Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και διαβάζω ότι για κάποιο λόγο οι τελευταίες cm και κατά συνέπεια και η asylum έχουν διάφορα "χαζά" θεματακια όπως την μη λειτουργία του Wi-Fi ή την αναγνώριση της πένας. Πιστεύω όμως ότι όλα θα στρώσουν
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δύο μέρες από την ελευση τηστης jb και οι κουστομ ρομ ελαχιστες και καμια αξιολογη ειμαι με cm και μαλον ειμαι μονος χαχα αν και αυριο δεν βγειβγει κατι της προκοπης θα τρελαθου χιχι

 

μπα μη το λες , και εγω μαζι σου ειμαι :)

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Εχω σβήσει τις παραπάνω και είμαι απροβλημάτιστος.

 

Δες και αυτό που έχει ανέβει στο xda παλιά :)

Click me!

 

αψογος φίλε μου :) . Googlara και για το Note1 αλλά δεν βρήκα, πάντως στο 85% αυτών που ηθελα με βοήθησε και τα διέγραψα :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είπα χτες βράδυ να κάνω για πρώτη φορά τεστάρισμα στην Stunner και να συγκρίνω με asylum. Στην σύγκριση που έκανα είναι πως δεν βρήκα και πολλές διαφορές η μία από την άλλη. Ίσα ίσα που η stunner λαγκάρει ελάχιστα στο κεντρικό μενού σε σχέση με την Asylum που δεν έχει τέτοιο πρόβλημα.

Πιστεύω και πως οι δυο κάνουν οτιδήποτε αλλαγές που βασίζονται πάνω στα fix που φτιάχνουν καθημερινά οι CM Dev απλά ο asylum έχει καθημερινά update ενώ ο Stunner τις κρατάει και αναβαθμίζει π.χ. κάθε 10 μέρες.

Και κάτι τελευταίο είναι πως η stunner είναι στα settings ποιο παραμετροποιημένη από την Asulum για ποιο advanced users.

 

Οπότε με βλέπω ή να παραμείνω στην Asylum όπως μιας και δεν βρήκα κάτι τρανταχτό στην Stunner ή να δοκιμάσω απόψε την νέα βάση με τον Sweet που βγάζει, μιας και έχω πολύ καλό ιστορικό ως προς την δουλειά που κάνει το παλικάρι σε κάθε stock έκδοση που βγαίνει.

 

Ειδοποίηση: Ο Sweet ήδη άρχισε το upload... οπότε ας περιμένουμε να την δοκιμάσουμε και αυτή την custom http://goo.gl/pKmeu

Edited by chvet
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν η παρακατω τελευταια stock rom N7000XXLSZ N7000OXALSZ-Germany μπορει να μπει με ODIN χωρις να γινει κανενα reset or wipe?
http://www.myphone.gr/forum/image/vBulletin_logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες όλα καλά αλλά αυτή η μπαταρία μας έχει φάει πραγματικά. Καμία σχέση με το Note gingerbread που είχα πάρει και είχα εντυπωσιαστει. Ξέρω για δεύτερες μπαταρίες αλλά όπως και να το κάνουμε είναι μεγάλο μείον πλέον για μένα γιατί δεν μπορώ να το χρησιμοποιησω στο μέγιστο των δυνατοτήτων του.

 

Αναφέρομαι στην στοκ jelly, για standby με 3g. Καταπίνει καλά...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει call recorder για την τελευταία βάση;

Γιατί βλέπω η speed σήμερα θα το έχει μέσα.

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες όλα καλά αλλά αυτή η μπαταρία μας έχει φάει πραγματικά. Καμία σχέση με το Note gingerbread που είχα πάρει και είχα εντυπωσιαστει. Ξέρω για δεύτερες μπαταρίες αλλά όπως και να το κάνουμε είναι μεγάλο μείον πλέον για μένα γιατί δεν μπορώ να το χρησιμοποιησω στο μέγιστο των δυνατοτήτων του.

 

Αναφέρομαι στην στοκ jelly, για standby με 3g. Καταπίνει καλά...

 

Ναι αυτό είναι γεγονός ότι έχει να κάνει με stock ή έστω οποιαδήποτε custom που βασίζεται σε stock firm τρώει. Και μιλάω εξ' αρχής από τις πρώτες εκδόσεις που είχαν βγάλει. Και η καινούργια stock τουλάχιστον η original που δοκίμασα τρώει καλά. Π.χ με Asylum τα πάντα ανοιχτά και με φουλ χρήση με έβγαζε 22-24 ώρες για να ξαναγεμίσω. Με JB με ρίχνει με τα ίδια ακριβώς ένα 5-6 ώρες πιο κάτω οπότε σχεδόν ανά 15-18 ώρες πρέπει να το βάζω πάλι.

Περιμένω να δω την sweet σήμερα, αν και κακά τα ψέματα δεν περιμένω εντυπωσιακά πράγματα όσο αφορά την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι γεγονός ότι έχει να κάνει με stock ή έστω οποιαδήποτε custom που βασίζεται σε stock firm τρώει. Και μιλάω εξ' αρχής από τις πρώτες εκδόσεις που είχαν βγάλει. Και η καινούργια stock τουλάχιστον η original που δοκίμασα τρώει καλά. Π.χ με Asylum τα πάντα ανοιχτά και με φουλ χρήση με έβγαζε 22-24 ώρες για να ξαναγεμίσω. Με JB με ρίχνει με τα ίδια ακριβώς ένα 5-6 ώρες πιο κάτω οπότε σχεδόν ανά 15-18 ώρες πρέπει να το βάζω πάλι.

Περιμένω να δω την sweet σήμερα, αν και κακά τα ψέματα δεν περιμένω εντυπωσιακά πράγματα όσο αφορά την μπαταρία.

 

Μην περιμένεις τρομερά πράγματα από sweet.

Ο ίδιος ο dev λέει ότι δεν έχει κάνει τίποτα για την μπαταρία..

Πάντως τα ίδια προβλήματα βλέπω έχουν και οι κάτοχοι του sgii..

Παίδες τώρα είδα ότι έχει επιλογή για εξοικονόμηση ενέργειας και μπαταρίας.

Αν σερφαρεται απλά και δεν κάνετε ιδιαίτερη χρήση στο κινητό (παιχνίδια κτλ) για δοκιμάστε την μήπως δούμε διαφορά.

 

Sent from my note

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Aς δοκιμάσουμε και την sweet

Μην περιμένεις τρομερά πράγματα από sweet.

Ο ίδιος ο dev λέει ότι δεν έχει κάνει τίποτα για την μπαταρία..

Πάντως τα ίδια προβλήματα βλέπω έχουν και οι κάτοχοι του sgii..

Παίδες τώρα είδα ότι έχει επιλογή για εξοικονόμηση ενέργειας και μπαταρίας.

Αν σερφαρεται απλά και δεν κάνετε ιδιαίτερη χρήση στο κινητό (παιχνίδια κτλ) για δοκιμάστε την μήπως δούμε διαφορά.

 

Sent from my note

Δοκίμασα την εξοικονόμηση ενέργειας αλλά σκοτεινιάζει πολύ την οθόνη και δε μου άρεσε.Κάποιοι κάτοχοι του s2 αντιμετωπίζουν και sod,κάτι που ευτυχώς εμεις δεν έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Aς δοκιμάσουμε και την sweet

 

Δοκίμασα την εξοικονόμηση ενέργειας αλλά σκοτεινιάζει πολύ την οθόνη και δε μου άρεσε.Κάποιοι κάτοχοι του s2 αντιμετωπίζουν και sod,κάτι που ευτυχώς εμεις δεν έχουμε.

 

Ρε συ εμένα δεν την σκοτείνιασε σχεδόν καθόλου.

Το έχω στην αυτόματη ρύθμιση και δεν πειραχτηκε ο φωτισμός καθόλου.

Δοκίμασε το λίγο.

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο.Την ζημιά την κάνει η επιλογή χρώμα φόντου όπου σκοτεινιάζει την οθόνη στον default browser όπου και το δοκίμαζα.Αν ειναι να το βλέπω έτσι για να κερδίσω λίγη μπαταρία,ευχαριστώ δε θα πάρω...
Link to comment
Share on other sites

εβαλα Sweet rom για αρχη ολα ειναι οκ θα επανελθω αυτο που μου κανει εντηπωση ειναι απο τον φακελω system/apps δεν μπορω να διαγραψω εφαρμογεσ που θελω αλλα μονο με το τιτανιουμ ετσι ειναι??
Link to comment
Share on other sites

Την κατεβάζω και από το μέγεθος και μόνο καταλαβαίνω πως είναι full έκδοση οπότε θα έχει μέσα ότι σαβούρα θέλει ο καθένας μας. Την περίμενα πιο light ή έστω για επιλογή, αλλιώς θα πρέπει να πάμε στα settings/apps να σβήνουμε με το χέρι ότι έχει και δεν έχει άχρηστο.

 

Πάντως έχω να παρατηρήσω κάτι. Τόσες και τόσες εβδομάδες περιμέναμε όλοι μας την official JB πως και πως, τελικά όπως αποδεικνύεται, κανείς μας μέχρι τώρα με αυτά που έχει δει, δεν έκανε έστω ένα ουααα :) Δεν είναι κάτι τρανταχτό. Έχω δίκαιο ή μου φαίνεται; Εγώ την μόνη διαφορά από όλες τις προηγούμενες που είδα, είναι μόνο ότι είναι γρήγορη και πιο σταθερή, οπότε όλο αυτό τον καιρό απλά στην SAM δούλευαν μόνο πάνω σε fix και τέτοια. Πέταξαν μια beta στην αρχή, την πήραμε όλοι εμείς, διάβαζαν αυτοί τι λάθη βρίσκαμε κάθε μέρα, την δοκίμαζαν και αυτοί εννοείτε και απλά έτσι τέλειωσε το θέμα.

 

Τώρα εάν με ρωτήσει κάποιος πρακτικά τι θα ήθελα. Ε καλύτερα ας γυρίσω στην Asylum :D

Link to comment
Share on other sites

Η sweet που τρέχω τώρα μου φαίνεται ένα κλικ πιο γρήγορη από την στοκ. Ελπίζω μόνο να μην είναι ιδέα μου. :p
Link to comment
Share on other sites

Η sweet που τρέχω τώρα μου φαίνεται ένα κλικ πιο γρήγορη από την στοκ. Ελπίζω μόνο να μην είναι ιδέα μου. :p

Απο εμένα με Sweet ROM ενα μεγάλο ουαου είχα cm 2-3 μήνες δεν είχα δοκιμάσει καμία jb και ναι έχω πάθει πλάκα ταχύτητα και όλα τα καλούδια που είχα ξεχάσει και είναι βέβαιο ότι με τον καιρό θα έχουμε και βελτιώσεις με κουστομ ρομ.

Δουλεύουν όλα....

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

+1 από εμένα για την sweet.Εχει και εγγραφή συνομιλίας

 

Ειναι ενα mod που μπαινει σε ολες τις rom αντικαθιστοντας το phone.apk. Ολα τα mod ειναι στην κατηγορια themes and aps. Μονο το zippaling δεν εχουν οι αλλες rom το οποιο δεν ξερω τι επιπλεον ταχυτητα δινει στο ανοιγμα των εφαρμογων

Link to comment
Share on other sites

Η sweet που τρέχω τώρα μου φαίνεται ένα κλικ πιο γρήγορη από την στοκ. Ελπίζω μόνο να μην είναι ιδέα μου. :p

 

Πες μου κάτι φλασάρισες το Bootloader ? Επίσης πες μου εάν δοκίμασες να βγάλεις την μπαταρία να την ξαναβάλεις και εάν σου κολλάει στο logo της samsung ?

 

Η Stock μου το έκανε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Απο εμένα με Sweet ROM ενα μεγάλο ουαου είχα cm 2-3 μήνες δεν είχα δοκιμάσει καμία jb και ναι έχω πάθει πλάκα ταχύτητα και όλα τα καλούδια που είχα ξεχάσει και είναι βέβαιο ότι με τον καιρό θα έχουμε και βελτιώσεις με κουστομ ρομ.

Δουλεύουν όλα....

 

Ωραία χαίρομαι οπότε απόψε το βράδυ με βλέπω να δοκιμάζω και εγώ εάν είναι έτσι.

 

thanks;)

Link to comment
Share on other sites

Πες μου κάτι φλασάρισες το Bootloader ? Επίσης πες μου εάν δοκίμασες να βγάλεις την μπαταρία να την ξαναβάλεις και εάν σου κολλάει στο logo της samsung ?

 

Η Stock μου το έκανε αυτό.

O bootloader ειναι μέσα στο tar αρχείο που φλασάρουμε από odin.Αν έχεις φλασάρει την επίσημη μέσω odin μπαίνει και ο bootloader.Διαβάζω επίσης στο xda ότι δε λύθηκε το πρόβλημα με το κόλλημα στο λογότυπο.Και άμα κολλήσει μπαίνεις στο recovery και κάνεις wipe dalvik cache και ξεκολλάει ή φλασάρεις πάλι τον κερνελ.Σε μένα με την lsz δε κόλλησε ακόμη αλλά έχω κακό ιστορικό από την επισημη lsm στην οποία δε ξεκολλούσε με wipe dalvik cache ή φλασάρισμα μόνο του kernel .Παρόλα αυτά και να κολλήσει,πιστεύω ότι ένα nandroid backup-restore με τον philz kernel θα λειτουργήσει κανονικά και η lsz.Kαι επίσης το να λειτουργεί η συσκευή και να βγάζεις απότομα την μπαταρία ειναι σαν να προκαλεις την τύχη σου.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Mε nandroid backup εισαι σιγουρος οτι και να γινει. Αρκει να ενεργοποιησεις από τα settings του Philz το include preload partition.

Ξερει κανεις ποιο ειναι το tweak στο builb.prob που κραταει τον dialer στη μνημη? Οταν θελεις να κανεις γρηγορα κληση κολλαει και κανει δεκα ωρες να ανοιξει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...