Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καμιά πρόταση για ρομ;;;Για kernel κατέληξα τελικά στο air...Πολύ καλός...

 

Έχω δοκιμάσει Android Revolution HD. Πολύ καλή battery life , Stock εμπειρία αλλά όχι παραμετροποίηση. Τώρα ειμαι σε paranoid android βασισμενη σε cm10 για την οποία μέχρι στιγμής έχω μόνο καλά να πω.

 

Αυτό θα σε βοηθήσει λίγο καλύτερα : https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AggpxyzXBu--dEZMWnZTUWtMVXBpdHNteW5zTXpRVmc#gid=0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

euroskank rasbeanjelly και trinity kernel ειναι οτι καλητερο εχω δοκιμασει και believe me iam a flash junkie. Με το trinity toolbox app μπορεις να παρεμβεις σε συχνότητες, ρευματα, χρωματα κτλ. Πολυ καλη μπαταρια και butter smooth.
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει Android Revolution HD. Πολύ καλή battery life , Stock εμπειρία αλλά όχι παραμετροποίηση. Τώρα ειμαι σε paranoid android βασισμενη σε cm10 για την οποία μέχρι στιγμής έχω μόνο καλά να πω.

 

Καλησπέρα. Έχω το κινητό εδώ και μια βδομάδα και είμαι εντυπωσιασμενος. Έβαλα κατευθείαν την jb stock αλλά με απογοητεύει λίγο η μπαταρία. Εσύ όταν λες ότι είναι πολύ καλή η μπαταρία στην revolution, τι ακριβώς εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Αν κανω update τα gapps μεσω play store (για οσες εφαρμογες υπαρχουν) έχω θέμα ; Πρεπει οπωσδηποτε να κατεβαζω καθε φορα το .zip των τελευταιων gapps ;

 

Εννοείται πως δεν κάνεις update...! Περιμένεις τα νέα inverted zip αλλιώς θα ξαναέχεις τα original λευκά όπως είναι στο market

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

εκανα install JB brassdroid b5, και μετα αφου το χρησημοποιησα για λιγο ξαναεκανα install aokp 39 που ειχα πριν. Απο τοτε σταματησε να αναγνωριζει την φορτιση και δεν φορτιζει ! σε λιγο θα νεκρωσει το κινητο γιατι εχει 4%.....τι θα κανω παιδες??? !!!
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως δεν κάνεις update...! Περιμένεις τα νέα inverted zip αλλιώς θα ξαναέχεις τα original λευκά όπως είναι στο market

Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο αυτό ; Τι εννοεις θα ειναι "original λευκά" ;

 

εκανα install JB brassdroid b5, και μετα αφου το χρησημοποιησα για λιγο ξαναεκανα install aokp 39 που ειχα πριν. Απο τοτε σταματησε να αναγνωριζει την φορτιση και δεν φορτιζει ! σε λιγο θα νεκρωσει το κινητο γιατι εχει 4%.....τι θα κανω παιδες??? !!!

 

Δοκίμασε να αλλάξεις κάποιο kernel αν προλαβαίνεις. Αλλιώς κανε restore nandroid backup αν εχεις κρατήσει. Δεν μπορώ να φανταστώ βέβαια ότι αν κλείσει το κινητό δεν θα σου φορτίζει .

Link to comment
Share on other sites

τελικά κατέληξα στην xenon HD με τον air kernel weekly.που φθάνει μέχρι το 1.8 ghz και τρέχει σταθερά την gpu στα 512 mhz..εννοείται πως το ρύθμισα σε εύρος 230 mhz έως 1350 mhz για να χω το κεφάλι μου ήσυχο.πάντως του έκανα ένα quadrant test στα 1.8 ghz και μου έβγαλε 3500 περίπου την στιγμή που μαμά το κινητό πολλές φορές δεν ξεπερνούσε ούτε τις 2000.και πλέον είναι πολύ σταθερό στα παιχνίδια.αυτά από μένα.νομίζω πως σε αυτό το τηλέφωνο βρήκα πραγματικά ότι έψαχνα...
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο αυτό ; Τι εννοεις θα ειναι "original λευκά"

 

Εννοώ ότι άμα κάνεις update από play store τότε θα γραψει από πανω απο φη ήδη υπάρχουσα την νέα η οποία απο το store είναι λευκά και όχι μαύρα(inverted)

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αν σας πω τι μαμακια εκανα και δεν εμπαινε στην cwm... Βγαινοντας απο την cwm εχει μια επιλογη να φλασαρει τη στοκ recovery. Ε, πανω στη βιασυνη μου, το επελεγα κατα λαθος... καλο ε?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αν σας πω τι μαμακια εκανα και δεν εμπαινε στην cwm... Βγαινοντας απο την cwm εχει μια επιλογη να φλασαρει τη στοκ recovery. Ε, πανω στη βιασυνη μου, το επελεγα κατα λαθος... καλο ε?

 

Αν θυμασαι στο ειχα γράψει τότε που είχες πει τι πρόβλημα ειχες ! Αφού το έλυσες το θέμα όλα καλα !

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμασαι στο ειχα γράψει τότε που είχες πει τι πρόβλημα ειχες ! Αφού το έλυσες το θέμα όλα καλα !

 

Δεν το ειχα συνειδητοποιησει...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχει δοκιμάσει κάποιος την jellybro με κερνελ τον trinity ??? δουλεύουν όλα καλά μεταξύ τους ή υπάρχει πρόβλημα?

 

Εγώ αλλα είδα ποσωπικά χειρότεη μπαταρία και έβαλα του φράνκο και τώρα όλα μου φαίνονται κομπλέ!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αλλα είδα ποσωπικά χειρότεη μπαταρία και έβαλα του φράνκο και τώρα όλα μου φαίνονται κομπλέ!

 

αα ωραία.. αν δεν βαριέσαι στείλε και ένα λινκ του.. και να ρωτήσω για να αλλάξω κερνελ απλά φλασάρω τον καινούργιο δεν θέλει κάτι άλλο εε?

Link to comment
Share on other sites

αα ωραία.. αν δεν βαριέσαι στείλε και ένα λινκ του.. και να ρωτήσω για να αλλάξω κερνελ απλά φλασάρω τον καινούργιο δεν θέλει κάτι άλλο εε?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1367341

 

Mπαινεις στο cwm :

 

1) Wipe cache

2)Advanced->Wipe delvik cache

3)Install zip

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1367341

 

Mπαινεις στο cwm :

 

1) Wipe cache

2)Advanced->Wipe delvik cache

3)Install zip

 

ευχαριστώ!!!! http://minooch.com/franciscofranco/Galaxy%20Nexus/JB/Jelly%20Bean/ απο εδώ πιο διαλέγω?:wacko:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ!!!! http://minooch.com/franciscofranco/Galaxy%20Nexus/JB/Jelly%20Bean/ απο εδώ πιο διαλέγω?:wacko:

 

Διαλέγεις την τελευταια έκδοση 241 (κατω-κατω). Το 384 ειναι με κανονική gpu και το 512 για υπερχρονισμένη gpu. Για αρχή θα σου πρότεινα το 384 για να εισαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση. Προσπαθώ να στείλω ένα αρχείο με bluetooth μέσω file manager αλλά δεν το στέλνει. Συγχρονισμός αρχείων κλειστός (δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο) και μόνο μέσω e-mail μου βγάζει αποστολή. Δοκιμή με OI file manager & Astro file manager. Έψαξα αρκετά στο φόρουμ αλλά δεν βρήκα κάτι. Sorry αν έχει απαντηθεί ξανά.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ!!!! http://minooch.com/franciscofranco/Galaxy%20Nexus/JB/Jelly%20Bean/ απο εδώ πιο διαλέγω?:wacko:

 

Το 241 κατεβάζεις. Καλύτερα για αρχή το 384 GPU..

Ωστόσο για μεγαλύτερη ασφάλεια στο φλασάρισμα του kernel λένε να κάνεις clean install! Δηλαδή:

 

1) wipe cache & davlik cache

2) formar system partition

3) re-flash rom

4) flash kernel

5) reboot

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το 241 κατεβάζεις. Καλύτερα για αρχή το 384 GPU..

Ωστόσο για μεγαλύτερη ασφάλεια στο φλασάρισμα του kernel λένε να κάνεις clean install! Δηλαδή:

 

1) wipe cache & davlik cache

2) formar system partition

3) re-flash rom

4) flash kernel

5) reboot

 

Προσωπικά θεωρώ λίγο υπερβολικό να κάνεις re-flash ROM κάθε φορά που περνάς ενα kernel ! Τα βήματα 2) και 3) δηλαδή δεν νομίζω πως αξίζουν τον κοπο . Ακόμα και το βήμα 1) που πρότεινα και εγώ πιο πάνω για λόγους 1 στις 100 γινεται μήπως και έχει μείνει κάποιο κατάλοιπο από τον προηγούμενο kernel.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει ενα πληκτρολόγιό με τα ελληνικα / dictionary σαν αυτο που υπηρχε για 4.0.4 απο ενα μελοσ του ΦΟΡυΜ TON LIONHEART, γιατι δεν μου δουλευει στο 4.1.1 Eχω κανει κατι λαθοσ εγω? Εχει γινει κατι παρομοιο για 4.1.1

 

Τηνκσ

Edited by vasilios79
VasilisK
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ λίγο υπερβολικό να κάνεις re-flash ROM κάθε φορά που περνάς ενα kernel ! Τα βήματα 2) και 3) δηλαδή δεν νομίζω πως αξίζουν τον κοπο . Ακόμα και το βήμα 1) που πρότεινα και εγώ πιο πάνω για λόγους 1 στις 100 γινεται μήπως και έχει μείνει κάποιο κατάλοιπο από τον προηγούμενο kernel.

 

Σωστό! Εγώ απλως ανέφερα τι λένε.. Αν και εγώ το κάνω γιατί κακό δεν κάνει! Έτσι κ αλλιώς οι εφαρμογές δεν χάνονται οπότε κομπλέ. Για να μην έχουν και την δικαιολογία μερικοί στα φόρα ότι έχεις αυτό το bug γιατί έκανες dirty install. Φυσικά αυτή τη διαδικασία την λένε για διαφορετικά κερνελ και όχι να περάσεις νέα έκδοση του ίδιου!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η επίσημη cm10 nightlies για όποιον θέλει να την δοκιμάσει..

http://rootzwiki.com/news/_/articles/general/cyanogenmod-10-nightlies-to-begin-r1061

 

Που την βρίσκουμε όμως για να την κατεβάσουμε;;;

Link to comment
Share on other sites

Που την βρίσκουμε όμως για να την κατεβάσουμε;;;

Εδώ.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...