Jump to content

[Επίσημο] Motorola XOOM 2 (Tablet)


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι φιλε να σου πω με αγχωσες στην αρχη αλλα τελικα το παρελαβα σφραγισμενο παντως το μηχανημα θελει ics για να δωσει δυνατοτητες καλης λειτουργιας ειδικα στην πλοηγηση internet

 

Ακριβως!

Σε ολα ειμαι πολυ ικανοποιημενος(παιχνιδια, εφαρμογες, media player)...εκει που χωλενει πραγματικα ειναι στο browsing....!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 261
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγώ πάντως με 3g, αναβάθμιση δεν έχω δει.. :S και διάβαζα στο Insomnia, ένα παιδί έγραφε ότι το δικό του παίρνει sd!!!

 

επίσης, με το Otg τι παίζει? τι καλώδιο χρειαζόμαστε?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

hello!

εχω δει το media edition, wifi, 16gb στα 197 eur, καινούργιο. Με μεταφορικά θα παεί στα 210 eur. Αξίζει τον κόπο; Σας βέπω σχεδόν όλους λίγο πολύ ανικανοποίητους με το ταμπλετάκι αλλά μήπως είναι value for money σε αυτή την τιμή;

Edited by _thodoris_
ορθογραφικα λαθη
Link to comment
Share on other sites

Εγω που το εχω ειμαι ικανοποιημενος αλλα ειναι αναλογα τι ζητας.

 

Για παιχνιδια, ταινιες ειναι κομπλε.

Εκει που με κουραζει λιγο ειναι στο browsing, στο market και στην εγκατασταση-απεγκατασταση εφαρμογων. Εγω πιστευω πως θα ειναι πολυ καλο value for money αν βελτιωθουν τα πραγματαμε την ics...

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις;

browsing: αργο; λευκα τετραγωνακια; με dolphin σωζεται;

εφαρμογες; τι ειδους προβλημα σε εγκατασταση/απεγκατασταση; αργει/κολλαει;

 

κοιτα, σκεφτομουν και για το tab 2,αλλα το "πειραξα" πολλες φορες σε καταστηματα και κολλαει, λαγκαρει ανελεητα και ουτε που μποεω να σκεφτω να αραζω στο ιντερνετ με αυτο!

Link to comment
Share on other sites

αργει λιγο να φορτωσει σελιδες. Lagαρει λιγο στο scrolling. Δυσκολευεται να παιξει βιντεο που βρισκονται μεσα σε μια σελιδα πχ facebook, 9gag...!

Εχει τυχει να κανει reboot μονο του κατα το σερφαρισμα.

Με ολους τους browser ειχα το ιδιο θεμα εκτος φυσικα απο τον opera mini.

Στην εγκατασταση/απεγκατασταση αργει καποιες φορες και καποιες οχι.

 

Εγω ειμαι αρκετα ανεκτικος και μπορει καποια απο αυτα να σου φανουν χειροτερα απο οτι σου εγραψα. Εν μερη ειναι και υποκειμενικο το θεμα.

Σου προτεινω να του ριξεις μια ματια απο κοντα για να εχεις μετρο συγκρισης με το tab 2. Νομιζω στα medimarkt το εχει για να το δεις

 

 

 

edit

 

@konsniper

 

Out of the box δε νομιζω πως παιζει αλλα δεν το δοκιμασα για να σου πω με σιγουρια. Παντως κατι σειρες και anime(μεχρι 720) που δοκιμασα με mxplayer παιζανε μια χαρα. Και μαλιστα μεσω hdmi σε hd τηλεοραση ηταν πολυ καλα

Edited by agekalp
Link to comment
Share on other sites

Με root, αφαίρεση αχρηστων εφαρμογών, overclocking, και με σωστή επιλογή προγραμμάτων τα πράγματα στρώνουν. Για κάποιον που δεν θα το πειράξει το honeycomb έχει τα προβλήματα του. Το χειρότερο κομμάτι του hc είναι το σερφάρισμα. Με ένα συνδυασμό του firefox, opera mini και του default browser για flash είναι υποφερτή η κατάσταση. Στο ics η βελτίωση είναι αισθητή.
Link to comment
Share on other sites

thank you agekalp, thank you djore.

μου φαινεται παρα πολυ δυσκολο να αποφασισω αν θα παρω ταμπλετ και ποιο θα παρω!

 

παντως αν εχω αλλη απορια θα με δειτε παλι εδω :)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια βοηθεια για root και πως βγάζουμε τις στοκ εφαρμογες ευχαριστώ προκαταβολικα

 

Με αυτα που εγραψε ο djore απο πανω.

Root και διαγραφη ή παγωμα των στοκ εφαρμογων(πχ με titanium backup). Σου προτεινω παγωμα γιατι αν κανεις διαγραφη μετα δε θα μπορεις να παρεις την αναβαθμιση αν δεν επαναφερεις τις στοκ εφαρμογες.

 

@djore

overclocking κανει με τον μαμα kernel?

Σκετο root και setcpu?

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα στο browsing νομίζω είναι κυρίως με το stock browser..και η ειρωνεία είναι, πως ακόμα και στα google groups αν περιηγηθείς με τον stock browser, σου λέει ότι είναι παλιός και δεν έχεις καλή "εμπειρία" ό,τι να'ναι..!!!

τα κολλήματα και το reboot, απ'όσο έχω διαβάσει, είναι πραγματικότητα για όλους μας σχεδόν με xoom2 με honeycomb, αλλά λένε ότι με Ics, όλα αυτά λύνονται..!! το θέμα είναι πότε θα το λανσάρει η μοτο.. :S

το nexus το 7άρι πόσο σου βγαίνει αν το φέρεις απ'έξω?

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα που εγραψε ο djore απο πανω.

Root και διαγραφη ή παγωμα των στοκ εφαρμογων(πχ με titanium backup). Σου προτεινω παγωμα γιατι αν κανεις διαγραφη μετα δε θα μπορεις να παρεις την αναβαθμιση αν δεν επαναφερεις τις στοκ εφαρμογες.

 

@djore

overclocking κανει με τον μαμα kernel?

Σκετο root και setcpu?

 

Οχι πρέπει να εισαγάγετε κάποια modules στον kernel, δεν είναι κατι δύσκολο δυο εντολές και ένα κατέβασμα αρχείου είναι. Με αυτά όμως δυστυχώς δεν μπορείς να παίξεις με τις τάσεις του ρεύματος του επεξεργαστή με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ανέβει περισσότερο από το 1.4 hz. Θα χρειαστεί αλλαγή πυρήνα για κάτι τέτοιο, πράγμα που δεν είναι εφικτό λόγω κλειδωμένου bootloader. Έχω γράψει ένα οδηγό στο xda, ψάξε εκεί, τον εχω ανεβάσει πριν μήνες σε κάποιο topic στις ερωτήσεις. Τον ξαναέγραψα πολύ πρόσφατα στο topic για τα updates. Αν βρω χρόνο θα γράψω και έναν οδηγό εδώ μέσα για όλα όσα μπορείτε να κάνετε μίας και πλέον έχουμε τα fastboot files και δεν μπορεί να καταστρέψετε το tablet και να μην μπορείτε να το επαναφέρετε. Ίσως σύντομα επίσης να υπάρχει και εξέλιξη στο θέμα με το κλειδωμένο bootloader, οι Κινέζοι developers είναι σε άλλο επίπεδο, ελπίζω πως θα δημιουργηθεί μικρή παράκαμψη για να υπάρξει recovery.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε τα fastboot files?

Δεν το ηξερα αυτο...!

Δεν ειχα μπει στον κοπο να ασχοληθω πολυ στο xda καθως δεν υπαρχει θεμα για το xoom2 αλλα καποια διασπαρτα μεσα στο original xoom.

 

Aμα ανεβαζει στα 1.4 με αυτες τις τασεις τοτε ακομα καλυτερα...θα εχουμε και χαμηλη καταναλωση.(ουτως η αλλιως δεν ημουν ποτε hardcore overclocker)

 

Κλειδωμενος bootloader αλλα recovery με παρακαμψεις και υβριδικες custom roms! Μου θυμιζει εποχες motorola milestone.

Μακαρι οι κινεζοι να κανουν το θαυμα τους!

Link to comment
Share on other sites

@djore να υποθέσω ότι έχεις βάλεις ήδη ics? έχεις ακούσει κάτι πιο συγκεκριμένο για αναμενόμενη ημερομηνία, ή να περάσω κατευθείαν αυτή? http://www.droidevelopers.com/showthread.php?13667-OTA-MZ616-XOOM-2-ICS-update-notification-amp-download
Link to comment
Share on other sites

Η Motorola γενικότερα έχει σαν πολιτική να αποστέλλει δοκιμαστικά σε μια πολύ μικρή μερίδα των συσκευών της τα διάφορα updates. Αν κάποιος θέλει μπορεί να κάνει register την συσκευή του ώστε να παίρνει τα δοκιμαστικά updates στην επίσημη ιστοσελίδα. Η δοκιμαστική έκδοση για τα wifi μοντέλα έχει αποσταλεί εδω και μια βδομάδα περίπου. Από την εμπειρία μου, τους παίρνει δύο με τρεις βδομάδες περίπου για την πλήρη αποστολή όλων των updates αν δεν εντοπίσουν κάτι λάθος. Για το 3g μοντέλο μπορείς να το περάσεις με το τρόπο που περιγράφει η πιο πάνω σελίδα αν δεν σου ήρθε ήδη. Edited by djore
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση παιζει ρολο που ειμαι hc στο xoom 2 και στο play store δεν μου βγαζει ολες τις εφαρμογες οπως grand theft, monopoly
Link to comment
Share on other sites

Η Motorola γενικότερα έχει σαν πολιτική να αποστέλλει δοκιμαστικά σε μια πολύ μικρή μερίδα των συσκευών της τα διάφορα updates. Αν κάποιος θέλει μπορεί να κάνει register την συσκευή του ώστε να παίρνει τα δοκιμαστικά updates στην επίσημη ιστοσελίδα. Η δοκιμαστική έκδοση για τα wifi μοντέλα έχει αποσταλεί εδω και μια βδομάδα περίπου. Από την εμπειρία μου, τους παίρνει δύο με τρεις βδομάδες περίπου για την πλήρη αποστολή όλων των updates αν δεν εντοπίσουν κάτι λάθος. Για το 3g μοντέλο μπορείς να το περάσεις με το τρόπο που περιγράφει η πιο πάνω σελίδα αν δεν σου ήρθε ήδη.

 

όχι δε μου έχει έρθει ακόμα.. :S

 

 

edit !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! μόλις έκανα check και μου λέει ότι βρήκε ενημέρωση..!!!!!

Edited by nik0las6600
Link to comment
Share on other sites

όχι δε μου έχει έρθει ακόμα.. :S

 

 

edit !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! μόλις έκανα check και μου λέει ότι βρήκε ενημέρωση..!!!!!

 

Για λεγε για λεγε!!!

Link to comment
Share on other sites

εννοείται θετικές πρώτες εντυπώσεις, αλλά οκ, αν βάλεις σα δεδομένο ότι το περιμέναμε πως και πως και ότι ούτως ή άλλως το honeycomb δεν ήταν και ό,τι καλύτερο..οι θετικές εντυπώσεις ήταν αναμενόμενες..

 

-επιμέρους εφαρμογές δουλεύουν πλέον σωστά (το twitter δεν μου δούλευε σωστά, o chrome έλεγε πως δεν είναι συμβατός με τη συσκευή όσο είχα honeycomb) αυτά λύθηκαν..

-ακομα πιο όμορφο/προσεγμένο/βελτιωμένο το ui..

-επιτέλους έχει και στοκ πληκτρολόγιο ελληνικών από Motorola Που πριν δεν είχα..

-δεν έκανα πολύ browsing, πιο πολύ με email και twitter ασχολήθηκα, Και σ'αυτά τουλάχιστον ήταν βελτιωμένο..

 

γενικά μέχρι στιγμής μόνο θετικές εντυπώσεις έχω..

Link to comment
Share on other sites

απλά υπενθυμίζω ότι εγώ αναθέρομαι στο 10ιντσο το xoom2

και επίσης ότι δεν μου ήρθε αυτόματα μήνυμα, αλλά κλασσικά από επιλογή για έλεγχο για ενημερώσεις..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...