Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια αν περασω την ics με odin θα εχω ολα τα δεδομενα μου?

 

Κανονικά ακόμα και με Kies να την περάσεις, συνιστάται να κάνεις factory reset. Aν θέλεις τα δεδομένα σου κάνε ένα root + titanium.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα για πλάκα το *#272*ΙΜΕΙ# και μου βγάζει στο παραθυράκι DBT τι σημαίνει αυτό ?

 

εχεις Γερμανικο τηλεφωνο. Μια χαρα.

TCe
Link to comment
Share on other sites

Το ΙΜΕΙ αν εχειs βαλει παγωτακι LPQ πωs το βλεπειs?

Έβαλα για πλάκα το *#272*ΙΜΕΙ# και μου βγάζει στο παραθυράκι DBT τι σημαίνει αυτό ?

Που το πληκτρολογουμε?Thanks.

Edited by tsip
Link to comment
Share on other sites

Το ΙΜΕΙ αν εχειs βαλει παγωτακι LPQ πωs το βλεπειs?

Έβαλα για πλάκα το *#272*ΙΜΕΙ# και μου βγάζει στο παραθυράκι DBT τι σημαίνει αυτό ?

Που το πληκτρολογουμε?Thanks.

 

το πληκτρολογεις στο τηλεφωνο, απο εκει που γραφεις ενα νουμερο για να κανεις κληση.

το DBT σημαινει οτι εχει τηλεφωνο Γερμανικο.

TCe
Link to comment
Share on other sites

OK.Πατησα *#06# και μου εβγαλε359651047530313 τι ειναι αυτο?

 

το IMEI σου το οποιο πρεπει να υπαρχει και στο κουτι της συσκευασιας σου.

TCe
Link to comment
Share on other sites

SOS ΠΡΟΣΟΧΉ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΡΧΆΡΙΟΥΣ. Παιδιά δοκιμάστε το Cyanogenmod CM9 Nightly μπορεί να είναι ακόμα σε ανάπτυξη αλά είναι κλάσης ανώτερο από το stock ROM της Samsung.

Known issues http://teamhacksung.org/wiki/index.php/CyanogenMod9:GT-I9100:Nightly:Known_issues

Οδηγίες εγκατάστασής http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1419102

Εδώ είναι το change log http://cm-nightlies.appspot.com/?device=galaxys2

Και εδώ Downloads http://download.cyanogenmod.com/?device=galaxys2

Google Apps http://goo-inside.me/gapps

Edited by billak
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σχέση το kies με το root, απολύτως καμία.

 

Μα δεν χρειάζετια τους Drivers για να αναγνωρίζεται από το PC?

Εφόσον εμένα λέει δεν υποστηρίζεται μήπως λέω δεν μπορέσω να το συνδέσω με το PC και να το δει?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχει βαλει κανεις την ics? την εχω βαλει αλλα εχω προσεξει οτι εχει χαμηλο ηχο για εμαιλσ και μηνυματα, το κανει σε εσας?
Link to comment
Share on other sites

Απο ελληνικο XWKI4 αλλα με sales code (CYO) αντι (EUR) μου κατεβασε το Kies την XXLPQ με CSC: OXXLPD.

Το κινητό ήταν με αρχικά με sales code EUR (Greece) αλλα το γύρισα σε CYO (Cyprus).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμενα αν πατησω τον κωδικο : *#272*IMEI# μου βγαζει KOR . Να υποθεσω οτι η συσκευη η Κορεατικη;Αν ναι εχει κυκλοφοριση η επισημη εκδοση του ics για εκεινη την χωρα; (δεν μπορω να το ελεγξω μεσω kies γιατι εχω κανει μ*** και μου λεει οτι δεν υποστηριζει αναβαθμιση μεσω kies) :(
Link to comment
Share on other sites

Απο ελληνικο XWKI4 αλλα με sales code (CYO) αντι (EUR) μου κατεβασε το Kies την XXLPQ με CSC: OXXLPD.

Το κινητό ήταν με αρχικά με sales code EUR (Greece) αλλα το γύρισα σε CYO (Cyprus).

 

Λογικό... και;

 

Παιδια εμενα αν πατησω τον κωδικο : *#272*IMEI# μου βγαζει KOR . Να υποθεσω οτι η συσκευη η Κορεατικη;Αν ναι εχει κυκλοφοριση η επισημη εκδοση του ics για εκεινη την χωρα; (δεν μπορω να το ελεγξω μεσω kies γιατι εχω κανει μ*** και μου λεει οτι δεν υποστηριζει αναβαθμιση μεσω kies) :(

 

Όχι απαραίτητα, απλά αυτό βγάζει όταν βάλεις rom που αλλάζει το csc και δεν ορίσεις το καινούριο csc. To πήρες μεταχειρισμένο το τηλέφωνο; Όσον αφορά το Kies, μήπως δοκιμάζεις να συνδεθείς ασύρματα;

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Λογικό... και;

 

 

 

Όχι απαραίτητα, απλά αυτό βγάζει όταν βάλεις rom που αλλάζει το csc και δεν ορίσεις το καινούριο csc. To πήρες μεταχειρισμένο το τηλέφωνο; Όσον αφορά το Kies, μήπως δοκιμάζεις να συνδεθείς ασύρματα;

 

Οχι, καινουργιο το πηρα... εχω περασει την Ι9100BOKJ1 και δεν με αφηνει το kies να κανω αναβαθμιση...και θελω να περασω μια εκδοση του ics που να με αφηνει να κανω κανονικα τις αναβαθμισεις απο το kies... με καλωδιο το συνδεω οχι ασυρματα!!!

εχεις να μου προτεινει κατι να του περασω η να του πειραξω για να κανω αναβαθμιση μεσω kies..???

Link to comment
Share on other sites

Οχι, καινουργιο το πηρα... εχω περασει την Ι9100BOKJ1 και δεν με αφηνει το kies να κανω αναβαθμιση...και θελω να περασω μια εκδοση του ics που να με αφηνει να κανω κανονικα τις αναβαθμισεις απο το kies... με καλωδιο το συνδεω οχι ασυρματα!!!

εχεις να μου προτεινει κατι να του περασω η να του πειραξω για να κανω αναβαθμιση μεσω kies..???

 

Βάλε την ICS από την πρώτη σελίδα και άλλαξε το csc σε π.χ. CYO.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Βάλε την ICS από την πρώτη σελίδα και άλλαξε το csc σε π.χ. CYO.

 

οκ... ποια η διαφορα απο αυτην την εκδοση που θα κυκλοφορησει για την ελλαδα...? πως να την περασω ξερω...αυτο που δεν ξερω ειναι τι πρεπει να κανω με τα factory reset και αυτα....μπορεις να μου εξηγησεις?? :O

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν ξέρει τις διαφορές! Μπορεί καμιά, μπορεί και αρκετές. Αν θα είναι προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο πάλι δεν το ξέρει κανείς αλλά η ιστορία δείχνει πως εμείς παίρνουμε "δεύτερης" κατηγορίας firmwares (τουλάχιστον στο I9000 που έχω εγώ).

Το συγκεκριμένο firmware, αν δεν κάνω λάθος, είναι Πολωνικό. Το Ελληνικό firmware θα έχει μάλλον άλλη ονομασία.

Όταν κάνεις εγκατάσταση καινούργιο firmware συνιστάται να κάνεις factory reset πριν και μετά την εγκατάσταση ώστε να έχεις ένα καθαρό λειτουργικό στο κινητό σου. Να τονίσω πως με το factory reset θα χάσεις όλες σου τις εφαρμογές και ρυθμίσεις καθώς επίσης και ότι επαφές και μηνύματα έχεις περασμένα στο κινητό σου οπότε κάνε τα απαραίτητα Backup που χρειάζεσαι.

Πάντως δεν πρέπει να σε ανησυχεί το ότι δεν μπορείς να κάνεις αναβάθμιση με το KIES αφού ότι firmware βγαίνει το ανεβάζουν στην πρώτη σελίδα του thread και μπορείς να το φλασάρεις μόνος σου με το Odin.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

τι μου προτεινεται να παραμεινω στην 2.3.5 η να περασω την 4.0.3 που βρισκεται στην πρωτη σελιδα του thread??? :worry:
Link to comment
Share on other sites

τι μου προτεινεται να παραμεινω στην 2.3.5 η να περασω την 4.0.3 που βρισκεται στην πρωτη σελιδα του thread??? :worry:

 

Αυτό είναι δική σου επίλογη... διάβασε μόλις στην προηγούμενη σελίδα τα σχόλια του Te_salat για την 4.0.3. Aν πάντως θες να έχεις την τελευταία rom, αυτή είναι...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι δική σου επίλογη... διάβασε μόλις στην προηγούμενη σελίδα τα σχόλια του Te_salat για την 4.0.3. Aν πάντως θες να έχεις την τελευταία rom, αυτή είναι...

 

Πέρασα πριν λίγες ώρες την Κυπριακή. Έριξα τα backup που είχα στο titanium ( καθαρά νέα backup απο ics. Μην περάσετε ποτε backup απο titanium που έχετε απο gingerbread rom).

Άλλαξα σε EUR και όλα ok.

Θέλω να δώ πως θα παει μια δυο μέρες γιατι μοιάζει λίγο καλύτερη σε κάποια σημεία. Δεν είμαι σίγουρος.

Ίσως να κάθεται καλύτερα στην συσκευη μου. Αυτο που παρατηρώ και μ ευχαριστεί είναι ότι δεν μου παρουσιάζει αυτο τον δισταγμό στο άνοιγμα του dialer και έχει μηδενικό lug στο ξύπνημα της οθόνης.

Η θερμοκρασία με χρήση, ταυτόχρονο κατέβασμα angry birds space και φόρτιση είναι στους 36 ενώ με την XEO που είχα πριν, στην φόρτιση έπιανε 38-39.

Μακάρι να επαληθευτούν όλα αυτα αν και δεν δικαιολογούνται διάφορες στις δυο rom.

Μάλιστα την προηγούμενη για να σιγουρευτω την είχα στήσει απο την αρχή.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα πριν λίγες ώρες την Κυπριακή. Έριξα τα backup που είχα στο titanium ( καθαρά νέα backup απο ics. Μην περάσετε ποτε backup απο titanium που έχετε απο gingerbread rom).

Άλλαξα σε EUR και όλα ok.

Θέλω να δώ πως θα παει μια δυο μέρες γιατι μοιάζει λίγο καλύτερη σε κάποια σημεία. Δεν είμαι σίγουρος.

Ίσως να κάθεται καλύτερα στην συσκευη μου. Αυτο που παρατηρώ και μ ευχαριστεί είναι ότι δεν μου παρουσιάζει αυτο τον δισταγμό στο άνοιγμα του dialer και έχει μηδενικό lug στο ξύπνημα της οθόνης.

Η θερμοκρασία με χρήση, ταυτόχρονο κατέβασμα angry birds space και φόρτιση είναι στους 36 ενώ με την XEO που είχα πριν, στην φόρτιση έπιανε 38-39.

Μακάρι να επαληθευτούν όλα αυτα αν και δεν δικαιολογούνται διάφορες στις δυο rom.

Μάλιστα την προηγούμενη για να σιγουρευτω την είχα στήσει απο την αρχή.

 

Kώστα sorry αλλά αυτά ειναι placebo, είναι ΟΛΟΪΔΙΕΣ αυτές οι 2... αν αλλάξεις τώρα το csc σου σε XEO, ως δια μαγείας θα έχεις αυτή που είχες πριν... απλά έκανες ίσως πιο καθαρή εγκατάσταση. Αλλά καθεται ΑΚΡΙΒΩΣ όπως η προηγούμενη στη συσκευή σου, ούτε καλύτερα ούτε χειρότερα. Μην έχεις αυταπάτες...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

τωρα θα την περασω και ο θεος βοηθος....ελπιζω να ανοιξει μετα η συσκευη γιατι την προηγουμενη φορα του ειχα περασει μια και μετα δεν ανοιγε.... ειχε κολησει στο βιντεο που δειχνει οταν ανοιγει με το σημα του S ..... :(
Link to comment
Share on other sites

Kώστα sorry αλλά αυτά ειναι placebo, είναι ΟΛΟΪΔΙΕΣ αυτές οι 2... αν αλλάξεις τώρα το csc σου σε XEO, ως δια μαγείας θα έχεις αυτή που είχες πριν... απλά έκανες ίσως πιο καθαρή εγκατάσταση. Αλλά καθεται ΑΚΡΙΒΩΣ όπως η προηγούμενη στη συσκευή σου, ούτε καλύτερα ούτε χειρότερα. Μην έχεις αυταπάτες...

 

Η λογική αυτο λέει αλλα το τηλέφωνο έχει διαφορετική συμπεριφορά. Δεν το έχω αφήσει καθόλου απο τα χέρια μου όλη αυτή την ώρα.

Όπως είπα την προηγούμενη την είχα κάνει δεύτερη εγκατάσταση κάνοντας φυσικά το καθιερωμένο hard reset και είχα επαναφέρει μόνο τις εφαρμογές χωρίς τις ρυθμίσεις τους.

Μοναδική διάφορα ότι τώρα δεν εγκατέστησα καθόλου τον Go Launcher και τα σχετικά θέματα. Πέρασα μόνο τον apex τον οποίο δούλευα τις δυο τελευταίες μέρες.

Το μόνο που μπορω να υπόθεση ότι ίσως μου έκανε ζημιά ένα ics θέμα για τον go launcher που είχα εγκατεστημένο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ακόμα και με Kies να την περάσεις, συνιστάται να κάνεις factory reset. Aν θέλεις τα δεδομένα σου κάνε ένα root + titanium.

 

περασα τη ics, εκανα root, εκανα back up με titanium. Τωρα πρεπει να κανω το factory reser και να τα ξαναπερασω απο το tit ?

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...