Jump to content

[Επίσημο] Motorola XOOM 2 (Tablet)


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 261
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Screen protector έχεις βάλει φίλε; Έκατσε καλά;

 

pleeeeeaaaassseee die.... pleaaaaseeeeee :p

 

Πικρή ιστορία το screen protector.... ακομα 2 ειναι στον δρόμο :O

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Παιδια και γω πριν λιγες μέρες πηρα το Xoom 2 3G το 10αρι απο Amazon.de προς 500ευρά.

 

Σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος. Κάνει ολα οσα ζητώ.... δλδ να surfaro, να δω καμια ταινια 720-1080p MKV χωρις stuttering, messengers, e-mails, pdf, word excel..... Πολύ ποιοτική κατασκευή, συμπαθητική κάμερα, δυνατά ηχεία, πολύ καλή IPS οθόνη. Έχει κάτι apps bloatware by Moto, τα όποια δυστυχώς είναι ενσωματωμένα στην γερμανική Rom, επίσης μικρός φορτιστής αλλά και με αντικτυπο στον χρόνο φόρτισης (θελει κανα 4ωρο). Απο αυτονομία πάντως πάμε αψογα, 8-9 ωρες σκάλισμα με οθονη στο 60% και ενεργοποιημένο το 3G... και αραια και το wifi.

 

Στα μειον.... Μπουρδελακι το honeycomb 3.2.2. Stuttering αρκετο στα transitions απο οθονη σε οθονη, το οποιο το διορθωσα ως ενα βαθμο με GO LAUNCHER HD, και φυσικα αντιστοιχα φαινομενα στον στοκ browser αντιμετωπιστηκαν με Opera Mini 7 (browser με @@@... οχι χαζομαρες :lol: ) Βασικα το μηχανημα παρακαλάει για ICS για να αναπνεύσει.... Το Nexus Prime με σχεδον ιδιο hardware φυσάει με το ICS. Και τελος εχω κατι ανεξηγητα disconnects στο gtalk, ενω "κοιμαται" και έχει δικτυο... υπο διερεύνηση....

 

Αν θελει κανεις να ρωτησει κάτι.... be my guest...

 

Πάνω κάτω τις ίδιες απόψεις έχω και εγώ. Για να το φέρω τελείως στα μέτρα μου το έκανα root, over clock και αφαίρεσα κατι χαζά προγράμματα τις μοτορολα. Ιδικά με την αφερεση του προγράμματος για data collection είδα και βελτίωσή στις επιδόσεις αλλα και ενα 8-10% αύξηση στην διάρκεια ζωής της μπαταρίας

 

Sent from my XOOM 2 ME using Tapatalk 2 Beta-5

Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω τις ίδιες απόψεις έχω και εγώ. Για να το φέρω τελείως στα μέτρα μου το έκανα root, over clock και αφαίρεσα κατι χαζά προγράμματα τις μοτορολα. Ιδικά με την αφερεση του προγράμματος για data collection είδα και βελτίωσή στις επιδόσεις αλλα και ενα 8-10% αύξηση στην διάρκεια ζωής της μπαταρίας

 

Sent from my XOOM 2 ME using Tapatalk 2 Beta-5

 

χμμμμ.... ποιο ειναι το data collection program; Δεν το εχω παρει πρεφα :O Και για overclock, πως; δεν χρειαζεται unlocked rom στο cpu κομματι; :blink: χμμμ παω να δοκιμασω κανα εργαλειακι υπερχρονισμου.....

 

* το βρηκα το data collection app στο τιτανιουμ. το απογευμα θα το παρω μπακαπ και θα το ξηλωσω....

Edited by Alphaleader
Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

χμμμμ.... ποιο ειναι το data collection program; Δεν το εχω παρει πρεφα :O Και για overclock, πως; δεν χρειαζεται unlocked rom στο cpu κομματι; :blink: χμμμ παω να δοκιμασω κανα εργαλειακι υπερχρονισμου.....

 

* το βρηκα το data collection app στο τιτανιουμ. το απογευμα θα το παρω μπακαπ και θα το ξηλωσω....

 

Αν διαβάσεις τα terms of service που σε βάζει να συμφωνήσεις θα έβλεπες πως λέει ξεκάθαρα ότι θα μαζεβει δεδομένα για να βελτιώσει την ποιότητα των υπηρεσιών και καλά. Όλα τα μοτορολα το κάνουν. Όταν ξηλωσεις το πρόγραμμα μπορεί να δεχθείς βροχή τα fc. Μην φρικαρεις. Κάνε του restart και όλα καλά. Για οc δες στο xda στο κομμάτι των ερωτήσεων υπάρχει ένα ερώτημα για το θέμα και έχω γράψει ένα μικρό οδηγό για το πως θα κανείς load ta modules που χρειάζονται. Υπάρχουν περιορισμοί λόγω του κλειδωμενου bootloader στο κομμάτι του oc και δεν θα πας τις συχνότητες πολυ πιο ψηλά. Κάπου στο 1.35 με 1.4 είναι το όριο γιατί δεν μπορεί να πειραχθεί το ρεύμα στο cpu.

 

Sent from my XOOM 2 ME using Tapatalk 2 Beta-5

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
καλησπερα παιδια αξιζει να το αγορασω το 10.1?απο gps τι λεει?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σκεφτομαι να αγορασω το media edition 8.2 μιας και το βρισκω σε καλη τιμη, Αυτο εχει παρει ICS ? και σαν media player για ταινιες και μουσικη πως το βλεπετε?
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγορασω το media edition 8.2 μιας και το βρισκω σε καλη τιμη, Αυτο εχει παρει ICS ? και σαν media player για ταινιες και μουσικη πως το βλεπετε?

 

Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ μιλάς για την τιμή του expansys ή το έχεις βρει ακόμη πιο φθηνά;

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγορασω το media edition 8.2 μιας και το βρισκω σε καλη τιμη, Αυτο εχει παρει ICS ? και σαν media player για ταινιες και μουσικη πως το βλεπετε?

 

Δεν υπαρχει μεγαλη κινηση γυρω απο το συγκεκριμενο tablet απο οτι βλεπω.

Απο αυτα που εχω διαβασει σε ξενα φορουμ ειναι πως ειναι αρκετα καλο σαν media player αλλα σε ματροσκες 1080 χωλαινει λιγο(mx player,dice player αφου μαμα δεν παιζει mkv).Ics δεν εχει παρει ακομη αλλα υποτιθεται συντομα.

 

Εγω μπορει να το παραγγειλω σημερα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ μιλάς για την τιμή του expansys ή το έχεις βρει ακόμη πιο φθηνά;

 

Ναι απο expansys.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει μεγαλη κινηση γυρω απο το συγκεκριμενο tablet απο οτι βλεπω.

Απο αυτα που εχω διαβασει σε ξενα φορουμ ειναι πως ειναι αρκετα καλο σαν media player αλλα σε ματροσκες 1080 χωλαινει λιγο(mx player,dice player αφου μαμα δεν παιζει mkv).Ics δεν εχει παρει ακομη αλλα υποτιθεται συντομα.

 

Εγω μπορει να το παραγγειλω σημερα

 

Για 250 ευρω πιστευω ειναι καλα. Συγνωμη για το διπλο ποστ αλλα δεν ξερω να κανω διπλη παραθεση.

Επισης 720p μια χαρα ειναι πιστευω :)

Edited by Akatanomastos
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι την αγορα του ΧΟΟΜ 2, μπορει καποιος οσο αντικειμενικα γινεται,να μου πει μεταξυ του samsung galazy 7.7 3G/wifi με super amoled οθονη και του xoom 2 ποιο ειναι καλυτερο? εχω διαβασει τα χαρακτηριστικα κ των δυο,απλα ρωταω οποιος το εχει αγορασει,αν ειναι ευχαριστημενος,και αν οχι σε ποια σημεια.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Στις επιλογες για τις γλωσες στο πληκτρολογιο,λειπει η ελληνικη,για να γραφουμε κ ελληνικα,πρεπει να εγκαταστησουμε το morelocal απο το market?
Link to comment
Share on other sites

Τρίτη μέρα με το xoom 2 8.2". Εντυπώσεις αρκετά καλές. Θεωρώ πολύ καλό το μέγεθος και το βάρος του. Βέβαια αυτό είναι αποτέλεσμα και της μικρής μπαταρίας που βγάζει 4,5+ ώρες screen on. Αρκετά γρήγορο σε παιχνίδια, εφαρμογές και βίντεο. Μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι όταν σερφαρω πχ Facebook και πατήσω να παίξει ένα βίντεο(YouTube) που βρίσκεται κάπου στη μέση της σελίδας σέρνεται και το παίζει διακεκομμένο. Αν το ανοίξω σε νέο παράθυρο παίζει καλύτερα. Μάλλον φταίει ο flash player. Όλα αυτά σε στοκ browser. Δοκίμασα με opera και αντί να σέρνεται απλά κλείνει ο opera. Σε dolphin σέρνεται όπως ο στοκ.

 

Γενικά με ικανοποιεί αλλά το κακόμοιρο παρακαλάει για μια καλή αναβάθμιση....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σκεφτομαι κι εγω αυριο μεθαυριο να κανω μια παραγγελια απο το expansys μιας και η τιμη του στο 8.2 και 10.1 ειναι πολυ καλες!Μια εβδοαμδα ειμαι σε αναζητηση αυτων τον δυο ταμπλετς,στην αρχη πηγενα για το 8.2 μιας και 287 τελικη τιμη με μεταφορικα ειναι οτι πρεπει,αλλα απο διαφορα ψαξιματα και φορουμς ολοι εχουν παραπονα με την μπαταρια....ισως αυτο με κραταει στο να μην το παρω γιατι με 40 ευρω διαφορα πας στο 10αρι το οποιο εχει 7000 mah σε σχεση με τα 3997 του 8.2 οποτε στο 10αρι κερδιζεις σε μπαταρια,μεγεθος οθονης,stylus(οποιος κι αν το χρησιμοποιει) ενω στο 8.2 εχεις την φορητοτητα,καλυτερη αναλυση οθονης,συστημα surround+subwoofer ηχεια και ισως καλυτερο wifi...ακομα δεν εχω αποφασισει αλλα κατι μου λεει μεσα μου να παω για το μεγαλο:wacko:

 

Καμια καλη θηκη-stand απο ebay για το 10αρι εχει παρει κανεις?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο αν πας για Xoom 2, πάνε για το 10αρι... το κέρδος στην μπαταρία ειναι ουσιαστικό. Stylus ΔΕΝ έχει! Αμα θες το παίρνεις extra! Ιδια αναλυση οθόνης έχουν. Το 10αρι εχει πολύ καλα ηχεία... καλύτερα απο τα περισσότερα ταμπλετ τουλάχιστον, δεν ξέρω βεβαια τι ψάρια πιανει απέναντι στο 8αρι.

 

Εχω την original θηκη της Motorola, και 6 μήνες τώρα εχει αποδειχτεί ΟΚ.

 

Εντός του μήνα λογικά θα πάρουμε και ICS, οπότε θα το χαρείς το ταμπλετ σου... ειδικά δε αν το πάρεις σε καλή τιμή. Πρέπει ομως να ξέρεις πως εως τώρα η Motorola έχει κλειδωμένους τους bootloader οποτε στο XDA κανείς δεν ασχολείται με το Xoom 2. Κρίμα βεβαια γιατι ηταν αριστο hardware, αλλα το σκότωσαν οι μαμακιες της ΜΟΤΟ.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τέσσερις μέρες συμβίωσης με το media edition δηλώνω και εγώ πολύ ευχαριστημένος από το μηχάνημα αλλά...

1ον. Με root που είναι υπόθεση λεπτού πάγωσα με το titanium ότι εφαρμογή δεν χρειαζόμουν,

2ον. Εγκατέστησα όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω τον Go Launcher HD που είναι ειδική έκδοση του Go Launcher για tablets και είδα πολύ καλύτερη απόκριση και διαχείριση μνήμης από τον προεγκαστημένο Launcher (επιλέξτε από τις ρυθμίσεις να μην μετακινείται η ταπετσαρία στο scrolling ώστε να βλέπετε μεγαλύτερο μέρος της),

3ον. Εγκατέστησα το πρόγραμμα wallbase free από το Market από όπου μπορεί κανείς να βρει εκατοντάδες HD Wallpapers που δείχνουν πολύ όμορφα στην υπέροχη οθόνη του Xoom,

4ον. Έβαλα και εγώ τον Opera mini ο οποίος λειτουργεί καλύτερα από τον stock.

Με αυτές τις αλλαγές το tablet μεταμορφώθηκε και μακάρι να βγω ψεύτης αλλά δεν νομίζω με ICS να τρέχει καλύτερα (προσωπικά το θεωρώ αποτυχία). Όταν η Motorola το αναβαθμίσει σε JB (αν υπάρχει αυτό το φόρουμ μέχρι τότε :lol:) εκεί θα δούμε ουσιαστική διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Στις επιλογες για τις γλωσες στο πληκτρολογιο,λειπει η ελληνικη,για να γραφουμε κ ελληνικα,πρεπει να εγκαταστησουμε το morelocal απο το market?

 

Πράγματι λείπουν τα Ελληνικά από το πληκτρολόγιο του, ωστόσο πολύ εύκολα μπορείς να εγκαταστήσεις άλλο πληκτρολόγιο από το market που έχει Ελληνικά όπως το AnySoftKeyboard και άλλα πολλά

Link to comment
Share on other sites

http://www.expansys.com.gr/motorola-xoom-2-16gb-wi-fi-22

αυτο που εχει το expansys χωρις το 3g αξιζει η πρεπει να παρεις με 3g?

Link to comment
Share on other sites

http://www.expansys.com.gr/motorola-xoom-2-16gb-wi-fi-22

αυτο που εχει το expansys χωρις το 3g αξιζει η πρεπει να παρεις με 3g?

 

Το ερωτημα λοιπον που πρεπει να θεσεις: Θελεις να το χρησιμοποιεις παντού η μόνο στο σπίτι σου? Η απάντηση στο ερώτημα θα σου δωσει την λύση...

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

περισσοτερο το θελω για εξω απο το σπιτι οποτε να υποθεσω οτι θα πρεπει να παρω αυτο με το 3g?
Link to comment
Share on other sites

HEADS UP.... Τα Xyboard λαμβανουνε μεσω ΟΤΑ ICS. Υπήρξε και αναφορά πως ξεκίνησε το update σε ICS και στα Βρεταννικά XOOM 2.

 

Αντε μακάρι γιατι τα έχω πάρει με την MOTO λιγάκι....

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

HEADS UP.... Τα Xyboard λαμβανουνε μεσω ΟΤΑ ICS. Υπήρξε και αναφορά πως ξεκίνησε το update σε ICS και στα Βρεταννικά XOOM 2.

 

Αντε μακάρι γιατι τα έχω πάρει με την MOTO λιγάκι....

 

Αυτά είναι καλά νέα (μάλλον). Πηγή;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...