Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξαναπερασα 2 φορες την slimkat αλλά έχω lag. Δηλαδή παταω το κουμπί μενού, μετα απο 2 δευτ ανοίγει. Το ίδιο όταν παταω home button. Tι μπορεί να φταει; μου ψιλοκολαει γενικα
Link to comment
Share on other sites

Η στοκ 4.3 είναι ταχύτατη.

Βάζεις και ένα Nova Launcher, παίζεις με τις ρυθμίσεις και του δίνεις kita kat look.

Και το GN τρέχει ταχύτατα.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλεγω. Αυτή είχα όπως ακριβως το περιεγραψες. Απλα με διαολισαν και μπήκα στον πειρασμό του flashing. Amα δε βρω άκρη με το lag στην slimkat θα πάω στην cm remix ή cm kaι αν παλι μου κανει τπτ περίεργο, επιστροφη στη μαμά android
Link to comment
Share on other sites

Mωρέ ναι, σε καταλαβαίνω!

Και εγώ είχα βάλει 4.4.2

 

Μια χαρά ήταν. Όμως δεν είχε την βουτηρένια (πλην του browsing) απόδοση της μαμάς 4.3 και το γύρισα πάλι σε στοκ.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν είχα κολημα για 4.4.2

Δε με νοιάζει. Απλα σου είπα. Με βαλανε ιδέες και το εκανα. Το backup τοχω της 4.3

Ζήτημα χρονου μάλλον να επιστρεψω

Link to comment
Share on other sites

Α ναι. Οντως. Καλά που μου το θυμισες. Δε μπορουσα εύκολα να συντονιστω όταν χρησιμοποίησα slimkat και cm

Traaaaagic

Link to comment
Share on other sites

Δεν παλέυεται... Έβαλα την 4.3, άνοιξα τον dialer και αγαλίασε η ψυχούλα μου

: p

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Xaxaxaxa.είναι ωραίο συναίσθημα.

Τελικά μερικές φορες λέω οτι δε χάσαμε και τπτ που δε πήραμε επίσημη KitKat. Καλά τρέχει και το φασόλι. Ίσως μόνο η μπαταρια να έχει διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει... δεν θα πω ψέμματα... Βάλε στην άκρη τον τραγικό dialer, όλοι γουστάρουμε να αναβαθμίζεται επίσημα το κινητό μας. Και πόσο περισσότερο εμείς με τα Nexus που τις παίρνουμε χωρίς πολύμηνες αναμονές.

 

Αν έβγαινε επίσημη 4.4 για το GN, είμαι σίγουρος πως θα πήγαινε νεράκι.

Δεν λέω πως οι ανεπίσημες σέρνονται. Απλά δεν είναι τόσο βελούδινη η εμπειρία.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Από αυτή τη σκοπιά ίσως να εχεις δίκιο. Τεσπα,πλεον όλα είναι στη σφαίρα της φαντασίας μιας και κόπηκε μαχαίρι οτι επισημο πια
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει... δεν θα πω ψέμματα... Βάλε στην άκρη τον τραγικό dialer, όλοι γουστάρουμε να αναβαθμίζεται επίσημα το κινητό μας. Και πόσο περισσότερο εμείς με τα Nexus που τις παίρνουμε χωρίς πολύμηνες αναμονές.

Αν έβγαινε επίσημη 4.4 για το GN, είμαι σίγουρος πως θα πήγαινε νεράκι.

Δεν λέω πως οι ανεπίσημες σέρνονται. Απλά δεν είναι τόσο βελούδινη η εμπειρία.

 

Δεν πιστευω οτι ισχυει κατι απο τα προηγουμενα που ανεφερες. Αν εχεις lag κατα τη λειτουργια του nexus με custom ROM ισως οφειλεται γιατι δεν εκανες clean install. Οι official AOSP ROMs που φορα το nexus μας, ειναι κατα πολυ υποδεεστερες των custom ROMs που κυκλοφορουν. Απο πολλες αποψεις. To γεγονος οτι ερχονται με καποια ρομ απο το εργοστασιο δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερη στη λειτουργια. Designers εφτιαξαν την official, Designers και την custom. Επισης μην ξεχνας οτι τις custom ROM τις υποστηριζουν διαρκως για παρα πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα, εξαλειφωντας μελλοντικα bugs που ισως προκειψουν.

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρω εγώ απο αυτο., 2 φορες εκανα clean install, δηλαδή wipe data,system,cache,dalvik cache και μετα φλασαρισμα. Για την slimkat, αυτά έλεγε ο οδηγος απο το επισημο site. Δε μπορεί και τις 2 φορες που την φλασαρα να εκανα κάτι λάθος ή οτι δε κούμπωσε καλά η ρομ
Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρω εγώ απο αυτο., 2 φορες εκανα clean install, δηλαδή wipe data,system,cache,dalvik cache και μετα φλασαρισμα. Για την slimkat, αυτά έλεγε ο οδηγος απο το επισημο site. Δε μπορεί και τις 2 φορες που την φλασαρα να εκανα κάτι λάθος ή οτι δε κούμπωσε καλά η ρομ

 

Κοίταξες αν είναι ίδια τα md5 των αρχείων; εμένα σε άλλη ρομ δεν ήταν ίδια και πάλι που την πέρασε επιτυχώς και δούλευε κανονικά έκανε τυχαία κολλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι ισχυει κατι απο τα προηγουμενα που ανεφερες. Αν εχεις lag κατα τη λειτουργια του nexus με custom ROM ισως οφειλεται γιατι δεν εκανες clean install. Οι official AOSP ROMs που φορα το nexus μας, ειναι κατα πολυ υποδεεστερες των custom ROMs που κυκλοφορουν. Απο πολλες αποψεις. To γεγονος οτι ερχονται με καποια ρομ απο το εργοστασιο δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερη στη λειτουργια. Designers εφτιαξαν την official, Designers και την custom. Επισης μην ξεχνας οτι τις custom ROM τις υποστηριζουν διαρκως για παρα πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα, εξαλειφωντας μελλοντικα bugs που ισως προκειψουν.

 

Clean install φυσικά.

Εσυ δεν πιστευεις οτι ισχυει, εγώ πιστεύω πως ισχυει. Ο καθένας έχει την άποψη του.

 

Τι να τα κάνω ας πουμε τα benchmarks. Ναι οκ... Με στοκ τα bench είναι χαμηλότερα. Στην καθημερινή χρηση όμως η συσκευή είναι ενα κλικ πιο αερινη.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα md5 που/ πως το ελέγχω;

 

Στο site που τα κατέβασες έχει τα md5... Αφού το κατεβάσεις πας με τον es Explorer στο αρχείο μετά ιδιότητες και επιλέγεις προβολή checksum και μετά επιλέγεις md5 και μετά υπολογισμός...

Link to comment
Share on other sites

Clean install φυσικά.

Εσυ δεν πιστευεις οτι ισχυει, εγώ πιστεύω πως ισχυει. Ο καθένας έχει την άποψη του.

 

Τι να τα κάνω ας πουμε τα benchmarks. Ναι οκ... Με στοκ τα bench είναι χαμηλότερα. Στην καθημερινή χρηση όμως η συσκευή είναι ενα κλικ πιο αερινη.

 

Oμως το `κλικ` και το `αερινη` δεν ειναι μετρησιμα.

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Oμως το `κλικ` και το `αερινη` δεν ειναι μετρησιμα.

 

Ναι αλλά όταν το πήρα είχα και το s2 στην ίδια ακριβώς έκδοση Android... Περιττό να σου πω ότι όχι μόνο το s2 αλλά και το s3 είναι πιο βαριά και αργά από το τηλέφωνο μας...

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την slimkat δίχως πρόβλημα αλλά όταν βάζω art runtime μετά το restart παραμένει dalvik. Έχει τύχει σε κανέναν?

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την slimkat δίχως πρόβλημα αλλά όταν βάζω art runtime μετά το restart παραμένει dalvik. Έχει τύχει σε κανέναν?

 

Το art για να λειτουργήσει πρέπει να είναι όλη η rom odexed αν δεν κάνω λάθος. Αλλιώς μπαίνει σε bootloop. Οπότε οι dev δεν αφήνουν να ενεργοποιηθεί και γυρνάει πάλι σε davlik. Ίσως κάνω και λάθος.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...