Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πρώτη φορά άλλαξα rom και kernel, και αν και ο συνδιασμός των παραπάνω (aokp + franco) είναι αρκετά συχνός

δεν ειχα διαβασει κάτι για αυτό που ανέφερα.

 

Να σου πω την αληθεια κιόλας το ειχα υποψιαστεί οτι εφταιγε η αλλαγή kernel αλλά είπα να ρωτήσω :)

 

Η πιθανότητα είναι να μην παίζει με κανένα άλλο kernel πλην αυτού που έρχεται η rom... Ακόμα και εκεί ίσως απλά να έχουν βάλει το ui αλλά να μην έχουν ακόμα προχωρήσεις στις απαραίτητες ενέργειες για να παίξει!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η πιθανότητα είναι να μην παίζει με κανένα άλλο kernel πλην αυτού που έρχεται η rom... Ακόμα και εκεί ίσως απλά να έχουν βάλει το ui αλλά να μην έχουν ακόμα προχωρήσεις στις απαραίτητες ενέργειες για να παίξει!

 

μαλλον το πρωτο που ειπες συμβαινει γιατι αν δε συμφωνει ο κερνελ με τις μεταβλητες που αλλαζεις εκει δε θα παιζει. μου ειχε συμβει και τωρα στο note που αλλαξα κερνελ κα δε μπορουσα να αλλαξω κατι ρυθμισεις

Link to comment
Share on other sites

παιδια αντιμετωπιζω ενα περιεργο προβλημα με το κινητο... το φορτιζω κανονικα και μετα που θα βγαλω τον φορτιστη, μολις πεσει λιγο η μπαταρια αναβει η lockscreen και λεει charging χωρις να ειναι ο φορτιστης πανω... μολις βαλω το βυσμα του usb σταματαει να το γραφει και ολα οκ... ο χρονος της αποφορτισης μετραει κανονικα στα settings... καμια ιδεα τι συμβαινει; βραχυκυκλωμα μηπως του usb; μου ειχε βραχει λιγο εκει το κινητο αλλα το φυσηξα αμεσως με πιστολακι και το στεγνωσα.... η μπαταρια δουλευει κανονικα εχω 2:30 -3:00 ωρες screen σε 23-24 ωρες κινητου...
Link to comment
Share on other sites

παιδια αντιμετωπιζω ενα περιεργο προβλημα με το κινητο... το φορτιζω κανονικα και μετα που θα βγαλω τον φορτιστη, μολις πεσει λιγο η μπαταρια αναβει η lockscreen και λεει charging χωρις να ειναι ο φορτιστης πανω... μολις βαλω το βυσμα του usb σταματαει να το γραφει και ολα οκ... ο χρονος της αποφορτισης μετραει κανονικα στα settings... καμια ιδεα τι συμβαινει; βραχυκυκλωμα μηπως του usb; μου ειχε βραχει λιγο εκει το κινητο αλλα το φυσηξα αμεσως με πιστολακι και το στεγνωσα.... η μπαταρια δουλευει κανονικα εχω 2:30 -3:00 ωρες screen σε 23-24 ωρες κινητου...

 

το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ χωρίς να το έχω βρέξει.. ελπίζω να είσαι σε εγγύηση γιατί κατά 90% θέλει αλλαγή η υποδοχή usb σου..

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ χωρίς να το έχω βρέξει.. ελπίζω να είσαι σε εγγύηση γιατί κατά 90% θέλει αλλαγή η υποδοχή usb σου..

εσυ το εστειλες για αλλαγη; και αν ναι ποσο καιρο εκανε η επισκευη?

Link to comment
Share on other sites

εσυ το εστειλες για αλλαγη; και αν ναι ποσο καιρο εκανε η επισκευη?

 

ναι το έστειλα κατευθείαν με το που διαπίστωσα το πρόβλημα.. δυστυχώς κοντά στις 2 βδομάδες γιατί περίμεναν ανταλλακτικό

Link to comment
Share on other sites

ναι το έστειλα κατευθείαν με το που διαπίστωσα το πρόβλημα.. δυστυχώς κοντά στις 2 βδομάδες γιατί περίμεναν ανταλλακτικό

μαλλον πρεπει να το γυρισω σε stock και unroot και να το στειλω και εγω....

Link to comment
Share on other sites

μαλλον πρεπει να το γυρισω σε stock και unroot και να το στειλω και εγω....

 

στείλτο λέω γιατί είναι τέρμα σπαστικό αυτό το πρόβλημα και είναι κρίμα αφού έχεις εγγύηση να μην την αξιοποιήσεις.. πάντως από το ίντερνετ που έψαχνα πληροφορίες είναι συχνό πρόβλημα σε galaxy nexus.. να σε ρωτήσω μήπως χρησιμοποιείς κάποιον μη αυθεντικό φορτιστή είτε αυτοκινήτου είτε σπιτιού?

Link to comment
Share on other sites

στείλτο λέω γιατί είναι τέρμα σπαστικό αυτό το πρόβλημα και είναι κρίμα αφού έχεις εγγύηση να μην την αξιοποιήσεις.. πάντως από το ίντερνετ που έψαχνα πληροφορίες είναι συχνό πρόβλημα σε galaxy nexus.. να σε ρωτήσω μήπως χρησιμοποιείς κάποιον μη αυθεντικό φορτιστή είτε αυτοκινήτου είτε σπιτιού?

 

ναι εχω χρησιμοποιησει μερικες φορες εναν μοτορολα που εχω απο το προηγουμενο κινητο και ενα νοκια στο αυτοκινητο... παιζει ρολο αυτο;

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω χρησιμοποιησει μερικες φορες εναν μοτορολα που εχω απο το προηγουμενο κινητο και ενα νοκια στο αυτοκινητο... παιζει ρολο αυτο;

 

νομίζω πως ναι.. γιατί και εγώ χρησιμοποιούσα έναν μη αυθεντικό φορτιστή.. και διάβασα στο ίντερνετ απο χρήστες που λένε ότι τα samsung γενικά θέλουν μόνο τους δικούς τους φορτιστές.. τώρα αν ισχύει δεν ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω να ισχυει κατι τετοιο. οσον αφορα τα volt & ampere ναι, αλλα και παλι οι διαφορες ειναι πολυ μικρες. γι αυτο το λογο κιολας εγινε στανταρ το βυσμα αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που μπορεί να έχει δεν οφείλεται σε ηλεκτρική ασυμβατότητα, αλλά μηχανική... πολύ απλά μπορεί να ζορίζει το βύσμα και να στραβώσει κανένα ελασματάκι.

Όλοι οι USB φορτιστές είναι ουσιαστικά ηλεκτρικά εναλλάξιμοι μεταξύ τους, το μόνο που αλλάζει είναι πόσο γρήγορα φορτίζουν -και συνήθως όσο πιο αργά τόσο πιο καλά.

Link to comment
Share on other sites

Screenshots από Baked blackbean-5 και r283 384gpu franco kernel.

Προσωπικά θεωρώ τη μπαταρία εξαιρετική για ρομ που προσφέρει παραμετροποίηση επιπέδου cna και ταχύτητα και smoothness rasbean.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει και εγώ την Baked-Maguro-Blackbean-5 μαζί με τον τελευταίο kernel του Franco.

 

Είναι πράγματι πολύ καλή ρομ, πιο γρήγορη, με πιο "βουτυρένια" αίσθηση σε σχέση με τη CNA, διατηρώντας όλες σχεδόν τις ευκολίες της τελευταίας.

 

Έχω όμως ένα πρόβλημα με την οθόνη κλειδώματος. Δεν μπορώ να περάσω μια εικόνα δικής μου επιλογής ως ταπετσαρία.

 

Όσες φορές προσπάθησα, η οθόνη κλειδώματος παραμένει με μαύρο φόντο.

 

Έχει κάνεις άλλος αυτό το πρόβλημα;

 

ΥΓ. Αγαπητέ djkostas20, είναι πράγματι εντυπωσιακή η διάρκεια της μπαταρίας με αυτή τη διάρκεια οθόνης, αλλά πρέπει να επισημάνω ότι έχεις και εξαιρετικό σήμα στην περιοχή που μένεις.

Φαντάζομαι ότι παίζει και αυτό το ρόλο του ;-)

Edited by HillmasterGR
iPhone 8+
Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει και εγώ την Baked-Maguro-Blackbean-5 μαζί με τον τελευταίο kernel του Franco.

 

Είναι πράγματι πολύ καλή ρομ, πιο γρήγορη, με πιο "βουτυρένια" αίσθηση σε σχέση με τη CNA, διατηρώντας όλες σχεδόν τις ευκολίες της τελευταίας.

 

Έχω όμως ένα πρόβλημα με την οθόνη κλειδώματος. Δεν μπορώ να περάσω μια εικόνα δικής μου επιλογής ως ταπετσαρία.

 

Όσες φορές προσπάθησα, η οθόνη κλειδώματος παραμένει με μαύρο φόντο.

 

Έχει κάνεις άλλος αυτό το πρόβλημα;

 

ΥΓ. Αγαπητέ djkostas20, είναι πράγματι εντυπωσιακή η διάρκεια της μπαταρίας με αυτή τη διάρκεια οθόνης, αλλά πρέπει να επισημάνω ότι έχεις και εξαιρετικό σήμα στην περιοχή που μένεις.

Φαντάζομαι ότι παίζει και αυτό το ρόλο του ;-)

Πρεπει να βαλεις μικροτερης αναλυσης φωτο ή να κροπαρεις μικροτερο κομματι της φωτος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως είναι καλά τα νούμερα μιας και είναι black-themed και αν θυμάμαι καλά, έχεις και extended μπαταρία. Επίσης στο δεύτερο μισό φαίνεται να έχει πολλά wakelocks.

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως είναι καλά τα νούμερα μιας και είναι black-themed και αν θυμάμαι καλά, έχεις και extended μπαταρία. Επίσης στο δεύτερο μισό φαίνεται να έχει πολλά wakelocks.

 

CNA σε 3 ώρες οθόνης ήμουν στο 10-15% εδώ είμαι 30% πάνω... Τώρα που ποστάρω είμαι στις 4+ ώρες και 21%

Μόνο με ras είχα τέτοια μπαταρία!!!

Τα wavelocks πρέπει να είναι γιατί έχω FB,Twitter,Gmail(3 accounts) πάντα σε sync ειδικά το gmail και σήμερα είχα αρκετά mail!

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

CNA σε 3 ώρες οθόνης ήμουν στο 10-15% εδώ είμαι 30% πάνω... Τώρα που ποστάρω είμαι στις 4+ ώρες και 21%

Μόνο με ras είχα τέτοια μπαταρία!!!

Τα wavelocks πρέπει να είναι γιατί έχω FB,Twitter,Gmail(3 accounts) πάντα σε sync ειδικά το gmail και σήμερα είχα αρκετά mail!

 

My FAIL, δεν ειδα οτι ειχες αλλη μιση μπαταρια, υπεθεσα οτι ησουν στο τερμα.

BTW δεν βαρεθηκες να αλλαζεις καθε λιγο και την υπογραφη σου? Απλα βαλε "flashing whatever falls into my hands" και τελειωσες :lol::lol:

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βαλεις μικροτερης αναλυσης φωτο ή να κροπαρεις μικροτερο κομματι της φωτος.

 

Ok έτσι δούλεψε, αλλά ήθελε να πάω και το background alpha στο 100. :happy:

iPhone 8+
Link to comment
Share on other sites

μηπως εχετε τον στοκ kernel?θελω να τον ξαναπερασω μονο του και να μην επαναφερω ολο το backup που εχω κρατησει

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Euroskank JellyBro CM10 updated to 4.1.2 updated ήδη!!!! Άντε με το καλό και σε ΟΤΑ stock Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα επειδή κάηκε το ακουστικό του nexus μου πρέπει να το στείλω στο service αλλα οταν ειχα παει να κανω μετατροπη σε yakju αντι για yakju το ειχα κανει takju και μετα περασα custom ROM τωρα για να το καμω yakju κανω την ιδια διαδικασια ; ή κατι αλλο ; ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα επειδή κάηκε το ακουστικό του nexus μου πρέπει να το στείλω στο service αλλα οταν ειχα παει να κανω μετατροπη σε yakju αντι για yakju το ειχα κανει takju και μετα περασα custom ROM τωρα για να το καμω yakju κανω την ιδια διαδικασια ; ή κατι αλλο ; ευχαριστω

 

Ναι, θα φλασαρεις μεσω του toolkit το yakju image. Μην ξεχασεις να κλειδωσεις και τον bootloader.

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

και η baked ανακοίνωσε σύντομα αναβάθμιση σε 4.1.2

 

Ναι μαζί με στην blackbean-6!!!! Πολύ γρήγορη ενσωμάτωση...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...