Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς αν γίνεται να περάσεις το build 5 της slimkat χωρίς να γίνει φορμάτ;

 

Αν αναβαθμίζεις από το build 4, χρειάζεται format μόνο το /system.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Σήμερα μου έτυχε ένα πρόβλημα και θέλω να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει κατι γι αυτό. Είμαι μα την τελευταία stable Slimkat και τον τελευταίο DirtyV κερνελ πολυ καιρο τωρα χωρίς κανένα πρόβλημα. Εχθές μου ήρθε ενημέρωση για τουε χάρτες και στο καπάκι ενημέρωση για το Google play service. Επίσης κατέβασα και το street view μια που έμαθα οτι καλύπτει τωρα και την Ελλάδα. Το τελευταίο πράγμα που έκανα εχθές ηταν να αναβαθμίσω τον twrp recovery. Σημερα ομως ηθελα καποια στιγμή να ανοίξω το location γαι να χρησιμοποιησω το gps αλλά ο διακόπτης έμενε παντα στο off. Όσες φορές και να προσπάθησα μενει πάντα κλειστό. Ξέρει κανεις κατι γι αυτό? Εκανα wipe dalvik και cashe αλλα τίποτα.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν πουλάει κανείς σας το dock για το GN ας μου στείλει ένα pm.

ty

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Σήμερα μου έτυχε ένα πρόβλημα και θέλω να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει κατι γι αυτό. Είμαι μα την τελευταία stable Slimkat και τον τελευταίο DirtyV κερνελ πολυ καιρο τωρα χωρίς κανένα πρόβλημα. Εχθές μου ήρθε ενημέρωση για τουε χάρτες και στο καπάκι ενημέρωση για το Google play service. Επίσης κατέβασα και το street view μια που έμαθα οτι καλύπτει τωρα και την Ελλάδα. Το τελευταίο πράγμα που έκανα εχθές ηταν να αναβαθμίσω τον twrp recovery. Σημερα ομως ηθελα καποια στιγμή να ανοίξω το location γαι να χρησιμοποιησω το gps αλλά ο διακόπτης έμενε παντα στο off. Όσες φορές και να προσπάθησα μενει πάντα κλειστό. Ξέρει κανεις κατι γι αυτό? Εκανα wipe dalvik και cashe αλλα τίποτα.

 

Tο ίδιο πρόβλημα μου είχε προκύψει ξαφνικά και χωρίς προφανή λόγο με την προηγούμενη έκδοση της Slimkat. Αναγκάστηκα να φλασάρω ξανά τη Rom.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αναβάθμιση της έκδοσης 5 slimkat χωρίς να κάνω full format και μετα την αναβαθμιση ψιλοσερνεται.καμια ιδέα για να μη κάνω full format?

 

Τι γνώμη έχετε για omni ROM σε σύγκριση με slimkat?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αναβάθμιση της έκδοσης 5 slimkat χωρίς να κάνω full format και μετα την αναβαθμιση ψιλοσερνεται.καμια ιδέα για να μη κάνω full format?

 

Τι γνώμη έχετε για omni ROM σε σύγκριση με slimkat?

 

Την 5 stable εχω και εγω από την μέρα που βγήκε με full wipe και ολα είναι πολυ καλά. Γενικά δεν αλλάζω πολυ συχνα ρομ. Είμαι με slimkat απο την εκδοση 3 ΑΛΛΑ παντα οταν βγαίνει καινούργια καμω full wipe και την περνάω για να ελαχιστοποιησω τα προβλήματα. Η επομενη φορά που θα φλασαρω θα ειναι με την έκδοση 6 οταν βγει. Τωρα για την omni τι να πω. Εχω πολυ καιρό να την βαλω και δεν εχω αποψη. Εξάλλου απο τοτε είμαι σίγουρος ότι θα έχουν αλλάξει πολλά πράγματα.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Την 5 stable εχω και εγω από την μέρα που βγήκε με full wipe και ολα είναι πολυ καλά. Γενικά δεν αλλάζω πολυ συχνα ρομ. Είμαι με slimkat απο την εκδοση 3 ΑΛΛΑ παντα οταν βγαίνει καινούργια καμω full wipe και την περνάω για να ελαχιστοποιησω τα προβλήματα. Η επομενη φορά που θα φλασαρω θα ειναι με την έκδοση 6 οταν βγει. Τωρα για την omni τι να πω. Εχω πολυ καιρό να την βαλω και δεν εχω αποψη. Εξάλλου απο τοτε είμαι σίγουρος ότι θα έχουν αλλάξει πολλά πράγματα.

τις εφαρμογές και τα settings, υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μην επιλέγω κάθε φορά αυτές τις εφαρμογές γιατί μου τρώει χρόνο; υπάρχει το backup my apps and settings απο το λογαριασμό της Google. κάνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

τις εφαρμογές και τα settings, υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μην επιλέγω κάθε φορά αυτές τις εφαρμογές γιατί μου τρώει χρόνο; υπάρχει το backup my apps and settings απο το λογαριασμό της Google. κάνει αυτό;

 

Θεωρητικά ναι, στη πράξη προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.

Μπορείς να δοκιμάσεις και το Titanium Backup από το play store (αν και αξίζει η pro έκδοση του μιας και σου δίνει και επιλογές για μαζικό backup & restore).

Απλά να θυμάσαι να μην επαναφέρεις εφαρμογές συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

τις εφαρμογές και τα settings, υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μην επιλέγω κάθε φορά αυτές τις εφαρμογές γιατί μου τρώει χρόνο; υπάρχει το backup my apps and settings απο το λογαριασμό της Google. κάνει αυτό;

 

Εγω μονο το Titanium χρησιμοποιώ και με 120 περίπου εφαρμογες ολο το σεταρισμα με full wipe μου περνει γύρω στα 30 λεπτά (αν με αφήσει η κορη μου και δεν κλαίει

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Παιδιά έχω πρόβλημα. Είχα το τηλέφωνο κλειδωμένο με μοτίβο και ένας φίλος προσπαθώντας να το ξεκλειδώσει, μετά από κάποιες λάθος προσπάθειες, το κλείδωσε. Μου ζητάει το gmail μου και τον κωδικό, τα οποία και γνωρίζω, αλλά δεν μπορώ να κάνω σύνδεση ώστε να ξεκλειδώσει το τηλέφωνο, καθώς πριν κλειδωθεί είχα απενεργοποιημένα τα δεδομένα κινητής και το wifi. Προσπάθησα να ενεργοποιήσω κάτι από τα δύο, αλλά δεν μπορώ να μπω στο μενού για να το κάνω (ακόμα και όταν δέχομαι κλήση στο τηλέφωνο μου, εμφανίζει τα πλήκτρα back και home, αλλά όταν τα πατάω μου ζητάει να συνδεθώ στο gmail μου). Απ' όσο έχω ψάξει η μόνη λύση είναι Hard reset; Και αν ναι, υπάρχει κάποιος τρόπος / πρόγραμμα για να μην χάσουμε τα δεδομένα μας (φωτογραφίες, sms κτλ); Δεν έχω κάποιο backup εδώ και καιρό και θα ήθελα αν είναι δυνατόν τουλάχιστον να σώσω ότι γίνεται.. Επίσης έχει βγει η 4.3 από τη Samsung για yakjuxw ή μόνο στα google branded;Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Παιδιά έχω πρόβλημα. Είχα το τηλέφωνο κλειδωμένο με μοτίβο και ένας φίλος προσπαθώντας να το ξεκλειδώσει, μετά από κάποιες λάθος προσπάθειες, το κλείδωσε. Μου ζητάει το gmail μου και τον κωδικό, τα οποία και γνωρίζω, αλλά δεν μπορώ να κάνω σύνδεση ώστε να ξεκλειδώσει το τηλέφωνο, καθώς πριν κλειδωθεί είχα απενεργοποιημένα τα δεδομένα κινητής και το wifi. Προσπάθησα να ενεργοποιήσω κάτι από τα δύο, αλλά δεν μπορώ να μπω στο μενού για να το κάνω (ακόμα και όταν δέχομαι κλήση στο τηλέφωνο μου, εμφανίζει τα πλήκτρα back και home, αλλά όταν τα πατάω μου ζητάει να συνδεθώ στο gmail μου). Απ' όσο έχω ψάξει η μόνη λύση είναι Hard reset; Και αν ναι, υπάρχει κάποιος τρόπος / πρόγραμμα για να μην χάσουμε τα δεδομένα μας (φωτογραφίες, sms κτλ); Δεν έχω κάποιο backup εδώ και καιρό και θα ήθελα αν είναι δυνατόν τουλάχιστον να σώσω ότι γίνεται.. Επίσης έχει βγει η 4.3 από τη Samsung για yakjuxw ή μόνο στα google branded;Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Μια ερώτηση πρώτα. Το τηλέφωνο είναι ρουταρισμενο? Αν ναι τοτε ίσως (δεν είμαι σίγουρος) μπορέσεις μέσα απο κάποιο τουλκιτ να παρεις backup τις εφαρμογες σου. Αν οχι τοτε παρτο απόφαση και κάνε ενα reset και γνωμη μου μην ξαναβάλεις μοτίβο γιατί κάποια στιγμή θσ την ξαναπαθεις. Α και κάτι άλλο. Οταν είσαι στην lockscreen με το μοτίβο δεν μπορείς να κατεβάσεις τα notification ετσι ώστε νσ ανοίξεις τα data?

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Θα πατήσεις emergency phone call και από εκεί θα κατεβάσεις το notification bar και θα ανοίξεις Wi-Fi ή data
ΑΕΚ, whiskey και Iron Maiden δίσκοι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν ήταν ρουταρισμένο και με emergency phone call δεν κατεβαίνει το notification bar. Δοκίμασα και κατά τη διάρκεια εισερχόμενης κλήσης αλλά ότι και να πατήσω (back ή home button), δεν μπορώ να μπω στο μενού. Οπότε μάλλον τα χάσαμε.. Επίσης έχει βγει η 4.3 από τη Samsung για yakjuxw ή μόνο στα google branded; Αν είναι τώρα που θα ασχοληθώ, να κάνω την μετατροπή ή μας έδωσε η Samsung την 4.3; Θα το έχω stock οπότε αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες προτείνω να δοκιμάσετε την τελευταία Liquid Smooth 3.1 σε συνδυασμό με τον Dirty V 06.09 (Android 4.4.3) και με τις ρυθμίσεις του Nephilim... Πέρα από την πλάκα δεν ξέρω πως γίνεται αλλά κάθε φορά γίνεται γρηγορότερο το τηλέφωνο σε σχέση με την απίστευτη SlimKAT...

 

Υ. Γ. Όσοι έχετε όρεξη για περισσότερο πειραματισμό αξίζει να δοκιμάσετε την rom με το σύστημα αρχείων f2fs... Σε σχέση με τις ext4 roms είναι 2 κλικ γρηγορότερες, με καλύτερη διαχείριση ενέργειας και τέλος εξαλείφεται το lag κατά την διάρκεια των ενημερώσεων των εφαρμογών...

Edited by djtutis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απενεργοποίησα το Google search στη slimkat και έχω πάνω από δύο μέρες μπαταρία με κανονική χρήση.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απενεργοποίησα το Google search στη slimkat και έχω πάνω από δύο μέρες μπαταρία με κανονική χρήση.

 

Αυτό είναι το 1ο πράγμα που κάνω... Είναι χάλια το Google Search...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το 1ο πράγμα που κάνω... Είναι χάλια το Google Search...

 

Καλημερα,παμε απο Settings-apps-all-google search-disable και force stop?

Ειμαι με slim 4065 και dirty 3.0.101 sat may 3 με ρυθμισεις απο Nephilim και donated Trickster mod.

Στο Antutu 12705 και φοβερη μπαταρια και αισθηση ταχυτητας!

Κοιταω και λιγο προς Liquid με το f2fs αλλα θα προηγηθει διαβασμα πρωτα!

Ουτε μια στιγμη δεν μετανοιωσα που πηρα το Nexus!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αδέρφια. Κανένας πιστεύω (κι εγω μέσα) δεν έχει μετανιώσει που έχει πάρει Nexus. Προσωπικά επειδή ήθελα οπωσδήποτε desktop ανέβαλα για ακομη ενα χρόνο την αγορά καινούργιου. Πιθανόν του χρόνου να παω για το 5αρι.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αδέρφια. Κανένας πιστεύω (κι εγω μέσα) δεν έχει μετανιώσει που έχει πάρει Nexus. Προσωπικά επειδή ήθελα οπωσδήποτε desktop ανέβαλα για ακομη ενα χρόνο την αγορά καινούργιου. Πιθανόν του χρόνου να παω για το 5αρι.

 

Καλησπέρα! Επειδή είμαι έτοιμος να αγοράσω το One M8 το έχω στο περίμενε για την έλευση του νέου Nexus (ή όπως αλλιώς λέγεται)... Δεν το συζητάμε για το πόσους developers έχουν τα Nexus σε σχέση με όλα τα άλλα τηλέφωνα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά. Πια ειναι η μεγαλύτερη σε mAh μπαταρία για το nexus μας χωρις να χρειάζεται αλλο πισω καπάκι? Αν εχεται και κάποιο λινκ θα με βοηθούσε παρα πολύ μιας και θα παω ακόμα μια χρονιά με το τηλεφωνακι μου.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πια ειναι η μεγαλύτερη σε mAh μπαταρία για το nexus μας χωρις να χρειάζεται αλλο πισω καπάκι? Αν εχεται και κάποιο λινκ θα με βοηθούσε παρα πολύ μιας και θα παω ακόμα μια χρονιά με το τηλεφωνακι μου.

 

Κοίτα εδώ http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_trksid=p2050601.m570.l1313.TR5.TRC1.A0.H0.Xgalaxy+nexus+battery&_nkw=galaxy+nexus+battery&_sacat=0&_from=R40

Στα 2300-2450 mAh είναι οι μεγαλύτερες που βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε Λευτέρη. Να είσαι καλά

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...