Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η τελευταία beanstalk 1.253 είναι απλά χάλια... Πρώτη φορά τόσο χάλια rom από τον Sykomaniac... Την πέρασα πάνω από 3 φορές με clean install αλλά εξακολουθεί να κάνει άκυρα freezes και soft boots με τον ίδιο kernel fancy r33 τον οποίο είχα και δούλευε απροβλημάτιστα στην beanstalk 1.230... Τώρα θα δοκιμάσω την XenonHD 11.0 την τελευταία η οποία απ' ότι ακούω σπέρνει... Edited by djtutis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η τελευταία beanstalk 1.253 είναι απλά χάλια... Πρώτη φορά τόσο χάλια rom από τον Sykomaniac... Την πέρασα πάνω από 3 φορές με clean install αλλά εξακολουθεί να κάνει άκυρα freezes και soft boots με τον ίδιο kernel fancy r33 τον οποίο είχα και δούλευε απροβλημάτιστα στην beanstalk 1.230... Τώρα θα δοκιμάσω την XenonHD 11.0 την τελευταία η οποία απ' ότι ακούω σπέρνει...

 

Εγω πάντως που την έχω από την πρώτη στιγμή που βγήκε και με ak253 δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα. Είμαι όσο ευχαριστημένος ήμουν και με τις προηγούμενες εκδοσεις . Ωστόσο αναμένουμε εντυπώσεις απο την xenonHD.

Edited by sikad
Link to comment
Share on other sites

Η καινούργια η XenonHD μπορώ να πω αρκετά καλή και πολύ γρήγορη... Πάντως είναι πιο παραμετροποιήσιμη από την BeanStalk... Μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα...

 

Υ.Γ. Αναθεωρώ τελικά την άποψη μου για την xylonhd.. Τελικά πολύ bug και lag... Δοκιμάζω την τελευταία purity η οποία δεν είναι τόσο παραμετροποιήσημη όσο η beanstalk αλλά υπερβολικά πιο γρήγορη και energy friendly σε συνδυασμό με τον τελευταίο fancy r33...

Edited by djtutis
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! Δεν γραφω εδω συχνα... λογω περιορισμενου χρονου δυστηχως δεν μπορω να παρακολουθω/γραφω σε πολλα thread. Μετα απο 2 περιπου μηνες, αναβαθμισα την PitchBlack ROM στην εκδοση 2.2L (LEGACY). Δοκιμαστε την. Ερχεται με fancy kernel r33-extended και αλλα διαφορα. Μετα απο πολλες καθυστερησεις και 3 ακυκλοφορητες εκδοσεις λογω καποιων bugs, δημοσιευσα την 2.2L η οποια εμενα, ασχετα αν εγω την μονταρω, με αφηνει απολυτα ικανοποιημενο σαν τελικο χρηστη. Απο τα πολλα, η ταχυτητα και η σταθεροτητα ειναι τα βασικα χαρακτηριστικα. Θεωρω μεγαλο ατου αυτη τη φορα, τον ηχο, τοσο σε επιπεδο ποιοτητας οσο και εντασης. Δεν νομιζω αλλη rom να την πιανει σε αυτο το επιπεδο μιας και εχω προεγκατεστημενα το nexous louder (μονταρισμενο) και το ViPER4Android. Σας χαιρετω προς ωρας, καλο καλοκαιρι!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2136444

Edited by itasoulas
Samsung Galaxy ACE
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! Δεν γραφω εδω συχνα... λογω περιορισμενου χρονου δυστηχως δεν μπορω να παρακολουθω/γραφω σε πολλα thread. Μετα απο 2 περιπου μηνες, αναβαθμισα την PitchBlack ROM στην εκδοση 2.2L (LEGACY). Δοκιμαστε την. Ερχεται με fancy kernel r33-extended και αλλα διαφορα. Μετα απο πολλες καθυστερησεις και 3 ακυκλοφορητες εκδοσεις λογω καποιων bugs, δημοσιευσα την 2.2L η οποια εμενα, ασχετα αν εγω την μονταρω, με αφηνει απολυτα ικανοποιημενο σαν τελικο χρηστη. Απο τα πολλα, η ταχυτητα και η σταθεροτητα ειναι τα βασικα χαρακτηριστικα. Θεωρω μεγαλο ατου αυτη τη φορα, τον ηχο, τοσο σε επιπεδο ποιοτητας οσο και εντασης. Δεν νομιζω αλλη rom να την πιανει σε αυτο το επιπεδο μιας και εχω προεγκατεστημενα το nexous louder (μονταρισμενο) και το ViPER4Android. Σας χαιρετω προς ωρας, καλο καλοκαιρι!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2136444

Ακολουθω τις ROM του Γιαννη εδω και καιρο και παντα με αφηνει απολυτα ικανοποιημενο!! Απο χτες το βραδυ τρχεχει η 2.2Legacy! Τρομερα γρηγορη και πολλες παραμετροποιησεις!! Μπραβο Γιαννη!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ακολουθώ την Pitchblack από την v1.3 κι από τότε δεν έχω δοκιμάσει άλλη rom. H 2.2L είναι απλά αλλού... ο ήχος είναι πολύ βελτιωμένος, η νέα bootanimation εθιστική στο να κάνεις συνεχή reboot :lol: επίσης τα νέα animation στο power menu απλά τα σπάνε. Ο Γιάννης προσπαθεί πάρα πολύ, είναι τελειομανής και γι αυτό αξίζει πάρα πολλά donate. Επιβάλλεται να τη δοκιμάσετε.

 

PS: Θα λείψω για 3 μήνες λόγω δουλειάς, δεν ξέρω αν θα μπορώ να γράφω εδώ οπότε σας εύχομαι ένα υπέροχο καλοκαίρι :)

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθω τις ROM του Γιαννη εδω και καιρο και παντα με αφηνει απολυτα ικανοποιημενο!! Απο χτες το βραδυ τρχεχει η 2.2Legacy! Τρομερα γρηγορη και πολλες παραμετροποιησεις!! Μπραβο Γιαννη!!

το Nova Tweaked και το PB Settings, τι ακριβως κανουν;

επισης ηθελα κλασικα να μου πειτε δυο πραγματα, αν εχουμε ρυθμισεις της nav bar αλα AOKP ή CM και στα quick tiles αν εχουμε force 3G στο 2g/3g tile ή ειναι σε διπλη λειτουργια. Ευχαριστω :p

Link to comment
Share on other sites

το Nova Tweaked και το PB Settings, τι ακριβως κανουν;

επισης ηθελα κλασικα να μου πειτε δυο πραγματα, αν εχουμε ρυθμισεις της nav bar αλα AOKP ή CM και στα quick tiles αν εχουμε force 3G στο 2g/3g tile ή ειναι σε διπλη λειτουργια. Ευχαριστω :p

 

1. To Nova Tweaked είναι απλά ένα backup του Nova με τις ρυθμίσεις του Γιάννη, δεν χρειάζεται να το λάβεις υπόψη αν δεν θες.

2. Τα PB Settings είναι οι μόντες του Γιάννη στα μενού της ΒS είναι πολύ σημαντικό να ακολουθήσεις τη διαδικασία φλασαρίσματος ακριβώς όπως τα λέει στο 1ο ποστ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2136444

3. Οι ρυθμισεις της nav bar δεν ξέρω σίγουρα αν προέρχονται από AOKP έχει πάντως αρκετή παραμετροίηση (CM οπωσδήποτε δεν είναι).

4. Έχει επιλογή και για force 3G και για διπλή λειτουργια.

Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

αφου ημουν εδω και καιρο εκτος λογω διαβασματος ειπα και εγω να περασω μια αλλη ρομ αφου το κινητο κολουσε εκνευριστικα μαλλον λογω καποιας εφαργμογης. Εβαλα την beanstalk (με fancy r33)και μπορω να πω οτι δεν μου αρεσε...δεν ειναι η πιο γρηγορη που ειχα και εφαγε και καποια αγρια κολληματα. Επιπλεον εχει επανω καποιες εφαρμογες τις οποιες θα μπορουσε να κατεβασει oποιος χρειαζεται απο το market και δεν ειναι αναγκη να υπαρχουn στη ρομ. Τελος εχει 2-3 launcher που δεν μπορεις ουτε να τους απενεργοποιησεις ουτε να τους απεγκαταστησεις. Εγω τους σουταρα μεσω titaniumbackup.... Τελικα η καλυτερη ρομ που ειχα ποτε ηταν η baked blackbean με διαφορα. Τωρα ομως αφου ειδα τα τελευταια ποστ και ομολογω οτι δεν ηξερα ποιος ειναι πισω απο τη συγκεκριμενη ρομ σιγουρα μεσα στις επομενες μερες θα φλασαρω την pitchblack.
Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι και εγω να βαλω την PitchBlack ROM, αυτο ομως που θελω να ξερω (περα απο οσα εχω διαβασει) ειναι αν εχει sleep button στην navbar...οπως στην φωτο που ανεβαζω...http://prntscr.com/1eeeo6
Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι και εγω να βαλω την PitchBlack ROM, αυτο ομως που θελω να ξερω (περα απο οσα εχω διαβασει) ειναι αν εχει sleep button στην navbar...οπως στην φωτο που ανεβαζω...http://prntscr.com/1eeeo6

 

εχει !!! :D

Samsung Galaxy ACE
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έβαλα και εγώ την PB2.2L, αλλά είχα θέμα με τον kernel -κλασσικά- οπότε αναγκάστηκα να βάλω -ξανά- τον purity 0.30. Επίσης δείτε αν έχετε θέμα το Halo, εμένα τουλάχιστον δεν μου δουλεύει σωστά (χάνει συνεχώς τη λίστα με τις εφαρμογές)...ίσως λόγω Greenify...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

1. To Nova Tweaked είναι απλά ένα backup του Nova με τις ρυθμίσεις του Γιάννη, δεν χρειάζεται να το λάβεις υπόψη αν δεν θες.

2. Τα PB Settings είναι οι μόντες του Γιάννη στα μενού της ΒS είναι πολύ σημαντικό να ακολουθήσεις τη διαδικασία φλασαρίσματος ακριβώς όπως τα λέει στο 1ο ποστ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2136444

3. Οι ρυθμισεις της nav bar δεν ξέρω σίγουρα αν προέρχονται από AOKP έχει πάντως αρκετή παραμετροίηση (CM οπωσδήποτε δεν είναι).

4. Έχει επιλογή και για force 3G και για διπλή λειτουργια.

ευχαριστω, τη δοκιμασα και τα ειχε οπως ηθελα :)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έβαλα και εγώ την PB2.2L, αλλά είχα θέμα με τον kernel -κλασσικά- οπότε αναγκάστηκα να βάλω -ξανά- τον purity 0.30. Επίσης δείτε αν έχετε θέμα το Halo, εμένα τουλάχιστον δεν μου δουλεύει σωστά (χάνει συνεχώς τη λίστα με τις εφαρμογές)...ίσως λόγω Greenify...

 

Απ'οσο γνωριζω (χωρις να χω ασχοληθει καθολου με το halo σαν εφαρμογη) εχει καποιο θεμα το halo κ οχι η rom.

Αυτη τη στιγμη αδυνατω να σου στειλω το αντιστοιχο link, αλλα ψαξτο αν μπορεις κ στο xda. Κατι τετοιο ειχα διαβασει.

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο γνωριζω (χωρις να χω ασχοληθει καθολου με το halo σαν εφαρμογη) εχει καποιο θεμα το halo κ οχι η rom.

Αυτη τη στιγμη αδυνατω να σου στειλω το αντιστοιχο link, αλλα ψαξτο αν μπορεις κ στο xda. Κατι τετοιο ειχα διαβασει.

 

Γενικά το HALO είιναι αρκετά buggy ακόμη. Ποικίλει αρκετά από συσκευή σε συσκευή και και στο πως το ενσωματώνει ο κάθε developer από ότι έχω καταλάβει.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

και για να συνεχιστει η απογοητευση μου με την beanstalk εχω αρχισει να εχω τουλαχιστον 2-3 force closes του ui καθε μερα...κατα τα αλλα ειναι μια καλη ρομ με πολυ καλη παραμετροποιηση
Link to comment
Share on other sites

και για να συνεχιστει η απογοητευση μου με την beanstalk εχω αρχισει να εχω τουλαχιστον 2-3 force closes του ui καθε μερα...κατα τα αλλα ειναι μια καλη ρομ με πολυ καλη παραμετροποιηση

 

Εγώ πάλι την χρησιμοποιώ από τότε που δημιουργήθηκε και ποτέ δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα...Για μένα είναι η καλύτερη ρομ που έχει βγει ποτέ για το κινητό μας...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι την χρησιμοποιώ από τότε που δημιουργήθηκε και ποτέ δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα...Για μένα είναι η καλύτερη ρομ που έχει βγει ποτέ για το κινητό μας...

 

Συμφωνώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο καλύτερος κερνελ σε συνδυασμό με την τελευταία PitchBlack ROM? με ενδιαφέρει μπαταρία, smoothness και ταχύτητα.
Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο καλύτερος κερνελ σε συνδυασμό με την τελευταία PitchBlack ROM? με ενδιαφέρει μπαταρία, smoothness και ταχύτητα.

 

Δεν υπάρχει καλύτερος. υποκειμενικό είναι ανάλογα με τις ανάγκες και απαιτήσεις του καθενός.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι την χρησιμοποιώ από τότε που δημιουργήθηκε και ποτέ δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα...Για μένα είναι η καλύτερη ρομ που έχει βγει ποτέ για το κινητό μας...

 

Κοιτα για να σου πω την αληθεια οποτε ειμαι καιρο εκτος μπαινω εδω και ψαχνω να βρω ποια ρομ εχεις και την βαζω και εγω γιατι οταν ψαχνομουν πολυ παντα κατεληγα στη ρομ που διαλεγες και εσυ...

Δεν ξερω τωρα γιατι εχω θεματα...και φυσικα εκανα wipe τ παντα...ξεκλειδωσα και ξανακλειδωσα bootloader για να σβηστουν ολα και μετα εκανα τα απαραιτητα wipe. Βεβαια τωρα που το σκεφτομαο δεν εκανα fix permisions. Ξερω οτι γινεται και αλλιως να σβησω την sd αλλα εχω κολλημα με το bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα για να σου πω την αληθεια οποτε ειμαι καιρο εκτος μπαινω εδω και ψαχνω να βρω ποια ρομ εχεις και την βαζω και εγω γιατι οταν ψαχνομουν πολυ παντα κατεληγα στη ρομ που διαλεγες και εσυ...

Δεν ξερω τωρα γιατι εχω θεματα...και φυσικα εκανα wipe τ παντα...ξεκλειδωσα και ξανακλειδωσα bootloader για να σβηστουν ολα και μετα εκανα τα απαραιτητα wipe. Βεβαια τωρα που το σκεφτομαο δεν εκανα fix permisions. Ξερω οτι γινεται και αλλιως να σβησω την sd αλλα εχω κολλημα με το bootloader.

 

Μήπως στην κάνει καμία εφαρμογή μωρέ; Και παιδεύεσαι άδικα;;; Γιατί με την bean stalk στο xda κανέναν δεν έχω ακούσει να έχει τα προβλήματα σου...κι εγώ έκανα κλειδώματα και ξεκλειδώματα του boot loader με άλλες ρομ αλλά από τότε που ανακάλυψα την bean stalk δεν έκανα ποτέ ξανά...απλά κάνω wipe cache dalvik και system, περνάω την ρομ και κάνω επαναφορά των εφαρμογών μου με το helioum...εντελώς ρουτίνα φάση. Και ποτέ μα ποτέ δεν είχα πρόβλημα...δοκίμασε να περάσεις την τελευταία έτσι που σου λέω, βάλε και κερνελ τον τελευταίο fancy και αν δεν φταίει κάποια εφαρμογή θα είσαι μια χαρά...

ΥΓ: fix permission δεν έχω κάνει ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσους μήνες με rasbean και έχοντας τα πρώτα μου lags με αυτή τη ρομ στο τελευταίο του build από τον Ιούνιο είπα να δοκιμάσω και εγώ την PitchBlack.

Ομολογώ ότι έχω μείνει ενθουσιασμένος προς το παρόν και θα μπορούσα να πω ότι είναι εφάμιλλη της Rasbean σε smoothness. Μπαταρία τέλεια επίσης με franco.

 

Ποιος είναι ο καλύτερος κερνελ σε συνδυασμό με την τελευταία PitchBlack ROM? με ενδιαφέρει μπαταρία, smoothness και ταχύτητα.

 

Δεν υπάρχει καλύτερος. υποκειμενικό είναι ανάλογα με τις ανάγκες και απαιτήσεις του καθενός.

 

Στο xda θα διαβάσεις πολλές διαφορετικές απόψεις + ότι ο dev έχει βάλει και σχετικό ερώτημα στην αρχή του thread και οι απόψεις μοιράζονται! Εγώ όπως είπα και παραπάνω είμαι με το τελευταίο build του franco και πραγματικά το κινητό πάει σφαίρα ακόμα και μετά από ώρες χωρίς reboot καθώς και η μπαταρία είναι εξαιρετική. Καλύτερη μάλιστα και από την Rasbean που είχα πριν αφού έχω λίγο παραπάνω screen time παρότι πλέον χρησιμοποιώ την απλή μπαταρία και όχι την extended που είχα στο κινητό όσο είχα Ras.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στην κάνει καμία εφαρμογή μωρέ; Και παιδεύεσαι άδικα;;; Γιατί με την bean stalk στο xda κανέναν δεν έχω ακούσει να έχει τα προβλήματα σου...κι εγώ έκανα κλειδώματα και ξεκλειδώματα του boot loader με άλλες ρομ αλλά από τότε που ανακάλυψα την bean stalk δεν έκανα ποτέ ξανά...απλά κάνω wipe cache dalvik και system, περνάω την ρομ και κάνω επαναφορά των εφαρμογών μου με το helioum...εντελώς ρουτίνα φάση. Και ποτέ μα ποτέ δεν είχα πρόβλημα...δοκίμασε να περάσεις την τελευταία έτσι που σου λέω, βάλε και κερνελ τον τελευταίο fancy και αν δεν φταίει κάποια εφαρμογή θα είσαι μια χαρά...

ΥΓ: fix permission δεν έχω κάνει ποτέ...

 

Fancy εχω και εγω. Τωρα πηγα να ενημερωση 5 εφαρμογες απο το paly store και εκανε 3 force closes το ενα μετα το αλλο. Τι να πω? Και μου εχει κανει και αλλα 2 απο το πρωι. Απο εφαρμογες δεν εχω καμια περιεργη. Οτι ειχα και με την purity αλλα εκει δεν ειχα ποτε παρομοιο προβλημα. εχει αρχισει να με εκνευριζει. μαλλον θα την ξαναπερασω να δω αν θα διορθωθει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...