Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε VGA τελικα εξακριβωμένο.. την εχουμε πατησει με το eMMC bug που υπαρχει σε Note και GSII

υποτιθεται οτι το εχει αναγνωρισει η Samsung και στο επομενο firmware update θα ειναι λυμμενο το προβλημα.

εν το μεταξυ το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι αυτο που σου πα και στο πρηγουμενο ποστ με τα PIT files.

θα χασουμε ενα σεβαστο κομματι του χωρου απ'τα 16GB (~3GB) βεβαια διοτι αυτο το κομματι θα "παραγκωνιστει" απ'το ολο

συστημα αλλα μικρο το κακο.. με μια νεα sd καρτουλα μεγαλυτερης χωρητικοτητας εισαι ενταξει. εγω ακομα διαβαζω

προσεκτικτα τον οδηγο και θα τον ακολουθησω το μεσημερι. θα ποσταρω νεοτερα για την διαδικασια το απογευμα.

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βγήκε η 7

 

[KERNEL 3.0.36] [TW] [23/07/12] ~GL_NOTECORE v7~~ Standard+Extreme with native OC

 

v7

- Back to HK ICS update 1 complete base

- Patched to 3.0.36

- All tweaks from 5.1

- initramfs changes to memory manager

- lower battery drain

 

Standard version

v7- CWM zip - http://hecubus.com/xda/kernel/GL_NOTECORE_V7.zip

v7 - ODIN tar - http://hecubus.com/xda/kernel/GL_NOTECORE_v7.tar

 

Extreme version

v7 EXTREME CWM zip - http://hecubus.com/xda/kernel/GL_NOTECORE_V7_EX.zip

v7 EXTREME ODIN tar - http://hecubus.com/xda/kernel/GL_NOTECORE_v7_EX.tar

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑ ΛΑΘΟς ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΡΥ

6,1 ηθελανα πω χαχα αλλα σε 1-2 μερες να δεις θα βγω αληθινός ετσι οπως πανε αυτοι.

 

Παιδιά και όμως : [KERNEL 3.0.36] [TW] [23/07/12] ~GL_NOTECORE v7~~ Standard+Extreme with native OC :X

 

 

ΥΓ ....με προλαβε ο φιλος chvet .

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

Έκανες μήπως wipe μέσα από κερνελ. "παγωτενιο"?

Γιατί αν έκανες όλα τα βήματα σωστά όπως λες δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχεις τέτοια προβλήματα

Sent from my note

 

Όχι, από recovery. Όλα προχωρούσανε κανονικά. Αφού έκανα τις άπειρες επιλογές που ζητά η KingDroid_ICS_NoteMania_v5.1.1_FINAL, και επέλεξα notecore 4 το άφησα να φλασάρει... το είχα σιγουρέψει πια! Το πλήγμα ήρθε όταν επέστρεψα για να δρέψω τις δάφνες μου...

Υποψιάζομαι κάποια περίεργη διακοπή???

 

φιλε VGA τελικα εξακριβωμένο.. την εχουμε πατησει με το eMMC bug που υπαρχει σε Note και GSII

υποτιθεται οτι το εχει αναγνωρισει η Samsung και στο επομενο firmware update θα ειναι λυμμενο το προβλημα.

εν το μεταξυ το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι αυτο που σου πα και στο πρηγουμενο ποστ με τα PIT files.

θα χασουμε ενα σεβαστο κομματι του χωρου απ'τα 16GB (~3GB) βεβαια διοτι αυτο το κομματι θα "παραγκωνιστει" απ'το ολο

συστημα αλλα μικρο το κακο.. με μια νεα sd καρτουλα μεγαλυτερης χωρητικοτητας εισαι ενταξει. εγω ακομα διαβαζω

προσεκτικτα τον οδηγο και θα τον ακολουθησω το μεσημερι. θα ποσταρω νεοτερα για την διαδικασια το απογευμα.

 

Ευχαριστώ πολύ και εγώ το παλεύω και με τις δικές σου προτροπές.

Nokia 9000, Palm Visor Pro, Palm Tungsten T, Qtec 9000, OMNIA SGH-i900, Acer neoTouch S200 (ACER F1) [έσκασε η οθόνη του], OMNIA II, Note 1, Note 3, Nexus 6, Note 5 (SM-N920CD)
Link to comment
Share on other sites

εχουμε χασει την μπαλα...

Εκει που λεω αράζω ερχετε απανωτα κι άλλος...

Μολις τον περασα θα πω εντυπώσεις αργοτερα

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Για να φλασαρω τον notecore 7 σε kingdroid..απλα το κατεβαζω,τον βαζω στην sd και μετα φλασαρω κερνελ με mobile odin ?
Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

Για να φλασαρω τον notecore 7 σε kingdroid..απλα το κατεβαζω,τον βαζω στην sd και μετα φλασαρω κερνελ με mobile odin ?

 

Ακριβώς ....

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ....

 

Το βαζω σαν ζιπ μεσα στην sd...γιατι τον εριξα ετσι και δε βρισκει κατι.....Τωρα που ανοιξα το ζιπ εχει μεσα 2 αρχεια ο notecore 7 ενα ZIMAGE και ενα FLASH IMAGE ποιο απο τα 2 ειναι το σωστο να φλασαρω ?

 

Toν φλασαρα ολα οκ!!

Edited by fraris
Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και όμως : [KERNEL 3.0.36] [TW] [23/07/12] ~GL_NOTECORE v7~~ Standard+Extreme with native OC :X

 

 

ΥΓ ....με προλαβε ο φιλος chvet .

 

ΧΑΧΑΧΧΑ και εμενα πιγατε να με φατε το πρωι που σας ειπα για 6.2

καλα το προβλεψα πηγαμε αμεσως στην 7 οκ καλο ειναι αυτο την εχω βαλει σφερα παει ολα τελεια τα υπολυπα θα δειξουν εν κερω αν δεν βαλουμε την ν8 αυριο......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και εγώ το παλεύω και με τις δικές σου προτροπές.

Eιμαι σε καλο σημειο, το εχω καταφερει ακολουθωντας αυτον τον οδηγο.

Δες το post μου εδω στο xda να δεις πως εχει βελτιωθει η κατασταση

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Αααχχχχ με αυτές τις συνεχείς αναβαθμίσεις, από τότε που βγήκε η 4.0.4 έχουμε χάσει την ησυχία μας.

Αυτό όμως που με ξενερώνει αφάνταστα είναι ότι ένα τόσο ακριβό κινητό, με τόσο καλά χαρακτηριστικα (hardware), κάνει 3-4 δεύτερα να ανοίξει τις επαφές και άλλο τόσο το τηλέφωνο συν τα υπόλοιπα lag που παρουσιάζει στις εφαρμογές κλπ. Υποψην ότι έχω δοκιμάσει τις στοκ gb, ics και αρκετές custom.

Link to comment
Share on other sites

βλεπω καποιους που εχουν κολησει το τηλεφωνο μαλον απο καποιο λαθος ροταω τωρα αυτο το usb jig δεν μπορει να το επαναφερει πληρως απο ενα hard brick (καπως ετσι το λετε ε;) μηπως πρεπει να εχουμε ολλοι απο ενα;;

Ασ απαντησει καποιως γιατι οποιος ανακατεβετε νε τα πιτουρα τον τρωνε οι κοτες. ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ ΑΝ ΤΟ ΠΑΘΩ μακρια απο ολους μας

Link to comment
Share on other sites

Όχι, από recovery. Όλα προχωρούσανε κανονικά. Αφού έκανα τις άπειρες επιλογές που ζητά η KingDroid_ICS_NoteMania_v5.1.1_FINAL, και επέλεξα notecore 4 το άφησα να φλασάρει... το είχα σιγουρέψει πια! Το πλήγμα ήρθε όταν επέστρεψα για να δρέψω τις δάφνες μου...

Υποψιάζομαι κάποια περίεργη διακοπή???

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ και εγώ το παλεύω και με τις δικές σου προτροπές.

 

Φίλε μήπως επέλεξες να κανείς φουλ γουαιπ μέσα από την kingdroid χωρίς να βάλεις από πριν GB kernel;

Μόνο έτσι μπορώ να εξηγήσω αυτό που έπαθες

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

βλεπω καποιους που εχουν κολησει το τηλεφωνο μαλον απο καποιο λαθος ροταω τωρα αυτο το usb jig δεν μπορει να το επαναφερει πληρως απο ενα hard brick (καπως ετσι το λετε ε;) μηπως πρεπει να εχουμε ολλοι απο ενα;;

Ασ απαντησει καποιως γιατι οποιος ανακατεβετε νε τα πιτουρα τον τρωνε οι κοτες. ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ ΑΝ ΤΟ ΠΑΘΩ μακρια απο ολους μας

 

αυτο που κανει το jig ειναι να σε βαζει σε download mode ακομη και οταν εισαι σε κατασταση που δεν αναβει καν κατι στην οθονη.

αν εχεις αυτο το προβλημα που ειναι της μοδας τωρα με το eMMC brick bug ομως..το jig δεν θα σε βοηθησει και ιδιαιτερα

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

αυτο που κανει το jig ειναι να σε βαζει σε download mode ακομη και οταν εισαι σε κατασταση που δεν αναβει καν κατι στην οθονη.

αν εχεις αυτο το προβλημα που ειναι της μοδας τωρα με το eMMC brick bug ομως..το jig δεν θα σε βοηθησει και ιδιαιτερα

 

OK νασε καλα για την απαντηση

δλδ το μονο που μας σωνει ειναι πολυ προσοχη και παντα ολλα να ξεκινανε με ασφαλη κερνελ abys

υπαρχει κατι αλο που κυνδινεουμε; για να προσεχουμε;

Link to comment
Share on other sites

OK νασε καλα για την απαντηση

δλδ το μονο που μας σωνει ειναι πολυ προσοχη και παντα ολλα να ξεκινανε με ασφαλη κερνελ abys

υπαρχει κατι αλο που κυνδινεουμε; για να προσεχουμε;

 

Ανέφερες όλους τους βασικούς κινδύνους και όπως είπες πάντα πρέπει να ξεκινάμε τη διαδικασία με τον abyss. Πρέπει να αναφέρουμε πάντως πως οποίος αποφασίζει να παίξει με τις Roms, στην ουσία με κάθε flash ρισκάρει. Εγώ από τη μεριά μου θα ήθελα να σε προτρέψω να έχεις πάντα ένα backup από μια κατάσταση που η συσκευή σου δούλευε τελεία. Θα σε γλυτώσει από πολύ τρέξιμο και άγχος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπική εμπειρία ....μετα απο brick επανέρχεται χάνοντας 3 gb ...σωστά ..ξαναγίνεται κανονικό τηλέφωνο και ολα λειτουργούν σωστά ...λάθος ..έχοντας βάλει ότι σχεδόν rom υπάρχει μου κάνει το ίδιο πράγμα ..στα καλά καθούμενα φριζαρει και πρεπει να βγάλεις την μπαταρία ..τωρα ειμαι εδω και 3 ημερες με. Chrack και netcore και ειναι λιγο καλύτερα τα πράγματά ...αλλά κανονικό και πάλι δεν το λες....
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή και στην 4.0.4 συνεχίζει να υπάρχει το γνωστό πρόβλημα??!! Καλά δεν το διόρθωσαν? Νομίζω αυτό ρωτά ο Κωστας

Edit, στο επίσημο ήταν η ερώτηση συγνώμη!!

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Μολις εβαλα KINGDROID 511 και εκπληκτος βλεπω οτι δεν εχει τον φακελο ( τα αρχεια μου)

πατησα κατι στο αρομα λαθως ο μπουφος η εται ειναι ;;;;

ας μου πει καποιως πως μπορω να το βαλω και που θα το βρω μην τα ξανακανω ολλα απο την αρχη.....

Το ξερω οτι ο notecore ειναι πολυ πιο γρυγορος απο τι cf τησ kingdroid μηπως ομος ειναι πολυ καλητερο απο μπαταρια αν το αφησω ετσι;; αξιζει η διαφορα;;

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Παιδες επειδη σας βλεπω να πηδατε απο ROM σε ROM και να αλλαζετε kernel σαν τις σερβιετες που αλλαζουν οι γυναικες, αν δεν μεινετε σε μια εκδοση 3-4 μερες ασφαλη συμπερασματα δεν βγαινουν. Just a sugestion...

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κάποιος το My Coloring Book του samsungapps ?

 

http://www.samsungapps.com/topApps/topAppsDetail.as?categoryId=G000014624&productId=G00006799872

 

Έψαξα στο Play αλλά δεν το έχουν ! Αν έχει κανείς το apk αρχείο ας μου το ανεβάσει κάπου ή έστω πως να το πάρω από κάπου

γιατί στο κινητό μου δεν έχω samsungapps

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

εβαλε κανεις τις σημερινες

CRASH V7 AROMA 4.0.4

και

AlBa XXLRG Full Aroma v4

 

εγω γυρισα σε kindroid αλλα οποιον κερνελ και να βαλω τρωει κοληματα πολλες φορες και πρεπει να κανω επανεκκινηση για να ξεκολησει και ετσι λεω να δοκιμασω αυτες τις σημερινες

ευχαριστω

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

εβαλε κανεις τις σημερινες

CRASH V7 AROMA 4.0.4

και

AlBa XXLRG Full Aroma v4

 

εγω γυρισα σε kindroid αλλα οποιον κερνελ και να βαλω τρωει κοληματα πολλες φορες και πρεπει να κανω επανεκκινηση για να ξεκολησει και ετσι λεω να δοκιμασω αυτες τις σημερινες

ευχαριστω

 

εγω ειμαι με kingdroid και τον τελευταιο notecore και παει σφαιρα..

τεσπα οποια ρομ και να βαλεις πανω κατω το ιδιο ειναι!

ο κερνελ κανει την διαφορα για μενα πλεον!

ο notecore ο 7 ειναι Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Ο Σ...και εχει μεγαλη βελτιωση και στο θεμα της μπαταριας σε σχεση με τον 6

Link to comment
Share on other sites

Σύντομα θα βγει και η νέα Chrack. Σπουδαία ROM κλάσεις ανώτερη πιστεύω από τις άλλες. Με netcore kernel το κινητό πετάει.
Link to comment
Share on other sites

Σύντομα θα βγει και η νέα Chrack. Σπουδαία ROM κλάσεις ανώτερη πιστεύω από τις άλλες. Με netcore kernel το κινητό πετάει.

 

και η chrack ειναι εξαιρετικη!

απο GB ακομη ο τυπος ζωγραφιζε...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...