Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δοκιμασα και εγω με τις ρυθμισεις που εχει κανει αυτο το παληκαρι στο λινκ που εδωσες αλλα δεν βρηκα καμμια τεραστια διαφορα...Σακη με το κερνελ που ανεβασες πιο πανω τι παιζει?ειδες καμμια διαφορα απο το μαμισιο σε μπαταρια και γρηγοραδα,ενα πραγμα που δεν εχω κανει μεχρι τωρα ειναι να πειραξω το cpu δεν καταλαβαινω τις ρυθμισεις,εαν εχεις την καλοσυνη Σακη κανεις ενα ποστ με αυτες :help:

 

Μέχρι στιγμής οι περισσότεροι kernel δουλεύουν μέχρι 1.35Ghz. Την εφαρμογή set cpu βρες και στην πρώτη καρτέλα (main) ανέβασε την max μπάρα στο 1350000.... και τίκαρε το Set on Boot. O Ιmoseyon προτείνει InteractiveX scaling.. ο franco δεν ξέρω βάλτο σε on demand. Τώρα για τον Imoseyon είναι πιο γρήγορος του franco αλλά χάνει σε smoothness. Σε μπαταρία δεν μπορώ να τον κρίνω μιας και η AOKP 16a/17 εχουν πρόβλημα σε deep sleep.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής οι περισσότεροι kernel δουλεύουν μέχρι 1.35Ghz. Την εφαρμογή set cpu βρες και στην πρώτη καρτέλα (main) ανέβασε την max μπάρα στο 1350000.... και τίκαρε το Set on Boot. O Ιmoseyon προτείνει InteractiveX scaling. Του franco νομίζω είναι έτοιμος σεταρισμένος σε OC 1.35... απλώς βάλε scaling on demand και τίκαρε το Set on Boot. Τώρα για τον Imoseyon είναι πιο γρήγορος του franco αλλά χάνει σε smoothness. Σε μπαταρία δεν μπορώ να τον κρίνω μιας και η AOKP 16a/17 εχουν πρόβλημα σε deep sleep.

 

Τον ειχες ανεβασει πιο πανω; κοιτα συμπτωση δεν το ειχα δει και ετυχε να ρωταω 5 ποστ πιο πανω... τον εβαλα σημερα απογευμα και φαινεται πολυ καλος και σε smoothness ειμαι με milestone 2. Απο μπαταρια δεν ξερω ακομα μιας και του εχω αλλαξει τα φωτα σημερα θα δουμε απο αυριο.. Η μεγαλη διαφορα που παρατηρησα ειναι οτι ο franco se idle παιζει στα 700MHz ενω ο lean στα 350MHz .

Link to comment
Share on other sites

Τον ειχες ανεβασει πιο πανω; κοιτα συμπτωση δεν το ειχα δει και ετυχε να ρωταω 5 ποστ πιο πανω... τον εβαλα σημερα απογευμα και φαινεται πολυ καλος και σε smoothness ειμαι με milestone 2. Απο μπαταρια δεν ξερω ακομα μιας και του εχω αλλαξει τα φωτα σημερα θα δουμε απο αυριο.. Η μεγαλη διαφορα που παρατηρησα ειναι οτι ο franco se idle παιζει στα 700MHz ενω ο lean στα 350MHz .

 

Οχι ρε συ το Volume+ ανέβασα πιο πίσω όχι kernel.

 

Να και μια custom rom (stock AOSP 4.0.3+gapps+root) για κάποιον που θέλει κάτι καθαρό :p

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1444413

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολο το φορουμ,λοιπον ακολουθησα τισ οδηγιες του Σακη περασα το κερνελ του Ιmoseyon με InteractiveX scaling και ανέβασα την max μπάρα στο 1350000 το αποτελεσμα στο Antutu 5980 ηταν χαμηλοτερο απο το κερνελ που ειxε βαλει ο Roman v17,εβαλα το κερνελ του franco χωρις να σκαλισω τιποτα και το τεστ στο Antutu 6750 νομιζω αρκετα μεγαλη διαφορα...δεν γνωριζω εαν τα τεστ στο AnTuTu ειναι εγκυρα και μια Newbie ερωτηση πως μαθαινουμε τι bootloader εχουμε. Edited by sakiss
Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολο το φορουμ,λοιπον ακολουθησα τισ οδηγιες του Σακη περασα το κερνελ του Ιmoseyon με InteractiveX scaling και ανέβασα την max μπάρα στο 1350000 το αποτελεσμα στο Antutu 5980 ηταν χαμηλοτερο απο το κερνελ που ειxε βαλει ο Roman v17,εβαλα το κερνελ του franco χωρις να σκαλισω τιποτα και το τεστ στο Antutu 6750 νομιζω αρκετα μεγαλη διαφορα...δεν γνωριζω εαν τα τεστ στο AnTuTu ειναι εγκυρα και μια Newbie ερωτηση πως μαθαινουμε τι bootloader εχουμε.

 

1. Το θέμα είναι πως εσύ βλέπεις την λειτουργία του κινητού με τον κάθε kernel. Στο rootzwiki οι περισσότεροι βάζουν Imoseyon και στο Xda Franco :P.... ο Imoseyon είναι Kernel για το CDMA που δουλεύει και στο GSM. Στο CDMA section είναι επιλογή μονόδρομος. Ολοι αυτόν χρησιμοποιούν.

 

2. Κοιτάς 1ο post.

Link to comment
Share on other sites

το volume+ για να δουλεψει χρειαζεται η paid εκδοση, η οποια ομως υπαρχει στο site του δημιουργου δωρεαν. το βαζετε στο +10 db πχ και ειστε οκ. ειναι πολυ δυνατο χωρις παραμορφωση, τουλαχιστον εγω ετσι το ακουω.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολο το φορουμ,λοιπον ακολουθησα τισ οδηγιες του Σακη περασα το κερνελ του Ιmoseyon με InteractiveX scaling και ανέβασα την max μπάρα στο 1350000 το αποτελεσμα στο Antutu 5980 ηταν χαμηλοτερο απο το κερνελ που ειxε βαλει ο Roman v17,εβαλα το κερνελ του franco χωρις να σκαλισω τιποτα και το τεστ στο Antutu 6750 νομιζω αρκετα μεγαλη διαφορα...δεν γνωριζω εαν τα τεστ στο AnTuTu ειναι εγκυρα και μια Newbie ερωτηση πως μαθαινουμε τι bootloader εχουμε.

Πρεπει να παιξεις με τα διαφορετικα προφιλ για να βγαλεις σκορ της προκοπης... στο ondemand δεν βγαζει τιποτα στο interactive βγαζει σκορ της προκοπης.. με 1200 βγαζει περιπου 6500 και στα 1350 γυρω στο 6800. Κι εγω μου φαινεται θα ξαναγυρισω στον franco μιας και ο ΙΜΟ και ψιλοκολαει και μου φαινεται εχει χειροτερη μπαταρια. σημερα εβαλα 1.6.4 να δω μεχρι το βραδυ τι θα γινει και μετα φρανκο..

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν το γραψατε, η beta5 του CWM recovery που βγηκε πριν 3 μερες δειχνει και τη μπαταρια πανω δεξια..ωραιο :p

http://dl.dropbox.com/u/3727513/cwmr_touch_beta5_maguro.img

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχει βρει κανεις κανα τροπο για να αλλαζουμε την μορφοποιηση χαρακτηρων στην μαμα εφαρμογη ςμς για να μην στελνει 70 χαρακτηρες ανα μηνυμα; Ισως ο L10nH34Rt που εφτιαξε το ελληνικο μαμα πληκτρολογιο μπορει να βοηθησει..
Link to comment
Share on other sites

Bigxie Build 9: http://goo.gl/aQFEm

 

Changelog:

Updated kernel to imoseyon 1.6.4

Toggleable Quad Lockscreen Targets (xoomdev, codenamedroid)

Customizeable SMS App on Quad Lockscreen (romanbb)

Navigation button color picker (romanbb)

Customize clock (right, middle, hide, am/pm options) (xoomdev)

Long press volume to change tracks (CM, fixed for ICS by romanbb)

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Η Manhattan ν1.0 φαινεται παρα πολυ καλη και με ωραια mods. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1432696

θα την δοκιμαζα αλλα θελει full wipe προφανως και μεσα στην εξεταστικη δεν...

Link to comment
Share on other sites

AOKP build 18 - January 17 http://goo.gl/rn2vP http://goo.gl/uABHi

 

bug fix: recents key sometimes not working

bug fix: toggles will restore original state on reboot (if they don't auto-hide)

bug fix: torch revamp, works great now! (Zaphod-Beeble)

bug fix: alternate layout will now center if there's nothing to scroll (Zaphod-Beeble)

bug fix: added mdpi & hdpi images for lockscreens (should fix crespo reboots) (Whitehawkx)

bug fix: nav bar not being spread apart like stock

bug fix: volume wake not always working

bug fix: camera effects should be working

added: battery bar with charging animtation and color option (CM and a little me!)

added: option to disable battery icon

added: sync toggle

added: octo lock screen (with 3 configurable apps) (Whitehawkx)

added: option to enable 180 degree rotation (CM)

added: ability to hide nav bar on lockscreen

added: google dns servers by default

added: built in performance/init.d configuration (thanks to Kejar & company)

Link to comment
Share on other sites

Κι ελεγα να την περασω την 18 ειμαι ακομα με ΜΣ2 αλλα οι περισσοτεροι εχουν bootloops και αλλα διαφορα..

Edit: Οταν κανω su στο terminal μου ζηταει κωδικο. ΠΟιος ειναι ο κωδικος αυτος; εχω δοκιμασει και κενο και τον κωδικο του administrator στον υπολογιστη...

Edited by Arvylas
Link to comment
Share on other sites

AOKP build 18 - January 17 http://goo.gl/rn2vP http://goo.gl/uABHi

 

Παρε και μια build 19.:D

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μια ερωτηση..

πηρα χθες το κινητο και στις ρυθμισεις μου λεει οτι εχω την 4.0.2 εκδοση ics καπου διαβασα οτι εχει βγει 4.0.3 παω να κανει ενημερωση και μου λεει οτι ειναι ηδη ενημερωμενο τι παιζει ξερει κανεισ?

sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μια ερωτηση..

πηρα χθες το κινητο και στις ρυθμισεις μου λεει οτι εχω την 4.0.2 εκδοση ics καπου διαβασα οτι εχει βγει 4.0.3 παω να κανει ενημερωση και μου λεει οτι ειναι ηδη ενημερωμενο τι παιζει ξερει κανεισ?

τυχερος εισαι που εχει και την 4.0.2. Η 4.0.3 δεν εχει βγει για το galaxy nexus, μονο για το nexus s. Οι ρομς που βλεπεις να εχουμε ειναι απο τον κωδικα που εδωσε η google.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου εχω πολλες αποριες γιατι θελω να χακαρω το κινητο αλλα σιγα σιγα..μια ερωτηση μονο εχει και σε σενα η σε καποιον που ξερεις μια κιτρινη αποχρωση η οθονη πιομ θερμα χρωματα η συσκευη?το yellowish effect που λενε?
sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου εχω πολλες αποριες γιατι θελω να χακαρω το κινητο αλλα σιγα σιγα..μια ερωτηση μονο εχει και σε σενα η σε καποιον που ξερεις μια κιτρινη αποχρωση η οθονη πιομ θερμα χρωματα η συσκευη?το yellowish effect που λενε?

εχει ναι, αλλα δε με πειραζει. τωρα που βλεπω και το λαπτοπ που γραφω, ειναι κι αυτο κιτρινο :p

Link to comment
Share on other sites

ναι ουτε εμενα διαβασα κιολασ οτι καποια στιγμη θα διορθωθει με καποιο update η fix οποτε κομπλε

 

ξερει καποιος αν κατεβασω ενα παιχνιδι παραδειγμα το shadowgun στον υπολογιστη πως το κανω install στο τηλεφωνο?

Edited by sakiss
sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος αν κατεβασω ενα παιχνιδι παραδειγμα το shadowgun στον υπολογιστη πως το κανω install στο τηλεφωνο?

 

Oτι θες να ποστάρεις/ρωτήσεις για εφαρμογές εδώ: http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=115

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=270440

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την 19 αλλα αντιμετωπιζω ενα προβλημα. επανεφερα τις εφαρμογες με το τιτανιουμ αλλα τωρα δεν τις βλεπει το μαρκετ. Πως το λυνουμε αυτο;

Edit: Οκ ακυρο το βρηκα σορι για το ποστ

Edit 2: Εχω ενα αλλο προβλημα ομως που εχει αναφερθει παλιοτερα. Ανοιγει μονο του το google maps στο παρασκηνιο χωρις να το εχω ανοιξει εγω...

Edited by Arvylas
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση..επειδη θα το χω στα χερια μου την Παρασκευη..

1/σε αυτο το θεμα απο ποια σελιδα να ξεκινησω γιατι μερικα ειναι ειτε ξεπερασμενα ειτε δεν δουλευουν πια..

2/και για να κανω οτιδηποτε απο εδω μεσα πρεπει να πειραξω την rom??

Ειμαι :ninja:!!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τη βοηθεια σασ παρακαλω.... μου τρεχουν εφαρμογες που δε θελω να τρεχουν στο backround ..παραδειγμα τρεχει το facebook και το zynga poker οπως και οι χαρτες κατεβαζω το android system info του κανω end program κλεινει δηλαδη εκεινη την ωρα και μετα απο λιγα δευτερολεπτα το βλεπω να ξαναανοιγουν μονα τους...μου τρωνε μνημη ram και τρεχουν χωρις να θελω πως σταματαω προγραμματα τετοια γιατι μου τρωει και μπαταρια πολυ πριν τρεισ ωρες ηταν στο 98 τοισ εκατο και τωρα ειναι στο 88 ειναι φυσιολογικο?εχω ανοιχτο wifi βεβαια και κινουμενο backround
sent from my huawei p9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...