Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εβαλε κανεις dual boot της canonical ?? Λεω να περασουν τα Χριστουγεννα και μετα να δοκιμασω...
Link to comment
Share on other sites

Εβαλε κανεις dual boot της canonical ?? Λεω να περασουν τα Χριστουγεννα και μετα να δοκιμασω...

 

Δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ

 

Το ειδα... Γι'αυτο ρωταω για εμπειριες... Αλλα θα το δοκιμασω μετα τα Χριστουγεννα... Δεν εχω ορεξη για στησιμο κινητου απο την αρχη...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες για να μην παιδεύεστε όπως εγώ... Θα βγάλεις το xposed framework γιατί δεν πρόκειται να γίνει ποτέ συμβατό με το art και θα σε γυρνάει πάντα μόνο του σε dalvik για να μην πέφτεις σε bootloop... Από το developers options επιλέγεις art runtime και μετά πατάς OK... Κάνει επανεκκίνηση και μετατρέπει τις εφαρμογές για art runtime... Υπόψην, θα σου πάρει αρκετή ώρα για να μπεις στο λειτουργικό την πρώτη φορά ανάλογα με τον αριθμό των εφαρμογών που έχεις περασμένες... Εμένα με 180 εφαρμογές έκανε περίπου 35 λεπτά...
Link to comment
Share on other sites

απο dalvik σε art, καταλαβαινεις τι διαφορα?

 

Το κινητό ανοίγει πιο γρήγορα τις εφαρμογές. Πάντως εδώ δεν βλέπω και καμμιά τρελή διαφορά

αλλά βέβαια είναι ακόμη στα σκαριά. Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα κάτι πολύ άσχημο στη CM 4.4.2 που έχω (build 20/12). Στους διαχειριστές συσκευής, είναι ενεργοποιημένος ο λογαριασμός CyanogenMod. Τον απενεργοποιώ. Με το επόμενο restart της συσκευής τον βλέπω πάλι ενεργοποιημένο. Δεν μας τα λέει καλά η cm. Καθόλου καλά!

Έχετε κι εσείς αυτό το θέμα;

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί από κανέναν σας στο παρελθόν... Το κινητό αυτό έχει απίστευτα ποιοτικό και δυνατό ήχο από τα ακουστικά. Η μουσική είναι από τους τομείς που δίνω περισσότερο βάση.

Νομίζω είναι το καλύτερο mp3 Player που είχα ποτέ (οκ, μετά το Ν91). Είναι απίθανο! Ήταν μια πολύ ευπρόσδεκτη έκπληξη μιας και δεν το γνώριζα. Από ο,τι βλέπω ο reviewer του gsmarena συμφωνεί μαζί μου. Στο review γράφει διθύραμβους.

 

: )

 

*και κάτι άλλο που ήθελα να πω. Στα μάτια μου είναι από τα ομορφότερα, "σκοτεινότερα" και πιο μίνιμαλ σε σχεδίαση Android τηλέφωνα.

Αυτα

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Έχω ένα πρόβλημα.

Όταν μπαίνω από τον υπολογιστή στο Google Play δεν βρίσκει το κινητό μου παρά μόνο ένα παλιό που είχα συνδέσει με το λογαριασμό.

Επίσης το Google Play στο κινητό δεν μου εμφανίζει τα Updates ακόμα και αν μπω χειροκίνητα στη σελίδα κάποιας εφαρμογής και βλέπω ότι υπάρχει νέα έκδοση. :wacko:

Χρειάζεται να σβήσω τα Data κάποιας εφαρμογής? Έσβησα αυτά των Google Play Services αλλά δεν είδα αποτέλεσμα.

Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα? Χρησιμοποιώ cyanogen nightly kitkat με gapps από το thread της unofficial cyanogen στο xda-developers. :O

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Έχω ένα πρόβλημα.

Όταν μπαίνω από τον υπολογιστή στο Google Play δεν βρίσκει το κινητό μου παρά μόνο ένα παλιό που είχα συνδέσει με το λογαριασμό.

Επίσης το Google Play στο κινητό δεν μου εμφανίζει τα Updates ακόμα και αν μπω χειροκίνητα στη σελίδα κάποιας εφαρμογής και βλέπω ότι υπάρχει νέα έκδοση. :wacko:

Χρειάζεται να σβήσω τα Data κάποιας εφαρμογής? Έσβησα αυτά των Google Play Services αλλά δεν είδα αποτέλεσμα.

Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα? Χρησιμοποιώ cyanogen nightly kitkat με gapps από το thread της unofficial cyanogen στο xda-developers. :O

 

Καλη χρονια..πες μου αν μπορεις να συνδεθης απο το τηλεφ στο λογαριασμο σου gmail.. και ριξε μια ματια εδω αν σου κανει..

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2567979

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με έπιασε και εμένα το πνεύμα των Χριστουγέννων έστω και εταιροχρονισμένα έφτιαξα ένα οδηγό φλασαρίσματος της 4.4.2!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5115726#post5115726

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί από κανέναν σας στο παρελθόν... Το κινητό αυτό έχει απίστευτα ποιοτικό και δυνατό ήχο από τα ακουστικά. Η μουσική είναι από τους τομείς που δίνω περισσότερο βάση.

Νομίζω είναι το καλύτερο mp3 Player που είχα ποτέ (οκ, μετά το Ν91). Είναι απίθανο! Ήταν μια πολύ ευπρόσδεκτη έκπληξη μιας και δεν το γνώριζα. Από ο,τι βλέπω ο reviewer του gsmarena συμφωνεί μαζί μου. Στο review γράφει διθύραμβους.

 

: )

 

*και κάτι άλλο που ήθελα να πω. Στα μάτια μου είναι από τα ομορφότερα, "σκοτεινότερα" και πιο μίνιμαλ σε σχεδίαση Android τηλέφωνα.

Αυτα

ισχυει, πολυ καλη ποιοτητα και ενταση μετα το Ν91..δεν ξερω αν φταιει η ρομ που φοραγα αλλα ημουν πολυ ικανοποιημενος. ειχε και σωστο ηχο.

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος να μου πει πως μπορω απο gravity box κανω διαφανο απο μαυρο την navigation και status bar για να μοιαζει πιο μεγαλη η οθονη???
Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος να μου πει πως μπορω απο gravity box κανω διαφανο απο μαυρο την navigation και status bar για να μοιαζει πιο μεγαλη η οθονη???

 

Αν είσαι με 4.3 έκδοση android και κάτω, μπορείς να έχεις διάφανη navigation και status bar μόνο στην homescreen και lockscreen (με το gravity box > transparency management) ή δες εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2504373 (μου είναι αδιανόητο να το κάνω αυτό:lol:)

 

Εdit: κοίτα στα modules για το xposed την ''tinted status bar'' και αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=mohammad.adib.roundr&hl=en για πιο ωραία οθόνη ;)

Edited by leftis69
Link to comment
Share on other sites

Ειχα βρει το transparency management αλλα μου δουλεψε μονο για πανω....Κατω αντι να γινει διαφανες σκουραινει το φοντο γυρω απο τα 5 εικονιδια (μενου κλησεις κλπ) αντι να γινει διαφανο απο κατω και να φαινονται τα πληκτρα homescreen κτλ πανω στην φωτο

 

Ευχαριστω παντως

:D

 

και εγω αυτο που δειχνει στις φωτο στο xda θα ηθελα να εχω σαν αποτελεσμα αλλα και εμενα κινεζικα μου φαινονται ετσι οπως τα γραφουν!

Link to comment
Share on other sites

Την Codename Android την θυμάστε; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2600735

 

Φυσικά! Είχα περάσει αρκετούς μήνες μαζί της μέχρι πέρυσι. Αν την έβαλες περιμένουμε εντυπώσεις. Θυμάμαι ήταν άκρως παραμετρικοποιησιμη αλλα και αρκετά lagish.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

προσαθόντας να αντιγράψω τις εικόνες πίσω στο κινητό η διαδικασία παγώνει σε κάποιο σημείο έπειτα από μερικά δευτερόλεπτα.

Η Rom που το έχουν παρουσιάσει είναι η

Default [ROM] [uNOFFICIAL] [01082014] CyanogenMod 11 for the Samsung Galaxy Nexus (από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2525351)

και η cm-11-20140108-NIGHTLY-maguro.zip (από εδώ http://download.cyanogenmod.org/?device=maguro)

 

Και στις δυο περιπτώσεις το παρατήρησα οτι γίνεται όταν προσπαθώ να περάσω εικόνες προς τη συσκευή. Με άλλους τύπου αρχείων δεν παρουσιάζεται αυτό το πρόβλημα. Το έσω δοκιμάσει σε 2 PC και το πάγωμα γίνεται σε διαφορετικό αρχείο κάθε φορά.

 

Το έχετε συναντήσει εσείς? Έχετε κάποια ιδέα στο σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

προσαθόντας να αντιγράψω τις εικόνες πίσω στο κινητό η διαδικασία παγώνει σε κάποιο σημείο έπειτα από μερικά δευτερόλεπτα.

Η Rom που το έχουν παρουσιάσει είναι η

Default [ROM] [uNOFFICIAL] [01082014] CyanogenMod 11 for the Samsung Galaxy Nexus (από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2525351)

και η cm-11-20140108-NIGHTLY-maguro.zip (από εδώ http://download.cyanogenmod.org/?device=maguro)

 

Και στις δυο περιπτώσεις το παρατήρησα οτι γίνεται όταν προσπαθώ να περάσω εικόνες προς τη συσκευή. Με άλλους τύπου αρχείων δεν παρουσιάζεται αυτό το πρόβλημα. Το έσω δοκιμάσει σε 2 PC και το πάγωμα γίνεται σε διαφορετικό αρχείο κάθε φορά.

 

Το έχετε συναντήσει εσείς? Έχετε κάποια ιδέα στο σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό.

 

Ναι... Έχουν πρόβλημα με τους adb drivers από τους 01072014 έως και την 01092014...

Link to comment
Share on other sites

Ναι... Έχουν πρόβλημα με τους adb drivers από τους 01072014 έως και την 01092014...

 

Άρα συννεχίζει το πρόβλημα και μέχρι την τρέχουσα έκδοση του CM11.

Μήπως γνωρίζεις πως το ονομάζουν ώστε να μπορω να το αναγνωρίσω εαν γίνει κάτι από τα changelogs?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...