να έχω την μία sim μόνιμα εκτός λειτουργίας για να μπορώ να είμαι στο 3g της βασικής κάρτας...Αν έχετε καμιά ιδέα πως να λύσω το πρόβλημα θα με βοηθήσετε. Επίσης μου εξαφανίζει συνεχώς τα widgets που έχουν να κάνουν με το 3G

Link to comment
Share on other sites

το παρέλαβα χθες παιδιά..εντυπώσεις μεχρι στιγμής ανάμεικτες

μεχρι στιγμής τα αρνητικά που εχω εντοπίσει

-το πληκτρολόγιο ειναι μπέρδεμα γιατι εναλλάσσει απο ελληνικά σε αγγλικά οποτε του κατέβει

-κάμερα,βίντεο,ανάλυση οθόνης σε μέτρια επίπεδα

-το άφησα το βράδυ να φορτίσει και το πρωί που ξύπνησα η μπαταρία ειχε κατέβει στο 93% ενω ηταν σε λειτουργία πτήσης

-θα ήθελα να φωτίζονται τα πλήκτρα του μενού γυρω απο το trackpad..

-εγκατέστησα απο το play store τις εφαρμογές gazzetta.gr και my vodafone και οταν μπαίνω μου τις εμφανίζει κάθετα, ειναι αρκετά δύσχρηστο και εκνευριστικό!

-στο ραδιόφωνο μπορείς να προσθέσεις μολις 4 σταθμούς στα αγαπημένα!:wacko:

 

 

κατα τ αλλα η συσκευή ειναι ποιοτικά καλή,ελαφριά, η εναλλαγή των καρτών γινεται πανεύκολα με το ειδικό πλήκτρο αλλά και απο την μπάρα ειδοποιήσεων.

-ποιότητα συνομιλίας πολυ καλη, το ακουστικό πεντακάθαρο και δυνατό. ο ηχος κλήσης επίσης καλός, ωστόσο αν ακουμπάει η πλάτη του κινητού σε επίπεδο σημείο χανει αρκετά, μιας και το ηχειο βρίσκεται πίσω

στα θετικά και το χαμηλό του sar

 

αυτες οι πρωτες εντυπώσεις..το κινητό οπως σας ειπα το πηρα απο την Ηλεκτρονική στα 99 ευρώ και η συσκευασία κομπλέ με τα ακουστικά της και καλώδιο usb..και με ελληνικούς χαρακτήρες στα πλήκτρα η συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Β-5512 από τον Φεβρουάριο και η μπαταρία μάλλον θα τα παίξει. Βγάζει δε βγάζει 24 ώρες με ελάχιστη ομιλία και πολύ λίγο wifi. Κρίμα γιατί τον πρώτο καιρό βάσταγε αρκετά. Όσοι έχετε από καιρό το κινητό, πώς πάτε από μπαταρία;
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Β-5512 από τον Φεβρουάριο και η μπαταρία μάλλον θα τα παίξει. Βγάζει δε βγάζει 24 ώρες με ελάχιστη ομιλία και πολύ λίγο wifi. Κρίμα γιατί τον πρώτο καιρό βάσταγε αρκετά. Όσοι έχετε από καιρό το κινητό, πώς πάτε από μπαταρία;
είμαι από τους πρώτους που το έχω στην Ελλάδα (να σου πω και παγκοσμίως :lol: ) δλδ από τον Ιανουάριο του 2012. Όπως στην αρχή έτσι και τώρα κρατάει σταθερά 4-5 μέρες (2g only, no rotation, λιγο wifi, 2 SIM με 20+ λεπτά ομιλίας την μέρα). Αν δεν μιλάω έχω screen shot (χρησιμοποιώ το battery circle) που κρατάει και 6 μέρες!

To φορτίζω πάντα κοντά στο 10% (μου το λέει το battery circle) και κάνω πλήρεις φορτίσεις. Μια 'καλη' λιθίου μπαταρία σηκώνει τυπικά περί τις 300-500 φορτίσεις πριν τα φτύσει. Αν το φορτίζεις καθε 2 μέρες θα κρατήσει περί τα 2+ χρόνια, αν το φορτίζεις κάθε 4 μέρες περί τα 4+ χρόνια (εδώ βέβαια παρεμβαίνει και ο παράγων χρόνος). Κάπως έτσι πάει.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω απο το μαρτη, κανενα θεμα με μπαταρια. Το χρησιμοποιω μονο ως τηλεφωνο με Bluetooth μονιμα. Πολλες κλησεις, καθολου ιντερνετ, και το φορτιζω προληπτικα για να μη μενω.
Link to comment
Share on other sites

Κάθε βράδυ το φορτίζω. Το δεύτερο που αγόρασα πριν λίγες μέρες φαίνεται να έχει σκυλί μπαταρία, αλλά θα δείξει...

Κυκλοφορούν τίποτε ενισχυμένες μπαταρίες, όχι γνήσιες αναγκαστικά;!

Link to comment
Share on other sites

γειά σας παιδιά,

 

μόλις πήρα το κινητό, δεν το φόρτισα καν...απλά το έχω ανοίξει. Θα ενημερωθώ από τις 40 σελίδες πρώτα και για ότι απορία έχω...θα επανέλθω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Απο SAMSUNG GALAXY ACE με 3.5 οθονη πηγα σε αυτο το κινητακι με οθονη 2.6 και μπορω να πω οτι για τη δουλεια που κανει και την τιμη του ειναι απεχτο... Το full touch το ειδα και στην πραξη δεν ειναι για καθημερινη χρηση μεγαλη ταλαιπωρια... Android κινητο με Optical trackpad και QWERTY πληκτρολογιο = ΑΠΟΛΑΥΣΗ και ισως o καλυτερος συνδιασμος... Μερικοι πανε να δουλεψουν με την αφη σε οθονη 2.6 χωρις trackpad και κάνουν και παραπονα οτι δεν ειναι καλη η αφη... Ο λογος υπαρξης του ειναι επαγγελματικος και οχι μονο... Εχει το Polaris Office που διαχειριζεσαι αρχεια για πλακα... και γραφεις μηνυματα και mail πολυ γρηγορα!
www.panost.com
Link to comment
Share on other sites

... Εχει το Polaris Office που διαχειριζεσαι αρχεια για πλακα... και γραφεις μηνυματα και mail πολυ γρηγορα!

Συμφωνώ σε όλα πλην το Polaris που ναι μεν είναι πολύ καλό, αλλά δεν υποστηρίζει Ελληνικά φωνήεντα με τόνο και το τελικό ς. Έχεις βρει τρόπο να το διορθώσεις; Το ψάχνω καιρό αλλά δεν μπόρεσα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα πλην το Polaris που ναι μεν είναι πολύ καλό, αλλά δεν υποστηρίζει Ελληνικά φωνήεντα με τόνο και το τελικό ς. Έχεις βρει τρόπο να το διορθώσεις; Το ψάχνω καιρό αλλά δεν μπόρεσα.

 

Οχι δεν βρηκα ισως να μην υποστηριζεται η να θελει καποια αναβάθμιση... Δοκιμασα να κανω ενημερωση αλλα λεει οτι ειναι η τελευταια εκδοση

www.panost.com
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν βρηκα ισως να μην υποστηριζεται η να θελει καποια αναβάθμιση... Δοκιμασα να κανω ενημερωση αλλα λεει οτι ειναι η τελευταια εκδοση

Κι εγώ έψαξα αναβάθμιση, μπήκα στο site τους, άφησα μήνυμα σχετικό αλλά τίποτε. H πλάκα είναι ότι αν συντάξεις έγγραφο με polaris με το γνωστό πρόβλημα και το ανοίξεις με άλλη εφαρμογή, π.χ. kingsoft κλπ, το έγγραφο δείχνει κανονικό, όλα τα φωνήεντα με τόνους κλπ. Που πάει να πει ότι το πολαρις τα βλέπει και τα επεξεργάζεται αλλά για κάποιο λόγο δεν φαίνονται μέσω android/polaris. Mάλλον δεν είναι πρόβλημα του polaris σε σχέση με το Β-5512 αλλά με όλες τις εφαρμογές που έχουν android/polaris/greek. Έχει κανείς κανένα tablet με android και polaris να το επιβεβαιώσει;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σχεδόν όλο το φόρουμ και όπου κάποιος αναφέρει πόσο αντέχει η μπαταρία, λέει ότι το έχει σε 2G. Αυτό δεν το κατάλαβα. Το έχω εδώ και μια εβδομάδα και η μια sim είναι πάντα σε 2G, ενώ η άλλη σε 3G υποχρεωτικά. Ενεργοποίησα και το samsung dive, καλό μου φάνηκε, δεν ξέρω αν έχει κάτι αρνητικό που γνωρίζετε εσείς, γιατί δεν είδα κανέναν να το σχολιάζει.
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σχεδόν όλο το φόρουμ και όπου κάποιος αναφέρει πόσο αντέχει η μπαταρία, λέει ότι το έχει σε 2G. Αυτό δεν το κατάλαβα. Το έχω εδώ και μια εβδομάδα και η μια sim είναι πάντα σε 2G, ενώ η άλλη σε 3G υποχρεωτικά. Ενεργοποίησα και το samsung dive, καλό μου φάνηκε, δεν ξέρω αν έχει κάτι αρνητικό που γνωρίζετε εσείς, γιατί δεν είδα κανέναν να το σχολιάζει.

Για μένα θα λές..

 

Ρυθμίσεις -> Ασυρματ.επικ.και.Δυκτια->Δίκτυα κινητής τηλεφωνία-> SIM1 Χρήση Δικτύων Μόνο 2G (χαμηλά θέλει scrol)-> SIM2 το ίδιο.

 

Έτσι βάζεις το κινητό μονο 2G.

 

Υπάρχουν πολύ λόγοι γιατί έναν κινητό κρατάει περισσότερο μόνο σε 2G (αποφυγή της συνεχής εναλλαγής 2G-3G). Είπαμε 4-5 μέρες ;) (wind, 2g only, no or little wifi/data, no rotation, no BT, no weather widget και άλλες π..π..ριές που τρώνε μπαταρία στην πρώτη οθόνη)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Thanks. Όταν το επιλέγεις σου βγάζει μια ειδοποίηση στην οποία πατούσα ΟΚ και έκανε την άλλη κάρτα 3G, ενώ έπρεπε να πατήσω "Ακύρωση"
Link to comment
Share on other sites

Για μένα θα λές..

 

Ρυθμίσεις -> Ασυρματ.επικ.και.Δυκτια->Δίκτυα κινητής τηλεφωνία-> SIM1 Χρήση Δικτύων Μόνο 2G (χαμηλά θέλει scrol)-> SIM2 το ίδιο.

 

Έτσι βάζεις το κινητό μονο 2G.

 

Υπάρχουν πολύ λόγοι γιατί έναν κινητό κρατάει περισσότερο μόνο σε 2G (αποφυγή της συνεχής εναλλαγής 2G-3G). Είπαμε 4-5 μέρες ;) (wind, 2g only, no or little wifi/data, no rotation, no BT, no weather widget και άλλες π..π..ριές που τρώνε μπαταρία στην πρώτη οθόνη)

 

πως ξέρουμε ότι το κινητό είναι σε 3g όταν έχουμε απενεργοποιήσει τα δεδομένα και δεν έχει H στο σήμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μία ερώτηση με ενδιαφέρει το τηλέφωνο αυτό σαν δεύτερη συσκευή (θέλω να βάλω ενα cu & cosmocarta).

 

Αξίζει κατά τη γνώμη σας να δώσω τα 99€ ή να πάρω μία δίκαρτη συσκευή της samsung (E1180) με 18€ και να μην ξοδευτώ.

 

Έχω smartphone σαν κύρια συσκευή, ήδη κουβαλάω μαζί μου μια 2 συσκευή οπότε 8α ήταν καλύτερα να ήταν και δίκαρτη (ο κύριος λόγος είναι να εκμεταλλεύομαι της προσφορές σε data που κατά καιρούς βγάζουν στα καρτοκινητά, αφού στο συμβόλαιο μου έχω μόνο 100mb/μήνα)

 

Το χτύπησα σήμερα. 6 άτοκες. Τέτοιο κελεπούρι δεν αφήνεται με τέτοια τιμή.
Έκανες παραγγελία μέσω ιντερνετ στην ηλεκτρονική και τις 6 άτοκες στις έβαλαν στο ταμείο στο φυσικό κατάστημα?
Link to comment
Share on other sites

Έκανες παραγγελία μέσω ιντερνετ στην ηλεκτρονική και τις 6 άτοκες στις έβαλαν στο ταμείο στο φυσικό κατάστημα?

Κατ' ευθείαν σε κατάστημα, αγορά και δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μία ερώτηση με ενδιαφέρει το τηλέφωνο αυτό σαν δεύτερη συσκευή (θέλω να βάλω ενα cu & cosmocarta).

 

Αξίζει κατά τη γνώμη σας να δώσω τα 99€ ή να πάρω μία δίκαρτη συσκευή της samsung (E1180) με 18€ και να μην ξοδευτώ.

 

Έχω smartphone σαν κύρια συσκευή, ήδη κουβαλάω μαζί μου μια 2 συσκευή οπότε 8α ήταν καλύτερα να ήταν και δίκαρτη (ο κύριος λόγος είναι να εκμεταλλεύομαι της προσφορές σε data που κατά καιρούς βγάζουν στα καρτοκινητά, αφού στο συμβόλαιο μου έχω μόνο 100mb/μήνα)

 

Έκανες παραγγελία μέσω ιντερνετ στην ηλεκτρονική και τις 6 άτοκες στις έβαλαν στο ταμείο στο φυσικό κατάστημα?

κατ αρχήν μάλλον εννοείς το Ε1182 2SIM (οχι Ε1180 που έχει μια SIM). Μόνος σου δίνεις απάντηση στο ερώτημα σου. Αν είναι για να έχεις αλλα δυο νουμερα μαζί σου απλά καλύτερα το Samsung Juniper e1182 ή το επόμενο που έχει και ΒΤ. Θα στεναχωριέσαι όμως που χάνεις τα δωρεάν mb (όχι ακριβώς δωρεάν). Γενικά το Υ προ θα σου δώσει καλύτερη ποιότητα κινητού και ως κινητό πέρα από το κομάτι data (έχει πλαστικά qwerty πλήκτρα για γρήγορη γραφή, όχι λαστιχιένια 1..9 όπως το 1182, μεγαλύτερη οθόνη, back up επαφών, βιντεοκλήσεις κτλ). Από την άλλη δεν εχει YES/NO πλήκτρα ούτε φακό που έχει το συμπαθές 1182, πέρα την ανώτερη αυτονομία του.

Οπότε δύσκολο ερώτημα, εγώ λέω 1182, αλλα εγώ χρησιμοποιώ μόνο wifi για data που το κάνεις και με την πρώτη σου συσκευή. δικιά σου η απόφαση αλλα αν δεν σου φτάνουν τα 100mb μαλλον αυτό το y pro duos θες :( (τον opera mini τον σκέφτηκες κάνει πολύ οικονομία στα mb)

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω πρόβλημα με το Viber. Μου λέει ότι είτε η υπηρεσία δεν τρέχει είτε είναι μπλοκαρισμένο...μπορεί να βοηθήσει κανείς ; Το έσβυσα και το ξαναπέρασα, αλλά πάλι τα ίδια!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...