Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για λιγες ωρες ακομα το Cerberus εχει promo δινωντας δωρεαν αδειες. Οσοι θελετε μπειτε να το κατεβασετε.

The promotion ends April 26th, at 6AM (GMT)

http://phandroid.com/2014/...-free-license/

LG G6
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ειμαι με Slimkat 3 και kernel τον DirtyV 2.27

 

ετυχε σε καποιον, οταν προσπαθω να απεγκαταστησω καποιο προγραμμα, το κινητο να επανεκκινει χωρις να ζητα καν pin?

Link to comment
Share on other sites

Αφού εχεις τέτοιο πρόβλημα τότε νομιζω οτι ειναι ώρα να κανεις clean install την τελευταία stable 5 SlimKat κσι τον τελευταίο DirtyV 5/3. Απο την μερα που βγήκε την φλασαρα και δεν εχω κανένα θέμα.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Αφού εχεις τέτοιο πρόβλημα τότε νομιζω οτι ειναι ώρα να κανεις clean install την τελευταία stable 5 SlimKat κσι τον τελευταίο DirtyV 5/3. Απο την μερα που βγήκε την φλασαρα και δεν εχω κανένα θέμα.

 

 

resurrection remix ή slimkat σε συνδυασμό με τον τελευταίο Dirty V?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω την εμπειρία σας όσον αφορά την χρήση της κάμερας όσοι έχετε πάει σε custom rom kitkat.

Είναι ο μόνος λόγος που σκέφτομαι να βάλω τέτοια rom γιατί κατά τα άλλα είναι μια χαρά με την τελευταία επίσημη.

Συγκεκριμένα θέλω να μάθω για την χρήση της νέας Google camera που βγήκε πρόσφατα και της cyanogen/aosp εφαρμογής που φαντάζομαι έρχονται όλες οι custom roms.

Για apps από το play store δεν ενδιαφέρομαι, έχω δοκιμάσει άπειρες και δεν με έχει καλύψει καμιά. Όλο φρουφρου και αρώματα. Εγώ θέλω απλά να βγάζω φώτο. Εύκολα και γρήγορα.

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

resurrection remix ή slimkat σε συνδυασμό με τον τελευταίο Dirty V?

 

Κοίτα να δεις η resurrection απο ότι διαβάζω στο αντίστοιχο νήμα στους xda έχει κάποια bugs. Για την slimkat όμως οχι μονο την ονομάζουν stable αλλά ειναι κιόλας. Εγω τουλάχιστον που την φλασαρω (μονο την stable ) ειλικρινά δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα.Οσο για κερνελ ο τελευταίος DirtyV 5/3 ειναι must. Πολυ καλος και γρήγορος. Και αν θες την γνωμη μου αν αποφασίσεις να τον περάσεις βαλε τα settings του Nephilim. Πετάει το Nexus μας. Who needs Google? χαχαχα

Edited by xxSAKISxx

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις η resurrection απο ότι διαβάζω στο αντίστοιχο νήμα στους xda έχει κάποια bugs. Για την slimkat όμως οχι μονο την ονομάζουν stable αλλά ειναι κιόλας. Εγω τουλάχιστον που την φλασαρω (μονο την stable ) ειλικρινά δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα.Οσο για κερνελ ο τελευταίος DirtyV 5/3 ειναι must. Πολυ καλος και γρήγορος. Και αν θες την γνωμη μου αν αποφασίσεις να τον περάσεις βαλε τα settings του Nephilim. Πετάει το Nexus μας. Who needs Google? χαχαχα

 

τα παλια settings του Nephelim εννοεις?

 

ποια Dirty βαζουμε? εχεις τρεις επιλογες...

 

thanx in advance!!!

Edited by mobster21
Link to comment
Share on other sites

εχεις ευκολο το link για τα settings?

 

thanx in advance!!!

 

Έτοιμο σε εχω. Εδω εισαι

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2401653

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

εισαι Θεουλης! (το ειχα σωσει το link τελικα)

 

ποια απο τις 3 Dirty να βαλω?

 

Εγω πάντα την πρώτη έκδοση βαζω την DirtyV-R. Σου δινει 749 Mb ram κσι αν θελεις μπορεις να εχεις και 1080p στην καμερα σου. Αν βαλεις την δευτερη την DirtyV-RSR θα εχεις περισσότερη ram αλλα δεν θα εχεις 1080p στην καμερα. Εσυ διαλέγεις τι θελεις. Μονο πρόσεχε αν έχεις σκοπό να βάλεις την δεύτερη πριν το κάνεις να γυρίσεις την κάμερα πρωτα σε 720p και μετά να βάλεις τον κερνελ.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

το 1080p μας μαρανε με αυτη την καμερα που εχει το Nexus...

 

σ΄ευχαριστω ΠΟΛΥ για την βοηθεια!!! να εισαι καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

το 1080p μας μαρανε με αυτη την καμερα που εχει το Nexus...

 

σ΄ευχαριστω ΠΟΛΥ για την βοηθεια!!! να εισαι καλα!!!

 

Γιατί τι έχει η κάμερα του; Από τις καλύτερες στα 5Mpx...

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα επειδη ασχολουμαι ερασιτεχνικα με την φωτογραφια, θεωρω την καμερα του κατω του μετριου...

 

για κινητο μπορει να ειναι καλη, δεν ξερω...

 

σχολιαζω απλα το πραγματικο φωτογραφικο της αποτελεσμα...

Link to comment
Share on other sites

τελικα αντιμετωπισα σοβαρο προβλημα με τα voltage settings του Nephelim...:wacko:

 

η οθονη εβγαζε παντου πολυχρωμες διακεκομμενες γραμμες, χωρις δυνατοτητα να ακουσει οποιαδηποτε εντολη ειτε απο την οθονη, ειτε απο τα κουμπια και το κινητο επανεκκινουσε μονο του κατα ριπας...

 

εκανα reset τα Settings και επανηλθε η ηρεμια μου...

 

μεχρι ποιο σημειο να φτασω στα προτεινομενα settings για να μην εχω ξανα αυτο το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

τελικα αντιμετωπισα σοβαρο προβλημα με τα voltage settings του Nephelim...:wacko:

 

η οθονη εβγαζε παντου πολυχρωμες διακεκομμενες γραμμες, χωρις δυνατοτητα να ακουσει οποιαδηποτε εντολη ειτε απο την οθονη, ειτε απο τα κουμπια και το κινητο επανεκκινουσε μονο του κατα ριπας...

 

εκανα reset τα Settings και επανηλθε η ηρεμια μου...

 

μεχρι ποιο σημειο να φτασω στα προτεινομενα settings για να μην εχω ξανα αυτο το προβλημα?

 

Συγγνώμη δικο μου λάθος που δεν σου το είπα. Εγω προσωπικά τα voltages δεν τα πειράζω καθόλου. Τα αλλάζω ολα εκτος απο αυτα. Α και εχω στο off και το fast charge γιατί δεν το χρησιμοποιώ ποτέ.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δικο μου λάθος που δεν σου το είπα. Εγω προσωπικά τα voltages δεν τα πειράζω καθόλου. Τα αλλάζω ολα εκτος απο αυτα. Α και εχω στο off και το fast charge γιατί δεν το χρησιμοποιώ ποτέ.

 

Απο που τα ρυθμιζεις ολα αυτα?

εχω κερνελ smitty v και slimrom

θελω να αλλαξω μονο το onscreen delay γιατι αργει πολυ να ανοιξει οταν με παιρνουν τηλ.

ειχα βαλει το trickster mod αλλα δεν βρηκα πουθενα αυτες τις ρυθμισεις

~B&N~

Proud owner of Nokia:3510,3100, 6600/ siemens Μ65/ SE K800i / Nokia 5800XM/ Samsung Galaxy Nexus/ Asus Zenfone 2 ZE551ML XIAOMI REDMI NOTE 4 (4/64 SD) !!!!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Απο που τα ρυθμιζεις ολα αυτα?

εχω κερνελ smitty v και slimrom

θελω να αλλαξω μονο το onscreen delay γιατι αργει πολυ να ανοιξει οταν με παιρνουν τηλ.

ειχα βαλει το trickster mod αλλα δεν βρηκα πουθενα αυτες τις ρυθμισεις

 

Φίλε Κώστα το delay που εχεις οταν σε παίρνουν τηλέφωνο το έχω και εγώ οπως και όλοι όσοι εχουν 4.4.2 kitkat στο Nexus. Ειναι γνωστό bug που ακομα δεν το εχουν φτιάξει. Δεν είναι κάποια ρύθμιση για να την κάνεις και νσ σταματήσει το delay.

 

@mobster21 Οπως εχει στην σελιδα του στους xda ο Nephilim τα αλλαζω όλα οπως τα εχει αυτος ΕΚΤΟΣ απο τα voltages. Προσοχή ομως γιατι καποιες ρυθμίσεις για να μπορείς να τις κάνεις

πρεπει να εχεις την full εκδοση του trickster.

 

 

 

 

Pou stamatas stis rytmiseis dhladh?

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα εχεις πειραξει?

 

Dynamic FSYNC: On

Tempature Limit: 75

GPU: 512mhz

ZRAM: Off

 

μετα απο τις επανεκκινησεις που μου εκανε, λες να ξαναπερασω slimkat απο την αρχη ή δεν θα εχω προβλημα με κολληματα κλπ?

 

 

 

(ενα μικρο ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστω για την βοηθεια σου φιλε μου... να εισαι καλα!)

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα εχεις πειραξει?

 

Dynamic FSYNC: On

Tempature Limit: 75

GPU: 512mhz

ZRAM: Off

 

μετα απο τις επανεκκινησεις που μου εκανε, λες να ξαναπερασω slimkat απο την αρχη ή δεν θα εχω προβλημα με κολληματα κλπ?

 

 

 

(ενα μικρο ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστω για την βοηθεια σου φιλε μου... να εισαι καλα!)

 

Dynamic FSYNC στο on ( λενε οτι υπαρχει περίπτωση αν το εχεις στο on κάτω απο κάποιες προϋποθέσεις να εχεις data loss. Εγω προσωπικά δεν είχα ΠΟΤΕ πρόβλημα).

 

Temperature Limit 75 με 80.

 

GPU 512mhz

 

ZRAM στο off.

 

Δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς για τίποτα. Τη δουλειά μου κάνω χαχαχα. Πλάκα κάνω. Οτι χρειαστείς εδω θα είμαστε ολοι.

Απο τη στιγμή που έχεις βάλει τα voltages στις στοκ τιμες δεν χρειάζεται να ξαναφλασαρεις τη ρομ. Το πολύ πολύ κανε μια εκκαθάριση την cache και τα data του trickster και ξαναπέρασε τις ρυθμίσεις και πιστεύω οτι θα εισσι οκ.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα το delay που εχεις οταν σε παίρνουν τηλέφωνο το έχω και εγώ οπως και όλοι όσοι εχουν 4.4.2 kitkat στο Nexus. Ειναι γνωστό bug που ακομα δεν το εχουν φτιάξει. Δεν είναι κάποια ρύθμιση για να την κάνεις και νσ σταματήσει το delay.

 

Ωραια σε ευχαριστω, παντως στην cm 11 με την οποια ξεκινησα την κιτκατ ηταν πολυ πιο γρηγορο στην σλιμ μου αργει αρκετα...

~B&N~

Proud owner of Nokia:3510,3100, 6600/ siemens Μ65/ SE K800i / Nokia 5800XM/ Samsung Galaxy Nexus/ Asus Zenfone 2 ZE551ML XIAOMI REDMI NOTE 4 (4/64 SD) !!!!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια σε ευχαριστω, παντως στην cm 11 με την οποια ξεκινησα την κιτκατ ηταν πολυ πιο γρηγορο στην σλιμ μου αργει αρκετα...

 

Δεν ξέρω τι έχουν κάνει αλλά με την τελευταία slimkat το delay σχεδόν έχει εξαλειφθεί... Βέβαια ίσως παίζουν ρόλο και οι ρυθμίσεις της ελάχιστης συχνότητας...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα!

Νέα omnimetal με kernel dirty v μεσα μετά από πολυ καιρό απο τον dev metalspring http://forum.xda-developers.com/galaxy-nexus/development/rom-omnimetal-linaro-omni-rom-t2550477

Μόλις την δοκιμάζω,,φαίνεται πολύ γρήγορη και stable!

Ημουν έτοιμος να φλασάρω την slimkat προερχόμενος από την cmetal του ιδιου dev

Δυστυχώς σταμάτησε την υποστήριξη στην cmetal που πραγματικά πετόυσε και επικεντρώθηκε στην omnimetal.

Νομίζω αξίζει μια δοκιμή καθώς μαζί με τη σλιμκατ και ίσως καποια αλλη να είναι οτι καλυτερο αυτη τη στιγμη.

Εσείς τι λέτε;

carpe diem
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...